Ko je na ovoj slici? (Drugi svetski rat)

I muslimanski prvaci, i švabo levo u pozadini.

:???: :???: :???: :dash::dash::dash:

:klap:

muslimani su tu ustase...u bosni su muslimani uglavnom bili ustase,a u hrvatskoj hrvati iz bih:):) sto ti dodje na isto...isto tako i ti cetnici su muslimani,jer bilo ih je koji u bili za jugu i kralja...a opet,vecina je bila za autonomiju i prisli su ustasama
svaba kojega vidis,je zapravo domobran:) ono je domobranska kapa
u pozadini se cak vidi i engleska oficirska kapa,nosi onaj brko
ma bilo je dogovora i petljanja koliko hoces
pritom pazi....ustase na toj slici,nisu pripadnici nekih vojnih staskih formacija,vec predstavnici muslimana koji su za ndh....tj,protiv kraljevine...verovatno nisu neko agresivno rilo bili jer su iz bijeljine,koja je blizu srbije,stoga su na lakom udaru....a vidis i muslimane u cetnicima,to su bili oni koji su za jugu.....oni se nisu ubijali medj sobom,tako da kod njih nije bilo bitno u kojoj si vojsci,podele nisu bile bratoubilacke i duboke kao kod srba
ako tipujes na montazu,vrlo je moguce
 
То је неко направио фотомонтажу. Како је Дражина лева рука могла ући у капут онога што му стоји са леве стране? И онај ревер на деснос страни?

ОВа фотографија је поприлично позната; зашто би управо четнички сајтови користили фотомонтаже (www.pogledi.co.yu)?
 
а и по тексту се види да је фалсификат јер на крају енглеског текста пише "усташас са квачицом изнад с. типична партиѕанска фотомонтажа којих је било гомила а неке имате у погледима приказане као оригинали и после фотомонтирани.
 
а и по тексту се види да је фалсификат јер на крају енглеског текста пише "усташас са квачицом изнад с. типична партиѕанска фотомонтажа којих је било гомила а неке имате у погледима приказане као оригинали и после фотомонтирани.

A kako to odgovara sa onim koje sam napisao gore?
 
све стране су радиле фотомонтаже већ према потреби.предњачили су после рата комунисти. на овој фотографији су сви на окупу.има и један љотићевац.овај са шајкачом ми тако изгледа.муслимани су у цивилу и не морају бити муслимани јер је сличан фес у народној ношњи из јужне србије па то могу бити и они.нико од ових није жив па нема оповргавања.чуди ме да дража у оваквим ситуацијама нема цигару или лулу у руци јер је он буквално "калемио"једну на другу.фотографија не мора значити сарадњу него може бити и неки преговор или слично.за те ствари су ипак валиднији оригинал документи.ако је оно љотићевац са шајком онда је тек фотомонтажа јер се они никако нису слагали и са њима дража није чак ни преговарао.и не бој се неће погледи ставити овакву фотографију и то као веродостојну ако приказује некакву сарадњу са окупатором .успут,никако не могу да пронађем ту фотографију на њиховом сајту.гдје си је ти ископао?
 
Poslednja izmena:
Фотографија је поприлично позната. Мислим да су баш на Погледима идентификовани сви на фотографији.

Имам и ја у једној књизи... мислим. Проверићу.

Оно није домобранска капа, него америчка. Мустафа Мулајић је био четник, и на овој слици носи шајкачу са кокардом. Муслимани (са фесовима) су у анти-четничкој литератури једноставно названи "групом усташа", а у про-четничкој као "муслимански прваци у Бијељини".
 
Фотографија је поприлично позната. Мислим да су баш на Погледима идентификовани сви на фотографији.

Имам и ја у једној књизи... мислим. Проверићу.

Оно није домобранска капа, него америчка. Мустафа Мулајић је био четник, и на овој слици носи шајкачу са кокардом. Муслимани (са фесовима) су у анти-четничкој литератури једноставно названи "групом усташа", а у про-четничкој као "муслимански прваци у Бијељини".

То би требало бити то али није. Погледај мало боље како им главе стоје, а нарочито Дражино десно уво и ону белу црту која му крњи врат, и десни рукав од шињела, као да је уврнут. Тачно се види да су главе прилепљене, можеш увеличати 400 пута, или сними у фото шоп и мало јој додај светла. Дража је убачен а други су адаптирани.
 
све стране су радиле фотомонтаже већ према потреби.предњачили су после рата комунисти. на овој фотографији су сви на окупу.има и један љотићевац.овај са шајкачом ми тако изгледа.муслимани су у цивилу и не морају бити муслимани јер је сличан фес у народној ношњи из јужне србије па то могу бити и они.нико од ових није жив па нема оповргавања.чуди ме да дража у оваквим ситуацијама нема цигару или лулу у руци јер је он буквално "калемио"једну на другу.фотографија не мора значити сарадњу него може бити и неки преговор или слично.за те ствари су ипак валиднији оригинал документи.ако је оно љотићевац са шајком онда је тек фотомонтажа јер се они никако нису слагали и са њима дража није чак ни преговарао.и не бој се неће погледи ставити овакву фотографију и то као веродостојну ако приказује некакву сарадњу са окупатором .успут,никако не могу да пронађем ту фотографију на њиховом сајту.гдје си је ти ископао?

