ŠPAGETE, PASTA, PRELIVI...

Pokušaj sa ovim (količina je za dve osobe)
2 kašike putera
kašika brašna
2,5dl mleka
200-250g šampinjona isečenih na tanke listiće
250g testenine
malo soli, parmezan

Staviš vodu da provri, posoliš, ubaciš testeninu i kuvaš po uputstvu.
U međuvremenu zagreješ puter na tihoj vatri, dodaš brašno i lagano dodaješ mleko. Pazi da se sve lepo razmuti.
Šampinjone možeš vrlo malo da propržiš (recimo 1min u mikrotalasnoj), ali i ne moraš. Ubaciš ih u bešamel, kuvaš uz mešanje dok ne omekšaju. Na kraju skineš sa vatre i posoliš.
Procediš testeninu, malo poprskaš maslinovim uljem i preliješ je pripremljenim prelivom.
To je to.
Pospeš parmezanom
Prijatno!
Izgleda, otprilike, ovako:
 
:lol:
E sad, dijeta od mene zahteva da jedem testo ali bez: mesa, mlecnnih proizvoda, ulja (moze veoma malo) itd ali dozvoljeva koriscenje povrca, moje pitanje je da li neko zna recept koji uzima za obzir sve ove uslove?
Unapred hvala :D

Znaci samo pasta bez "prelivi"! Tu imas milion kombinacija, dobro mozda malo manje, moja omiljena klot pasta je:

Na kasicici maslinovog ulja ulja isprziti jednu glavicu crnog luka, 4 cesnja belog luka, dodati spagete, naliti malo belog vina i dodati iseckanu vezu mirodjije i jednu iseckanu vezu persuna. Moze parmezan (ako smes).

Na malo ulja prziti kockice plavog patlidzana, kada upiju ulje dodati kockice oljustenog crvenog paradajza, origano, biber.

Iseckati jednu sargarepu na zilijen, pola struka parziluka, jednu papriku crvenu, samo malo proprziti , dodati spagete i soja sos.:lol:

I tako dalje, i tako dalje..........

Jednostavnije je nego sto mislis, zar ne?
 
Tikvice su, takođe jako zahvalne za pripremu preliva.
Jednostavno ih obariš i ne treba ti ni blender da ih usitniš, kad se lepo skuvaju možeš i viljuškom. Dodaš beli luk i začine po ukusu, eventualno maslinovo ulje (pavlaku, pretpostavljam ne bi trebalo) i to je to.
Da ne pominjem sad klasičan preliv od paradajiza: oljuštiš i iseckaš paradajiz, ukuvaš ga, dodaš začine (obavezno bosiljak, po mogućstvu svež, biber, origano...), beli luk i na kraju posoliš. Dobro je sa parmezanom, ali to, pretpostavljam treba izbegavati.
 
Sada sam malo pregledala prethodne strane o spagetama pa se setih ovog recepta sa bundevom (sada je i njihovo vreme)

Isprziti na malo maslinovog ulja 4-5 cenova belog luka blago, jednu celu suvu ljutu papricicu . Prziti jako malo samo dva tri puta promesati, dodati mlevenu junetinu, ili sadrzinu iz svezih kobasica, prziti dok ne bude na pola gotovo, onda dodati rendanu bundevu i prziti dok meso ne bude przeno a bundeva malo ne omeksa. Dodati na kraju malo bibera i vegete i u to umesati barene pene. U ovakve sosove uvek stavljam pene i li neke druge suplje, kratke makarone da sadrzaj udje u supljine.::bye:
 
Volim testeninu, i rada sam da isprobam nove recepte za prelive (soseve) kako bih ih naučila, ali i uživala u ukusima.
Može sa mesom, ali radije bez mesa.

Ja pravim onaj standardni, paradajz sos, sa sokom od paradajza, brašnom, lukom (belim, crnim) ruzmarinom, bosiljkom, origanom i čilijem.

Volim i one sa sirevima. I onaj sa limunovim sokom.:)

Vaši recepti?
 
Volim testeninu, i rada sam da isprobam nove recepte za prelive (soseve) kako bih ih naučila, ali i uživala u ukusima.
Može sa mesom, ali radije bez mesa.

Ja pravim onaj standardni, paradajz sos, sa sokom od paradajza, brašnom, lukom (belim, crnim) ruzmarinom, bosiljkom, origanom i čilijem.

Volim i one sa sirevima. I onaj sa limunovim sokom.:)

Vaši recepti?


HAHAHA opet ja! :D

Imam blog o receptima, ako hoces da vidis neke moje predloge izvoli http://samonajboljirecepti.blogspot.com/ ! Uzivaj :)
 
Volim testeninu, i rada sam da isprobam nove recepte za prelive (soseve) kako bih ih naučila, ali i uživala u ukusima.
Može sa mesom, ali radije bez mesa.

Ja pravim onaj standardni, paradajz sos, sa sokom od paradajza, brašnom, lukom (belim, crnim) ruzmarinom, bosiljkom, origanom i čilijem.

Volim i one sa sirevima. I onaj sa limunovim sokom.:)

Vaši recepti?
Ja ne volim testeninu. Obožavam je! Toliko da bih mogla na njoj živeti :)
U preliv za špagete/pastu u koji ide paradajiz nikad ne stavljam brašno.
Nema potrebe, paradajiz je dovoljno "mesnat" samo ga treba dinstati do željene gustine.
Sve ostalo je stvar ukusa i improvizacije.
Na ovom PDF-u ima tema o pastama i prelivima... sad ću da je nađem i sve to spojim.
 
Poslednja izmena:
Pokušaj sa ovim (količina je za dve osobe)
2 kašike putera
kašika brašna
2,5dl mleka
200-250g šampinjona isečenih na tanke listiće
250g testenine
malo soli, parmezan

Staviš vodu da provri, posoliš, ubaciš testeninu i kuvaš po uputstvu.
U međuvremenu zagreješ puter na tihoj vatri, dodaš brašno i lagano dodaješ mleko. Pazi da se sve lepo razmuti.
Šampinjone možeš vrlo malo da propržiš (recimo 1min u mikrotalasnoj), ali i ne moraš. Ubaciš ih u bešamel, kuvaš uz mešanje dok ne omekšaju. Na kraju skineš sa vatre i posoliš.
Procediš testeninu, malo poprskaš maslinovim uljem i preliješ je pripremljenim prelivom.
To je to.
Pospeš parmezanom
Prijatno!
Izgleda, otprilike, ovako:


Ovo je taman za mene samoga.
Posto sam na dijeti,jel`te.:whistling:
 
ja sam danas u čast kineza pravio
prženu pastu sa slatko ljutim sosom
ko voli kontraste i neobičnije kombinacije nek proba


u blender meteš
nekoliko kolutova ananasa, kečap, soja sos (ili samo so), balazamiko ili bilo koje sirče, sok limuna, praziluk iseckan (ili drugi luk), đumbir u prahu, malo gustina
smiksaš i onda dodaš tople vode i kockice ananasa
testeteninu skuvaš, pa baciš na ulje, preliješ i propržiš
 

Back
Top