Promena religije

gost 4554

Buduća legenda
Poruka
39.136
Promena religije je na zapadu sasvim obična stvar, bar među svetskim zvezdama. Zvezde čak, imam utisak da se utrkuju u tome
Međutim u uslovima proklete balkanske avlije, u kojoj se nalazimo i gdje je vjera neizbežno odrednica nacionalne pripadnosti, promijena vjere je bombastična vijest.
Svako ko ovih mjeseci prati ovdašnje medije mogao je da pročita vijesti, ali i oštre reakcije povodom prijelaza reditelja Emira Kusturice u pravoslavlje, poznatog sarajevskog reditelja Đurića na islam, zatim voditelja Federalne TV sa islama na katoličanstvo. Pominjao se dugo vremena i slučaj vojnika HVO, koji je iako oženjen, za vrijeme rata stupio u ljubavnu vezu sa Hrvaticom koja ga je negovala i sa kojom je dobio dijete, pa su svi (on, žena, ljubavnica i sva deca prešli na islam....:eek:)

No, ovu temu nisam otvorio da bi ljudi opisivali slučajeve prijelaza sa vjere na vjeru, već da bi izneli svoj stav o ovom pitanju i da li bi oni bili u stanju tako što učiniti!
Molim moderatore da svaki pokušaj svađe ili iznošenja pojedinačnih slučajeva prijelaza ili ispovesti konvertita (što se praktikuje na pojedinim muslimanskim forumima) najenergičnije kazne.
Dakle, izvolite...
 
Ja sam razmisljala o tome...Ljudi vas ovde mogu gledati kao izdajicu svoje zemlje i naroda ako tako nesto ucinite...Ali zasto neko ne bi mogao biti Srbin ali ne i pravoslavni hriscanin? A ima toliko krstenih vernika koji odu u crkvu jednom godisnje...
Smatram da je izbor religije apsolutna sloboda pojedinca (jedan moj drug je lepo rekao "Mene roditelji nisu krstili kada sam bio beba,ostavili su da sam odlucim kasnije,mozda ja zelim da budem budista?") i da ne treba to dovoditi u vezu sa nacionalnoscu...Ali ovo je Balkan...
 
Iz Islama....Zvao se Emir, sada je Nemanja

Nikad Emir Kusturica nije bio musliman, ne samo on nego ni njegov otac a mislim ni djed.To sto se zvao Emir ne znaci da je covek musliman, ima Srba koji se zovu Nikola i Jovan i Sava pa nisu pravoslavci. Emir nije presao u pravoslavnu veru jer ni u jednoj drugoj nije nikada ni bio. Krstio se i primio pravoslavlje kao i mnogo drugih Srba pre njega.
 
Ja sam razmisljala o tome...Ljudi vas ovde mogu gledati kao izdajicu svoje zemlje i naroda ako tako nesto ucinite...Ali zasto neko ne bi mogao biti Srbin ali ne i pravoslavni hriscanin? A ima toliko krstenih vernika koji odu u crkvu jednom godisnje...
Smatram da je izbor religije apsolutna sloboda pojedinca (jedan moj drug je lepo rekao "Mene roditelji nisu krstili kada sam bio beba,ostavili su da sam odlucim kasnije,mozda ja zelim da budem budista?") i da ne treba to dovoditi u vezu sa nacionalnoscu...Ali ovo je Balkan...

Budista je mogao postati i da su ga roditelji krstili jos dok je bio dete. Nije tvoj prijatelj "seoska djevojka" pa koja vera prva do njega njegova je.:p
 
promena je bilo i bice.
ljudi se ponekad razocaraju u postojecu veru i misle da ce u drugoj naci utehu. i to je sasvim OK. ali primer recimo spominjanog emira je ljigav. korist i nista vise. mozda gresim ali ....
 
Ja sam razmisljala o tome...Ljudi vas ovde mogu gledati kao izdajicu svoje zemlje i naroda ako tako nesto ucinite...Ali zasto neko ne bi mogao biti Srbin ali ne i pravoslavni hriscanin? A ima toliko krstenih vernika koji odu u crkvu jednom godisnje...
Smatram da je izbor religije apsolutna sloboda pojedinca (jedan moj drug je lepo rekao "Mene roditelji nisu krstili kada sam bio beba,ostavili su da sam odlucim kasnije,mozda ja zelim da budem budista?") i da ne treba to dovoditi u vezu sa nacionalnoscu...Ali ovo je Balkan...


tako je, u pravu si ...
connie_5-1.gif


I vera se bira, ne namece se... znaci nismo duzni biti vere koju nam namecu roditelji niti sredina u kojoj zivimo... itd...
Svaki covek ima slobodnu volju i sam odlucuje o sebi i svojoj veri tj. religiji...
osmehh-1.gif


Tako da je promena religije sasvim normalna, kao sto je normalno da neko menja stavove..