Овдје. Прва слика горе лијево.

http://www.pogledi.co.yu/mhs/

Фотографија је поприлично позната. Мислим да су баш на Погледима идентификовани сви на фотографији.

Имам и ја у једној књизи... мислим. Проверићу.

Оно није домобранска капа, него америчка. Мустафа Мулајић је био четник, и на овој слици носи шајкачу са кокардом. Муслимани (са фесовима) су у анти-четничкој литератури једноставно названи "групом усташа", а у про-четничкој као "муслимански прваци у Бијељини".

Да, да, ту је и Алија Коњхоџић. Али ко су она тројица лијево?
 
Овдје. Прва слика горе лијево.

http://www.pogledi.co.yu/mhs/

Да, да, ту је и Алија Коњхоџић. Али ко су она тројица лијево?

Према подацима из књиге Равногорска историја (Радован Калабић, Београд 1992), слика је од 28. септембра 1944, сликана је у Бијељини, а након састанка са "члановима Муслиманског комитета". Нумерисане особе на слици су:

1. Михаиловић
2. пук. Макдауел
3. Мустафа Мулалић
4. Махмуд-бег Пређиловић
5. Мустафа Пашић
6. Ибрахим-бег Пређиловић
7. Хасан-бег Муратбеговић
8. Мустафа-бег Салихбеговић

Алија Коњхоџић се не спомиње, а о првој тројици за коју питаш такође не пише ништа. Судећи по капама, двојица су вероватно четници, а једног је Мамба препознао као Енглеза.

bijeljinaho5.jpg

(из горе поменуте књиге)

Надам се да ће ти ово помоћи да утврдиш идентитет тих особа, макар на основу њихових имена, и то да ли се заиста ради (у то време) о усташким официрима.
 
Опс Мамба... извињавам се! Ја сам говорио о овом под бр. 2.

Бр. 7. је у "Равногорској историји" представљен као Хасан-бег Муратбеговић. Ко је и шта је био, заиста не знам. Ако Славен ради неки мали истраживачки пројекат по овом питању, надам се да ће му имена људи са слике помоћи да утврди о коме се заиста ради, да ли су били у редовима усташа и домобрана, да ли су то били у време сусрета и фотографисања, и као чији "прваци" су се они представљали, да ли као прваци НДХ или локалног живља.
 
da,mada sumnjam da je fotomontaza,da je partizanska patka,nebi ubacili amera i engleza...ipak su to saveznici...vec bi krknuli nekog svabskog oficira
prema ovoj slici,draza je saradjivao i sa saveznicima i bio za saradnju sa kompletnim muslimanskim zivljem,na obe strane
tako ja bar to vidim...mislim da nije montaza,verovatno neki sastanak gde je on bio pozvan,cisto reda radi,verujem da je u pitanju bila medjumuslimanska stvar...mada opet ponavljam,oni se nisu ubijali medjusobno poput srba i hrvata
 
Нису се наши комунисти толико служили фотомонтажама. Није им било ни потребно. Уствари, једина фотомонтажа за коју знам чак није ни из неког документа, него за насловну страну једне књиге, где је уметнут, и то прилично неспретно, немачки официр који оригинално није на слици.

Више су се служили истрзањем из контекста, и нетачном интерпретацијом. На пример, слике Ђујићеваца са италијанским официрима у Италији, након завршетка рата су интерпретиране као сарадња са италијанским фашистима у току рата. Затим, била је једна слика припадника неке италијанске јединице, чије су капе подсећале на четничке, а и сами често носили браде, па су представљане као слике четника итд.

За ову конкретну би требало утврдити шта се дешавало тада у Бијељини, и, наравно, да ли су особе на слици, чак и ако су били раније припадници усташког режима, овде у функцији тог режима или не. Јер, ако ћемо тако, много и домобрана и четника, чак и истакнутих, је прешло крајем рата у редове партизана, па опет то не значи да су партизани сарађивали и са једнима и са другима.

Једино што се зна, то је да су током рата активно сарађивали четници и партизани. Ово све остало је врло слабо аргументовано.
 
Славене, је ли ово било од користи?

Је Bogartе, као и увек, истраживање иде. Но не очекујмо ништа, ко зна како и када ће се завршити...сетимо се колико је требало за Руфимов Ellis island...

