Katari - Bogumili

Katari su jako zanimljivi,ovo bi mogla biti dobra tema

Katari su bili clanovi jereticke hriscanske sekte koja cveta tokom XI. i XII. veka sirom zapade Evrope. Kao i vecina anti-crkvenih pokreta tokom sredjeg veka,Katari su motivisani prezirom prema uglavnom korumpiranom svestenstvu. Pored toga,oni su sirili svoja verovanja,ne zaustavljajuci se na pukom kritikovanju ustanovljene hriscanske crkve.
Katarski pokret razvio se iz nekoliko jeretickih pokreta starijih od XII. veka,pre svega Bogumila istocne Evrope. Mnoge od tih grupa verovale su u koncept dualizma (jednaka podela sveta na sile dobra i zla). Sve duhovne stari,poput duse,bile su dobre; sa druge strane,materijalne su bile zle,ukljucujuci i ljudsko telo.
Uzevsi ime od grcke reci katharos (cisti),nova grupa pocinje da se utvrdjuje u zapadnoj Evropi sredinom XII. veka. Do kraja veka katarski pokret cveta u Flandriji,Nemackoj,Francuskoj i Italiji. Oni su ustvari organizovali sopstvenu crkvu,sa liturgijom,doktrinom i klerstvom. Na kraju je postojalo 11 katarskih biskupa,1 u severnoj Francuskoj,5 u juznoj a ostali u Italiji.
Posto su verovali u gresnost materijalnog sveta,Katari su tvrdili da ljudska dusa kao svoj cilj mora imati obnovu prisne veze sa bogom,u trenutku kada napusti necisto telo u kojem je bila zatvorena. Katari su cesto postili i bili strogi vegeterijanci. Klonili su se materijalnih poseda i bili su nezenje. Mnogi plemici i svestenici pridruzuju se pokretu. Postojala su dva nivoa Katara - ''savrseni'' i ''vernici.'' Savrseni ,koji su dostigli to stanje preko inicijalne ceremonije zvane consolamentum,drzali su se vecih moralnih standarda od vernika,koji su uglavnom bili iz obicnog stanovnistva.
Katari se razilaze sa zvanicnom crkvom i po pitanju postovanja sakramenata,kao sto su krstenje i pricest. Neki su dovodili u pitanje i istinitost citavog starog zaveta. Isus je postovan prosto kao andjeo,a ne kao sin bozji.
Crkva je energicno radila na rusenju Katarskog pokreta ali se on pokazao kao prilicno zilav. Papa Inocentije III pokrece Albizanski krstaski pohod 1209. - koji ce trajati 20 godina. Papa Grgur IX zapocinje papsku inkviziciju protiv Katara 1233. zatvarajuci,muceci i spaljujuci nepokorne Katare na lomaci (proklet bio). Pokret je medjutim bio toliko razvijen da su bile potrebne generacije da bi se iskorenio. Poslednjeg katarskog biskupa ubija inkvizicija 1321. ali ostatke pokreta zaticemo i u XV. veku

Albizani su jereticka grupa sa juga Francuske tokom XII. i XIII. veka. Clanovi veceg Katarskog pokreta,ime dobijaju po gradu Albiju gde se verovatno prvi put pojavljuju (mada im se koreni mogu traziti i u severnom Tuluzu).
Veci deo onoga sto zamo o Albizanima dolazi iz pera njihovih protivnika posto je malo zapisa koje su oni ostavili. Iako mali,pokret je bio veoma uticajan,delujuci u vreme kada je mnogo ljudi crkvu smatralo korumpiranom. Albizani su bili ''antisvesteni'' verujuci da je klerstvo vise zainteresovano za sakupljanje bogatstva i povećanje političkog uticaja nego za prave verske težnje. Savremeni inkvizitor opisuje ih kao protivne evharistiji,krštenju i simbolu krsta,dokazujući da oni ne treba da obožavaju ili smatraju svetim instrumente Hristove smrti. Razvili su asketski način života i formirali svoje izolovane zajednice.
Između 1209. i 1244.,pape Lucije III i Grgur IX upućuju krstaški rat koji su vodili plemići severne Francuske,sa ciljem iskorenjivanja grupe. Papa Inoćentije III zadužio je Dominikance misijom preobrađenja ili istrebljenja sekte,pa je Simon od Monferata vodio mnoge užasavajuće i indiskriminirajuće masakre. Samo su poslednji tragovi sekte preživeli masakr iz Monsegira 1244-e.


