Motivacija

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Svi smo lenji i svi smo vredni.....

Ali nekad nas nesto tera da uradimo nesto vise, vise nego sto smo planirali ili morali....
E ovo ja krstim kao motivacija.....

*****Kad moras to nije motivacija , to je moranje, pa makar i zbog svog mira....


Gledajuci okolo mogu da dam neke od jacih motiva.....:
-perfekcionizam (radite nesto zato sto vam treba forma preko sustine.....estetika preko prakticnosti itd.....)
-hijararhijsko pozicioniranje (radite nesto da bi bilo uoceno od necije strane kao bolje od necijeg)

-inat (radite nesto zato sto vas je nesto pogodilo, teznja trljanja noseva)


Ima li ih jos?

Dodajte.....
 
-ljubav (radite nesto da biste olaksali onome koga volite, ili ga usrecili)
-duznost (imate moralnu obavezu da nesto radite..nije moranje, ali kada ne biste to radili, kajali biste se)
 
Obaveza je moranje....bez obzira da je moralno ili nemoralno.....

usrecivanje drugih je stvar kompenzacija , bilo na svesnom ili nesvesnom nivou i licnih odnosa,
Ljubav moze, ali samo ako je ono prvo, znaci da imate nagon, poriv, da osecate srecu kad uradite nesto , iako znate da se taj mozda nece razveseliti tom uradjenom stvari....inace je rad zbog uveseljavanja, a to je vec hijararhijsko na neki nacin....jer vi se stavljate na specijalan polozaj u zivotu tog nekog.....

Mada , veci deo aktivnosti je uvek zbog uveseljavanja, manji deo je radi dobrog svoje ljubljene osobe....
A ljubav moze i zbog svog osecaja ljubavi.....nesto kao ljubav prema zivotu, gde ljubav -sex stvara endorfina dovoljno da se javi kreativni visak....

Eto kreativni visak, poriv....
 
Pohvala - radite nešto zato što vas je neko već okarakterisao kao dobrog/dobru u tome, što prija vašem egu. Možda glavni vid motivacije.

Kazna - spada pod moranje ali u toku školovanja i zaposlenja vrlo često primenjivana. Zatim, prekršaji, sankcija, prinuda.
 
Evo najsveziji primer
Nasla me jedna maca na ulici, moze u saku da mi stane, jos skoro slepa, napustena, bez mame macke
Znala sam da ce da umre ako je ne uzmem
Eno sad je hranim
To mi je bila moralna obaveza
Ali nisam MORALA da je donesem kuci, mogla sam komotno da je ostavim da umre
Tako da moralna obaveza nije bas moranje
Pre je to strah od nase sopstvene savesti

Al, ovo sa macetom :) ...sad ga vec voooolim
 
najjaca motivacija - kad verujem da je nesto ispravno i vazno. za to bih mogla da radim do smrti. ravnopravno sa njom - ljubav prema nekome.

manja od te - kad hocu nesto da provalim kako funkcionise, nesto novo, nesto sto ne znam...
onda ide novac i pogodnosti koje on donosi..
onda ide slava... nisam nacisto da li mi je to uopste motivacija... mozda bi bila u nekom drugom okruzenju...
 
sinoc cujem psihica-kaze ljudi osecaju specifican zanos pri obavljanju komplikovanih radnji-hirugr kad operishe ,muzicar kad svira...mislim da se radi o dubljem porivu koji ima za cilj usavrshavanje..
 
motivacija=pokretanje?

motiv..pokretac..ili odgovor na pitanje..zasto? tj razlog

osnovni ljudski pokretac je zelja za licnim znacajem..motivacija je emocionalna kategorija..ukljucuje sopsobnost coveka da sebi predoci znacaj po njega samog nekog odredjenog delovanja..sto ce reci ako ima dovoljno jak razlog..
banalan primer ..zasto ljudi ustaju u 4 ujutro i idu na pecanje? a nije im moranje da idu na pecanje..ne zavisi im zivot od toga da li ce ili nece upecati ribu...odlaze na pecanje jer im pricinjava zadovoljstvo..i itekako su motivisani da ustanu u 4 ujutro.obave sve neophodne pripreme bez napora..provedu ceo dan u nekoj vukoebini i dodju kuci ..umorni naravno..ali u najmanju ruku zadovoljni
 
