Svako svoju veru voli a tudjoj se smeje

Iron Lord

Elita
Banovan
Poruka
20.959
Sociološka glupost i slepo crevo filozofije. Religija ne nudi ništa konkretno i služi da zatupljuje masu. Verski obredi se prenose sa kolena na koleno i dete učeći prve korake vidi babu kako se krsti ili dedu kako se savija ili ujku kako sedi ispod drveta kraj reke i zadnjih 40 godina sa nikim ni reč da prozbori. Nepoštovanje pravila unutar verske dogme
odnosno ispitivanje sumnjivih stavova koje je verska grupa postavila ima kobne posledice svuda u svetu za onog koji ne želi da prihvati te gluposti. Čovek zapravo dokazuje da je nesavršeno biće, i samo pri vrhu lanca ishrane u životinjskom svetu. Intelektualno je na vrhu ali ne ume da objasni sve prirodne pojave pa neretko imamo pobožne lekare, sudije, državnike. Njihovi postupci iz ugla vernika su razumljivi ali iz ugla profesije kojom se bave krajnje diletantski. Zakonom treba zabraniti manipulaciju maloletnih osoba ili nesvesnih svog postojanja sa verskim dogmama. Očigledno da obred više znači onom ko ga vrši nego onom nad kim se vrši.
 
Kolega, ne mogu se sloziti ;)

Malo pre navedok paskalovu opkladu na drugom podforumu, a ti razmisli o njoj:

Mrtav si.
Verovao si u Boga, a Bog ne postoji, tvoj gubitak je konacan i samim tim zanemarljiv
Verovao si u Boga a Bog postoji, tvoj dobitak je beskrajan.

Nisi verovao u Boga, a Bog ne postoji, tvoj dobitak je konacan i samim tim zanemarljiv.
Nisi verovao u Boga, a Bog postoji tvoj gubitak je beskrajan.
 
Ljudi imaju neku zelju za ritualima, mada se to ne zove tako u narodu nego stil. Neki tu zelju ispunjaju na sebi svojstven i originalan nacin, spontan i licni, a neki pripijajuci se i krijuci se iza nekih religija.

Kad kazem rituali ne mislim na molitve i klecenje (to su vec pokusaji magija), vec na "obrede", u sirokom smislu, koji mogu biti nevezani za Boga i sl.
 
Religija je opijum za narod ... jednom reče jedan "drug" ... :)

croixjudaique.gif
islam.gif
statuchandelier.gif
oeilorus.gif
jesuspainetvin.gif
 
Ljudi imaju neku zelju za ritualima, mada se to ne zove tako u narodu nego stil. Neki tu zelju ispunjaju na sebi svojstven i originalan nacin, spontan i licni, a neki pripijajuci se i krijuci se iza nekih religija.

Kad kazem rituali ne mislim na molitve i klecenje (to su vec pokusaji magija), vec na "obrede", u sirokom smislu, koji mogu biti nevezani za Boga i sl.
Objasni mi ovo vidjenje, plizzz!
 
Sociološka glupost i slepo crevo filozofije. Religija ne nudi ništa konkretno i služi da zatupljuje masu. Verski obredi se prenose sa kolena na koleno i dete učeći prve korake vidi babu kako se krsti ili dedu kako se savija ili ujku kako sedi ispod drveta kraj reke i zadnjih 40 godina sa nikim ni reč da prozbori. Nepoštovanje pravila unutar verske dogme
odnosno ispitivanje sumnjivih stavova koje je verska grupa postavila ima kobne posledice svuda u svetu za onog koji ne želi da prihvati te gluposti. Čovek zapravo dokazuje da je nesavršeno biće, i samo pri vrhu lanca ishrane u životinjskom svetu. Intelektualno je na vrhu ali ne ume da objasni sve prirodne pojave pa neretko imamo pobožne lekare, sudije, državnike. Njihovi postupci iz ugla vernika su razumljivi ali iz ugla profesije kojom se bave krajnje diletantski. Zakonom treba zabraniti manipulaciju maloletnih osoba ili nesvesnih svog postojanja sa verskim dogmama. Očigledno da obred više znači onom ko ga vrši nego onom nad kim se vrši.

Nikad mi nije palo na pamet da se smejem (kakav izraz!:roll:) tudjoj veri, a to sto ima poboznih lekara, sudija, svuda u svetu, valjda treba da predstavlja samo plus.
 
