Kako ustedeti...za zivot

Zzzoki

Početnik
Poruka
15
Pozdrav svima:)Pokrenuo bih temu o potrosnji novca na namirnice i kako ustedeti na tome i na ostalim stvarima koje vam izvlace pare iz dzepa....tako da kad pocetkom meseca primite platu,a da niste ni svesni vi je vec potrosite.

Mislim da je ok da podelimo diskusije i da naucimo nesto iz tudjih iskustava.
Moje iskustvo i nije bas za primer,a to je ustvari i razlog da trazim ovakav request :)
Ja zaradjujem ok 30.000 mesecno...do polovine meseca ja ostajem skoro bez prebijene pare..ok..placam kiriju 100e i troskove oko 20e..pokusavao sam svasta ali nikako da mi ostane kinte da preguram mesec....:confused:
Mozda neko od vas prijatelji ima neko resenje za takav problem?
 
Ja mislim da je sa ovakvim platama u Srbiji potpuno nemoguce ustedeti. :dash: Imam slicna primanja, sa tom razlikom sto sam nasledio kuccu, pa ne moram da razmisljam o stanarini. medjutim, svake godine valja uloziti neki dinar na odrzavanje, pa smo na istom. Jedino sto me spasava je da povremeno uleti neki dodatni, honorarni posao...
 
Ako želiš i spreman si da se odrekneš nekih zadovoljstava, možda i možeš
nešto da uštediš.

Mada možeš pokušati od troškova telefona i struje.

Znači izbegavaj duge telefonske razgovore, kad moraš da zoveš budi kratak i
konkretan. Kad god možeš umesto poziva koristi SMS.

Što se struje tiče....nemoj nikad držati sve sijalice upaljene, odvoji jednom
i kupi "štedljivu sijalicu" ona daje istu svetlost a manje struje troši. Kada uključuješ
veš mašinu, izbegavaj pranje na 95 stepeni, nema potrebe, osim ako nisi neki
fizički radnik, pa se to drugačije ne može oprati. Sa dobrim deterdžentom
doboljno je mašinu uključiti na 60 stepeni. Veš će biti jednako dobro opran,
a potrošićeš mnogo manje struje. Bojler uključuj samo po potrebi, ne mora
da bude stalno uključen.

Ovo ti je za sada dosta, može ti se činiti smešnim ali budi siguran da ćeš već
na prvom računu videti razliku i sam...a onda ti više neće biti smešno.

p.s. nikad ne diži celu platu sa računa, već samo onoliko koliko ti je potrebno,
novac u džepu jednostavnu vuče na trošak....pa eto načina da još malo uštediš....:ok:
 
Bice da je afrodita u pravu.
Stvar je u tome da tako mozes laganije da preguras mesec, da ne budes dekintiran 15, nego 25, ali i to je nesto (makar manje dana pod stresom). A trenutno ne mozes bas da razmisljas o ustedjevini. Doci ce valjda i to vreme...
 
cek cek sto se tice bojlera zar nije potrebno utrositi vise elektricne energije da bi ga zagrejali nego ako je stalno ukljucen iliti ako se voda u bojleru samo dogreva?????????


Oko ove rečenice se "lome koplja već desetinama godina!
To je stvar koja zavisi od broja članova porodice i veličine bojlera - što je više članova porodice, to je korisnija preporuka da bojler bude stalno uključen, a što je manja porodica, stvar ide u obrnutom smeru.
Majstori koji opravljaju bojlere kažu da je za trajnost grejača najbolje da ne bude na maksumumu, zbog taloženja kamenca na zidove bojlera i na grejač, koji onda slabije greje, i troši više struje. Što bi trebalo da znači da, u krajevima gde je voda tvrda, treba, kada primetimo da se bojler nešto sporo greje, pozvati majstora da ga očisti.To je mnogo jeftinije i od struje i od čestog menjanja grejača, kazana, ili i celog bojlera - jer se danas dešava, naročito kada se useljavate u nov stan i niste vi birali bojler, da je izolacija od pur pene, i da se kazan ne može menjati, već samo ceo bojler.
Ako je neko samac, nabolja varijanta je da termostat namesti na temperaturu vode koja mu odgovara za kupanje, tako da ne mora trošiti priličnu količinu vode dok izmeša na odgovarajuću temperaturu.
 
Poslednja izmena:
Sto se tice struje.....
Koliko sijalica imas u stanu? :)
Ako ih imas dosta, i te kako ti se isplati da kupis one "stedljive", pa da furas njih, na godisnjem nivou imas ustedu od 2-3000 dinara ili nesto slicno :)
U stvari, ako koristis njih, u svakom slucaju imas ustedu.

Bojler....najbolje je da bude stalno ukljucen, ali ne na maksimum.....sigurno se peres svaki dan, tako da ti je topla voda neophodna.
Bojler se mnogo manje "zamara" i trosi struje da podgreva 50-60-80 litara vode, nego da greje masu od 80 litara vode svaki dan.
Takodje, neonske osvetljenje je skroz super...neonka su ok, LED su ok itd.....ponesto od ovoga zahteva ulaganja - kao npr LED osvetljenje, koje je poprilicno skupo, ali je na duze staze i te kako isplativo....

A mozes da stavis i vetrenjacu na krov :)
 
Hvala vam ljudi...ali i dalje mi treba nesto prakticnije(svaka cast za stuju itelefon)ali spisak namirnica i jos neke stvari.gde kupovati sta i tako....
PzzZZZ:)


Najbolje je (ali baš dosadno, šta da se radi?) da svakodnevno upisuješ svaki dinar koji daš za bilo kakvu, i najmanju sitnicu, jedan ceo mesec. Onda vidiš šta ti je nedostajalo, a čega si imao više nego što ti treba, pa si možda i bacio... Tako ćeš saznati čega ti koliko treba mesečno, i kad primiš platu, pravo u neki hipermarket, i kupiš sve što se ne kvari brzo, u količinama koje su se pokazale kao potrebne.Idućeg meseca, samo uzmeš onaj račun iz hipermarketa, pa vidiš čega si kupio nedovoljno, a šta ti je još ostalo od prošlog meseca, pa nešto dodaš, nešto precrtaš, i to ti je to.
Ako kuvaš sam, napraviš jelovnik za mesec dana, pa kupuješ po tome i namirnice.
Nije loše znati i da su veća pakovanja jeftinija, ali to treba proveriti pri kupovini, jer nije uvek baš tako, i može se u većim količinama kupovati samo ono što ti sigurno treba uvek, i što može da stoji.
 

Back
Top