I ne mislim da neko menja religiju jer se razocarao, ok neki da, ali najcesci slucaj je to da je nekome prethodna religija bila nametnuta, pa da je taj neko pronasao sam svoj put, svoju veru....

.

.
 
Poslednja izmena:
Stvar je u tome sto mnogi rodjeni posle WW2 nisu bili krsteni, pa su se kasnije krstili, sad neko s epriklonio pravoslavlju, neko islamu, neko katolicima. Stvar je u tome sto mnogi nisu imali veru, ali se smatra da su presli u drugu veru, jer im se automatski pripisivala vera roditelja, odnosno vera prema nacionalnosti.
 
slučaj vojnika HVO, koji je iako oženjen, za vrijeme rata stupio u ljubavnu vezu sa Hrvaticom koja ga je negovala i sa kojom je dobio dijete, pa su svi (on, žena, ljubavnica i sva deca prešli na islam..
sjajno....i ljoobavnica... ( :
danas sam sloošao tipa na radiju...koji je poželeo da zbog poligamije pređe u islam...i priča bi bila možda i zanimljiva...da nije razlog totalno uobičajen... da mu nije dovoljna jedna...a pri tom ne verooje u ljoobav..tako da mu 4 žene skroz pasooju....razlog je sexooalne prirode..tako reko čoek.....
tako kad neko odvali razlog prelaska u neku veru........onda možeš i da razmisliš koji to sve frikovi menjaju veru.......nije meni sam čin prelaska neki big dil...al ne znam iz kog bih to razloga uradio....a takođe...stvarno neam osnova da se stidim svoje vere..........
 
sjajno....i ljoobavnica... ( :
danas sam sloošao tipa na radiju...koji je poželeo da zbog poligamije pređe u islam...i priča bi bila možda i zanimljiva...da nije razlog totalno uobičajen... da mu nije dovoljna jedna...a pri tom ne verooje u ljoobav..tako da mu 4 žene skroz pasooju....razlog je sexooalne prirode..tako reko čoek.....
tako kad neko odvali razlog prelaska u neku veru........onda možeš i da razmisliš koji to sve frikovi menjaju veru.......nije meni sam čin prelaska neki big dil...al ne znam iz kog bih to razloga uradio....a takođe...stvarno neam osnova da se stidim svoje vere..........

coveku se mora priznati da ima jak razlog. nekako ga smatram postenim, em hoce da zadovolji svoje potrebe, em zeli biti veran svojo zeni[ma]:rotf::rotf:
 
tako je, u pravu si ...
connie_5-1.gif


I vera se bira, ne namece se... znaci nismo duzni biti vere koju nam namecu roditelji niti sredina u kojoj zivimo... itd...
Svaki covek ima slobodnu volju i sam odlucuje o sebi i svojoj veri tj. religiji...
osmehh-1.gif


Tako da je promena religije sasvim normalna, kao sto je normalno da neko menja stavove..

I ne mislim da neko menja religiju jer se razocarao, ok neki da, ali najcesci slucaj je to da je nekome prethodna religija bila nametnuta, pa da je taj neko pronasao sam svoj put, svoju veru....

.


Besmrtna curo, imam jednu radoznalost koja me kopka odavno.
Elem, u ovom tvom tekstu, reč religija može se zameniti sa "seksualna orijentacija" i tekst ostaje ispravan i već negde pročitan.
Pa eto, ja bi pito kako to, odnosno odkale to, jelte...

Znam da nije baš uz temu, pa ko voli nek briše. Nema ljutnje :confused:
 
...poznatog sarajevskog reditelja Đurića na islam...

Ne mogu da verujem!

U zvisnosti iz koje prelazi u koju, mogu da razumem i podrzim. Naravno, da to ne bude hir.
Prelaz pravoslavlje - katolicanstvo - besmisleno, sve sto imas u pravoslavlju imas i u katolicanstvu, ali u pravoslavlju verujes u jednog boga, dok je katolicanstvo, religija sa tri boga (Isus, Papa, Devica Marija), zlocini katolicke crkve,m esanje u politiku (koje se javlja poslednjih godina i u Srbiiji na katolicki nacin), genocidi. Ne znam kome bi to moglo da bude privlacno.
Katolicanstvo - pravoslavlje, protestantizam. Resiti se svih onih gluposti nabrojanih.
Pravoslavlje - protestantizam. Nema potrebe, ali verovatno je nekom potrebna stroza disciplina, koja mnogo vise kontrolise licni zivot pojedinca.
Protestantizam - pravoslavlje. Nalazi se neka toplina. To je ta sabornost.
Protestantizam - katolicanstvo. Verovatno nije upoznao pravoslavlje.

Hriscanstvo - islam. Nije prirodno za indoevropske narode ni u kom slucaju. Molitveni jezik arapski, citanje necega sto niko ne razume. Poligamija. Mozda se nekom dopadne ta disciplinovanost i stroga ogranicenost na religiju, pa poleti za tim, inace, niko normalan ne bi mogao da podrzava terorizam u svetu.

