Promena religije

Promena religije je na zapadu sasvim obična stvar, bar među svetskim zvezdama. Zvezde čak, imam utisak da se utrkuju u tome
Međutim u uslovima proklete balkanske avlije, u kojoj se nalazimo i gdje je vjera neizbežno odrednica nacionalne pripadnosti, promijena vjere je bombastična vijest.
Svako ko ovih mjeseci prati ovdašnje medije mogao je da pročita vijesti, ali i oštre reakcije povodom prijelaza reditelja Emira Kusturice u pravoslavlje, poznatog sarajevskog reditelja Đurića na islam, zatim voditelja Federalne TV sa islama na katoličanstvo. Pominjao se dugo vremena i slučaj vojnika HVO, koji je iako oženjen, za vrijeme rata stupio u ljubavnu vezu sa Hrvaticom koja ga je negovala i sa kojom je dobio dijete, pa su svi (on, žena, ljubavnica i sva deca prešli na islam....:eek:)

No, ovu temu nisam otvorio da bi ljudi opisivali slučajeve prijelaza sa vjere na vjeru, već da bi izneli svoj stav o ovom pitanju i da li bi oni bili u stanju tako što učiniti!
Molim moderatore da svaki pokušaj svađe ili iznošenja pojedinačnih slučajeva prijelaza ili ispovesti konvertita (što se praktikuje na pojedinim muslimanskim forumima) najenergičnije kazne.
Dakle, izvolite...

Istina moze biti samo jedna...hiljadu ljudi-hiljadu cudi....ali Istina ostaje samo jedna. Postoje vise puteva ili vise nacina kako stici do te Istine. Tu nastaju podele izmedju vera, religija ili zivotnih filozofija...nazovite ih kako zelite. Tu dobijamo dosta pravaca i iz tog razloga, smatram da nema niceg loseg u promeni vere, religije. Jednostavno, lice oseca da mu vise odgovara jedan novi put umesto onog starog koji je pratio i prelazi na taj novi put. U pitanju je mentalitet osobe, njena proslost, nacin odrastanja...spoljasni uticaji. Neko bi mozda rekao da ti razliciti putevi ne vode do jedne te iste Istine?! Mislim da je problem u tumacenju Svetih knjiga. Svaka Sveta knjiga govori o istim stvarima ali na razlicite nacine....neka postavlja autoritete, neka ne i t d. ali u principu sve govore o jednom te istom.
Da li bih ja bio u stanju da ucinim nesto tako??? Da, naravno, ja sam to vec i ucinio. Taj prelazak mi je i omogucio da uocim tu jedinstvenost u svim religijama.

Neko je pomenuo nasledjivanje religije?! Religija se ne treba nasledjivati...ona se treba birati posto lice postane dovoljno svesno svog kratkorocnog postojanja.

Sva ona glupost o Srbima Pravoslavcima je jedna velika glupost. Upravo ti stavovi dovode do razdora. Svaka Sveta knjiga govori o jedinstvenosti ljudi, bez obzira na nacionalnost. Svi smo mi isti, kao sto je i Istina jedna. Ali upravo podele na religije, drzave....patriotizam...dovode do cele ove situacije koja trenutno postoji.
 
Poslednja izmena:
drago mi je da mi je tema ponovo oživela...:)
dugo sam pokušavao da proniknem u mentalni sklop konvertita...ne mogu da razumem kako neko može da to učini...smatram da svako svoju potrebu za verskim životom može da zadovolji u okviru svoje Crkve (ne mislim na sektaše i sataniste)


вера је лична, религија масовна.
особа кој нас боље убеди одлучи о религији.
вера се тражи свуда, налази се у нама. тиховање је пут, молитва начин.
 
Da su u vreme apostola svi ovako razmišljali, hrišćanstvo danas ne bi postojalo.;)

Mozda ne bi postojalo pod tim nazivom ali bi postojalo nesto sto bi imalo iste ili slicne principe. Nema niceg strasnog ili ti opasnog u tome da jedna religija (ili neka stvar) nestane....jer na njenom mestu ce doci sledeca. Ali nasuprot tome...ima puno toga opasnog kada se neko cvrsto drzi jedne religije (stvari) i ni po koju cenu ne dozvoljava njen nestanak.
 
drago mi je da mi je tema ponovo oživela...:)
dugo sam pokušavao da proniknem u mentalni sklop konvertita...ne mogu da razumem kako neko može da to učini...smatram da svako svoju potrebu za verskim životom može da zadovolji u okviru svoje Crkve (ne mislim na sektaše i sataniste)

Zasto mislis da se satanisti ne mogu zadovoljiti u svojim zajednicama? To su njihova uverenja i oni bivaju zadovoljni prateci svoju veru. Posebna tema bi bila to sto je veoma cesto to sto oni rade opasno po njiih i po zajednicu oko njih.

