Bolivija i Venecuela protiv SAD

john doe

Veoma poznat
Poruka
14.018
Nemiri u Boliviji
Nasilje na istoku Bolivije
Sjedinjene Države su odlučile da proteraju ambasadora Venecuele u Vašingtonu.


Do zaoštravanja odnosa dolazi pošto je Venecuela naredila američkom ambasadoru da napusti zemlju.

Predsednik Ugo Čavez je rekao da je to učinio iz solidarnosti sa Bolivijom.

Predsednik te zemlje Evo Morales je naime, optužio američkog ambasadora u La Pazu Filipa Goldberga da se meša u untrašnje stvari Bolivije, i da podržava opoziciju i proteste u kojima je poginulo najmanje osam osoba.

Osim što je odbacio Moralesove optužbe, Vašington je na taj potez uzvratio istom merom - proglasio je bolivijskog ambasadora u Americi personom non gratom.

Povratak kući

Predsednik Venecuele Čavez je, izbacujući američkog ambasadora iz Karakasa i povlačeći ambasadora Venecuele iz Vašingtona, rekao:

"Naložio sam ministru Maduru da odmah vrati našeg ambasadora kući pre nego što bude izbačen iz SAD. Mi ćemo poslati našeg ambasadora kada dođe nova vlada u SAD i to vlada koja će poštovati narode Latinske Amerike."

Diplomatskoj krizi ne doprinosi ni činjenica da su u Venecuelu, kao što je potvrdio predsednik Čavez, stigla dva ruska vojna bombardera:

"Prisustvo ruskih aviona u Venecueli je upozorenje - Rusija je sa nama. I ne samo Rusija, nego i mnoge druge zemlje širom sveta."

Ugo Čavez novinarima je izneo detalje i o, kako tvrdi, zaveri da se izvrši atentat na njega, iza koje stoje Amerikanci.

Poručio je da je plan osujećen i da vojna obaveštajna služba Venecuele trenutno ispituje grupu oficira, od kojih su neki penzionisani, o detaljima zavere.

Bez izvoza nafte

Predsednik Venecuele je takođe zapretio i da će obustaviti izvoz nafte u SAD ukoliko iskažu, kako je rekao, agresiju prema njegovoj zemlji.

S obzirom na učestale optužbe i vrlo loše odnose između Karakasa i Vašingtona, BBC-jev dopisnik ocenjuje da je pravo čudo da je američki ambasador u Venecueli izdržao ovoliko dugo i da mu gostoprimstvo nije ukinuto i ranije.

Naš dopisnik ističe da ima mnogo razloga za zabrinutost.

Koliko god su odnosi Venecuele i SAD bili loši, te dve države su bar zadržale diplomatske odnose i postojala je komunikacija među njima.

Uprkos grubim rečima predstavnika Karakasa i Vašingtona, te dve zemlje su veliki trgovinski partneri.

Mnogo toga će se sada izmeniti izbacivanjem ambasadora.

Pogoršana situacija i u Boliviji

U Boliviji su u toku protesti protiv predloženih reformi predsednika Moralesa koji želi da ravnomernije raspodeli prihode od proizvodnje energenata.

Bolivija je duboko podeljena zemlja i to na istok - gde se nalaze zalihe nafte i prirodnog gasa i gde su ljudi uglavnom protiv Moralesovih radikalnih planova, i na zapad koji želi da vidi promenu u načinu na koji su stvari postavljene.

Predsednika Moralesa podržavaju siromašni i južnoamerički Indijanci koji će podržati odluku da se protera američki ambasador.

SAD su, međutim, bile jedan od glavnih izvora pomoći za Boliviju i ceo region.

Zato je teško predvideti u kom pravcu će se stvari razvijati.

Antiamerička retorika

Poslednjih godina nekoliko južnoameričkih zemalja je podržalo antiameričku retoriku koju pre svih oličava predsednik venecuele Čavez.

Kao i Bolivija, korist od ogromnih rezervi nafte Venecuele imaju i Ekvador i Nikaragva.

