Kako će podela SRS-a uticati na političku scenu u Srbiji?

Sta mislite?
Sigurno je da ce se prestanak postojanja takvog giganta (najjace stranke u zemlji) odraziti i na druge partije koje ce mozd ai samo zbog ovog dogadjaja slabiti ili jacati.
Sta mislite kome ce ovo ici u prilog a kome ne?

Повећаће се бирачка апстиненција.
Због отварања нових капацитета за манупулацијом,Г17 и остале странке губе на важности и снази,јер је сада Тома ту да попуни рупе после следећих избора.
СПС нестаје или се спаја са неким(можда с Томом?).
Г17 нестаје или се утапа у ДС.
СРС,ако задржи бар пола бирачког тела,остаје једина опозиција уз ДСС.
 
Па мислим да ће једино утицати на прерасподелу снага на "десници". У ствари, мислим да ће они који деле "конзервативан" поглед на свет добити прилику да гласају за једну нормалну конзервативу странку, а да то не значи пружање подршке ратним злочинцима и заговарање рата са остатком света до победе.

Већину гласова СРС-a ће да узме Тома, уз Шешеља ће да остану само они најтврдокорнији национл-шовинисти.

Чини ми се да се Коштуници лоше пише, бога ми.....Проевропске гласаче му покупи ДС, бојим се да му остатак не покупи реформисани Тома....
 
Повећаће се бирачка апстиненција.
Због отварања нових капацитета за манупулацијом,Г17 и остале странке губе на важности и снази,јер је сада Тома ту да попуни рупе после следећих избора.
СПС нестаје или се спаја са неким(можда с Томом?).
Г17 нестаје или се утапа у ДС.
СРС,ако задржи бар пола бирачког тела,остаје једина опозиција уз ДСС.

Mislim da skroz pogresno razmisljas...Mislim da ce nestankom SRS-a kao "pretnje za dolazak na vlast" DS izgubiti ono sto je bila do sada "najveca brana protiv radiklaizma u Srbiji" pa ce tako sad ce Tadic morati da radi da bi bio dobio izbore a do sada je bilo dovoljno da postoji. Elem, Toma je do sada bio strasilo kojim nas je Tadic plasio a sada mi mozemo da plasimo Tadica. Glasacemo za Tomu, i Kosovo i Evropa.

Sto se tice G17 ne da se nece utopiti u DS nego je veca sansa da se Seselj utopi u LDP,nema od toga nista jer Mladja niti to zeli niti za tim ima potrebe G17 je ozbilja stranka koja u skorije vreme nece imati problem sa cenzusom cak mislim da ce posle ovoga samo jos jacati.
SPS se nece spajati ni sa kim SPS ima sanse da se zadrezi na 5% ako bude vukla dobre poteze u naredne 4 godine a mozda im i ovo sa SRS ide na ruku.
Toma nece biti "zakrpa" Tadicu on ima dovoljan kapacitet da bude lider a ne zakrpa...
 
DS je osvajao glasove na strahu od "radikalizma" i "povratka u 90-e". Koalicija sa SPS-om, ali i deoba Radikala uticace na znacajno opadanje glasova DS-a. SPS nestaje sa politicke scene. Podrska LDP-u raste jer oni glasace motivisu ideologijom a ne prostim strahom poput DS-a, a dobice i na znacaju jer ce blok partija - toma, dss, srs, ns verovatno imati blizu polovicnu ili nadpolovicnu podrsku u birackom telu.
 
Ideologija LDP-a se nipočemu ne razlikuje od idologije DS-a. Bile su dve razlike: pitanje Kosova i odnos prema strankama bivšeg režima. Od kako se čeda izljubio sa SPS-om zarad mesta u Beogradu, i podržao formiranje vlade sa njima na nivou Republike...ostade samo jedna razlika....

Vidi to sto ti kazes "samo na dve tacke" to je onako bas ofrlje kad analiziramo...razlika ima vise malte ne na svakom pitanje stavivi se razlikuju pa i u odnosu prema pristupnaju EU ma koliko to cundo zvucalo...
"Priblizavanje idelogija" jeste nesto sto treba ocekivati u buducnosti jer LDP nema sanse da na duzi periopd opastane sa tolikom dozom "ekstremizma" prema nekim pitanjima.
Mislim da je ulazak u vlast(fakticki je tako) sa SPS u Beogradu losa Cedomirova odluka i da je prvobitna ideja podrske manjinskog vladibila mnogo bolja...
Dalje mislim da je to treca krupna Cedomirova greska posle "Kosova" i "izastanka podrske" Tadicu u drugom krugu...
Hocu da kazem da u buducnostiu LDP ima vece sanse da ojaca ako krene u umerenu politicku nego ako ostane toliko drcan kao do sada pogotovu sto ce DS verovatno slabiti samim slabljenjem radikala...
 
