Da li će se stvoriti VEEEEEEEELIKA CRNA RUPA ?

Da li će se stvoriti VEEEEEEEELIKA CRNA RUPA ? :D

  • DA

  • NE

  • MOŽDA


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

WEISHAUPT

Iskusan
Banovan
Poruka
6.825
Najveći poduhvat u novijoj istoriji nauke, čiji je početak više puta najavljivan i odlagan, najzad će početi. Posle 14 godina rada, utrošenih osam milijardi dolara i niza tužbi, u subotu će na granici Švajcarske i Francuske probno biti pušten u rad najveći akcelerator čestica ikad napravljen u okviru kontroverznog eksperimenta koji treba da rasvetli tajne postanja.

Veliki hadronski kolajder (LHC), akcelerator koji su gradili vodeći fizičari planete u Centralnoj evropskoj laboratoriji za nuklearna istraživanja (CERN) i preko 2.000 istraživača sa nekoliko stotina fakulteta iz celog sveta i laboratorija iz 34 zemlje, biće isproban etapno. Naučnici se nadaju da će im taj uređaj omogućiti da dobiju verodostojne informacije o nastanku univerzuma. Oni pretpostavljaju da će pomoću njega ponovo stvoriti uslove kakvi su postojali jedan trilioniti deo sekunde posle Velikog praska.

Kolajder se nalazi u džinovskom tunelu na dubini od 100 metara i prečnika 27 kilometara. Dva snopa čestica će se kretati suprotnim smerovima velikom brzinom. Međutim, njihove putanje će se na mnogi mestima presecati i sudarati. Čestice će usmeravati nekoliko hiljada superprovodljivih magneta. Upravo će posledice tih sudara biti glavni predmet istraživanja naučnika. Ukoliko se sve bude odvijalo po planu, prvi protoni će početi da kruže po celom akceleratoru 2. ili 3. septembra.

Posle toga inženjeri procenjuju da će im biti potrebno mesec-dva da bi doterali i podesili intenzitet snopova pre nego što dozvole njihovo sudaranje i proizvodnju čestica koje su dovele do nastanka univerzuma.

CERN će zatvoriti akcelerator tokom zime da bi se uštedela struja, a u međuvremenu čitava armija fizičara koji su sagradili dva džinovska detektora čestica ATLAS i CMS pripremaće se za veliki događaj, to jest aktiviranje celog Velikog hadronskog kolajdera 21. oktobra.

Za Veliki hadronski kolajder vezane su brojne priče i legende. Na primer, postoji mišljenje da bi u akceleratoru mogle da se pojave crne rupe, koje bi uništile ne samo mašinu već i pola teritorije Francuske i Švajcarske i - na kraju - našu planetu.

Naučnici tvrde da je tako nešto u principu moguće, ali da bi te rupe postojale suviše kratko, to jest nekoliko delića sekunde, da bi nanele bilo kakvu štetu. Osim toga, dodaju oni, sudaranje subatomskih čestica, slično onome koje će izazvati kolajder, konstantno se dešava u prirodi, a sudari čestica kosmičkog zračenja proizvode mnogo više energije od kolajdera.

„Sasvim je očigledno da neće biti smaka sveta kad uključimo naš akcelerator“, ističe Lin Evans, šef projekta CERN.

Detaljnije ovde:

http://www.blic.co.yu/svet.php?id=52139

Nešto slično tome pisao je Den Braun u romanu "Anđeli i demoni" pre par godina. A evo sad su se obistinile njegove najmračnije vizije. Šta vi mislite?
 
ovo je po meni velicanstven poduhvat
sad sam na sajtu b92 procitao kompleta clanak
tim naucnika iz srbije radi na ovom projektu
cak su i lola,zastava..
pravili neke djelove za LHC

ali sto me najvise odusevilo je komentar jednog decka :

@Igi: E ako ima delova koje je proizvela Zastava, sudnji dan je neizbezan. Idem odmah da se ispovedim.
(Spinoza, 6. avgust 2008 16:56)

car:hahaha::hahaha::hahaha:
 
U jednoj knjizi sam procitala da je, mislim, u Cikagu ovakav eksperiment uspesno izveden. I to tako sto su se u tom tunelu u suprotnim smerovima kretale 2 cestice zlata brzinom koja iznosi 99,9 procenata brzine svetlosti. Pri sudaru se dobila supergusta materija cija je temperatura za 10 000 stepeni visa od temperature Sunca. Pocele su da se izdvajaju podatomske cestice tzv. gugoli... a to je po teoriji tako bilio u prvom trilionitom delu sekunde posle velikog praska. E sad, opasnost od crne rupe postoji, ali mislim da je greska u tvom vidjenju tog fenomena. Kazes moze da se stvori crna rupa na podrucju Evrope, a istina je da ukoliko naucnici stvore crnu rupu, ceo svet, cela vasiona bi mogla da nestane u delicu sekunde. Jer, ako bi eksperiment bio 100 posto identican teoriji stvaranja sveta, i ukoliko je ta teorija ispravna, onda nas nesumnjivo ceka jos jedan veliki prasak i stvaranje novog sveta...Ja uopste ne razumem zasto se oni igraju sa tako opasnim stvarima. :dontunderstand:
 
Može li čovek u opšte uzrokovati Big Bang? Ako se u nekom delu kosmosa, recimo baš na ovom akceleratoru u Švajcarskoj, dogodi Big Bang jasno je da će to stvoriti novu vasionu. Ali šta biva sa preostalim delom vasione kojoj je Zemlja pripadala pre ovog BB? Kojoj vasioni ona pripada? Ili je sve uništeno?

