Koliko je pluta efikasna kao zvucni izolator?

Oblik zidnih obloga je mnogo vazniji od vrste materijala.
Pluta je odlican materijal, cvrst a elastican, termo/vodo/zvucno nepropusan.
Da bi zvucna izolacija bila bolja, potrebno je praviti kupe od plute (kao kartoni za jaja), ili je barem obraditi da bude neravna, nalik cupavom tepihu. Tako ce upiti vise a reflektovati manje zvuka.

Skuplje resenje je staviti dva zida od plute, razmaknute 5-10 milimetara. Kroz to ce proci otprilike nista.
 
Video sam sad na sajmu gradjevinarstva plutu i to i zidne obloge, podne obloge ( lepe se celom povrsinom i plivajuci podovi - lepe se samo nutevi ), rolne od plute kao i industrijsku plutu - za termo i zvucnu izolaciju, kao i antivibracionu.
Nasao sam i na sajtu www.beodom.com reportazu o firmi Infomarket., sa ovog www.beodom.com treba u tekstu pritisnuti Infomarket i otvara se njihov web site, gde sam se zaista pozitivno iznenadio, nisam ni znao da to neko u ovom obimu kod nas u Srbiji prodaje.
 
Da li je to skupa investicija ako bi se postojeći parket menjao za plutani pod?I koliko je efikasan u izolaciji buke od basova i brujanja iz zvučnika (koji su u stanu ispod)
Buku koja dolazi iz stana koji je iznad ili ispod je teško prigušiti jer se prenosi putem armirano betonske konstrukcije.
Takozvani plivajući pod bi delimično prigušio buku ali je takvo rešenje relativno skupo.
Pluta je mekana za izradu poda po kojem bi se direktno gazilo ili pomerao nameštaj a po mom mišljenju postignuti efekti smanjenja buke bi bili vrlo mali
 
Pa da, zvuk izlazi i iz zidova iako je izvor od dole. Jaki zvučnici nisu za mali prostor, u pitanju je soba od 7 kvadrata ali je spavaća i radna, a pretvara se u zvučnu kutiju. Vibracije se prenose i kroz nameštaj, o želucu da ne pričam.
Druga strana nije zainteresovana za saradnju, naprotiv, tek kad su svesni da smetaju opuste se. Možda kad bi oni stavili plivajući plafon ali na to ne može da se računa.

Po meni je rešenje da kupe (možda već imaju ) slušalice ili da se odreknu super zvučnika. Ali...to su pusti snovi, a od pravog sna i rada nema ništa.

@vd, hvala u svakom slučaju, a da li možda imaš neku ideju još plz:bye:
 
naravno da postoje firme koje sve prave, a i ljudi koji su ulozili odredjenu kolicinu novca u alate i znanje, isto mogu sami sebi da to odrade, a ako se samo malo ukljuci google moze se naci dosta stvari na netu

a one mramorne grijajuće pločice ?

to je već provaljeno po pojedinim gajbama,
no samo pitam na kojim sajtovima bih mogla kvalitetno da se informišem o pomenutima.

hvala
 

Back
Top