Sociološka glupost i slepo crevo filozofije. Religija ne nudi ništa konkretno i služi da zatupljuje masu. Verski obredi se prenose sa kolena na koleno i dete učeći prve korake vidi babu kako se krsti ili dedu kako se savija ili ujku kako sedi ispod drveta kraj reke i zadnjih 40 godina sa nikim ni reč da prozbori. Nepoštovanje pravila unutar verske dogme
odnosno ispitivanje sumnjivih stavova koje je verska grupa postavila ima kobne posledice svuda u svetu za onog koji ne želi da prihvati te gluposti. Čovek zapravo dokazuje da je nesavršeno biće, i samo pri vrhu lanca ishrane u životinjskom svetu. Intelektualno je na vrhu ali ne ume da objasni sve prirodne pojave pa neretko imamo pobožne lekare, sudije, državnike. Njihovi postupci iz ugla vernika su razumljivi ali iz ugla profesije kojom se bave krajnje diletantski. Zakonom treba zabraniti manipulaciju maloletnih osoba ili nesvesnih svog postojanja sa verskim dogmama. Očigledno da obred više znači onom ko ga vrši nego onom nad kim se vrši.
Pitanje religije se razmatra od kada postoji, toliko ima dokaza da religija i postoji i ne postoji.Ja religiju smartam kao pozitivnu stvar u civilizaciji. Ako izuzmes Krstaske ratove religija je samo dobro donela. Vecina religija propagira prastanje, dusevni mir i sve sto danas zovemo humano. Licno verujem da bi Treceg Svetskog rata mnogo brze bilo da nema religije. Ovde izuzimam napad 11. septembra na WTC, jer to nije uradila religija vec organizacija koja veruje toj religiji (verovatno veruje na pogresan nacin). Naravno da "rat" izmedju religija postoji, ali sve religije veruju u Boga, i sad da li Bog izgleda ovako ili onako, sta je rekao ne mozemo znati. Znam da svako na ovoj planeti ima pojam o Bogu, pa makar ne verovao. Sto se tice sekti, one ne moradju da asociraju na neko zlo (mada cesto znace) , jer sam koren reci sekta znaci "delim se, odvajam se" (od Hriscanstva:Reformatska crkva se odvojila od Katolicke ali je ne zovemo sekta).
 
Juče sam bila u jednom u jednom u svetu čuvenom kartuzijanskom manastiru, tačnije, ispred istog i razgovarala sa sestrom jednog od monaha. Došla je iz Irske sa porodicom samo da bi bila u blizini mesta u kome je doživotno i dobrovoljno zatvoren njen brat. Kada jednom uđeš u Certosu of Saint Bruno of Cologne - prekidaš svaki kontakt sa spoljašnjim svetom.

I sada se pitam, kako neko može da ima toliko vere da se odrekne svega i svih, u koliko je poznato, jedinom životu koji nam je dat?
 
Sociološka glupost i slepo crevo filozofije. Religija ne nudi ništa konkretno i služi da zatupljuje masu. Verski obredi se prenose sa kolena na koleno i dete učeći prve korake vidi babu kako se krsti ili dedu kako se savija ili ujku kako sedi ispod drveta kraj reke i zadnjih 40 godina sa nikim ni reč da prozbori. Nepoštovanje pravila unutar verske dogme
odnosno ispitivanje sumnjivih stavova koje je verska grupa postavila ima kobne posledice svuda u svetu za onog koji ne želi da prihvati te gluposti. Čovek zapravo dokazuje da je nesavršeno biće, i samo pri vrhu lanca ishrane u životinjskom svetu. Intelektualno je na vrhu ali ne ume da objasni sve prirodne pojave pa neretko imamo pobožne lekare, sudije, državnike. Njihovi postupci iz ugla vernika su razumljivi ali iz ugla profesije kojom se bave krajnje diletantski. Zakonom treba zabraniti manipulaciju maloletnih osoba ili nesvesnih svog postojanja sa verskim dogmama. Očigledno da obred više znači onom ko ga vrši nego onom nad kim se vrši.

Iron Lord , ako sjutra budem imao vremena , napisat cu nesto vezano za tvoju temu.Postovanje za otvaranje ovakve teme.
 
