ŠPAGETE, PASTA, PRELIVI...

london:
Moze li neko da mi da neki recept za preliv za testo??Znaci,ne klasicne spagete,vec neka jednostavna smesa(sa sunkom ili tako nesto),sto je isprobano i sto vam se svidja.........hvala puno
Ne znam da li volis pecurke ali moj omiljeni preliv za testeninu se pravi na sledeci nacin:
Izdinstas pecurke (nekih 200-250 grama)sa malo soli i bibera,kad im ponestane vode,dodas parcence putera,malo ih proprzis i u to stavis preprzen susam...
Prilikom serviranja dodaj malo pavlake (one s manjim procentom masnoce da ne bude mnogo gusta) i puno parmezana....
UZIVAJ!
 
Evo jednog fenomenalnog recepta sa zapecenom testeninom - ako te ne mrzi da peces!
Obaris pakovanje one suplje testenine, sto je duzine spageta, a lici na cevcice. U pouljen pleh po duzini redjas testeninu (pola od kolicine), pa fil od rendanog kackavalja, i preko toga listice sunke.Preko preostalu testeninu, pa opet sir i sunku.
Umutis besamel sos (proprzis brasno na puteru, i dodas mleko da se zgusne na vatri), umutis jaje, posolis, i prelijes preko testenine.
Peces oko 30-40 minuta.
Jede se toplo ili podgrejano.
 
Osnovna stvar je da ih kuvaš u što više dobro posoljene vode. Moraju da ostanu "al dente", znači ne prekuvane, nego da se lagano osećaju pod zubima. Dobro se procede, stave u sud i po Italijanima lagano preliju maslinovim uljem, kod nas se najčešće doda buter i sve lepo izmeša. Sada dolazimo do najvećeg problema- preliva. Ima ih na stotine, ja ti za početak dajem jedan "izdašni" koji je najbliži onom koga zovu "Bolonjeze":
Na maslinovom ulju "ucakliš" sitno seckani crni luk, dodaš mleveno mešano meso i lepo prodinstaš uz vrlo malo vode. Dodaš začin (ja više volim onu kockicu za supu), sitno seckani sveži bosiljak, malo origana i bibera i naliješ paradajz sos. Preporuka je "Tomatino" (Moć prirode) pakovan u kartonče od 1/2 litre. Kuvaš sve na vrlo laganoj vatri 15- 20 minuta dok se ne pretvori u gušći sos. Prelivaš po želji preko makarona, a s vrha obavezno parmezan. Prijatno.
 
Evo jos jedan preliv-
Sunku narezemo na rezancete proprzimo na maslacu,prelijemo sa umak od rajcice i posluzimo odvojeno od kuhani spageta.U Italiji Milanski umak dodaju jos i sortirane(prodinstane) sampinjone sto i ja uradim.........

Eto vrlo jednostavno i prakticno za one koji ne vole mljeveno meso...
 
Ajde prvo belo :)za dve persone

sastojci za sos :
jedna glavicica luka (velicine breskvice)
jedan cen belog luka
50 gr. slaninice dimljene
100 gr. praske sunke ili stisnjene
oko 120 gr sampinjona(pola pakovanja)
jedna pavlaka (crvena)
so , biber , bosiljak , origano , & narafski belo vince :)
Spremanje :

U serpu stavite malo maslinovog ulja, kada se ugreje ubacite onaj cen belog luka , koga ste prethodno stisnuli na dasci i malo ga deformisali, ubacite vec iseckan crni luk i laganica dinstate kada luk pozuti , dodate sitno , sitno iseckanu slaninicu...
dinstate to polako jedno 10 min.
Za to vreme iseckate sampinjone na tanke trakice i ubacite u serpicu :) posolite .Dodate tu malkice vina , a ostakak popijete :)

Kada sampinjoni promene boju i postanu onako braonakasti , dodate oko pola decilitra vode,pavlaku , smanjite "gas" i dodate sveze iseckan bosiljak (koji preko zime gajite u saksiji ) ili suseni , malo origana , bibera tek malo .
Posle 10-tak minuta skinite sa vatre , spagete obarite kako vam je Espanol rekao i to je to.
Narafski :) parmezan je obavezan i to je najbolje ako negde mozete da ga nadjete u komadu pa ga narendate preko spageta.
Prijatno

PS posto ste otvorili vino , malo sipali u sos , ostatak mora da se popije (steta da izlapi)
 