Moram da se ispravim .....
Pokusavao sam da potpuno iskljucim sve oblike motivacije koji ukljucuju moranje....
A zasto?
Zato sto ce odmah ovde ljudi krenuti sa ubacivanjem raznih "opravdanih" oblika prinude....opravdanih u sebi.......tipa , idem u skolu iako mi se ne ide, jer kad pobegnem iz skole dobijam batine od oca.....gde odlazak u skolu radi mirnog tura, nije motivacija o kojoj zelim da pricam u ovoj temi , iako jeste razlog za obavljanje neke radnje....

--------------------------------------------------------------------
Medjutim , posmatrajuci shizofrenike primetio sam da neki od njih imaju izrazitu motivaciju u socijalizaciji...i da je to jedini jaci motiv koji im je ostao.....
Da budu deo zajednice, i to ne radi nekih benefita, vec samo radi osecanja pripadnosti zajednici....doduse ovo osecanje pripadnosti zajednici je motiv i za zdrave osobe....

Ali tu je opet prisila, jer postoji strah od negacije, tj motiv je strah od onoga sta se moze desiti , ako se ne ucini nesto .....
Takve motivacije jesu brojne, i cak mogu reci kod obicnog sveta su brojnije od motivacija na bazi kreativnog i zeljenog....sto zavisi od mere i odgovornosti osobe, kod odgovornih osoba ne postoji potreba za primoravanjem vec je to iz razumevanja....

Znaci ako bas morate onda iznesite i ove "motivacije" iz grupe fobicnih (tako sam ih nazvao jer ih fobicari shizofrenici rado zadrzavaju i tako pokazuju pravi karakter ovih motivacija) i kaznenih (njih shizofrenici ne prihvataju lako....ili cak nikako) .


Medjutim pravi cilj teme je navodjenje onih nefobicnih, nekaznenih motivacija....cijim necinjenjem nece doci do pogorsanja okruzenja i odnosa u njemu....
 
Svi smo lenji i svi smo vredni.....

Ali nekad nas nesto tera da uradimo nesto vise, vise nego sto smo planirali ili morali....
E ovo ja krstim kao motivacija.....

*****Kad moras to nije motivacija , to je moranje, pa makar i zbog svog mira....


Gledajuci okolo mogu da dam neke od jacih motiva.....:
-perfekcionizam (radite nesto zato sto vam treba forma preko sustine.....estetika preko prakticnosti itd.....)
-hijararhijsko pozicioniranje (radite nesto da bi bilo uoceno od necije strane kao bolje od necijeg)

-inat (radite nesto zato sto vas je nesto pogodilo, teznja trljanja noseva)


Ima li ih jos?

Dodajte.....
Čoveče, Ti možeš napisati doktorsku disertaciju o temama koje si postavio.....navukao si se...postao sai ovisnik ovog foruma. Izadji na čist vazduh i videćeš kako je život lep u realnosti...a ova mašina zatupljuje mozak a trošiš dragoceno vreme na teme koje su otrcane i već svima poznate.:rotf::banovati::rtfm:
 
Čoveče, Ti možeš napisati doktorsku disertaciju o temama koje si postavio.....navukao si se...postao sai ovisnik ovog foruma. Izadji na čist vazduh i videćeš kako je život lep u realnosti...a ova mašina zatupljuje mozak a trošiš dragoceno vreme na teme koje su otrcane i već svima poznate.:rotf::banovati::rtfm:
ako nemas sta da kazes na temu, sasvim je sigurno da ne treba ni da komentarises neciju licnost..odnosno da iznosis licne karakterizacije.
 