prevod iz knjige The Pimlico Encyclopedia Of The Middle Ages
 
Poslednja izmena:
a ti lijepo nadji literaturu o bogumilima
a da nije sa sajta SPC
pa prochitaj...

ja shto da ti rechem? :cool:

mozda, posle toga, budesh dijelio moje mishljenje...
a mozda i ne, to je tvoje pravo...

ovako, sa konstatacijom: kako su bili progresivni kad su smatrali da je materijalni svijet zlo?

mogu samo da registrujem na ne poznajesh gradivo.
 
Hronologija :

1194 : Rajmond VI postaje grof Tuluza
1198 : Inocentije III izabran za papu
1204 : Rajmond de Pereil obnavlja Monsegir. Peter Kastelno i Arnold Amauri postavljeni za papske legate u Langdoku
1208 : ubistvo Petera Kastelnoa
1209 : 22. jul : osvajanje i pljackanje Bezijera 15. avgust : pad Karkasona
Simon od Monferata izabran za vikonta Bezier-Karkasona i vodju krstasa
1210 : 22. jul : osvajanje Minerve novembar : pad Termesa
1211 : mart : predaja Kabarea 3. maj : pad Lavora kraj maja : prva opsada Tuluza
1213 : 12. septembar : bitka kod Murea
1215 : princ Luj i Simon od Monferata ulaze u Tuluz. 11. novembar : cetvrti lateranski koncil uklanja Rajmonda VI sa zemlje i titula a Monferat postaje vojvoda Narbone i grof Tuluza
1216 : 16. jul : smrt Inocentija III. razbijanje odbrane Tuluza
1217 : oktobar : pocinje opsada Tuluza
1218 : 25. jun : umire Simon od Monferata 25. jul : kraj opsade Tuluza
1219 : princ Luj neuspesno opseda Tuluz
1222 : smrt Rajmonda VI od Tuluza,nasledjuje ga Rajmond VII
1223 : smrt Filipa-Avgusta Francuskog,nasledjuje ga Luj VIII
1226 : Luj VIII predvodi krstase u Langdok ali umire ispred Montpensiera
1229 : Rajmond VII vraca svoj presto nakon pariskog mira
1230 : osnovana Inkvizicija :thumbdown:
1240 : Rajmond Trenkavel opseda Karkason
1243 : 13. maj : opsada Monsegira
1244 : 14. mart : kapitulacija Monsegira
1255 : osvajanje Kueribija
1258 : mirom iz Korbela stvorena je granica izmedju Francuske i Aragona
1271 : pod uslovima mira iz Pariza,Francuska kruna nasledjuje grofoviju Tuluz
1321 : pogubljenje poslednjeg Katarskog ''savrsenog'',Vilijama Belibasta
 
a ti lijepo nadji literaturu o bogumilima
a da nije sa sajta SPC
pa prochitaj...

ja shto da ti rechem? :cool:

mozda, posle toga, budesh dijelio moje mishljenje...
a mozda i ne, to je tvoje pravo...

ovako, sa konstatacijom: kako su bili progresivni kad su smatrali da je materijalni svijet zlo?

mogu samo da registrujem na ne poznajesh gradivo.

pa ne poznajem gradivo
uopste
ali sam se osvrnuo na tvoj post
:)
i zakljucio:
nisu bili progresivni
nisu voljeli materijalno
bili su sve u svemu zbog svoje zadrtostii nekih principa
trn u oku hriscanima
 
Svakako da su bili progresivni.Što se mene tiče njihova progresivnost se ne ogleda samo u ovome što ste naveli već konkretno u međuljudskim odnosima i svetonazoru.Dakle,pre svega među njima je bila prisutna ravnopravnost polova što svakako nije išlo u prilog ni katoličkoj ni pravoslavnoj crkvi,zatim način ishrane koji je bio vegetarijanski.Pre svega bili su na neki način pacifisti odnosno protivnici nasilja što je smetalo Stefanu Nemanji tako da im je i potprašio i potpalio pete.
 
