Reinkarnacija

Šakal

Elita
Poruka
17.385
Provlači se lagano kroz sve religije. Neke religije dozvoljavaju mogućnost... neke su iz nekog (njima poznatog) razloga ukinule tu mogućnost... ali tragovi ostaju...
Elem, mene zanima pre svega Hrišćanstvo i uloga iste u crkvama i u Bibliji.
Zvanični stavovi... su nam poznati... jedno vreme je bilo ok. sada se reinkarnacija odbacuje...
Zašto?
Zato što umanjuje božanski karakter Isusa Hrista?
Zato što ''vaskrsenje'' gubi na jačini?
Zato što podriva Novi Zavet?

Opet, Isus je vaskrsao po Bibliji... a to mu dodje kao neka vrsta reinkarnacije... ili grešim?
Na kraju Biblije dolazimo do perioda kada će mrtvi ustati... opet reinkarnacija...

Malo kontradiktorno...
 
Не знам да ли је и када идеја о реинкарнацији била присутна у хришћанству/јудаизму.

Зар није идеја о томе везана махом за индоевропске народе, где је у Индији достигла врхунац свог изражаја?

Иначе, свиђа ми се црквени превод речи "реинкарнација". Преваплоћење. Промена тела/физичке манифестације.
 
Опс, два поста за редом.

Васкрсење НИЈЕ реинкарнација, било Христово, било оно "васкрсење праведника", било оно васкрсење за Судњи дан. Ту је реч о ре-изградњи тела које је већ раније постојало и потпуном повратку идентитета, док је у међупериоду душа обитавала бестелесна.

Код идеје о реинкарнацији је кључно то да се слободна душа усели у ново тело које се рађа.

Традиције код Срба, а везане за реинкарнацију, тичу се углавном прича о душама предака и њихом рађању кроз животиње, било вукове, или змије-"чуваркуће". У развијеним религиозним системима који се баве реинкарнацијом, углавном се сматра немогућим да се "напредна" душа рађа поново као нешто мање напредно, на пример да се душа која је била у човеку, после роди као животиња.
 
Provlači se lagano kroz sve religije. Neke religije dozvoljavaju mogućnost... neke su iz nekog (njima poznatog) razloga ukinule tu mogućnost... ali tragovi ostaju...
Elem, mene zanima pre svega Hrišćanstvo i uloga iste u crkvama i u Bibliji.
Zvanični stavovi... su nam poznati... jedno vreme je bilo ok. sada se reinkarnacija odbacuje...
Zašto?
Zato što umanjuje božanski karakter Isusa Hrista?
Zato što ''vaskrsenje'' gubi na jačini?
Zato što podriva Novi Zavet?

Opet, Isus je vaskrsao po Bibliji... a to mu dodje kao neka vrsta reinkarnacije... ili grešim?
Na kraju Biblije dolazimo do perioda kada će mrtvi ustati... opet reinkarnacija...

Malo kontradiktorno...

Mislim da vaskrsenje gubi na jacini, jer reinkarnacijom cim umremo,rekarniramo se, a za vaskrsenje cekamo dan.
Isus se nije reinkarniro, on je nastavio da bude potpuno isto sto je bio pre smrti (stavise nije krenuo zivot ispocetka vec je nastavio tamo gde je stao) samo sto je ustao iz mrtvih.
izmena: Isus se nije prevaplodio vec ovaplodio (ako ne gresim)
 
Poslednja izmena:
Ako bi volela da nešto zaista postoji,onda bi moj izbor pao na reinkarnaciju.:)
Kako bi to bilo dobro,još da mogu da izaberem mesto gde ću da se spustim...e,to bi bio pun pogodak.:mrgreen:
 
Опс, два поста за редом.

Васкрсење НИЈЕ реинкарнација, било Христово, било оно "васкрсење праведника", било оно васкрсење за Судњи дан. Ту је реч о ре-изградњи тела које је већ раније постојало и потпуном повратку идентитета, док је у међупериоду душа обитавала бестелесна.

Код идеје о реинкарнацији је кључно то да се слободна душа усели у ново тело које се рађа.

Традиције код Срба, а везане за реинкарнацију, тичу се углавном прича о душама предака и њихом рађању кроз животиње, било вукове, или змије-"чуваркуће". У развијеним религиозним системима који се баве реинкарнацијом, углавном се сматра немогућим да се "напредна" душа рађа поново као нешто мање напредно, на пример да се душа која је била у човеку, после роди као животиња.
Ti možeš ispisati i roman...Ima se šta čitati...;)

Na principima osnovnih zakona fizike počiva svet, zbog čega bih polemisala o postojanju reinkarnacije?...Materija samo menja oblik, energija je neuništiva, pa, prema tome, da, reinkarnacija postoji.
Meni se jedino nameće pitanje ko, ili, kako se odlučuje čija će duša "ući"u nečije telo?...:think:
 
Ti možeš ispisati i roman...Ima se šta čitati...;)

Na principima osnovnih zakona fizike počiva svet, zbog čega bih polemisala o postojanju reinkarnacije?...Materija samo menja oblik, energija je neuništiva, pa, prema tome, da, reinkarnacija postoji.
Meni se jedino nameće pitanje ko, ili, kako se odlučuje čija će duša "ući"u nečije telo?...:think:


А душа не постоји:cool:
Све је материја, па и то што ми зовемо душом

Смртна, материјална бића као и сваки живи створ.
 
a...
- ima li uopce duse?
- kako biti "siguran" da moji atomi nece zavrsiti u krofni/kamenu/toalet papiru...

to je...jasno? :lol:

Атоми - да. Штавише, већ током твог живота ти барем неколико пута промениш своје тело... тј. замениш га потпуно новим атомима, где стари заврше у крофни/камену/тоалет папиру.

Ипак, душа је више... метафизички појам. Нешто толико необјективно, да многи и не верују да она заправо и постоји.

Ја верујем. Ја знам. Ја јесам. *смајли*

Ti možeš ispisati i roman...Ima se šta čitati...;)

Na principima osnovnih zakona fizike počiva svet, zbog čega bih polemisala o postojanju reinkarnacije?...Materija samo menja oblik, energija je neuništiva, pa, prema tome, da, reinkarnacija postoji.
Meni se jedino nameće pitanje ko, ili, kako se odlučuje čija će duša "ući"u nečije telo?...:think:

Све, све, и слагање и одобравање, али очекивати од тебе репутациони поен, то је као надати се Сунцу у овим кишним данима. :(
 

Back
Top