Zasto ne verujete u Boga


U antropoidna i insektoidna stvorenja ne mogu da verujem, jer bi im anatomska ograničenja nametala prilično velike probleme. Recimo, hrišćani veruju da su im pobrojane dlake na glavi. E. zamisli tu proteinsku glavudžu koja bi pamtila ovakvu količinu informacija. I to od početka vremena pa dok čovečanstvo potpuno ne oćelavi.

Zatim, dvoruki (pa i šestoruki) bog teško bi uspevao da ponamešta sve snežne pahuljice, da poobrće kocke i da ponamešta špilove karata ljubitelja kocke koje želi da nagradi ili upropasti.

Izvan ovoga, sve je moguće. Jednu varijantu obradio sam u pričici na blogu. (Sad se bezobrazno reklamiram :rumenko:).

Ukratko, moje mišljenje o eventualnom bogu bilo bi da nas on ni ne primećuje. A ako bi nas slučajno primetio, rekao bi:
- Gle, odi nešto gamiže! Di li mi je onaj insekticid?
 
U antropoidna i insektoidna stvorenja ne mogu da verujem, jer bi im anatomska ograničenja nametala prilično velike probleme. Recimo, hrišćani veruju da su im pobrojane dlake na glavi. E. zamisli tu proteinsku glavudžu koja bi pamtila ovakvu količinu informacija. I to od početka vremena pa dok čovečanstvo potpuno ne oćelavi.

Zatim, dvoruki (pa i šestoruki) bog teško bi uspevao da ponamešta sve snežne pahuljice, da poobrće kocke i da ponamešta špilove karata ljubitelja kocke koje želi da nagradi ili upropasti.

Izvan ovoga, sve je moguće. Jednu varijantu obradio sam u pričici na blogu. (Sad se bezobrazno reklamiram :rumenko:).

Ukratko, moje mišljenje o eventualnom bogu bilo bi da nas on ni ne primećuje. A ako bi nas slučajno primetio, rekao bi:
- Gle, odi nešto gamiže! Di li mi je onaj insekticid?


Bravo. Recimo da postoji, to sto nazivamo bogom nikako ne bi moglo da lici na coveka. Koliko se, recimo, ljudi u datom trenutku moli za pomoc Bogu? Moze li on da postigne sve to? Nema teorije, znaci nema veze sa ljudskim osobinama. Bog je nekakva sila, fundamentalna sila prirode, kao gravitacija, kao elektromagneto polje, nuklearna sila.... U prirodi je sve sastavljeno od atoma, subatomskih cestica i polja koja ih povezuju i to su prve lekcije iz fizike... nesto sto je dokazano. A bog? Ima li ikakvog dokaza da postoji? Da li ga je iko ikada video? Da li je ikada ikome usliso molbu? Da li verujete u boga da biste otisli u raj posle smrti? Kazu da su deca nevina i bezgresna i da gresnici nisu u milosti bozijoj. Zasto onda deca iz Etiopije nisu u njegovoj milosti? I ne samo deca iz Etiopije... Kroz vekove se ljudska vrsta patila, mali broj bogatih uzivao je milost boziju a ostali su egistirali... borili se za opstanak.

U vreme kad je ljudski rod vise licio na zivotnjski i kad se pismenost i obrazovanje merilo mikronima, religija je imala svrhu... Danas, kada je sonda napustila suncev sistem, kada su iskorenjene bolesti siromastva, pronadjen penicilin, kada ja sedim u svojoj toploj sobi i pisem ovaj post, a neko ko je sad u Australiji ce ga procitati cim kliknem "posalji odgovor", je besmisleno verovati u boga...
 
Naravno, da ni slučajno nije besmisleno verovati u Boga i svakako da pojedincu, ukoliko je ima, iskrena vera puno može da olakša svakodnevne muke...