P.S. Primećujem da je pdf Prirodne nauke najneaktivniji pdf na Krstarici. Šta je uzrok? Ljubomora na znanje?
 
Nisam bas najbolje informisana o ovim eksperimentima, ali su zaista zagolicali moju mastu. Ono sto sam procitala je uslovilo i moje misljenje da se Big Bang moze desiti prilikom ovih eksperimenata, jer oni i pokusavaju da urade ono sto je bilo pri samom nastanku vasione, a po meni to bi rezultiralo nastankom nove vasione. Ali mozda i nisam u pravu... Procitacu vise o tome, jel neko ima neki koristan link?
Da li je moguce da se stvori novi svet, a da se ne unisti postojeci?
 
[QUOTE
Koji god rezultati bili mi za njih nećemo znati. Ili će nam reći najmanje moguće.
Nisam čitala Dena Brauna. Ima dobar izvor informacija... možda.[/QUOTE]

Bez uvrede ali ova izjava je besmislena. Svako ko se bavi fizikom na nekom od visih nivoa nemoze biti obmnjenin bilo kakvim odgovorom. Sto god se desi, bice javno jel nauka ne moze sakriti cinjenice niti je to u njenom cilju.


U jednoj knjizi sam procitala da je, mislim, u Cikagu ovakav eksperiment uspesno izveden. I to tako sto su se u tom tunelu u suprotnim smerovima kretale 2 cestice zlata brzinom koja iznosi 99,9 procenata brzine svetlosti. Pri sudaru se dobila supergusta materija cija je temperatura za 10 000 stepeni visa od temperature Sunca. Pocele su da se izdvajaju podatomske cestice tzv. gugoli... a to je po teoriji tako bilio u prvom trilionitom delu sekunde posle velikog praska. E sad, opasnost od crne rupe postoji, ali mislim da je greska u tvom vidjenju tog fenomena. Kazes moze da se stvori crna rupa na podrucju Evrope, a istina je da ukoliko naucnici stvore crnu rupu, ceo svet, cela vasiona bi mogla da nestane u delicu sekunde. Jer, ako bi eksperiment bio 100 posto identican teoriji stvaranja sveta, i ukoliko je ta teorija ispravna, onda nas nesumnjivo ceka jos jedan veliki prasak i stvaranje novog sveta...Ja uopste ne razumem zasto se oni igraju sa tako opasnim stvarima.

Nije izveden. Bili su pokusaji u Fermilab-u ali amerika nema akscelerator tolike energije kao sto mi imamo ovaj u evropi. Izovdjeni su eksperimenti na manjim energijama tako da taj expermient nije isti kao ovaj sto ce da bude.

Gore si mislilo/la na gluone?

Prema teoriji stringa u okviru kvantne mehanike postoji verovatnoca za stvaranje crne rupe. Kvantni svet je prilicno divlji i nekim pogledima dosta nepredvidiv pa se svodi na verovanoce. Ako se crna rupa i formira bila bi kratkog zivota je nece imati dovoljno energije da se odrzi. Cak, i kada bi nekim slucajem pocela da evoluira i proguta nasu planetu, bilo bi malo senzacionisticki misliti da bi progutalo i ceo univerzum ako se obrati paznja da u nasoj galaksiji imas crnu rupu koja je nekoliko triliona veca od samog sunca a nije jos kolabirala milki way u samomg sebe.
Opasnim stvarima po koga?
Kad bolje razmislis cim te mama donese na ovaj svet tvoj zivot je automatski u opasnosti jer znas da ces umreti ako se rodis, cemu onda radjanje ?;-) Naravno ne treba tako gledati na zivot. Opasnost je relativna stvar. ;-)

Može li čovek u opšte uzrokovati Big Bang? Ako se u nekom delu kosmosa, recimo baš na ovom akceleratoru u Švajcarskoj, dogodi Big Bang jasno je da će to stvoriti novu vasionu. Ali šta biva sa preostalim delom vasione kojoj je Zemlja pripadala pre ovog BB? Kojoj vasioni ona pripada? Ili je sve uništeno?

Ne, ne jos. ;-)
Da bi se ponovo stvorio big bang moraju postojati uslovi za tako nesto. Da li je to moguce unutar same vasione to je dobro pitanje? Cak i da jeste ova vasiona bi se stopila s istim jer je sve pitanje materije i energije.
Dakle sve je unisteno i postalo sastavni deo neceg drugog.
 
Da bi se ponovo stvorio big bang moraju postojati uslovi za tako nesto. Da li je to moguce unutar same vasione to je dobro pitanje?