Hocu da kazem da u buducnostiu LDP ima vece sanse da ojaca ako krene u umerenu politicku nego ako ostane toliko drcan kao do sada pogotovu sto ce DS verovatno slabiti samim slabljenjem radikala...

Sa ovim se slažem u potpunosti....

Jedino se ne slažem da je stav LDP-a prema Kosovu bio greška.

Mislim da bi za Kosovo najbolje rešenje bilo podela, ali pošto je sada nezavisnost fait accompli, mislim da smo propustili priliku. Mogli smo da kažemo: "Priznaćemo Kosovo, ali da nam date severni deo".

Međutim, novi ustav je izglasan, većinsko raspoloženje je takvo kakvo je i tu stvar treba, jednostavno, poštovati.....
 
urraaaaaaaaaaaaaaaa pukli radikali...ima boga imaaa....sve demokrate ce da jacaju mnogo do trenutka kada radikali totalno nebudu bili u senci(radikalne stranke se meni cini da postoje samo u zemljama koje su mnooogo sjebane ko sto je bila nasa zato sto neko mora da drzi cvrsto zemlju na okupu i da propoveda razne gluposti da "ohrabruje" ljude u toj drzavi da im kazu da postoji buducnost ljudi uplaseni od sutrasnjeg dana veruju u to i vide vodju koji "vidi" drzavu kao buducu vele silu i vicu da ce svima da vrate za sve..nama radikali sve manje trebaju i ljudi se sve manje opredeljuju za radikalne mere zato sto jacamo i imamo sada vise opcija pa cak i one koje mogu da ucine mnogo dobrih stvari za zemlju i bez nekih katastrofalnih posledica.) ko sada ldp...osilice se u jednom trenutku rascepace se i bice opet imas tabor ovaj onaj samo demokratski..a sps??...ko zna eto nama slobe opet :)
 
urraaaaaaaaaaaaaaaa pukli radikali...ima boga imaaa....sve demokrate ce da jacaju mnogo do trenutka kada radikali totalno nebudu bili u senci(radikalne stranke se meni cini da postoje samo u zemljama koje su mnooogo sjebane ko sto je bila nasa zato sto neko mora da drzi cvrsto zemlju na okupu i da propoveda razne gluposti da "ohrabruje" ljude u toj drzavi da im kazu da postoji buducnost ljudi uplaseni od sutrasnjeg dana veruju u to i vide vodju koji "vidi" drzavu kao buducu vele silu i vicu da ce svima da vrate za sve..nama radikali sve manje trebaju i ljudi se sve manje opredeljuju za radikalne mere zato sto jacamo i imamo sada vise opcija pa cak i one koje mogu da ucine mnogo dobrih stvari za zemlju i bez nekih katastrofalnih posledica.) ko sada ldp...osilice se u jednom trenutku rascepace se i bice opet imas tabor ovaj onaj samo demokratski..a sps??...ko zna eto nama slobe opet :)

ima boga......a ti ces da kazes sta je pravedno ili koga bog podrzava.........
demoNkrate su tek sada pukle
 
Nikolic, Vucic, Gojkovic, u perspektivi sasvim sigurno deo SPS-a sa Mrkonjicem recimo, Velja Ilic, Kostunica,ce sasvim sigurno biti veoma veoma jaka politicka opcija(pricam o zajednckom delovanju)..

Tu ne treba zaboraviti ni Palmu, kome je Nikoliceva opcija mnogo mnogo bliza od gledanja na EU integracije G17+ recimo.
Radikali odlaze u istoriju, i ako Nikolic bude nastavio sa politikom koju je vodio zadnjih godina(misli se na njegov pokusaj "umivanja" radikala), verovatno ce postati jedina partija u istoriji koja je sa preko 30% podrske na jednim izborima otisla na sledecim ispod cenzusa.
Demokrate i LDP ce se "klati" za ostatak birackog tela, a to ce moci jedino kvalitetnim RADOM, te ocekujem vrlo brzo prociscavanje DS-a, od korumpiranih politicara sa sve hapsenjima.
Sve u svemu bice veoma zanimljivo na politickoj sceni, i mislim da je Nikolicev potez i pravljenje stranke mnogo znacajniji za celokupnu politicku scenu Srbije,nego sto se sada cini, koji ce dovesti do ukrupnjavanja politicke scene, gde ce dva glavne opcije biti grupisane oko Nikolica i oko DS-a, dok ce tvrdo jezgro radikala otici na 3-6% podrske...
PS: Nemojte zaboraviti da sad, jedna od stranaka koja je imala najbolju stranacku infrastrukturu u Srbiji, takodje MOZE otici iz DS bloka i saradjivati sa Nikolicem(SPO).
Da ne pricam kako je ovim otvorena utakmica za glasove manjina.
Sad......Bice zanimljivo, i sto je mozda najbolje za Srbiju po prvi put ce glasaci imati prilike da biraju onog za koga misle da je najbolji, a ne zbog toga sto je neko drugi mnogo gori.
 
