Zašto verujete u Boga?

Mislim da pitanje nije suviše lično... svako ko veruje ima svoje razloge... a ovde može da napiše bar jedan...

Recimo da sam ja sin jedinac, koga su roditelji dobili posle mnogo godina braka, pritom moja majka nije mogla da ima dece. Onda su sreli nekoga i to se promenilo.

Imam jos par razloga zbog kojih verujem ali smatram bogohulnim pricatim ikome o tome, cak i ovome sto sam pisao sad... Bojim se gneva koji na sebe mogu navuci sireci price :bye:
 
Recimo da sam ja sin jedinac, koga su roditelji dobili posle mnogo godina braka, pritom moja majka nije mogla da ima dece. Onda su sreli nekoga i to se promenilo.

Imam jos par razloga zbog kojih verujem ali smatram bogohulnim pricatim ikome o tome, cak i ovome sto sam pisao sad... Bojim se gneva koji na sebe mogu navuci sireci price :bye:
Ali znači da si ti onda sam isključio svaku drugu mogućnost osim čuda? Nije li to malo subjektivan stav, šta li?
 
Recimo da sam ja sin jedinac, koga su roditelji dobili posle mnogo godina braka, pritom moja majka nije mogla da ima dece. Onda su sreli nekoga i to se promenilo.

Imam jos par razloga zbog kojih verujem ali smatram bogohulnim pricatim ikome o tome, cak i ovome sto sam pisao sad... Bojim se gneva koji na sebe mogu navuci sireci price :bye:

Lepo, ali:
Zašto gnev? Valjda nije bogohuljenje slaviti život? Biti zahvalan zbog toga što si rođen?
 
Čekaj dok nadjem, hoću da se citiram... ;)

A ti, u medjuvremenu, proveri da li je neko od urednika vernik... Za tebe i Nordija znam... Nisam siguran kada je u pitanju moja prijateljica Borac... četvrtog kolegu ne poznajem...

Ako nema ni jednog vernika... onda smo mi, vernici, na startu foruma diskriminisani... ;)

Hm, pa Nordic je vernik... samo, ne veruje u Hrista... što ne menja stvar...:lol:
 
Hm, pa Nordic je vernik... samo, ne veruje u Hrista... što ne menja stvar...:lol:
Naravno...

Evo, našao sam... Baš ti i ja u raspravi, malo žešćoj...

Re: Kult ličnosti... Isus Hrist
Najpre se odgovara na pitanja.

Veruješ li ti u Boga?
O tome sam već pisao, ali evo, nije mi teško ponovo. Moje verovanje je moja lična, intimna stvar, o kojoj ni sa kim ne govorim, a kamoli da javno napišem. Neodmereno je, čak bljutavo kada vernik priča kako posti, kada će da se pričesti, ode na veselje gde svi krkaju pečenje, a on traži da mu obare krompir... Farisejstvo mi je bilo strano uvek, čak i u običnoj svakodnevici, kada se ljudi hvališu uspešnim poslom, lepom i poslušnom decom, vernom ženom...
Više mi, nekako, leži mitarstvo... a ako me neko hvali kada nisam tu i ja za to čujem, naravno da mi godi.
Vidjao sam vernike koji, iako nisu sveštenici niti se pripremaju za tu službu, prekrste se kada uzmu Bibliju u ruke da bi nešto pročitali... a baš ta knjiga nije osveštana niti je bila u liturgijskoj upotrebi... i to smatram neukim, nedoličnim ponašanjem, čak nekom blagom varijantom farisejstva.
Da bih, ipak, odgovorio konkretno na tvoje pitanje, reći ću samo ovo: da, vernik sam.

... ti veruješ Bibliji i veruješ da je sve bilo onako kako je u njoj napisano, opisano... to je suština tvoje religije i kao vernik, kao hrišćanin ti po defoltu moraš verovati Bibliji...
Ne, takva početna ili predefinisana vrednost za mene ne postoji. To je odgovor i na prvu citiranu rečenicu.