Za sektase ne znam jer nikako ne mogu da shvatim taj termin....sta znaci "Sekta" i ko su "Sektasi"???
 
Sektasi su oni koji su se izdvojili. Tako su hriscani sekta iza Jevreje, pravoslavci u sekta za katolike (jerbo su se jelda pravoslavci odvojili od katolika)...

Da...hehehe. Sto jes, jes. Hvala na odgovoru. Tako nesto sam i ja primetio. Sve sto nije isto kao "mi", sto ne razmislja kao "mi"....to je sekta. Ta rec uglavnom ima pogrdno znacenje, kao nesto lose. Ustvari, ovom definicijom sekte bi pokazali da se ustvari radi o necem drugacijem ali ne i nuzno losem.
 
Sektasi su oni koji su se izdvojili. Tako su hriscani sekta iza Jevreje, pravoslavci u sekta za katolike (jerbo su se jelda pravoslavci odvojili od katolika)...

хришћани се поделише на дрини на православце и католике због папске самовоље, и нису секте у том смислу. секте су они које не признајемо, неко време били и англиканци, протестанти... такође је и ислам био секта а сад бројнији од католика. мухамед је увео појмове раја и пакла.
 
drago mi je da mi je tema ponovo oživela...:)
dugo sam pokušavao da proniknem u mentalni sklop konvertita...ne mogu da razumem kako neko može da to učini...smatram da svako svoju potrebu za verskim životom može da zadovolji u okviru svoje Crkve (ne mislim na sektaše i sataniste)

Naravno da moze, jer vera se natura od rodjenja u zavisnosti od vere roditelja i zemlje u kojoj je neko rodjen. Pretpostavljam da se tvoj post odnosi na monoteisticke religije, ali sta ako je neko hinduista? Da li bi smatrao da ce sve svoje religijske potrebe zadovoljiti u okviru svoje vere?
 
Koje je neko veroispovesti, zavisi uglavnom od sredine u kojoj je rodjen, nacionalnosti.
Sto i nije pohvalno, jer ta osoba je bukvalno nasledila i prihvatila odredjenu religiju, bez pogovora, bez analize, razmisljanja.

Vise cenim ljude koji su do vec neke "istine" dosli malo tezim putem. Nakon postavljanja pitanja, trazenja odgovora, a ne slepim prihvatanjem dogmi.
 
Koje je neko veroispovesti, zavisi uglavnom od sredine u kojoj je rodjen, nacionalnosti.
Sto i nije pohvalno, jer ta osoba je bukvalno nasledila i prihvatila odredjenu religiju, bez pogovora, bez analize, razmisljanja.

Vise cenim ljude koji su do vec neke "istine" dosli malo tezim putem. Nakon postavljanja pitanja, trazenja odgovora, a ne slepim prihvatanjem dogmi.

I onda upali u sektu, zar ne? :neutral:
 
Manje vise, sve je neka vrsta sekte.
naravno,nije isto da li si na kraju puta, licnog istrazivanja, JS ili budista. :lol:
Ali nije to poenta,to je sad preterivanje.
Htela sam da kazem, da mi je ok da neko ko je rodjen u pravoslavnoj Srbiji, odluci da utvrdi prvo zasto je stvarno pravoslavac, da li se oseca tako. Da malo cita,ispituje svoju veru i verovanje.
Ako odluci da je to ipak za njega, dobro, ako odluci da se vise oseca i pronalazi kao budista, meni je to jos bolje.
Jer, bar se preispitao.

Naravno,ovo vazi za sve druge veroispovesti i narode.
 
nažalost nije! Hrišćanstvo je nastavak judaizma, a islam, zapravo nema direktne veze ni sa jednom od njih...nego Muhamed malo štrpnuo od judaizma, malo od hrišćaanstva, a najviše od vjere starih Arapa, sve to smućkao i eto- islama..:neutral:

Pa ne znam,pitaj ortodoksne Jevreje jel smatraju Hriscanstvo "nastavkom" ili sektom.
 

Back
Top