Psoraleni

  • Začetnik teme za dr ili dermatologa
  • Datum pokretanja
Ne znam sta su psoraleni,nikad nisam cula za njih niti se srela sa tim nazivom,jeli to lek i za sta...ako me secanje sluzi ovo pitanje ste vec 1 postavili...da videla sam ga ali ni tada a ni sada ne znam sta je to.
Ako vas interesuje neki lek onda prvo se informisite bar o njegovom nazivu,pozeljno bi bilo na latinskom.
 
Bolesnicima koji boluju od psorijaze preporučuje se sunčanje, koje uistinu može katkada čudesno ukloniti crvene mrlje, karakteristične za psorijazu.

Može im pomoći i to da prije izlaganja kože suncu jedu povrće kao što je celer, peršin, zelena salata i limun, koji sadrže spojeve psoralene. Psoraleni čine kožu osjetljivom na sunce, pa to može pomoći bolesnicima koji boluju od psorijaze
 
copy-paste:
Bolesnicima koji boluju od psorijaze preporučuje se sunčanje, koje uistinu može katkada čudesno ukloniti crvene mrlje, karakteristične za psorijazu.

Može im pomoći i to da prije izlaganja kože suncu jedu povrće kao što je celer, peršin, zelena salata i limun, koji sadrže spojeve psoralene. Psoraleni čine kožu osjetljivom na sunce, pa to može pomoći bolesnicima koji boluju od psorijaze
Dobro ali sta su psoraleni?
 
Psoralens are a group of substances found in figs, limes, parsnip roots and a particular river weed. When exposed to UV (ultraviolet) light psoralens become 'activated'. A purified psoralen called MOP (8- methoxy psoralen) is used by doctors to treat a certain form of lymphoma. For this treatment, patients swallow MOP and then get hooked up to equipment that extracts, filters and beams small amounts of UV light at blood. The reaction between the light and MOP damages tumours. This process using MOP and exposing blood to UV light is called extracorporeal photopheresis (EP). Some researchers think that EP may have a role in treating HIV infection.

LABORATORY EXPERIMENTS

In tests with cells, HIV and UV light, researchers in the USA found that UV light and psoralens damage HIV without seriously injuring cells. Activated psoralens can also damage a wide range of viruses, including herpes viruses, as well as some bacteria. Researchers in the EC have found that the reaction between UV light and dyes can damage amour cells and HIV. Given the experience of using EP for cancer therapy, its relative safety and the fact that there is no effective therapy for AIDS, some researchers in the USA have been testing EP on HIV-infected humans. We reported preliminary results in TreatmentUpdate16 and in the next article we present long-term results.
 
Evo sta sam ja nasla:
Psoralen: Any of a number of drugs and other substances containing chemicals that react with ultraviolet (UV) light to cause darkening of the skin.

izvor: www.medterms.com/script/main/art.asp?articlekey=9866


ALI, ovo ukazuje na to da je u pitanju jos uvek experimentalna faza:

There is no known human exposure to pyrido[3,4-c]psoralen or 7-methylpyrido[3,4-c]-psoralen, other than in limited clinical trials for the treatment of psoriasis
http://monographs.iarc.fr/htdocs/monographs/vol40/pyrido[3,4-c]psoralens.html

Genericko ime nisam nasla, ima hemijsko:
PYRIDO[3,4-c]PSORALEN AND 7-METHYLPYRIDO[3,4-c]PSORALEN
VOL.: 40 (1986) (p. 349)

Pyrido[3,4-c]psoralen
CAS No.: 85878-62-2
Chem. Abstr. Name: 5H-Furo[3',2':6,7][1]benzopyrano[3,4-c]pyridin-5-one

7-Methylpyrido[3,4-c]psoralen
CAS No.: 85878-63-3
Chem. Abstr. Name: 7-Methyl-5H-furo[3',2':6,7][1]benzopyrano[3,4-c]pyridin-5-one

(isti sajt).
 
A ja sam konsultovala farmaceute,na nasim prostorima toga nema,cak ni oni nisu znali sta je to...kao sto rece greene ,sve je to u eksperimentalnoj fazi(negde u belom svetu).
 

Pazi ovamo!!!
Sad cu sama sebe da demantujem!
Psoraleni pripadaju grupi UV protektora,dakle dodaju se sredstvima za suncanje.To sam saznala od osobe koja je na visem stepenu obrazovanja od obicnih farmaceuta koji rade u apotekama.Tako da cu morati da se izvinim svima.
Dakle to su uv protektori,ja ne znam kako se zove taj proizvod a bojim se da ni farmaceuti u apotekama nece znati pa onda trazite proizvod koji ima sirovinu PARSOL.U pitanju su uvozni proizvodi.E sad da li ce vam farmaceut u apoteci ponuditi kremu za suncanje ili sta vec,ne znam ali probajte.
Za neke informacije mora covek da nadje osobu koja se bavi naucno-istrazivackim radom.
 

Back
Top