Relativizacija morala

SlatkaSestra

Aktivan član
Poruka
1.057
Vrednosti - zar nisu troshne kao i sam zivot(izuzev ako neko racuna s vrednostima beskonacnog zivota )..

I kako ne relativizovati moral na ovaj nacin:ako su mnogi ljudi "nedovoljno dobri "prema meni , zashto bih ja troshio vreme da razmishljam kako dobro da postupim prema njima i uopshte se opterecivao moralnoshcu?
A onda sretnesh nekog ko je ipak troshio to opisano vreme, i ogreshish se o njega,i zapitash se da l je trebalo da i ti budesh "bolji" i zashto nisi ..

Da li treba ziveti zivot u skladi s onim kakav je on -dakle troshan i kada su u pitanju te vrednosti koje vas ipak opisuju tj govore o vama - tj mozete li da se distancirate od svojih nekih loshih postupaka i da kazete " to nisam ja,u smislu to nije moj ideal,to je zivot postavljao uslove" ...Da li je covek uvek ono shto radi.govori ili je ono shto su njegovi ideali?,jer cesto nije u mogucnosti da zivi svoje ideale?Da li, ako neko ima drugaciju vrstu mane ili na drugaciji nacin pogreshi,ste u stanju da to vidite kao varijetet , a ne kao da je "on gori od vas"?Da li pomishljate ,kad neko pogreshi, da on to duguje sebi - dakle neka potreba ga je naterala koju vi tog trenutka nemate-"sit gladnom ne veruje" ?
 
Poslednja izmena:
Ekstremi uzimaju dusu;
Oni koji se strogo drze opstih moralnih nacela, saplicu se o sopstvenu savest.
Oni koji zive u suprotnosti sa moralnim nacelima zive u skladu sa suprotnostima. Hocu da kazem da je negiranje belog crno.
Mi zivimo u sivom. Ekstremi (belo i crno, moral i njegova suprotnost) nas mogu zalediti ili sprziti.
Drzite se sivog.
 
cini se da onaj glasic koji u glavi sapuce e ovo je dobr e ovo je lose..itd uradi ovo zato sto tako treba..ovo nemoj jer tako ne valja / ne treba..nije moral...i osoba koja ima takav nacin poimanja rasudjivanja ..nije moralna osoba..

izgradjen moral podrazumeva da nam neke stvari ne padaju napamet da uradimo..u bukavlnom smislu..ne pomisljamo..a ne da pomislimo pa da se uzdrzavamo..nego da uopste ne pomisljamo..
 
Da vi niste pomesali moral i etiku....

Moral su drustveni dogovori, te je relativizacija morala uvek prisutna i to kod svakog pojedinca...
Jer drustvo koje sedi levo za stolom ima jedan skup misljenja i odnosa koje zovu moral, a drustvo za desnim stolom drugaciji....

Drustvo i mediji drustva imaju treci moral....ali svi znamo da mediji pevaju pesmicu kako odgovara nekima u vlasti....

Dakle ja , kao jedinka, moram da relativizujem moral....

A stanovnici bivse Juge su poslednji koji treba da postavljaju ovakvo pitanje, jer su njima otvorena oba oka prisustvom i dvojnog i trojnog morala u isto vreme u doba pljuvanja po komunizmu , rata , neokapitalistickih sps-ovaca i dosovaca....
 
Etika ili moral.....moral je nas odnos prema drustvu ili prema drugima i prema uslovima tih odnosa....

Kako ziveti sa svojim moralnim nacelima kad onda ta nacela ne postoje....
onda postoji etika, moral postoji tek kad se definise interakcija sa okolinom....
Definisanje interakcije bez okoline pretpostavlja neinterakciju tj egocentrican pristup....
Tada se govori o etici, kodeksima , a ne o moralu....
Etika takodje moze biti o drustvenim odnosima....tj preklapa se sa moralom samo sto etika predstavlja to bazicno , licno osecanje drustvenih odnosa i postavka prema njima, a moral je realna realizacija tih odnosa....
 
Vidim da i na vikipediji imaju dilemu i da nisu striktno podelili etiku i moral , cak postoji sinonim etika=moral....

Ja sam sebi podelio , pa mi je mnogo jednostavnije tumaciti sve....
Izvinjavam se , mislio sam da su veliki mislioci pre mene podelili i shvatili prednosti podele na etiku i moral, gde moral postoji samo kroz drustvene odnose , i interakcije....dok je etika morala ipak etika, tj percepcija i ocekivanje realnih pojava interakcije u drustvu , gde ce se javiti moral......kao skup drustvenih odnosa, stavova i mnjenja....
Vidim da nije jos to razdvojeno i da se tumaci po osecajnom , a ne striktnom definisanju tih pojmova...
 
Vrednosti - zar nisu troshne kao i sam zivot(izuzev ako neko racuna s vrednostima beskonacnog zivota )..