Igrokaz sa raskolom unutar SRS nece imati savrseno nikakove posledice na desavanja
na politickoj sceni Srbije.
Istu stvar srpski mediji su "naduvali" do nebeskih visina,a time su samo postali
saucesnici u elegantnom prikrivanju "sokantnih" desavanja koja se pocinju desavati
kao epizode spanskih serija.
Jedna se odigrava danas,nema aktiviranja trgovinskog Sportazuma EU - Srbija.
A sledecih nekoliko epizoda tek ce se dogoditi,s tim da ce rasplet biti u Novom Sadu,
trajace kratko ali efikasno.
prema tome,SRS i njihova medjusobna pljuvacina je samo dekor iz kojeg se skrivaju
igrice viseg nivoa.
To,koliko TN ima poslanika,da li je AV uz njega,je li podneo ostavku itd....
spada u nivo zainteresovanosti ispod rejtinga dnevnih citulja.
 
Па мислим да ће једино утицати на прерасподелу снага на "десници". У ствари, мислим да ће они који деле "конзервативан" поглед на свет добити прилику да гласају за једну нормалну конзервативу странку, а да то не значи пружање подршке ратним злочинцима и заговарање рата са остатком света до победе.

Већину гласова СРС-a ће да узме Тома, уз Шешеља ће да остану само они најтврдокорнији национл-шовинисти.

Чини ми се да се Коштуници лоше пише, бога ми.....Проевропске гласаче му покупи ДС, бојим се да му остатак не покупи реформисани Тома....
pogledaj biracka tela modernih konzervativnih stranaka u evropi(cdu angele merkel u nemackoj,sarkozijev ump u francuskoj itd)i shvatices da za takve partije glasa uglavnom srednji i visi sloj. u srbiji srednji i visi sloj glasa za tadicevu demokratsku stranku

srbiji je potrebna prava socijaldemokratska partija koja ce preuzme radikalsko biracko telo(nizi sloj odnosno radnicka klasa)
 
pogledaj biracka tela modernih konzervativnih stranaka u evropi(cdu angele merkel u nemackoj,sarkozijev ump u francuskoj itd)i shvatices da za takve partije glasa uglavnom srednji i visi sloj. u srbiji srednji i visi sloj glasa za tadicevu demokratsku stranku

srbiji je potrebna prava socijaldemokratska partija koja ce preuzme radikalsko biracko telo(nizi sloj odnosno radnicka klasa)

to mozes samo da sanjas ja bih pre glasao za hasima tacija i agima cekua nego za borisa tadica i neke slicne "socijaldemokrate"....

jer vece ste zlo po srbiju vi demokrate nego hasim taci i agim ceku zajedno.
 
Igrokaz sa raskolom unutar SRS nece imati savrseno nikakove posledice na desavanja
na politickoj sceni Srbije.
Istu stvar srpski mediji su "naduvali" do nebeskih visina,a time su samo postali
saucesnici u elegantnom prikrivanju "sokantnih" desavanja koja se pocinju desavati
kao epizode spanskih serija.
Jedna se odigrava danas,nema aktiviranja trgovinskog Sportazuma EU - Srbija.
A sledecih nekoliko epizoda tek ce se dogoditi,s tim da ce rasplet biti u Novom Sadu,
trajace kratko ali efikasno.
prema tome,SRS i njihova medjusobna pljuvacina je samo dekor iz kojeg se skrivaju
igrice viseg nivoa.
To,koliko TN ima poslanika,da li je AV uz njega,je li podneo ostavku itd....
spada u nivo zainteresovanosti ispod rejtinga dnevnih citulja.

Mislim da mnogo gresis....Ali dobro, videcemo, cak vrlo brzo, sta se iza brda valja.....
 
Sa ovim se slažem u potpunosti....

