Koliko traje zidanje kuće?

Mali čičak

Stara legenda
Poruka
77.664
Pošto smatram da bi muški rod trebao da bude malo upućeniji u ove stvari, evo jedno pitanje:
Koliko traje gradnja kuće, prizemne?
Uskoro će nam kuća biti pod krovom a juče su nam rekli da bi trebali sačekati sledeću godinu za malterisanje? To ne razumem, da dzedzi celu zimu... i da čekamo još godinu dana više na uselenje?:eek:
Šokirana sam ali nemam iskustva pa me to sad zanima...:bye:
 
Pa pretpostavljam da је opcija da se oma sad malteriše, a to nije baš preporučljivo šo reče June. Onda preko zime svakako ne mogu ništa raditi, zato se čeka proleće. Jest smor ali ako se produži jesen možda možete i na jesen, šta znam...
 
Ako bude dobra jesen, treba da je završe, i izmalterišu, ali je opasno odmah se useljavati zbog vlage u vazduhu (od sušenja maltera). Ako će odmah biti uvedeno i centralno grejanje, ne mora biti problema. Treba poslušati majstore, pa onda dodati još par nedelja na njihovu procenu, i to je to.
Majstori kažu "može sve, čim malter pobeli", ali ipak i malter između cigala upije nešto vlage iz spoljnjeg maltera, zato ja govorim o čekanju, ali nije reč o dugom periodu, ili proleću.
Pa zgrade se useljavaju cele godine, i nema nikakve građevinske sezone za njih.
Da li je kuća dovoljno suva, može se izmeriti vlažnost vazduha higrometrom, ili uzeti grumen kreča, izmeriti, pa ostaviti par dana, i izmeriti ponovo, i ako je vidno teži - nije suvo, naravno, u zatvorenoj prostoriji.
 
Mislim da su u pravu svi koji ti kazu da treba sacekati..
ali bas pre neki dan tip (preduzimac) na poslu mi nesto pricao da postoje neki materijali novi..da mozes istog dana da se uselis...nebi da pricam napamet... valjda se uopste i ne malterise tj.. ne koristi se klasican malter nego nesto sasvim novo... e sad neznam sa ovim malterom izmedju cigli.u zidovima.. . to bi trebalo da sacekas da szri cak i ako stavljas ove nove materijale...
 
Pošto smatram da bi muški rod trebao da bude malo upućeniji u ove stvari, evo jedno pitanje:
Koliko traje gradnja kuće, prizemne?
Uskoro će nam kuća biti pod krovom a juče su nam rekli da bi trebali sačekati sledeću godinu za malterisanje? To ne razumem, da dzedzi celu zimu... i da čekamo još godinu dana više na uselenje?:eek:
Šokirana sam ali nemam iskustva pa me to sad zanima...:bye:

posle zidanja ne mora malterisanje.
zavisi ko kako voli...ima raznih vrsta oblaganja zidova.
po meni je malterisanje najbolje, ali takodje zahteva jedan duzi period susenja.
druga stvar..da ste zidali siporeks blokovima ili nekim slicnim u tom fazonu ne bi morali da malterisete nego je dovoljno nanosenje nekog materijala...(poput lepka za plocice i mrezice, ili nekih materijala za zavrsnu fasadu)...itd..itd..itd...izdacu knjigu o ovome kad zavrsim kucu!!
 
sto neko rece, zavisi koliko para imas... direktno proporcionalno parama ide i brzina gradnje... sto se malterisanja tice, zavisi kad ti kuca bude bila pod krovom... posto se ne malterise zimi jer se malter ne lepi dobro kad je hladno i 'oce da ispuca... i posle opet moras sve da krpis, sto je losa varijanta... ako je hitno bas, zimi moze da se malterise samo iznutra... i moras da racunas da nadjes neku grejalicu, koja ce zagrevati prostoriju i tako spreciti pucanje maltera... zna vas rikan... nadnicio je kao veliki kod majstor-Jovana... trebalo se prehraniti tad...
p.s. imas sad super fore, da ne moras da malterises... to ide i kao izolacija i kuca jako lepo izgleda... spolja.. estetski.... svetlo plava, na primer... il' zuta...
 
Hvala vam na odgovorima...
Znam da ste u pravu i da se mora čekati proleće-leto...
A koliko vremenski traje malterisanje(spoljnje i unutrašnje) i koliko vremena je potrebno da se osuši?
Majstori će kuću staviti pod krov do novembra meseca(oni kazu 10 oktobar a ja odmah dodala još 2 nedelje:mrgreen:)... e sad, mene zanima kada bi bilo najbolje početi sa malterisanjem?
Mi bi voleli sutra da uselimo ali nemoguće je... načekaćemo se izgleda...:cry:
 
Ne znam za to da kad se sagradi treba cekati malteraciju....nama dok su postavljali krov uporedio smo radili malteraciju.....jes da je to bilo u maju-junu....ali smo zatim cekali da se osusi najmanje mjesec dana,na prolece moras cekati i duze,jer za nju je bitno da se sto bolje osusi .....
 