Bas juce za rucak pravila sam spagete (nisam bas imala vremena za obilni nedeljni rucak):
Mladi ili stari luk dinstam na ulju.
Izrendam parizer (ako je u komadu) ili sitno iseckam (neko ce staviti mleveno meso sto je takodje ok), iseckam sampinjone i sve to dodam na luk. Pred kraj dinstanja dodam izgnjeceni beli luk. Sve to prelijem paradajzom (domaci ili kupovni kuvani paradajz), mada moze i jednostavno ispasiran svez paradajz, ili u nedostatku svega kečap sa malo vode, a za one koji ne vole nista od gore navedenog tu je u kesici instant sos za spagete - Alevin. Onda posolim, dodam origana, mirodjije i majcine dusice... znaci zacini po ukusu... Ostavim da se krcka, a za to vreme skuvam spagete.
A tanjir izgleda ovako: spagete, sos (pa sve to pomesam), pa ponovo malo sosa i odozgo narendani kackavalj ili parmezan.
 
Ako si do sada već nešto isprobao, znači da si "zagrebao" materiju. Zato sledi preliv za prave gurmane. Italijani ga zovu "a la Carbonara", a pravi se ovako. Sveža žumanca dobro ulupaš, dodaš sitno strugani parmezan i mešaš dok se ne napravi gušći sos. Lagano podgreješ, preliješ preko vrućih proceđenih špageta i sve izmešaš. Preko svega se dodaje slanina isečena na najsitnije kockice, propržena da "rešne" i prelivena sa malo isceđenog belog luka. Od svih mogućih preliva koje sam probao ovaj mi je apsolutni šampion.
 
Espanol:
Ako si do sada već nešto isprobao, znači da si "zagrebao" materiju. Zato sledi preliv za prave gurmane. Italijani ga zovu "a la Carbonara", a pravi se ovako. Sveža žumanca dobro ulupaš, dodaš sitno strugani parmezan i mešaš dok se ne napravi gušći sos. Lagano podgreješ, preliješ preko vrućih proceđenih špageta i sve izmešaš. Preko svega se dodaje slanina isečena na najsitnije kockice, propržena da "rešne" i prelivena sa malo isceđenog belog luka. Od svih mogućih preliva koje sam probao ovaj mi je apsolutni šampion.
e ovaj naš Espanol me stvarno zadivljuje - čudo si :D
 
Goscica:
Espanol:
Ako si do sada već nešto isprobao, znači da si "zagrebao" materiju. Zato sledi preliv za prave gurmane. Italijani ga zovu "a la Carbonara", a pravi se ovako. Sveža žumanca dobro ulupaš, dodaš sitno strugani parmezan i mešaš dok se ne napravi gušći sos. Lagano podgreješ, preliješ preko vrućih proceđenih špageta i sve izmešaš. Preko svega se dodaje slanina isečena na najsitnije kockice, propržena da "rešne" i prelivena sa malo isceđenog belog luka. Od svih mogućih preliva koje sam probao ovaj mi je apsolutni šampion.
e ovaj naš Espanol me stvarno zadivljuje - čudo si :D
:oops: HVALA! :oops:
 
Meni se svidjaju Karbonare, a pravimo ih ovako:
Proprzi se sitno seckana slaninica, umuti se pavlaka i jaje odvojeno, narenda se slani kackavalj, a onda energicnim mesanjem sve se spoji sa vrelim rezancima. Mi jedemo one kratke "ufrckane". I doda se sitno seckani svez persun.
Ja naravno stavim jos malo kackavalja odozgo.
 
trejsi:
Meni se takodje dopadaju Karbonara spageti, ali izbegavam da ih spremam jer su sa svezim jajima. Od kada su se trovala deca u vrticima salmonelom izbegavam da spremam bilo sta sa svezim jajima zato sto imam malo dete.
Slažem se da oprez nikad nije na odmet, ali takve stvari se ipak izuzetno retko dešavaju, a gotovo nikad u kuhinjama u kojima vlada prava higijena. Ne opterećuj se Trejsi, pojma nemaš šta sve jedemo kroz druge NAVODNO ispravne namirnice, i konzervanse, i antibiotike i steroide, i radioaktivne... Da te ne plašim. Udri ti po klopi koju voliš i uživaj!
 