Sociološka glupost i slepo crevo filozofije. Religija ne nudi ništa konkretno i služi da zatupljuje masu. Verski obredi se prenose sa kolena na koleno i dete učeći prve korake vidi babu kako se krsti ili dedu kako se savija ili ujku kako sedi ispod drveta kraj reke i zadnjih 40 godina sa nikim ni reč da prozbori. Nepoštovanje pravila unutar verske dogme
odnosno ispitivanje sumnjivih stavova koje je verska grupa postavila ima kobne posledice svuda u svetu za onog koji ne želi da prihvati te gluposti. Čovek zapravo dokazuje da je nesavršeno biće, i samo pri vrhu lanca ishrane u životinjskom svetu. Intelektualno je na vrhu ali ne ume da objasni sve prirodne pojave pa neretko imamo pobožne lekare, sudije, državnike. Njihovi postupci iz ugla vernika su razumljivi ali iz ugla profesije kojom se bave krajnje diletantski. Zakonom treba zabraniti manipulaciju maloletnih osoba ili nesvesnih svog postojanja sa verskim dogmama. Očigledno da obred više znači onom ko ga vrši nego onom nad kim se vrši.

Живео друг Мао Це Тунг!
Заборавио си попут твог идола да додаш да је то опијум за масе, у осталом се потпуно слажете. :mrgreen:
 
Juče sam bila u jednom u jednom u svetu čuvenom kartuzijanskom manastiru, tačnije, ispred istog i razgovarala sa sestrom jednog od monaha. Došla je iz Irske sa porodicom samo da bi bila u blizini mesta u kome je doživotno i dobrovoljno zatvoren njen brat. Kada jednom uđeš u Certosu of Saint Bruno of Cologne - prekidaš svaki kontakt sa spoljašnjim svetom.

I sada se pitam, kako neko može da ima toliko vere da se odrekne svega i svih, u koliko je poznato, jedinom životu koji nam je dat?


Može ! :bye:
 
Kolega, ne mogu se sloziti ;)

Malo pre navedok paskalovu opkladu na drugom podforumu, a ti razmisli o njoj:

Mrtav si.
Verovao si u Boga, a Bog ne postoji, tvoj gubitak je konacan i samim tim zanemarljiv
Verovao si u Boga a Bog postoji, tvoj dobitak je beskrajan.

Nisi verovao u Boga, a Bog ne postoji, tvoj dobitak je konacan i samim tim zanemarljiv.
Nisi verovao u Boga, a Bog postoji tvoj gubitak je beskrajan.

Cini mi se da je ovo glavni razlog zasto vecina ljudi tvrdi da veruje u visu silu, ali oni ustvari ne veruju nego se boje.
 
primer:
'ste gledali spot Ajs Nigrutina - Papuchar?
shta mislite, je l' ne mozhe da je odjebe i kazhe 'gotovo je, necu vise da ti mazhem smrdljive noge posle fitnesa, necu vishe da se zhrtvujem za tebe, necu te vishe...'a radi li to?
a shta mu govore ljudi na ulici? smeju mu se u facu, jer za njih je gunitnik..
je l' on to stvarno jeste?
ljubav..chudna je to energija..
josh chudnija kad se usmeri pogreshno..ka novcu na primer..ka materijalnom na primer..
 
Када је неко атеиста тешко му је објаснити шта осећа верник, као када би слепцу објашњавао како изгледају боје (овим поређењем не мислим да вређам).

I to je istina... meni je jedan sveštenik pokušavao da objasni da vera nema veze sa razumom, već da je posledica dubokog unutrašnjeg osećanja i uvida.... nema šanse da ja to ikada ukapiram.
 
primer:
'ste gledali spot Ajs Nigrutina - Papuchar?
shta mislite, je l' ne mozhe da je odjebe i kazhe 'gotovo je, necu vise da ti mazhem smrdljive noge posle fitnesa, necu vishe da se zhrtvujem za tebe, necu te vishe...'a radi li to?
a shta mu govore ljudi na ulici? smeju mu se u facu, jer za njih je gunitnik..
je l' on to stvarno jeste?
ljubav..chudna je to energija..
josh chudnija kad se usmeri pogreshno..ka novcu na primer..ka materijalnom na primer..

Ja ljubav racionalizujem i kod mene ovaj primer ne bi mogao da prođe.
Samo je ljubav roditelja prema detetu bezuslovna, a ostale da bi opstale moraju biti zaslužene. Tako je bar kod mene...
 

Back
Top