Svakako da su bili progresivni.Što se mene tiče njihova progresivnost se ne ogleda samo u ovome što ste naveli već konkretno u međuljudskim odnosima i svetonazoru.Dakle,pre svega među njima je bila prisutna ravnopravnost polova što svakako nije išlo u prilog ni katoličkoj ni pravoslavnoj crkvi,zatim način ishrane koji je bio vegetarijanski.Pre svega bili su na neki način pacifisti odnosno protivnici nasilja što je smetalo Stefanu Nemanji tako da im je i potprašio i potpalio pete.

bash to Boginjo :cool:

de si be ti?
ja ono nisam bio vekovima... bojkotovao firmu, ;), al Bi nisam mogo da odbijem :cool:
 
ranohrišćanske "sekte" ili ogranci? Zbog čega su tako surovo proganjani i na kraju potpuno nestali ( valjda )?

pa, bili su proganjani jer su imali drugačije versko učenje do onih koji su ih proganjali, kako to obično i biva : )
ne bih nešto preterano pisao o njima, kada su to već drugi činili. ako te i interesuje, može se pronaći.
evo linka iz wikipedie, pa prelistaj
http://sh.wikipedia.org/wiki/Bogumili

ali da li su potpuno nestali?
ne bih rekao da su nestali, jer su se trudili da ostave poruku, u vidu ''stećka'', nagrobnog spomenika, koji postoje i danas.samim tim, njihove poruke i ideje su ostale urezane u mnogima...
Mak Dizdar je jedan od pesnika čiji je rad bio isnspirisan upravo njima.
evo jedne njegove, jeretičke, pesme... iz zbirke ''Kameni spavač''

Putevi

Ti si nakanio da mene nema i pod svaku cijenu
Ideš prema meni. I u jurišu
Smijući se i plačući
Pred sobom
Sve čistiš
I ništiš

Ti si nakanio da me pod svaku cijenu uništiš
Ali nikako da nađeš
Istinski put
Do mene

Jer
Ti poznaješ uklesane i utrte pute
I niti ijedan drugi
(A mali su zapravo i jalovi
Bez obzira koliko su
Za tebe
Oholog i jakog
I preteški
I
Dugi)

Ti poznaješ samo one puteve
Što prolaze
Od srca
I
Oka
Ali to nije sve
Ima puteva što su se ispružili pred nama
Bez javnog traga kolovoza
Bez voznog reda
Bez vremena
I roka

Ti misliš da je tvoja putanja do ubogog mene
Veoma sigurna i česna
Ona
Što dolazi
S lijeva
Ili
Zdesna

Zavaravaš se stalno da do mene treba ići
Smjerovima sličnim
Sa sjevera
Ili
Juga

Ali to nije sve
Kuga
Oči uvijek
Pametno mi traži
Ispod ustalasale na vjetru raži
Iz korijena zemlje gdje se zgusla tmina

A iz bezmjernih visina
Odozgora
Pritiskivati
Grudi
Najjače
Može
Mora

Ali to nije sve
Ti ne znaš zakon raskrsnice
Između svjetlila
I
Tmice

Ali to nije sve
Jer najmanje znaš da u svome žiću
Najteža rvanja su
I ratovi pravi
U samome
biću
Ti ne znaš dakle da zlo si moje najmanje
između mnogih
Mojih
Velikih
Zala

