Kako pomazete detetu da savlada gradivo u skoli?

U prvom razredu sam zajedno sa sinom radila domace,znaci poguram ako zapne.On je krenuo bez ikakvog predznanja.
U 2 i 3-sada ne pomazem,jedino ako mu nesto nije jasno,a obradili su u skoli.Ali obavezno kada zavrisi domaci moram da prekontrolisem,ima obicaj da mesa pisanu cirilicu i latinicu.
Pomognem mu poneki put sa analizama pesme ili pripovetke,to ide malo teze.Ali nikada ne radim umesto njega,uputim ga,ali onako kako im uciteljica to u skoli objasni.
Mislim da je bitno da se ne odstupa od nekih nacina izlaganja,koje ih uciteljica uci,jer ih tako samo zbunjujemo.
Engleski i nemacki govori idealno i tu i da hocu ne mogu da pomognem.
Radna navika je za mene i samostalno pakovanje knjiga.
U prvom razredu je uglavnom zaboravljao neke sveske,ali sada nema potrebe za proveravanjem.
Najbitnije je da dete samo sebe proveri i kada radi domaci,i posle pismene vezbe.
I uvek ga pustiti da samo radi,ako mu nije jasno,pomoci,ali ako radimo domaci umesto njega,onda se nece snaci kada nesto bude morao sam da odradi.
Bitno je i da se osamostali sto pre,da nauci da se snalazi,a ako ja izvrsavam njegove skolske obaveze umesto njega,nema nista od toga.
 
Nemam dete, pricam iz perspektive profke, radim u skoli i mislim da mozes detetu da pomazes koliko god hoces... ali da pomazes, ne da radis umesto njega. Znaci mozes da pomazes tako sto ces objasnjavati, razjasnjavati, postavljati milion pitanja navodeci dete da ukapira kako nesto resiti, podsecati da nesto uradi, proveravati sta je dete uradilo, razgovarati, savetovati... Samo nemoj nista uzeti i odratiti umesto deteta, i nista osim pesmica ne terati da se uci napamet.
 
Nemam dete, pricam iz perspektive profke, radim u skoli i mislim da mozes detetu da pomazes koliko god hoces... ali da pomazes, ne da radis umesto njega. Znaci mozes da pomazes tako sto ces objasnjavati, razjasnjavati, postavljati milion pitanja navodeci dete da ukapira kako nesto resiti, podsecati da nesto uradi, proveravati sta je dete uradilo, razgovarati, savetovati... Samo nemoj nista uzeti i odratiti umesto deteta, i nista osim pesmica ne terati da se uci napamet.

Bravo! Moje starije dete je pošlo u peti razred...Novi predmeti i novi nastavnici...Novi pojmovi za koje nikad čula nije (erlenmajer, npr...sinoć ponovila jedno desetak puta...).Pustim je da sama nauči a onda je pitam...sastave iz srpskog piše sama od trećeg razreda, ja pregledam , ispravim, eventualno nešto dodam....
 
U prvom razredu sam zajedno sa sinom radila domace,znaci poguram ako zapne.On je krenuo bez ikakvog predznanja.
U 2 i 3-sada ne pomazem,jedino ako mu nesto nije jasno,a obradili su u skoli.Ali obavezno kada zavrisi domaci moram da prekontrolisem,ima obicaj da mesa pisanu cirilicu i latinicu.
Pomognem mu poneki put sa analizama pesme ili pripovetke,to ide malo teze.Ali nikada ne radim umesto njega,uputim ga,ali onako kako im uciteljica to u skoli objasni.
Mislim da je bitno da se ne odstupa od nekih nacina izlaganja,koje ih uciteljica uci,jer ih tako samo zbunjujemo.
Engleski i nemacki govori idealno i tu i da hocu ne mogu da pomognem.
Radna navika je za mene i samostalno pakovanje knjiga.
U prvom razredu je uglavnom zaboravljao neke sveske,ali sada nema potrebe za proveravanjem.
Najbitnije je da dete samo sebe proveri i kada radi domaci,i posle pismene vezbe.
I uvek ga pustiti da samo radi,ako mu nije jasno,pomoci,ali ako radimo domaci umesto njega,onda se nece snaci kada nesto bude morao sam da odradi.
Bitno je i da se osamostali sto pre,da nauci da se snalazi,a ako ja izvrsavam njegove skolske obaveze umesto njega,nema nista od toga.

За сад, као просветни радник, подржавам ово, а после ћу се још укључивати...
 
Meni nije niko pomagao.
Ja nisam pomagala deci.
Jedina pomoć koju sam pružala je bila ta, da obezbedim optimalne uslove, prema mogućnostima, naravno, i što sam ih naučila kako se uči.
Ako je bilo neke nedoumice u vezi nekog zadatka, moja pomoć se sastojala u tome da postavljam prava pitanja, tj. ona, koja će dete navesti na razmišljanje u pravom smeru, tako da samo dođe do rešenja.
To se sve retko dešavalo, a u starijim razredima i srednjoj školi, nisam znala ni kako koja sveska ili knjiga izgleda. Moram napomenuti da nije reč o slabim đacima, već o vrlodobrim (u "kriznom" predpubertetu) i, kasnije, odličnim.
 
Psiholozi i pedagozi tvrde da je najvaznije da dete stvori radne navike.Roditelji znaju da to nije bas tako kao sto zvuci.Da li radite domace zadatke zajedno sa detetom ili pustate dete da se samo izbori sa obavezama?


To je istina treba detetu stvoriti radne navike, i to, uglavnom, ide jako teško.:lol: Ali to je proces, koji počinje maltene rođenjem deteta (i ličnim primerom), a ne tek kada pođe u školu, i traje sve do formiranja u odraslu osobu.
I, da, ne odnosi se samo na učenje, već na celokupan životni stav.
 
Својој деци нисам помагала око домаћих задатака, никад.
Кад затраже да их преслишам, то урадим, али то траже последњих пар година.
Али, ни онда не одступам од оног како је објашњено у школи, не паметујем.
Упутим их на изворе информација, а сами се морају изборити, како у школи, тако и у животу.

Радне навике се не смеју створити страхом, морају научити да сами пожеле успех, иначе нема ефекта.
 
Немој се убијаш, ко ће да спамује тему?

Помоћ детету у школи може да буде и охрабривање, подстицање на развијање позитивних особина личности.

Комуникација је веома битна.

Ако научи да комуницира код куће, да јасно изрази своје ставове, то ће му много значити и у школи.

Најважније је да родитељ прихвати своје дете и да не очекује од њега оно што дете не може да постигне.
 
Moja cerka je sada 3 razred.
U prvom razredu jesam ucila sa njom,vise sam se trudila da joj pomognem da stekne naviku da radi domace zadatke.
Sada,sama hoce,retko kada treba da je opomenem.Ako joj nesto nije jasno,pomognem joj,vidim da je preslisam,proverim da li je tacno uradila domaci zadatak.
sada je dobila i strani jezik,pa je malo drma trema...stariji djaci su mladjima pricali kako je tesko i kako je nastavnica stroga...ali mislim da ce ici ok.
 
Poslednja izmena:
Naravno!Strani jezici su odlicna stvar.ja planiram cerku da upisem na neki institut ili u neki skolu stranih jezika(da izabere sama,naravno,koji jezik zeli da uci)koja je prilagodjena njenom uzrastu.Jezik ce joj sigurno trebati,kasnije u skolovanju predznanje ce joj biti od velike koristi,itd...samo ponekad mislim da je jos rano,ali ona takodje zeli da uci.Pa nek'izvoli:-)
 

Back
Top