ljubav prema poslu, mislim da to drugacije ne moze da se objasni... i istinska potreba da uradim vise, bolje, dalje ... sve ono sto dodje kao posledica (lova, hvala) u stvari uopste nije vazno... ja se u stvari osecam najvise ziva dok radim, sve ostalo je ... priprema za sledeci poslic :)
 
Poslednja izmena:
Ovo poslednje što reče zlica, jeste tumačenje mnogih, ali naglasih da bih ako može takve motive izbegao u ovoj temi , a ako hoćete postaviću temu o motivima svakojake prirode, takle i kaznenih (uslovno kaznenih) ili fobičnih (ako ne uradim kajaću se)..

Kad je devojka dugo sama i pozove je mladić ona izadje, ako joj izjavi naklonost ona i pristane na vezu, odnos, sa kakvim motivom, ako ne uradim kajaću se....ili straha da ne ostane sama....kad se već nije javio motiv zaljubljenosti ili ushićenja (već je na jednom mestu ovde žena postavila tu tezu da kod žena nema ljubavi bez početne euforije, ushićenja, dok kod muškarca i kad nema tog početnog , može kasnije da nastane, ali mislim da ovde nema materjala da o tome diskutujemo na posebnoj temi , te sam tu tezu dotične samo zapamtio....).
 
Inače da me lexa , kao obično ne protumači i ne krene sa silnim digresijama i replikama....

Motivacija je subjektivna, stoga i neodvojivo sebična , čak i kad je altruizam u pitanju....znači uvek....to je smisao motivacije, da bude muza nama.....cilj , sredstvo, namena i namera.....

Ovo drugo , alavost, to je lični pečat koji svako daje.....
Neko bi da drugima ispadne pametan i to mu je motivacija, drugi bi da sebi ispadnu pametni i to im je motivacija, a tu su i treći koji bi da stvarno budu pametni i to ni sebi ni drugima, već nečemu što bi moglo da se nazove bog, iliti nepojmljivi sudija....ono što ja zovem sudija vremena....

Tu otpadaju utisci, bilo lični bilo društveni i okoline, tu vreme pokaže doslednost , ispravnost pretpostavki , a ne ocena....već pretpostavki ocena....

Ovo je mnogima nejasno , ali i gluvom muzika, slepom boje, pa opet svi lepo žive....ne treba ubedjivati slepog da vidi boje prstima ili aurom, niti gluvog da kupi mehaničko pojačalo da stavi na vilicu i nada se da je bar deo slušnog aparata ostao u glavi ili da čuje kostima....
 
Svi smo lenji i svi smo vredni.....

Ali nekad nas nesto tera da uradimo nesto vise, vise nego sto smo planirali ili morali....
E ovo ja krstim kao motivacija.....

*****Kad moras to nije motivacija , to je moranje, pa makar i zbog svog mira....


Gledajuci okolo mogu da dam neke od jacih motiva.....:
-perfekcionizam (radite nesto zato sto vam treba forma preko sustine.....estetika preko prakticnosti itd.....)
-hijararhijsko pozicioniranje (radite nesto da bi bilo uoceno od necije strane kao bolje od necijeg)

-inat (radite nesto zato sto vas je nesto pogodilo, teznja trljanja noseva)


Ima li ih jos?

Dodajte.....

što s` tužan, patak?
najjača motivacija za rad i uspeh je ushićenje i radost
koju osećamo u toku procesa, a naročito kada na kraju
vidimo celokupno svojih ruku delo
 
sto se mora nije tesko
kad bih znao sta ide za neki privatan biznis na to bih najvise radio ali treba biti zaglibljen medju drustvo a ja to ne volim s godinama i sve to,jer su ljudi mnogo lazljivi ,kvarni..chak i u svoje najblize ne verujem a to mi tesko pada
 

Back
Top