Veruješ li u Stari Zavet potpuno isto kao i u Novi Zavet?
Sve kanonske svete spise smatram svetim spisima jedino kada se čitaju na liturgiji ili u okviru drugih verskih obreda. U svim drugim prilikama to su za mene knjige kao i sve druge. To se odnosi i na ove štampane u mojoj biblioteci, u biblioteci u kojoj radim, kao i na ove u računaru.
Ne misliš, valjda, da se krstim kad učitavam Jevandjelje i kada počnem da tražim nešto.
Pa, i kad bih hteo, ne bih mogao – ruke su mi na tastaturi.
 
Čekaj dok nadjem, hoću da se citiram... ;)

A ti, u medjuvremenu, proveri da li je neko od urednika vernik... Za tebe i Nordija znam... Nisam siguran kada je u pitanju moja prijateljica Borac... četvrtog kolegu ne poznajem...

Ako nema ni jednog vernika... onda smo mi, vernici, na startu foruma diskriminisani... ;)

Poštovanje, Ljubo. :)
Ja sam agnostik.
Neću se, kao moderatorka, opredeljivati za "ovu" ili onu "stranu".
Trudiću se da budem maksimalno objektivna i korektna. Pristojnost se podrazumeva.

Pardon za off topic.
 
Ali znači da si ti onda sam isključio svaku drugu mogućnost osim čuda? Nije li to malo subjektivan stav, šta li?

Naravno da jeste subjektivan stav. Zato JA verujem u Boga, ne teram tebe da zato verujes... Tebi to necu navesti kao razlog...

Ne iskljucujem ostale mogucnosti ako uzmemo u obzir da je pre tog susreta moja keva bila u banji, i pila cajeve ali covek koga je srela, a voleo je ceo zivot biti anoniman, je ustvari bio ako mogu reci svetac, mislim cuda su se desavala oko njega :ok:

poprilicno je poznat onima koji znaju istoriju spc ali necu ga spomenuti jer on to ne bi voleo, bog da mu dusu prosti
 
Lepo, ali:
Zašto gnev? Valjda nije bogohuljenje slaviti život? Biti zahvalan zbog toga što si rođen?

Ja slavim zivot ponizno. A svoj mogu reci prost razlog da verujem ne zelim izneti skepticima ili o tome razgovarati sem sa prosvecenima... imam strahopostovanje prema tome... nadam se da razumete razloge zbog kojih ne iznosim detalje...

Ja se zahvaljujem bogu u svojim molitvama i molim mu se za sve sto je ispred mene, a zahvaljujem mu se za sve sto sam prosao... koliko god to izgledalo dobro ili lose za mene [tipa udari me automobil, ja mu se zahvalim sto sam ziv, iako sam povredjen]. Razumes? :bye:
 
Ja slavim zivot ponizno. A svoj mogu reci prost razlog da verujem ne zelim izneti skepticima ili o tome razgovarati sem sa prosvecenima... imam strahopostovanje prema tome... nadam se da razumete razloge zbog kojih ne iznosim detalje...

Ja se zahvaljujem bogu u svojim molitvama i molim mu se za sve sto je ispred mene, a zahvaljujem mu se za sve sto sam prosao... koliko god to izgledalo dobro ili lose za mene [tipa udari me automobil, ja mu se zahvalim sto sam ziv, iako sam povredjen]. Razumes? :bye:
A da li ti sebe razumeš?

I, da ne propustim, onoga koga ne želiš da spominješ – već si spomenuo!?
 
Moguće, ali ja, kao pojedinac, ne mogu na sebe preuzeti odgovornost za postupke drugih.
Verovali ili ne verovali (u Boga), ljudski je barem pokušati da razumemo jedni druge. Poštovati tuđe stavove, takođe. Uzajamno poštovanje je prvi uslov za komunikaciju.

ja sam uvek razumeo pojam plemenitog coveka...sponaja tog coveka u bogu je nepoznanica onima koji traze efemerne stvari kao npr materijalizovanog boga.... mozda je i dusa nesto neimaterijalno vec ono sto ima na svakoj tezgi da se kupi...
 

Back
Top