Него, да спојим све заједно (сличне теме), хајдемо расправити о још једној контроверзној фотографији:

http://bp0.blogger.com/_jT3SyS_RpIM/Rn-w_FJfBDI/AAAAAAAAAts/34Fq0KMpa0Q/s1600-h/46712.jpg
 
Poslednja izmena:
Је Bogartе, као и увек, истраживање иде. Но не очекујмо ништа, ко зна како и када ће се завршити...сетимо се колико је требало за Руфимов Ellis island...

Него, да спојим све заједно (сличне теме), хајдемо расправити о још једној контроверзној фотографији:

http://bp0.blogger.com/_jT3SyS_RpIM/Rn-w_FJfBDI/AAAAAAAAAts/34Fq0KMpa0Q/s1600-h/46712.jpg

Ово ми изгледа на неку слику из филма. Овде би било кључно питање чије су фишеклије а чије шубаре?.
 
Bogi,mislim ipak da broj 7 nosi domobransku kapu.....to je taj sto je slaven mislio da je svaba
i ovi nisu klasicne ustase,vec muslimani koji u za autonomiju,dok su ovi drugi,mnazvani cetnicima,za kralja


То има логике, али Дража у таквом друштву, и у Босни? Могли су и четнички пропагатори правити фотомонтаже, за њихове циљеве.
 
Нису се наши комунисти толико служили фотомонтажама. Није им било ни потребно.

и партизани су се мало играли у фотошопу. :)
славни нобеловац присуствовао је потписивању тројног пакта, ал га на фоткама нигде нема. кроповано.
 
Је Bogartе, као и увек, истраживање иде. Но не очекујмо ништа, ко зна како и када ће се завршити...сетимо се колико је требало за Руфимов Ellis island...

Него, да спојим све заједно (сличне теме), хајдемо расправити о још једној контроверзној фотографији:

http://bp0.blogger.com/_jT3SyS_RpIM/Rn-w_FJfBDI/AAAAAAAAAts/34Fq0KMpa0Q/s1600-h/46712.jpg

ovo nije montaza,nije ni film sto rece Vujadin
ovo je,po nosnji bih rekao,neka cetnicka jedinica sa teritorije uze srbije,verovatno sumadija ili juzna srbija
vidi se da su mladi momci,u narodnim nosnjama,bez brada.....da je film,imali bi brade do pojasa i mitraljeze popularne sarceve:)
nemacki vojnici su,ocigledno neka vrlo aktivna borbena jedinica...vidi se po izgledu i ncinu na koji nose uniforme i po njima samima da su neka ajd nazovi brza interventna jedinica,i to na terenu,jer nenose paradne uniforme ko po gradu,a i prljavi su dosta,podvrnutih rukava i prasnjavih cizama...da je film,bili bi uglancani,jer jugoslovenski kinematografi nemacku vojsku zamisljaju kao uvek sredjenu,uvek disciplinovanu i uvek mrtvu ozbiljnu...sto naravno ne odgovara istini mozda nekih 20%..ovi ovde su mladi momci nasmejani...vidi se da su sigurni sa cetnicima i da ih ne dozivljavaju kao opasnost,jer nisu ni naoruzani

zakljucak...naravno moj slobodni...u uzoj srbiji,koja je bila pod nemackom upravom,postojala e saradnja sa nemcima i to na svim nivoima,i u svim vojskama..sem partizanske...znam a se necete sloziti samnom,ali cinjenica je a e gestapo i po gradovima,i vojska po umama uglavnom ganjala komuniste
cetnici koji su ostali u uzoj srbijiznaci nisu presli u bosnu,su obicno bili mladi i losiji kadar....stoga,nije cudo sto su saradjivali sa nemcima...jer drugacije nije ni moglo,da su usli u borbu sa njima bili bi pobijeni
sve se to naravno desava posle jesini 41 i konacnog raskola izmedju cetnika i partizana
ovoj saradnji treba dodati to,da je cetnicima u srbiji,i ravnogorsom pokretu,mnogo vaznija bila borba protiv komunista i protiv revolucije koja se odigravala u zemlji,nego protiv nemaca...jer su iskusno znali a je borba protiv nemaca samoubistvo...a opet,cekai su da to rese ameri i englezi na drugim frontovima,za to vreme njihovo je bilo da sacuvaju drustveni poredak kakav je bio...a ne da se bore protiv nemaca,jer su,ponavljam,znali kakve bi posledice takvih delanja bile....ako nista drugo,u uzj srbiji je postojala odmazda 100 za 1

ljudi iz hrvatske i bosne,o cetnicima imju potpuno drugacije misljenje,jer u se tamo cetnici borili protiv hrvata i muslimana,a ne ni protiv talijana i nemaca,niti protiv partizana..vise su imali ulogu zastitnika naroda,ali i osvetnika...jr su ucestvovali u pokoljima ovih drugih
 
Овдје. Прва слика горе лијево.

јесте,сад видим .гдје су ми очи биле? и даље мислим да је монтирано а и сама фотографија заиста не говори о некој сарадњи фашиста и равногораца.а то ко је на слици не знам?
 

Back
Top