Kanda sam ogladneo od svega ovog... No, evo mog recepta za preliv...:

Potrebno:
1 maslac - Kravica 125g
2 kisele pavlake
100g suvog svinjskog vrata
200g presovane stisnjene sunke
200g pecurki (vrganji po mogucstvu, u nedostatku sampinjoni)
100g feferona (svezih, oni iz tegle mogu samo kao dekoracija)
200g parmezana
Origano, bosiljak, masline (zelene)

Sipate malo maslinovog ulja u tiganj (ili serpicu, zavisi koju kolicinu pravite) i sacekate da se zagreje. Ubacite pola maslaca (Kravica, 125 gr) i sacekate da se istopi (ulje je potrebno kako isti ne bi zagoreo jer ipak je to mlecna masnoca). Kad se otopi ubacite iseckane pecurke... Ostavite to da se krcka uz obavezno mesanje, dok ne puste sok... Kad se lepo ukrckaju u sopstvenom soku, ubaciti sitno iseckanu sunku, feferone, i ostatak maslaca... Prziti sve dok sunka ne zarumeni... Onda ubacite kockice suvog vrata, krupnije isecen parmezan, origano, bosiljak i jos poneki zacin ako volite... Krckajte jos par minuta. Za to vreme lepo izlupajte pavlake da se pretvore u krem. Ulijte pavlaku u sve to, lepo umutite, i ostavite da se krcka 2-3 minuta (nikako vise jer pavlaka dobije cudan ukus kad se preprzi)...

Skinite sa vatre, i ocedite visak masnoce sa vrha sosa (ako ga bude bilo... ako ste koristili iste zacine, bice jarko zelenkaste boje)... Sos nije preterano ukusan kad je vruc, zato treba da odstoji bar 15 minuta da se malo rashladi (ne skroz), i da se dodatno zgusne...

Sto se testenina tice, spageti, makarone, rezanci... gotovo sve dolazi u obzir... Ako bas hocete de-lux obrok, zapecite testenine prelivene sa nekoliko jaja i parmezanom u rerni.

Testenine preliti, i preko toga izrendati parmezan, i ukrasiti maslinama (i/ili feferonima iz tegle)...

Evo, bas cu sad to sebi da spremim za veceru ;)

Prijatno!
 
Makrobiotičke špagete
Naravno integralna testenina
Na susamovom ulju lagano pržiš crni luk, nakon 3 min. dodaš praziluk, nakon 5 min mladi luk, pa onda 2 rendane šargarepe.Posle 5 min na laganoj vatri i povremenog mešanja, dodamo iseckane pečurke, morsku so i kašiku tamari sosa. Za 10 min. imate neverovatno ukusne i zdrave špagete....
 
ovo je slatko -ljuto, pa ko voli...

supena kasika secera se karamelise (znaci, na blagoj vatri proprzi), doda se djumbir u prahu, mala kasika (a moze i svezi rendani) i nalije sokom od paradajza. kuva se 10 min, doda se kasicica gustina i iseckani feferoni + malo tabaska. na kraju kasika kecapa (blagi, nikako pizza).

a evo i jedan klasican, makeDOnski, moj omiljeni...

mala glavica crnog luka se ustakli, nalije se sokom od paradajza i kuva 10 min. dodati kasicicu secera, lorber, origano i ruzmarin i kuvati jos 5 min. staviti sitno seckan cen belog luka i kasicicu gustina. kuvati jos malo...
uvek dodajem malo kecapa na kraju, da popravi ukus i da ga zgusne. odozgo parmezan.

a moze i italijanski:

na kasiki ulja + puter proprziti kasiku brasna. ne sme da pregori. naliti hladnim mlekom i mesati da se ne zgrudva. tricky part je sto mora da se mesa sve vreme. kad se sos (besamel) zgusne dodati gorgonzolu, rokfor...ili bilo koji budjavi sir. mora da bude gusto i da se razvlaci. ko ne voli budjave sireve, nek izrenda gaudu ili ajdamer.

mogu ja jos ako treba.... :wink:
 
evo opet se mesam...uzivam dok citam...
....inace ja umesto mesa u sos za spagete uvek stavim soju, nekako mi je lepse...isprzi se luk i beli luk,stave zacini:origano,biber i bosiljak,sipaju se navlazene sojine ljuspice sa malo vegete i ostavim da odstoji sve tako 15-tak minuta ....I onda kuvam dalje sos...
 
Soja... To mi nikada nije palo na pamet... moracu da probam.
BTW ako vam ostane "crvenog" sosa posle spageta mozete ga iskoristiti na dva nacina:
U vatrostalnu ciniju staviti skuvane i procedjene spagete ili makarone, preliti ostatkom sosa i narendati odozgo kackavalj. Takodje mozete redjati: rezanci, sos, rezanci i na kraju besamel sos. I sve zapecete u rerni. Mmmm...
Druga varijanta je da sos iskoristite kao osnovni premaz za pizzu. Znam da se Espanol nece sloziti samnom, ali to ja uglavnom radim ako mi ostane malo sosa. Da se ne baci. A ukusno je.
 

Back
Top