Ti ne znaš s kim
Imaš posla

Ti ne znaš ništa o mojoj mapi putova
Ti ne znaš da put od tebe do mene
Nije isto što i put
Od mene
Do tebe

Ti ne znaš ništa o mom bogatstvu
Skrivenom za tvoje moćne oči
(Ti ne znaš da meni je
Mnogo više
Nego što misliš
Sudbina
Namrijela
I
Dala)

Ti si nakanio da me po svaku cijenu uništiš
Ali nikako da nađeš istinski put
Do mene

(Shvatam te:
Čovjek si u u jednom prostoru i vremenu
Što živi tek sada i ovdje
I ne zna za bezgranični

Prostor vremena
U kojem se nalazim

Prisutan
Od dalekog jučer
Do dalekog sjutra
Misleći
O tebi
Ali to nije sve)
 
još ovu i bići dobar : )


SLOVO O ČOVJEKU

Prvo

Satvoren u tijelu zatvoren u koži
Sanjaš da se nebo vrati i umnoži
Zatvoren u mozak zarobljen u srce
U toj tamnoj jami vječno sanjaš sunce
Zarobljen u meso zarobljen u kosti
Prostor taj do neba
Kako da premosti?

Drugo

Zatvoren u rebra zarobljen od srebra
I kad si visokan bjelji od srebra
Satvoren u tijelu zatvoren u koži
Sanjaš da se nebo sa tom zemljom složi
Otrgnut od neba žudiš hljeba vina
Al u domu tvome
Kad će domovina?

Treće

Zatvoren u meso zarobljen u kosti
Pa će tvoje kosti tvoje meso bosti
Otrgnut od neba želiš hljeba vina
Kamena i idma samo ima svima
Od te ruke dvije tvoja jedna nije
Jedna drugu ko
Hoće da pobije?

Četvrto

Zatvoren u mozak zarobljen u srce
U toj tamnoj jami vječno zoveš sunce
Sanjaš da se nebo približi i vrati
Tijelo se kroz vlati u pijanstvu klati
U žilište slišćen zatvoren u krvi
U tom kolu bola
Potonji il'
Prvi?

Peto

U tom kolu bola ni potonji ni prvi
Igrište si strvi i ročište crvi
Zaplijenjen od tijela greb za sebe djela
Kad će tijelo samo da
Postane djelo?
 
Bogumili i pedeset zabluda manihejskih u Bosni
prema inkvizitoru Torquemadi = (Inkvizitor) !




1.Dva su boga, od kojih jednoga zovu vrhovnim dobrom, a drugoga vrhovnim zlom.


2.Postoje dva nacela. Prvo zovu bogom svjetla, drugo bogom tame.


3.Neki andeli su zli po prirodi i nisu mogli da ne grijese.


4.Lucifer je uzasao na nebo i borio se s Bogom i mnoge je andjele odatle doveo.


5.Ljudske duse su demoni zatoceni u tijelu.


6.Zli andeli, zatoceni u tijelu, vratit ce se na nebo s pomocu krstenja, ociscenja i pokajanja.


7.Osudjuju i odbacuju Stari zavjet. Govore da on potjece od boga tame.


8.Za andjela koji je razgovarao s Mojsijem na brdu Sinaju kazu da je bio zao.


9.Novi zavjet prihvacaju samo djelomicno. Poricu da je Krist roden od zene i ne prihvacaju njegovu genealogiju.


10.Odbacuju patrijarhe i proroke Starog zavjeta.


11.Osudjuju blazenog Ivana Krstitelja i tvrde da u paklu nema goreg djavla od njega.


12.Drvo spoznaje dobra i zla bila je zena, a, Adam je sagrijesio zbog tjelesnog opcenja s njom i zbog toga je istjeran iz raja.


13.Blazena Marija nije bila zena niti zenski stvor nego andeo.


14.Sin Bozji uzeo je prividno tijelo a ne pravo.


15.Krist nije istinski trpio ni umro, niti je sasao nad pakao ni uzasao na nebo, nego sve sto je radio bilo je prividno.


