MIT o SIZIFU

divlja-u-srcu

Poznat
Banovan
Poruka
8.396
Otvaram temu u cast naseg moderatora Sizifa,inace jednog potpuno cool lika,koji ne razume kineski kojim ja govorim,pa cisto da mu se izvinim!
Valjda ste citali knjigu!Naravno to je opet pitanje smisla zivota (koji se za Kamija ne moze dosegnuti!),samoubistva,ali i APSURDA!Apsurd po Kamiju treba oziveti,posmatrati ga!Iz toga proizilazi :
-REVOLT (SUOCAVANJE COVEKA I NJEGOVE VLASTITE TEME)
-APSURD VRACA I VELICA SLOBODU AKCIJE I DUHA
(bez nade biti ,znaci povecati covekovu raspolozivost)
-STRAST -da se iscrpi iz svega sto postoji!

Nisam rekla ni deo...al' ajd sad nema veze! :D
 
BTW, Kami je moj omiljeni pisac, ali sad nemam vremena da budem opširan, žurim na palačinke & bilijar. Do gledanja, a vi napišite nešto pametno u međuvremenu!
 
Gleda Edip Sizifa kako gura onu kamencinu, pa mu kaze: 'Sizife, Sizife... kad ce ti doci pamet da prestanes da guras tu stenu...'. Sizif mu ostro odgovori: 'ajd' idi 'ebi si mater...' :lol: :lol: :lol:

Mit ili stvarnost? ;)
 
divlja-u-srcu:
Vidim da nemas bas nesto mnogo inspiracije da pises na svoju omiljenu temu,SIZIFE! :roll:
Imam inspiracije, ali mi ovih dana hronično fali vremena za pisanje...

Suština romana "Mit o Sizifu" osećaj koji nas ponekad obuzme kada se socijalni, intelektualni, filozofski i religiozni konstrukti koji našem svetu daju značenje - bukvalno raspadnu i bace nas u konfuziju. Mi smo suočeni sa realnom mogućnošću da je život besmislen. Ako ovaj osećaj besmislenosti potraje, mi smo prinuđeni da se pitamo da li život vredi uopšte! Kami pitanje samoubistva predstavlja kao najosnovnije filozofsko pitanje. Njegov fundamentalni komentar na ovu temu glasi:

"Postoji jedan stvarno ozbiljan filozofski problem, a to je samoubistvo. Prosuđivanje da li život jeste ili nije vredan življenja zavisi od odgovora na fundamentalna filozofska pitanja. Sve ostalo, da li svet ima ili nema tri dimenzije, da li um ima devet ili dvanaest kategorija – dolazi posle. U tome je stvar; moramo prvo odgovoriti na pitanje [samoubistva]"

Prvi deo romana uokviruje pojam egzistencijalnog stanja koje Kami naziva "apsurd". Čovek je uhvaćen u paradoksu. Na jednoj strani, svi empirijski dokazi pokazuju da je svet nepredvidiv i haotičan. Život nastaje i prolazi. Dokazuje se da su neke ideje istinite, pa se nakon toga pobijaju. Naše duševno stanje se konstantno menja. Na drugoj strani, čovek ima konzistentnu potrebu za jedinstvom, potrebu da stvori svet koji ima "smisao". Ovo je stanje, po Kamiju, konstantan pokušaj da izvuče smisao iz besmislenog. A to je apsurd.

Imajući ovakvu situaciju u vidu, Kami istražuje moguća rešenja. Prvo, on ispituje religiozni odgovor, predložen od strane filozofa kao što je Kjerkegor, i tvrdi nepotrebnost istog. Ovakav korak je po njemu bežanje od istinite apsurdnosti života, i naziva ga "filozofskim samoubistvom". Nakon svih razmatranja, on zaključuje da život bez "smisla" ne mora obavezno da vodi ka tome da život ne vredi živeti, i to je činjenica zbog koje ga naročito cenim.

"Ljudi se igraju rečima i pretvaraju da veruju da odbijanje nalaženja smisla životu neophodno vodi zaključku da u tom slučaju život ne vredi živeti. U stvar, ne postoji zajednički imenitelj između ove dve tvrdnje."

Kada podvuče linija, suština Kamijevog dela je da uprkos večnom prokletstvu, Sizif možda i nije bio nesrećan.
 
Sada si mi ulepsao dan! :D
Lepo si objasnio!
Sizif priznaje prihvata svoj bedni polozaj!To bi trebalo da mu donese muku,ali u stvari donosi njegovu POBEDU-jer nema sudbine koja se ne nadmasuje RAVNODUSNOSCU.Znaci ,treba se HRABRO suociti sa PATNJOM,BOLOM,JALOVOSCU covekovih teznji i truda,pa svoj posao necemo vise obavljati sa tugom,vec sa RADOSCU!Naravno da je Sizif SRECAN!

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Ovo je jedan od mojih omiljenih pristupa zivotu,ali ne znaci i da do njega ne moze da se stigne drugim putem!Ako razumes sta hocu da kazem!Postoji toliko nacina!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 
davno sam citala (ali bas davno) ali se i dalje secam zaprepascenja kad sam videla jednu staru i podrazumevajucu ideju u potpuno novom svetlu.
to su valjda neki momenti kad covek shvata da stvari ne moraju biti kao sto izgledaju a i da zvanicno stanje stvari ne mora uvek biti tacno....
 
I sa ovim se slazem,takodje!
Sada si me podstakla da nesto drugo kazem,sto je u vezi,ali i nije sa tim sto si rekla.
Ljudski um je pun zabluda!Neke je cak nemoguce iskoreniti!Jer su urodjene,kao naprimer:
-ljudske saznajne moci su ogranicene
-cula umeju i te kako da nas prevare
-subjektivnost je svojstvena svakom coveku

A ostale zablude proizilaze iz :
-nesavrsenosti jezika -jedna rec moze imati razlicita znacenja za razlicite ljude -te onda nastanu rasprave koje su u sustini nepotrebne...
-nekriticki odnos prema autoritetu...
:D :D :D :D :D :D :D
 
Mit o Sizifu ili prokletstvo ateizma.
Šta guraš životni kamen uzbrdo, kad si pepeo i u pepeo ćeš se vratiti.
Zašto pokušavaš da digneš sebe na uzvišenje, da se istakneš, kad se odatle najlakše pada.
Shvati smisao guranja kamena.
 

Back
Top