I kako ne relativizovati moral na ovaj nacin:ako su mnogi ljudi "nedovoljno dobri "prema meni , zashto bih ja troshio vreme da razmishljam kako dobro da postupim prema njima i uopshte se opterecivao moralnoshcu?
A onda sretnesh nekog ko je ipak troshio to opisano vreme, i ogreshish se o njega,i zapitash se da l je trebalo da i ti budesh "bolji" i zashto nisi ..

Da li treba ziveti zivot u skladi s onim kakav je on -dakle troshan i kada su u pitanju te vrednosti koje vas ipak opisuju tj govore o vama - tj mozete li da se distancirate od svojih nekih loshih postupaka i da kazete " to nisam ja,u smislu to nije moj ideal,to je zivot postavljao uslove" ...Da li je covek uvek ono shto radi.govori ili je ono shto su njegovi ideali?,jer cesto nije u mogucnosti da zivi svoje ideale?Da li, ako neko ima drugaciju vrstu mane ili na drugaciji nacin pogreshi,ste u stanju da to vidite kao varijetet , a ne kao da je "on gori od vas"?Da li pomishljate ,kad neko pogreshi, da on to duguje sebi - dakle neka potreba ga je naterala koju vi tog trenutka nemate-"sit gladnom ne veruje" ?





Велики човек када испуни своје (велике) идеале умире, а мали са својим малим умире више пута-Дучић. Тешко је живети у идеалу, а питање је да ли је то и могуће. Ако није, треба му тежити јер који је смисао идеала, ако нема никаквог чињења у правцу остварења?

Што се тиче питања како се односити према онима који нам чине зло и зашто према њима бити добар? Одговор је једноставан-на мржњу одговорити мржњом значи створити ВЕЋУ мржњу, а то није добро.
 
nije to samo "da li odgovoriti mrznjom" ,nego u zavisnosti od onoga shta covek duguje sebi , u razlicitim situacijama ce se razlicito ponashati,nekad u skladu,a nekad suprotno od ideala ...i to je relativizacija ...neko ko gleda sa strana nece moci da mu zameri da nije bio dovoljno moralan ,dok dobro ne upozna konkretne okolnosti ..ali dakle treba imati nekake ideale moralnosti i/ili dobrote ...samo shta vredi i pazljivo ih graditi ako nisi u stanju da ih "pratish" , jer te zivot optereduje drugim "hitnostima" ...
 
  • Podržavam
Reactions: ®
Pitanje je kako imati ideale moralnosti i/ili etike a ne zapadati u sukob sa samim sobom. Na primer da odlucimo da necemo vise jesti meso jer su zivotinje ubijane i mucene. A zatim se razbolimo od malokrvnosti i lekar nam preporucuje da jedemo meso. Sta uciniti?

Kada su pitali prosvecenog budistu u cemu je razlika sada i pre prosvetljenja, on je odgovorio: "Jedem kada sam gladan, radim kada mi se radi, odmaram kada mi se odmara i spavam kada mi se spava". Iako tako jednostavno, do ovoga je veoma tesko doci.
 
Pitanje je kako imati ideale moralnosti i/ili etike a ne zapadati u sukob sa samim sobom. Na primer da odlucimo da necemo vise jesti meso jer su zivotinje ubijane i mucene. A zatim se razbolimo od malokrvnosti i lekar nam preporucuje da jedemo meso. Sta uciniti?

Kada su pitali prosvecenog budistu u cemu je razlika sada i pre prosvetljenja, on je odgovorio: "Jedem kada sam gladan, radim kada mi se radi, odmaram kada mi se odmara i spavam kada mi se spava". Iako tako jednostavno, do ovoga je veoma tesko doci.
Tri godine ne jedem meso. Nemam nikakvih zdravstvenih problema. Čak se izvanredno osećam, iako mnogi vrte glavom plašeći se da ću završiti kako je u boldovanom naznačeno. Javiću ako bude kakvih problema. :D
 
Vrednosti - zar nisu troshne kao i sam zivot(izuzev ako neko racuna s vrednostima beskonacnog zivota )..

I kako ne relativizovati moral na ovaj nacin:ako su mnogi ljudi "nedovoljno dobri "prema meni , zashto bih ja troshio vreme da razmishljam kako dobro da postupim prema njima i uopshte se opterecivao moralnoshcu?
A onda sretnesh nekog ko je ipak troshio to opisano vreme, i ogreshish se o njega,i zapitash se da l je trebalo da i ti budesh "bolji" i zashto nisi ..

Da li treba ziveti zivot u skladi s onim kakav je on -dakle troshan i kada su u pitanju te vrednosti koje vas ipak opisuju tj govore o vama - tj mozete li da se distancirate od svojih nekih loshih postupaka i da kazete " to nisam ja,u smislu to nije moj ideal,to je zivot postavljao uslove" ...Da li je covek uvek ono shto radi.govori ili je ono shto su njegovi ideali?,jer cesto nije u mogucnosti da zivi svoje ideale?Da li, ako neko ima drugaciju vrstu mane ili na drugaciji nacin pogreshi,ste u stanju da to vidite kao varijetet , a ne kao da je "on gori od vas"?Da li pomishljate ,kad neko pogreshi, da on to duguje sebi - dakle neka potreba ga je naterala koju vi tog trenutka nemate-"sit gladnom ne veruje" ?