Odlicna sumacija.

Mali dodatak:

Ono sto ljudi izgleda zaboravljaju je da temperatura nije isto sto i ukupna energija. Recimo, ako zagrejemo par cestica na temperaturu istu kao temperatura Sunca, to ne znaci da smo mi stvorili Sunce - bilo bi nam potrebno vise energije nego sto mozemo da skupimo za milione godina na Zemlji.

Isto vazi iza Veliki Prasak. Mada mi mozda mozemo da postignemo temperaturu Velikog Praska, to ne znaci da cemo mi ponoviti veliki prasak - morali bi smo da stvorimo singularitet koji u sebi sadrzi celo pocetno stanje univerzuma (tj. morali bi smo da u eksploziju unesemo makar isto onoliko energije koliko postoji u celom danasnjem univerzumu) eda bi smo to postigli.

Konacno, sto se briga oko opasnosti ovog eksperimenta tice - mi smo imali prilike da posmatramo udare kosmickih zraka koji su daleko snazniji od bilo cega sto mi mozemo da proizvedemo cak i u LHC. Ti udari nisu proizveli ni strangelets, niti crne rupe, ni nove Velike Praskove...

Tako da smo (najverovatnije) ok.

(Sto se promena tice, LHC ce da promeni lice nuklearne fizike. Ali oni koje vise zanimaju skorije drustvene promene treba da gledaju u pravcu drugog projekta, ITER, medjunarodnog pokusaja da se izgradi ogroman tokamak fuzioni reaktor. Ako uspemo da ukrotimo energiju nuklearne fuzije, dostupne kolicine postaju toliko visoke da je skoro nemoguce preceniti sta ce sve postati moguce - recimo, navodnjavanje Sahare, ili direktna konverzija ugljen-dioksida u naftu. ITER bi mogao da to dovede u domen relativno bliske buducnosti.

S tuzne strane, drugi pokusaj krocenja fuzije, stellerator projekt ovde u Americi je ugasen od strane idiotske Busove administracije. I to nakon sto je resena vecina zaista velikih problema sa inzinjeringom... :( )
 
Da se ispravim, rec je o gluonima i kvarkovima, a pomenuti kolajder nije u Cikagu vec se nalazi na Long ajlendu kod Njujorka. Tada jos nije postojao ovaj u Svajcarskoj. Eksperimentima je uspela da se stvori kvark-gluon plazma.
Ja sam nedavno pocela da se interesujem za ovaj fenomen pa otud moja nedovoljna informisanost.
@proxim hvala za objasnjenje, sad tek vidim koliko je glupo moje misljenje u vezi crne rupe...
 
Nije glupo misljejne,sve ok. Samo nisi imala dovoljno informacija u momentu kada si formirala misljenje. ;-)
To je u prirodi coveka, da pravimo predrasude. Ako se pocnes baviti naukom i zadjes u njene dubine, primetices kako se ta osobina, formiranje predrasuda, bukvalno nasilno odcepljuje od tvoje licnosti jer rezultati predrasuda ne stoje uvek u skladu s istinom. ;-)
 
Koji god rezultati bili mi za njih nećemo znati. Ili će nam reći najmanje moguće.
Nisam čitala Dena Brauna. Ima dobar izvor informacija... možda.

A padne li ti na pamet da se nekad raspitas pre nego sto nesto izgovoris.....

Svako moze da trazi rezultate svih merenja , istrazivanja koje izvodi CERN.
Cak je moguce poslati zahtev i dobiti max nedelju dana na akceleratoru, naravno ne da vi brckate, vec osmislite i obrazlozite eksperiment, uslove, materjale i dobijete rezultate , bilo u elektronskom bilo u papirnom obliku....

Naravno nasim pilicarima je ovakav nacin nerazumljiv....

Tek da napomenem da je na Tehnickom fakultetu u Cirihu za studente obezbedjena laboratorija koja ispituje osobine materjala, pa je moguce da i sami imate ispitivanje materjala i generisanje legura i supstanci po vasoj recepturi , 10 dana po godini, a ako imate obrazlozenje imate i do 21 dan....i to sve besplatno (skolarina nije nista skuplja zbog ove pogodnosti).

Ali para ima tek kad se svi trude i niko ne plasi da ce neko novi biti bolji od svog mentora.....
 
Hm? Posle 14 godina rada, x potrosenih novcanica i jos kojecega...samo za eksperiment sa neizvesnim ishodom?:think:
Oni koji su ugurali novac u sve to, nesumljivo ga nisu bacili u vetar jer ga na vetru nisu ni hvatali. Svoju lovu, ako hoce kockanje, stavljaju na berzu a ovde je za njih sigurna "Meka" za ono sto dolazi, i ne sumnjam da ce rezultati biti dobri za njih. Ako im je eksperiment isisao ono sto najvise vole i za sta zive, sigurno nisu ludi da im neka crna rupa usisa ostatak istog.

A da li njih interesuje bozanska iskra ili nesto opipljivije iz tog exp...e, to je druga prica.;)
 

Back
Top