Islam - Hriscanstvo. Ako je Arapin, malo nezgodno, ako je Evropljanin. Pametno.

Hriscanstvo - istocnjacke religije. Ne prirodno za hriscane. Mogu da koriste gomile saveta iz istocnajckih religija, ali ovde stizu u nekom obliku koji je prilagodjen ko zna kome i cemu.
Istocnjacke religije - hriscanstvo. Kao i gore.

Judaizam - Hirscanstvo. Prosto hriscanstvo zaokruje celinu.
Hriscanstvo - judaizam. Napredak u karijeri.

Mislim da je izbor religije licni izbor coveka. Ovo je samo moja povrsna analiza.
 
Ne mogu da verujem!

U zvisnosti iz koje prelazi u koju, mogu da razumem i podrzim. Naravno, da to ne bude hir.
Prelaz pravoslavlje - katolicanstvo - besmisleno, sve sto imas u pravoslavlju imas i u katolicanstvu, ali u pravoslavlju verujes u jednog boga, dok je katolicanstvo, religija sa tri boga (Isus, Papa, Devica Marija), zlocini katolicke crkve,m esanje u politiku (koje se javlja poslednjih godina i u Srbiiji na katolicki nacin), genocidi. Ne znam kome bi to moglo da bude privlacno.
Katolicanstvo - pravoslavlje, protestantizam. Resiti se svih onih gluposti nabrojanih.
Pravoslavlje - protestantizam. Nema potrebe, ali verovatno je nekom potrebna stroza disciplina, koja mnogo vise kontrolise licni zivot pojedinca.
Protestantizam - pravoslavlje. Nalazi se neka toplina. To je ta sabornost.
Protestantizam - katolicanstvo. Verovatno nije upoznao pravoslavlje.

Hriscanstvo - islam. Nije prirodno za indoevropske narode ni u kom slucaju. Molitveni jezik arapski, citanje necega sto niko ne razume. Poligamija. Mozda se nekom dopadne ta disciplinovanost i stroga ogranicenost na religiju, pa poleti za tim, inace, niko normalan ne bi mogao da podrzava terorizam u svetu.

Islam - Hriscanstvo. Ako je Arapin, malo nezgodno, ako je Evropljanin. Pametno.

Hriscanstvo - istocnjacke religije. Ne prirodno za hriscane. Mogu da koriste gomile saveta iz istocnajckih religija, ali ovde stizu u nekom obliku koji je prilagodjen ko zna kome i cemu.
Istocnjacke religije - hriscanstvo. Kao i gore.

Judaizam - Hirscanstvo. Prosto hriscanstvo zaokruje celinu.
Hriscanstvo - judaizam. Napredak u karijeri.

Mislim da je izbor religije licni izbor coveka. Ovo je samo moja povrsna analiza.

Ne bih to tako generalizovao...sve u jedan post....:whistling:
 
Besmrtna curo, imam jednu radoznalost koja me kopka odavno.
Elem, u ovom tvom tekstu, reč religija može se zameniti sa "seksualna orijentacija" i tekst ostaje ispravan i već negde pročitan.
Pa eto, ja bi pito kako to, odnosno odkale to, jelte...

Znam da nije baš uz temu, pa ko voli nek briše. Nema ljutnje :confused:

Izvini al mi bas nije jasno pitanje... mozda jer sam plavusha
osmehh-1.gif


pa vidi covek ima slobodnu volju pa moze da bira sve pa i seksualnu orijentaciju....
necu sad zalaziti u to dal je nesto normalno ili nije i ko to odredjuje...
Ali opet ne mogu da ne spomenem da ako nas je Bog stvorio on nas je stvorio sa tim da mozemo birati, al opet ne treba ni zloupotrebiti slobodnu volju... a opet Bog postuje slobodnu volju pojedinaca, iako ne postovanjem Bozjeg zakona covek snosi posledice... a kakve su drustvene norme to znamo...
Zna se da Bozji zakon ne odobrava izbor takve orijentacije, tj stvoreni smo da nas privlaci suprotan pol...

sta ti mislis o tome?

jel nisam promasila temu
sadness-1.gif


bye
 
Poslednja izmena:
Izvini al mi bas nije jasno pitanje... mozda jer sam plavusha
osmehh-1.gif


pa vidi covek ima slobodnu volju pa moze da bira sve pa i seksualnu orijentaciju....
necu sad zalaziti u to dal je nesto normalno ili nije i ko to odredjuje...
Ali opet ne mogu da ne spomenem da ako nas je Bog stvorio on nas je stvorio satim da mozemo birati, al opet ne treba ni zloupotrebiti slobodnu volju...
Zna se da Bozji zakon ne odobrava izbor takve orijentacije, tj stvoreni smo da nas privlaci suprotan pol...

sta ti mislis o tome?

jel nisam promasila temu
sadness-1.gif


bye

Jesi....:bye:
 

Back
Top