Hvala vam na odgovorima...
Znam da ste u pravu i da se mora čekati proleće-leto...
A koliko vremenski traje malterisanje(spoljnje i unutrašnje) i koliko vremena je potrebno da se osuši?
Majstori će kuću staviti pod krov do novembra meseca(oni kazu 10 oktobar a ja odmah dodala još 2 nedelje:mrgreen:)... e sad, mene zanima kada bi bilo najbolje početi sa malterisanjem?
Mi bi voleli sutra da uselimo ali nemoguće je... načekaćemo se izgleda...:cry:

E ovako, jos da ti spomenem, ako niste stavili stolariju [a verovantno niste], kada se izmalterise cekacete jos dva tri meseca najmanje opet iz istog razloga, pogotovu ako stavljate pvc... :mrgreen:
 
a to ti opet zavisi od vremena... sto je toplije, normalno, brze se susi... a zavisi ti i od brzine kojom majstori rade... posto moras da malterises par puta... to ti majstori zovu "prva ruka", "druga ruka"... prva ruka ti je deblji sloj koji se nanosi i susenje je malo duze... 4-5 dana... druga ruka je tanji sloj i on se osusi za dan-dva... nece to ici bas brzo, brzo... al' ni sporo... 10-15 dana... nisam siguran.... ipak sam ja bio na relaciji 'mesalica-majstor-Jova'...
 
Ne znam za to da kad se sagradi treba cekati malteraciju....nama dok su postavljali krov uporedio smo radili malteraciju.....jes da je to bilo u maju-junu....ali smo zatim cekali da se osusi najmanje mjesec dana,na prolece moras cekati i duze,jer za nju je bitno da se sto bolje osusi .....

Pa, ti ti je to, svodi se na isto. Ako čekaš da se osuši malter između cigala, manje čekaš da se osuši onaj malter na zidovima, a ako odmah malterišeš, onda duže čekaš na kraju... Vidise to po zidu... Ne može precizno da se odredi vreme... ima dana kada i nije jako toplo, ali vlažnost vazduha je mala, ( bilo letos i 20%) a ima dana kada je i preko 90%! Nije to isto.
 
Hvala vam na odgovorima...
Znam da ste u pravu i da se mora čekati proleće-leto...
A koliko vremenski traje malterisanje(spoljnje i unutrašnje) i koliko vremena je potrebno da se osuši?
Majstori će kuću staviti pod krov do novembra meseca(oni kazu 10 oktobar a ja odmah dodala još 2 nedelje:mrgreen:)... e sad, mene zanima kada bi bilo najbolje početi sa malterisanjem?
Mi bi voleli sutra da uselimo ali nemoguće je... načekaćemo se izgleda...:cry:

Samo malterisanje ide jako brzo, to zavisi od kvadrature, a za čekanje su ti već odgovorili...
Teško je čekati, ali zamisli da se uselite, pa se pojave neki problemi.. Nema nerešivih, ali šta vam to treba?:bye:
 
hmmm zanimljivi odgovori ima na ovoj temi al ajd da se i ja prikljucim a inache se bavim gradjevinom, moguce je zavrshiti kucu kljuc u ruke full za 3 meseca plafon zavisi do ekipe koja radi. Sto se malterisanja tice jedan dobar majstor moze dnevno da namalterise i do 30 m2 da bude gotovo dok kod fasade ide malo sporije zbog skele, to sushenje sto kazu nije bitno cement "radi" 21 dan, odnosno 48 sati vezuje dok ostatak perioda zri odn se susi, zavisi i do materijala koji se koristi da li je to standarda opeka cigla, blok ili mozda nesto trece... eto nadam se da sam pomogao malo :)
 
Šta???:eek:
Još čekanja?
Ne stavljamo pvc, već neku kombinaciju drvo-alu stolariju... jel i ona mora na čekanje?
:aaa::aaa::aaa:

Ovako, sto kvalitetnije prozore kupujes to duze moras da cekas, do nekog platoa... Znaci ako je to kvalitetno tj dihtuje koliko i pvc sto ja verujem da jeste a pretpostavljam da je nesto moderno imace isti rok za cekanje kao i pvc...

Mora da se isusi malter prvo, pa onda tek pvc da se stavi... i onda gletovanje par dana, pa krecenje par dana pa parket par dana, plocice...

Ima to da potraje duze nego sto ste ocekivali, zato bolje da vam odmah kazem... :bye:
 

Back
Top