Logicki zadaci

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Imo otac dva sina i nije znao kako da im podeli blago pa reče: čija kamila poslednja stigne na to i to mesto u pustinji, svo blago će biti njegovo.

Dva brata uzjašu kamile i krenu veoma polako kroz pustinju.
U jednom trenutku naiđu na jednog beduina,ovaj ih pita ko su šta su i ovi mu kažu kakva je situacija .
Beduin im onda nešto reče i braća se posle toga odjednom dadoše u besomučan trk.

Šta im je beduin rekao ?
 
evo jednog..

Imate dve prostorije jedna je u prizemlju i druga je na spratu. Vi se nalazite u prizemlju i imate tri prekidaca za svetlo. Trebate otkriti koji prekidac pali sijalicu u gornjoj prostoriji. Dok ste dole moze te paliti i gasiti sve prekidace i imate pravo popeti se u gornju prostoriju, ali nema vise vracanja u donju prostoriju.
 
evo jednog..

Imate dve prostorije jedna je u prizemlju i druga je na spratu. Vi se nalazite u prizemlju i imate tri prekidaca za svetlo. Trebate otkriti koji prekidac pali sijalicu u gornjoj prostoriji. Dok ste dole moze te paliti i gasiti sve prekidace i imate pravo popeti se u gornju prostoriju, ali nema vise vracanja u donju prostoriju.

pa šta, pritisnem 1. prekidač, ako ne upali svetlo dole, znači da je gore svetlo, a ako upali dole, pritisnem 2. prekidač i ako se dole upali svetlo, znači da 3. je pravi i upalim ga i popnem se gore, a ako 2. ne upali dole, znači upalio je gore i popnem se gore
U čemu je ovde uopšte problem?:dontunderstand:
 
pa šta, pritisnem 1. prekidač, ako ne upali svetlo dole, znači da je gore svetlo
da ali kako ces da znas koji od preostala dva prekidaca pali gornje svetlo..

a ako upali dole, pritisnem 2. prekidač i ako se dole upali svetlo, znači da 3. je pravi i upalim ga i popnem se gore, a ako 2. ne upali dole, znači upalio je gore i popnem se gore
a ovde si se nesto pogubio.. :dontunderstand:

U čemu je ovde uopšte problem?:dontunderstand:

ima problema, samo ga nisi resio..
 
pa šta, pritisnem 1. prekidač, ako ne upali svetlo dole, znači da je gore svetlo, a ako upali dole, pritisnem 2. prekidač i ako se dole upali svetlo, znači da 3. je pravi i upalim ga i popnem se gore, a ako 2. ne upali dole, znači upalio je gore i popnem se gore
U čemu je ovde uopšte problem?:dontunderstand:

da ali kako ces da znas koji od preostala dva prekidaca pali gornje svetlo..


a ovde si se nesto pogubio.. :dontunderstand:



ima problema, samo ga nisi resio..

ma, šta ti je nisam pogrešila! Ovde gde kažeš da sam pogubila, nisam. Znači kad pritisnem 1. prekidač, ako ne upali dole, znači gore je svetlo i problem je rešen, a ako upali odmah dole, ostala su dva nerešena. Onda pritisnem 2.prekidač i dalje ide priča koju sam već napisala
 
ma, šta ti je nisam pogrešila! Ovde gde kažeš da sam pogubila, nisam. Znači kad pritisnem 1. prekidač, ako ne upali dole, znači gore je svetlo i problem je rešen, a ako upali odmah dole, ostala su dva nerešena. Onda pritisnem 2.prekidač i dalje ide priča koju sam već napisala

mislim da nije fora iz 2 pokusaja,vec iz jednog da provalis koje je svetlo gore. tu je greska
 
Evo jedna i od mene.

U igri su tri covjeka i pet sheshira,od toga su tri crna i dva bijela(naravno sheshira).
Likovi stoje jedan iza drugog i svakom je stavljen jedan sheshir na glavu....zadatak im je da pogode koje boje imaju sheshir na glavi.

Lik koji vidi dva sheshira ispred sebe ne zna koje je boje njegov i kaze dalje,ovaj u sredini sto vidi jedan ispred sebe govori isto dalje dok ovaj sto uopste ne vidi sheshire kaze da nosi crni,i naravno pogadja.
Kako je znao da je njegov sheshir crni?
 