Ae, SestroSlatka (dozvoljena komutacija ;)) ja pročitao Revitalizacija morala :)

Kao i bog, moral je izmišljen, zamišljen kao opstrukcija naturalnosti. Sva sreća da mu je relativizacija osnovna karakteristika ;)
 
Taj moral... Ono što je do juče smatrano nemoralnim i nije moglo da se podvede pod moralnim danas je sasvim prihvatljiovo i uobičajno... Kao i sve ostalo, tako se i moral menja. Mislim da nije opravdano smatrati kako su neka starija vremena bila moralnija, poštenija... Ljudi su bili drugačiji, manje se pričalo o nekim stvarima, postajala su razna ograničenja, posebno mislim na crkvu i veru, sredinu pa i državu. Bilo je i onda svega i svačega... Ko je taj koji se rodio a da je uvek u svemu bio ispravan, tj. moralan... Ljudi smo..Bitnija je svest o tome, da pojedinac ume da prepozna svoje mesto u tome, da sam za sebe ima meru. Najgori su oni koji osuđuju druge, pozivajući se na moral, etiku, poštenje, iskrenost i od bavljenja životima drugih ljudi ne vide sebe...
 
Poslednja izmena:
Vrednosti - zar nisu troshne kao i sam zivot(izuzev ako neko racuna s vrednostima beskonacnog zivota )..

I kako ne relativizovati moral na ovaj nacin:ako su mnogi ljudi "nedovoljno dobri "prema meni , zashto bih ja troshio vreme da razmishljam kako dobro da postupim prema njima i uopshte se opterecivao moralnoshcu?
A onda sretnesh nekog ko je ipak troshio to opisano vreme, i ogreshish se o njega,i zapitash se da l je trebalo da i ti budesh "bolji" i zashto nisi ..

Da li treba ziveti zivot u skladi s onim kakav je on -dakle troshan i kada su u pitanju te vrednosti koje vas ipak opisuju tj govore o vama - tj mozete li da se distancirate od svojih nekih loshih postupaka i da kazete " to nisam ja,u smislu to nije moj ideal,to je zivot postavljao uslove" ...Da li je covek uvek ono shto radi.govori ili je ono shto su njegovi ideali?,jer cesto nije u mogucnosti da zivi svoje ideale?Da li, ako neko ima drugaciju vrstu mane ili na drugaciji nacin pogreshi,ste u stanju da to vidite kao varijetet , a ne kao da je "on gori od vas"?Da li pomishljate ,kad neko pogreshi, da on to duguje sebi - dakle neka potreba ga je naterala koju vi tog trenutka nemate-"sit gladnom ne veruje" ?

Nisu vrednosti neke misaone , lebdece , beztezinske kategorije, sto plutaju oko nas i mi zajedno sa njima , Pa da se sudaramo u bezgravitacionom prostoru nasumice i grabimo ih ak nam odlebde u presudnom momentu kada smo pruzili ruku prema njima.
Vrednosti su pojavne, imaju masu i tezinu u ovom nasem gravitacionom polju, i krecemo se ovde po nekim zakonima , i od kada se rodis ucis kako se sta hvata, i kako se sta krece. Za pracenje tih kretanja sluze nam cula a podatke obradjuje mozak.
Dakle, otvoriti oci i usi i kozu i isplaziti jezik i obrisati nos i udisati cist vazduh (sto je vise kiseonika mozak bolje radi ). I samo napred.
 
Rec vrednost ne postoji bez coveka, dakle, ljudi su vrednosti, covek je vrednost.
O moralu pojma nemam i ne znam sto bi covek o moralu morao da razmislja. Ta je rec nekom, kao meni na primer, preko intelektualnih sposobnosti, pa nema ni potrebe da o njoj mislim. To je kao sto nema poterebe da pocnem da ucim da sviram violinu. A iako ne znam da sviram violinu mogu da slusam dobru muziku. Znaci, ne moram upoznati rec moral i sva njena duboka i kojekakva znacenja poreklo i slicno, a da zivim pokusavajuci da se snadjem u ovom gravitacionom polju medju vrednostima, i da neko posmatrajuci moje kretanje nazove ga moralnim il nemoralnim. I onda tako.
 
cekaj, ti vec imas neku predstavu o tom sta je moral i moralan covek.
U tom slucaju, ja treba da cutim:lol:
veze ti nemam o tome, samo lupam
A ocajan, to znam da je najgore, al opet
ne treba ocajavati kad ukapiras da si ocajan :lol:
pa nisi ni prvi ni poslednji
i na kraju, nije to nepromenjivo stanje
 

Back
Top