Uostalom, kako je nastala materija iz koje je velikim prasakom nastao univerzum? Može li nešto da nastane iz ničega i kako?

btw. ja sam ateista, srećom... ali ima puno pitanja na koje čovek još uvek nije sposoban da odgovori... to ostavlja širok prostor za religiju i različita verovanja
 
Vidi političarke... dala, recimo, neki odgovor na lakše pitanje, a šta je sa materijom iz koje je nastao svemir... kako je ona nastala, ko je nju stvorio, kada i zašto....:???::mrgreen:

A iz cega je nastao Bog? On, kao stvoritelj svega je nastao ni iz cega? KO ili sta je njega stvorilo? Sta je starije, jaje ili kokoska? Svako pitanje radja novo pitanje, i mogu se ateisti i vernici nadmudrivati danima, niti cu ja uspeti vernika da ubedim da prestane da veruje, niti ce vernik uspeti mene da ubedi u postojanje bozije... :mrgreen:

 
Imamo temu zasto verujete pa je red da imamo i zasto ne verujete :)

zato sto veruju u nesto drugo. mislim da ljudski mozak nije u stanju da ipak ne veruje bas niusta... ne znam ko je rekao: verujes da ces sutra ustati i da ce zemlja, tvoj svet biti na mestu, verujes u svoju egzistenciju... inace ne bi mogao da funkcionises... sad nekome treba vise nekome manje... verovanja...

mozda je pitanje trebalo da glasi: zasto niste religiozni?
 
Bravo. Recimo da postoji, to sto nazivamo bogom nikako ne bi moglo da lici na coveka.

da li lici ili ne, ne znamo, ali pretpostavka je da ne lici, bukvalno na nas.
Koliko se, recimo, ljudi u datom trenutku moli za pomoc Bogu? Moze li on da postigne sve to? Nema teorije, znaci nema veze sa ljudskim osobinama.
da moze da postigne,moze. ali onda to ne bi biloto. znaci svako se mora pomuciti da sam doprinese nekom svom "cilju" a ne da mu to dodje na gotovo. a samom verniku je dovoljno to sto "zna" da ga bog slusa i time dobija na samo pouzdanju.
Bog je nekakva sila, fundamentalna sila prirode, kao gravitacija, kao elektromagneto polje, nuklearna sila....
jeste sila, a svako moze pretpostavljati posvomnahodjenju kakva je to sila.
U prirodi je sve sastavljeno od atoma, subatomskih cestica i polja koja ih povezuju i to su prve lekcije iz fizike... nesto sto je dokazano. A bog? Ima li ikakvog dokaza da postoji? Da li ga je iko ikada video? Da li je ikada ikome usliso molbu? Da li verujete u boga da biste otisli u raj posle smrti?
verovatno si cula da je nekim ljudima uslisena neka molba, i da su nakon toga postali veliki vernici. ja sam citao o dosta takvih slucaja
Kazu da su deca nevina i bezgresna i da gresnici nisu u milosti bozijoj. Zasto onda deca iz Etiopije nisu u njegovoj milosti? I ne samo deca iz Etiopije... Kroz vekove se ljudska vrsta patila, mali broj bogatih uzivao je milost boziju a ostali su egistirali... borili se za opstanak.
vidim da ne razumes zasto se to desava, ali ne znaci da nesto ne postoji samo zato sto ja ili ti ne razumemo. ima ona: cudni su putevi gospodnji.
U vreme kad je ljudski rod vise licio na zivotnjski i kad se pismenost i obrazovanje merilo mikronima, religija je imala svrhu... Danas, kada je sonda napustila suncev sistem, kada su iskorenjene bolesti siromastva, pronadjen penicilin, kada ja sedim u svojoj toploj sobi i pisem ovaj post, a neko ko je sad u Australiji ce ga procitati cim kliknem "posalji odgovor", je besmisleno verovati u boga...

samo verovanje u boga "tera" ljude da budu bolji, pazljiviji, milosrdniji itd. itd. u stvari verovanje je samo po sebi pozitivna stvar koja nas sprecava da cinimo zlo, da pomazemo jedni drugima i sl. a ako neko ne veruje u boga, ali veruje u prirodu, i postuje to, rukovodi se nekom etikom, i time ne cini zlo drugima, jer smatra da to nije u redu, ponovo je "rezultat" isti
 

Back
Top