:besna::besna::besna: pa kako tako nemate pojma. :rotf::rotf::rotf::rotf::rotf::rotf::rotf: pa samo stisnete na jedan prekidac i sacekate malo. onda stisnete drugi i odete na sprat. ako sijalica nije upaljena onda je onaj prekidac koji niste stisnuli pali sijalicu. 66.7% ce sijalica biti upaljena. dakle ako je sijalica upaljena morate da je pipnete. ako je sijalica wrela znaci da je pali prekidac koji ste prwi pritisli. a ako nije wrela znaci da je prekidac koji je 2. put pritisnut. BRAWO ZA MENE :super::super::super::super::super::super::super:
 
a sto se tice twog pitanja, mogu samo da kazem da zadatak ne ide tako. jer ispada da su mogli da se dogowore pre nego sto su dobili sesire. prawi zadatak ide owako:
100 mudraca nalazi se u zatvoru i jedina sansa da se spase je da pogode boju sesira na svojoj glavi.
Zli kralj im kaze ovako:

"Sutra ujutro poreda cu vas u ravnu liniju, tako da svako vidi sesire ispred sebe, ali ne vidi svoj, kao ni one iza sebe. Ko god tacno pogodi boju svog sesira bice pusten, ostali ce biti pogubljeni".

Ono sto mudraci znaju je da postoje samo de boje - crna i bela.
Ne znaju broj belih i crnih, znaju samo da su sesiri te boje, a moguca je bilo koja kombinacija (od 99-1 do 50-50).

Takodje, imaju pravo preko noci smisliti taktiku, ali sledeceg jutra nemaju pravo ni na sta drugo nego da jednom recju izgovore boju svog sesira (to jest pokusaju pogoditi istu). Nema znakova, nema igranja bojom glasa ili neceg slicnog, nista...

Koliki je maksimalan broj sigurno spasenih, uz prepostavku da se svi drze dogovora?
 
ewo wam jedan zadatak za duboko razmisljanje. ko ga resi sam swaka mu cast.
-na obali reke su lopov, policajac, mama, tata, dva sina i dve cerke
-treba ih sve prevesti na drugu obalu pomocu splava koji prima dve osobe; svi mogu da voze osim sinova i cerki
zackoljice:
-lopov jede sve ostale kada ga ne cuva policajac
-tata jede cerke kada nema mame
-mama jede sinove kada nema tate
-sinovi i cerke se medjusobno ne jedu
-Kako da svi zdravi i citavi predju na bezbedno na drugu obalu?
 
ako wam je owaj bio puno tezak ewo jedan malo laksi, ali ipak treba da se razmislja.
U bazenu ima 25 gladih stuka. Da bi stuke bile site moraju da smazu druge tri stuke (nije bitno gladne ili site, sve imaju jednaku kalorijsku vrednost). Koliko najvise sitih stuka moze da ostane u bazenu?
 
Evo jedna i od mene.

U igri su tri covjeka i pet sheshira,od toga su tri crna i dva bijela(naravno sheshira).
Likovi stoje jedan iza drugog i svakom je stavljen jedan sheshir na glavu....zadatak im je da pogode koje boje imaju sheshir na glavi.

Lik koji vidi dva sheshira ispred sebe ne zna koje je boje njegov i kaze dalje,ovaj u sredini sto vidi jedan ispred sebe govori isto dalje dok ovaj sto uopste ne vidi sheshire kaze da nosi crni,i naravno pogadja.
Kako je znao da je njegov sheshir crni?

Treci cuti, jer ne vidi ispred sebe obe bele kape (da ih vidi, znao bi da on ima crnu, jer postoje samo 2 bele kape). To daje 3 mogucnosti:
A1) prvi ima belu, drugi crnu kapu
A2) prvi ima crnu, drugi belu kapu
A3) i prvi i drugi imaju crnu kapu

Medjutim, drugi vidi samo kapu prvog i cuje cutanje treceg. On moze da vidi dve varijante:

B1) prvi ima belu kapu
B2) prvi ima crnu kapu

U prvom slucaju bi to znacilo da drugi ima crnu kapu, jer je treci cutao (da drugi ima belu kapu, treci bi se oglasio). Tada bi drugi rekao: "Imam crnu kapu" i resili bi problem.

U drugom slucaju, drugi vidi da prvi ima crnu kapu i posto iz cutanja treceg shvata da on sam moze imati bilo crnu bilo belu kapu (vidi varijante A1 i A3), i zato i sam cuti...

To cutanje drugog prvom jasno govori da ima crnu kapu (jer bi se inace drugi oglasio, vidi varijantu B1)!
:p;)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top