16.Oni vjeruju da je njihova Crkva Bozja.


17.Oni su nasljednici apostola, a njihov herezijarh je biskup crkve i zamjenik i nasljednik Petrov.


18.Rimska crkva je osudjena i izopcena.


19.Svi su pape, od svetog Petra do svetog Silvestra, bili njihove vjere, a, sveti Silvestar bio je prvi koji se odmetnuo.


20.Zidane crkve osuduju i zovu ih sinagogama sotone, a, za one koji u njima mole vele da vrse idolopoklonstvo.


21.Upotreba slika u crkvi je idolopoklonstvo.


22.Znak kriza je simbol djavolji.


23.Preziru sluzbu bozju, laude i crkvene pjesme, vele da je sve to suprotno Kristovom evandjelju i Njegovom ucenju.


24.Ismijavaju i osuduju stovanje svetackih moci.


25.Svako postovanje svetaca koje se vrsi u crkvama osuduju i ismijavaju i vele da se samo Bogu valja klanjati i postovati ga.


26.Njihove starjesine daju da im se narod klanja, govoreci da su oni bez grijeha i da nose u sebi Svetog Duha.


27.Osudjuju crkvene sakramente.


28.Odbacuju krstenje koje se vrsi u vodi i vele da je to Ivanovo krstenje po kojem se nitko ne moze spasiti.


29.Tvrde da se Kristovo krstenje vrsi bez vode, stavljanjem knjige evandjelja na grudi i polaganjem ruku.


30.Njihovim krstenjem svatko postize oprostenje grijeha i postaje svet kao sveti Petar.


31.Djecak se ne moze spasiti prije nego dosegne godine razuma.


32.Puna vrijednost i moc krstenja dolazi krsteniku od zasluga krstitelja.


33.Koliko puta krstitelj sagrijesi, toliko puta duse koje je on krstio, mada vec bile i na nebu, padaju s neba u pakao.


34.Koliko god puta krstitelj sagrijesi, toliko puta treba da se ponovo krste svi koje je on ranije krstio.


35.Odbacuju sakrament potvrde.


36.Vele da se Kristovo tijelo ne moze pretvoriti u kruh, a ako se moze pretvoriti, ne smijemo ga jesti.


37.Odbacuju sakrament pokore, kazu da se grijesi oprastaju njihovim ponovnim krstenjem.


38.Odbacuju sakrament posljednje pomasti.


39.Odbacuju sakrament (svetog) reda.


40.Tjelesni brak je preljub.


41.Svaki grijeh je smrtni.


42.Poricuci svaki crkveni autoritet, vele da se nitko ne smije izopciti.


43.Osudjuju uzivanje mesa, vele da se nitko tko jede meso ili sir ili mlijecna jela ne moze spasiti ako se ponovo ne krsti.


44.Nijecu uskrsnuce i kazu da tijelo koje sada umre nece nikad uskrsnuti nego drugo duhovno.


45.Tvrde da nema cistilista. Vele naime da nema posrednog puta izmedu neba i pakla.


46.Odbacuju molitve koje se u crkvi mole za pokojnike.


47.Smrtni grijeh je ubijati zivotinje ili ptice, a takodjer i razbijati jaja.


48.Osudjuju krvnu pravdu koju izvrsavaju svjetovni vladari.


49.Osudjuju svaku zakletvu.


50.Zabranjuju davanje milostinje, odbacuju i odbijaju djela milosrdja.(ovo posebno crkvi smeta)


Ova lista "grijeha i zabluda" vrlo je zanimljiva pri sagledavanju morala i mudrosti bosanskih bogumila. Iako je ovo ucenje u optuznici do znatne mjere okrnjeno i preoblikovano, vidi se da je ono humanije od krscanskog. Katolicka crkva nije se protiv bogumilstva mogla boriti moralnim i filozofskim argumentima, vec samo primjenom nasilja.
 
Poslednja izmena:

Back
Top