Jedino se ne slažem da je stav LDP-a prema Kosovu bio greška.

Mislim da bi za Kosovo najbolje rešenje bilo podela, ali pošto je sada nezavisnost fait accompli, mislim da smo propustili priliku. Mogli smo da kažemo: "Priznaćemo Kosovo, ali da nam date severni deo".

Međutim, novi ustav je izglasan, većinsko raspoloženje je takvo kakvo je i tu stvar treba, jednostavno, poštovati.....

Vidi da je Ceda isasao sa stavom koji ti pominjes koji u sustini znaci PODELA bilo bi odlicno verujem da bi mu to mnogo vise diglo rejting od stava sa kojim je on isao KOSOVO JE NEZAVISNO jer mislim da mu je to samo stetilo i to poprilicno.
 
Sta mislite?
Sigurno je da ce se prestanak postojanja takvog giganta (najjace stranke u zemlji) odraziti i na druge partije koje ce mozd ai samo zbog ovog dogadjaja slabiti ili jacati.
Sta mislite kome ce ovo ici u prilog a kome ne?

Očekujem propadanje (do granice borbe za cenzus) woodoo SRSa i DSSNSa. Tomu vidim na oko 15%.
DS će pokušati pokupiti liberalnije glasače gorenavedenih stranaka, mislim da će malo porasti, a time će izgubiti liberalnije svoje glasače koji će preći u LDP. ZESu su verovatno ovo prvi i poslednji zajednički izbori.
SPS i G17+ se moraju spojiti sa nekim ako žele preći cenzus sledeći put. Mislim da će G17+ biti bliži spajanju sa LDPom, pošto se sve više vide razlike u odnosu na DS. SPS ne verujem da će se spojiti sa nikim, verovatno propadanje na nivo SPO.
Ostaće veći broj neopredeljenih i apstinenata nego inače.
 
Očekujem propadanje (do granice borbe za cenzus) woodoo SRSa i DSSNSa. Tomu vidim na oko 15%.
DS će pokušati pokupiti liberalnije glasače gorenavedenih stranaka, mislim da će malo porasti, a time će izgubiti liberalnije svoje glasače koji će preći u LDP. ZESu su verovatno ovo prvi i poslednji zajednički izbori.
SPS i G17+ se moraju spojiti sa nekim ako žele preći cenzus sledeći put. Mislim da će G17+ biti bliži spajanju sa LDPom, pošto se sve više vide razlike u odnosu na DS. SPS ne verujem da će se spojiti sa nikim, verovatno propadanje na nivo SPO.
Ostaće veći broj neopredeljenih i apstinenata nego inače.

Varijanta G17 i LDP nije nemoguica kroz par godina tj pravljenje nekog novog saveza a posebno sto ni Mladja ni Ceda ne zele da ih DS marginalizuje.
Nisam siguran da ce SPS da propadne do nivoa SPO mislim da je Dacic dovoljno pametan da ce uspeti da stranku odrzi iznad cenzusa sam ili kroz neke manje ili vece koalicije.
SPS vec sad ne moze da se prpozna a za 3 ili 4 godine ce tek biti druga prica.
 
Verujem da bi podrska SPO-a Nikolicu biti od neprocenjivo velikog znacaja...mislim da bi imao vise stete nego koristi...

Uopste ne verujem u tu pricu.........Ja ne cenim Draskovica kao politicara nimalo, ali je realnost, da je njgova stranka stranka desnice.A to znaci prilicno slicno onome za sta se zalaze Nikolic......A sada, kad nema Seselja...ako na bilo koji nacin demokrate odstupe od projekta "i EU i Kosovo", eto novih mogucnosti.
 
Varijanta G17 i LDP nije nemoguica kroz par godina tj pravljenje nekog novog saveza a posebno sto ni Mladja ni Ceda ne zele da ih DS marginalizuje.
Nisam siguran da ce SPS da propadne do nivoa SPO mislim da je Dacic dovoljno pametan da ce uspeti da stranku odrzi iznad cenzusa sam ili kroz neke manje ili vece koalicije.
SPS vec sad ne moze da se prpozna a za 3 ili 4 godine ce tek biti druga prica.

SPS nije ni sad mogao sam. Na sledećim izborima bi morao okupiti 5-6 ovakvih stranaka kao što su JS i PUPS. A, SPS je ipak preveliko "ime" da bi ušla u koaliciju sa nekom većom strankom. Ako bi to uradila, onda bi opstala još malo, ali nikad više posle toga ne bi bila u prilici da bude jaka.
 

Back
Top