Dok pojedini analitičari optužuju SAD da zanemaruje Latinsku Ameriku, drugi joj zameraju, kako to nazivaju, imperijalističko držanje i mešanje u tuđe stvari.

Ipak, zaključuje BBC-jev dopisnik, s obzirom na uticaj koji ima u Južnoj Americi i na obim trgovinske razmene, malo je onih koji će biti srećni da vide da su diplomatski odnosi Karakasa sa Vašingtonom pali na ovako nizak nivo.


http://www.bbc.co.uk/serbian/news/2008/09/080912_us_latam.shtml
 
Morales i Bolivija bi mogli opako da nahebu zbog ovakvog kurchenja. Na istoku zemlje postoji jak separatisticki pokret (koji, inace, predvode imigranti iz bivse Yuge i njihovi potomci :mrgreen: ). Ameri bi mogli da ih podrze na slican nacin kako su to uradili sa kometskim Albancima.
 
Morales i Bolivija bi mogli opako da nahebu zbog ovakvog kurchenja. Na istoku zemlje postoji jak separatisticki pokret (koji, inace, predvode imigranti iz bivse Yuge i njihovi potomci :mrgreen: ). Ameri bi mogli da ih podrze na slican nacin kako su to uradili sa kometskim Albancima.
jes to sam i ja gledao na TV valjda je neki Hrvat guverner pobunjenicke provincije , mada kao sto sam vec rekao ukoliko Ameri zele da uspostave red u "svom dvoristu" moraju da utuku zmiju direktno u glavu http://forum.krstarica.com/threads/235634 :mrgreen:
 
jes to sam i ja gledao na TV valjda je neki Hrvat guverner pobunjenicke provincije
A u susednoj je burazer Srbin il hefe. Pishanje...

mada kao sto sam vec rekao ukoliko Ameri zele da uspostave red u "svom dvoristu" moraju da utuku zmiju direktno u glavu http://forum.krstarica.com/threads/235634 :mrgreen:
Ameri ovo njece preterano agresivno "resavati", jer bi time definitivno celu Juznu Ameriku ujedinili protiv sebe. S druge strane, separatisti u Boliviji i agresivna opozicija u Venecueli im dodju k'o kec na jedanaest. Kapiram da ce kinta americkih poreskih obveznika vrlo brzo poceti da sliva u dzepove nekih venecuelanskih "otporasa" i bolivijsko-balkanskih guerillosa.
 
Ja mislim da Ugo Chaves to namerno radi, posto je svestan da svojim ponasanjem moze da utice na cenu nafte. Razmislite samo, cena sirove nafte je pre mesec dana iznosila 146 dolara za barel pa vi vidite. Danas je nafta tipa brent ispod 100 dolara za barel. Izvoznicima se osladila ta cena koja je bila izuzetno visoka pa sada na sve moguce nacine pokusavaju da zategnu odnose sa vodecim svetskim silama, naravno uz koliko toliko kontrolisanu retoriku nebili uticali na trziste nafte.
 
Ameri ovo njece preterano agresivno "resavati", jer bi time definitivno celu Juznu Ameriku ujedinili protiv sebe. S druge strane, separatisti u Boliviji i agresivna opozicija u Venecueli im dodju k'o kec na jedanaest. Kapiram da ce kinta americkih poreskih obveznika vrlo brzo poceti da sliva u dzepove nekih venecuelanskih "otporasa" i bolivijsko-balkanskih guerillosa.

Нека нека да видимо колико ће издржати амерички џеп.
 
Nego mora da ste primetili kako ameri i tekako mogu da uticu na cenu nafte. Proteklih nekoliko meseci je njihova privreda usla u ozbiljnu recesiju, pre svega zbog naglog skoka cene nafte. ZA samo mesec dana ta cena je opala za vise od 35% sto je prosto neverovatno. Nemojte mi reci da trziste diktira tu istu cenu. Zato se sada i kuva u zemljama izvoznicama nafte i gasa. Pa ko moze da utice na OPEK bez ameri. KAda njima gori pod nogama, trziste nafte mora da bude stabilizovano. Samo je pitanje dokle?
 

Back
Top