Ogovaranje-kad predje mjeru?

RoCk_mAcKiCa

Obećava
Poruka
59
Pri kraju sam srednje skole u malom gradu i iskreno,jedva cekam da odem odavde na fax! Ali kako cu jos odredjeno vrijeme zivjeti ovdje,postoji problem koji mi smeta,zbog kog sam nervozna i neraspolozena. Ovaj grad je poznat po ogovaranju,mali je i svi u njem u su isti-uniformisani i trac im je dusevna hrana. Ja se izdvajam po stilu zivljenja,oblacenja,muzike-u vezi svega! I juce sam setala sa bivsim momkom-jedinim sa kojim sam ikada imala neku ozbiljnu vezu,i on nije kao ostali-iskren je i ne voli trac. On je najbolji prijatelj kog bilo koja djevojka moze da pozeli,ali mislim da meni to nikada nece biti,jer smo bili u vezi? Ne kazem to zbog sebe,vec zbog njega,mislim da je tako sa njegove strane. Dok smo razgovarali-rekao mi je-znas li sta ti drugarice pricaju iza ledja? Posle toga mi je citirao najnoviji,najgori i najpodliji trac koji sam ikada cula o sebi! To je uzasno. Navikla sam na traceve,ali me povredjuje to sto pricaju moje drugarice. Mozda i one najbolje,i to tako podle,bolesne i neistinite stvari,i to se prepricava,i tako me posmatraju i oni koji me ne poznaju. Kada sam pitala koje drugarice..rekao je-nije vazno. Ne znam vise sta da radim sa netacnim pricama,i sa ljudima koji mi zabijaju noz u ledja?? I cini mi se da polako zbog svega toga gubim ugled,ali i samopouzdanje. U skoli,4.razred,za najjacu ekipu smatraju nekoliko momaka koji su puni sebe,umisljeni,kako njima da pridjem,trenutno mislim da bi mi druzenje sa njima donekle mozda pomoglo da price malo stanu???
 
Mali il' veliki grad,sve je to slicno....ne brini,mlada si,pogrijesila si u procjenu nekih ljudi,al' to ti nauk za ubuduce....ma i mi stariji grijesimo....price,ljubomore,zavisti uvijek ce biti....ne obaziri se nisu vrijedni da ih pominjes,jos manje da kidas zivace.....:)
 
Да ли си некад размислила о мотивима због којих ти је он то рекао? Шта је желео тиме да постигне? И кога он штити тиме што неће да каже имена, а већ ти је рекао све остало?

Извини, али мени тај његов поступак не звучи добронамерно.

Размисли: шта је постигао што ти је то рекао? Да ли ти је тиме помогао на било који начин, или те је само бацио у сумње и нервирања?
 
Ne znam koga je stitio,tj,koga stiti..kako da saznam? Navikla sam na bezvezne traceve,i za njih me je briga ali ovaj je tako glup..i bolestan.... u vezi toga kako sam navodno spavala s tipom na groblju??i sta ja treba da ogovorim na to?to mi je tako uzasno....
 
Ako gledas kako da im spustis, znaci da i sama trazis neki trac. Budi iznad toga, zaista. Shvati da je tracarenje, narocito u manjim mestima, normalna pojava jer ljudi nemaju kako bolje da se zabave. Vecina tih treceva nije cak ni zlobna niti posebno licna, ljudi to rade iz dosade.

Ne kazem da u Beogradu nema tracarenja, ali veca je sredina, sve i da si anatemisana u jednoj grupi ljudi, u drugoj te niko nece poznavati. A i ima vise zivotnih stilova, devojka sa roze kosom u selu bi mozda izazvala skandal, ali u vecem gradu ce se malo ko i okrenuti.
 
Pri kraju sam srednje skole u malom gradu i iskreno,jedva cekam da odem odavde na fax! Ali kako cu jos odredjeno vrijeme zivjeti ovdje,postoji problem koji mi smeta,zbog kog sam nervozna i neraspolozena. Ovaj grad je poznat po ogovaranju,mali je i svi u njem u su isti-uniformisani i trac im je dusevna hrana. Ja se izdvajam po stilu zivljenja,oblacenja,muzike-u vezi svega! I juce sam setala sa bivsim momkom-jedinim sa kojim sam ikada imala neku ozbiljnu vezu,i on nije kao ostali-iskren je i ne voli trac. On je najbolji prijatelj kog bilo koja djevojka moze da pozeli,ali mislim da meni to nikada nece biti,jer smo bili u vezi? Ne kazem to zbog sebe,vec zbog njega,mislim da je tako sa njegove strane. Dok smo razgovarali-rekao mi je-znas li sta ti drugarice pricaju iza ledja? Posle toga mi je citirao najnoviji,najgori i najpodliji trac koji sam ikada cula o sebi! To je uzasno. Navikla sam na traceve,ali me povredjuje to sto pricaju moje drugarice. Mozda i one najbolje,i to tako podle,bolesne i neistinite stvari,i to se prepricava,i tako me posmatraju i oni koji me ne poznaju. Kada sam pitala koje drugarice..rekao je-nije vazno. Ne znam vise sta da radim sa netacnim pricama,i sa ljudima koji mi zabijaju noz u ledja?? I cini mi se da polako zbog svega toga gubim ugled,ali i samopouzdanje. U skoli,4.razred,za najjacu ekipu smatraju nekoliko momaka koji su puni sebe,umisljeni,kako njima da pridjem,trenutno mislim da bi mi druzenje sa njima donekle mozda pomoglo da price malo stanu???

To je "bolest" malih sredina - može se desiti i u velikom gradu, na radnom mestu, ili u nekoj drugoj malo većoj grupi ljudi. To rade ljudi čiji su životi i umovi prazni, i koji su nezadovoljni sobom i svojim životom, ali su slabići i kukavice, pa se ne usuđuju ništa da promene. Ne treba da te iznenađuje što su u tome baš tvoje drugarice, jer niko i ne može tako da te ocrni i povredi kao oni koji te najbolje poznaju.
Tebi ostaje da shvatiš da ne možeš menjati druge ljude, i da ne obraćaš pažnju na to. (znam da je to lako reći, ali prošla sam kroz malo goru stvar - hteli su da mi rasture brak i da budem otpuštena sa posla - srećom, nisu uspeli).
Ako priđeš tim momcima, priče će postati mnoogo gore!
Pošto već imaš šansu da odeš iz te sredine, mislim da je najbolje da "digneš nos" i da ni sa kim ko je takav, ne kontaktiraš, makar do početka studija ni sa kim i ne progovarala - veruj mi, to je mnogo manja patnja, nego što su oni u stanju da ti prirede.
Tvoj bivši momak ti jeste prijatelj, ali, da ti je rekao ko su te osobe, samo bi napravio još gore, a i kako bi on posle opstao u tom mestu, kad ti odeš? Lepo se, polako, kao da ništa ne znaš, udalji od svih "sumnjivih lica", i spremaj se za skoru promenu u svom načinu života. Tek kad odeš odastle, shvatićeš koliko su jadni njihovi životi. :heart::bye:
 
Poslednja izmena:
Dok je ljudi biće i tračarenja....:(..iznad toga se jednostavno treba dići....ne reagovati,
ne ulaziti u diskusije....rekla-kazala....to je što se mene tiče najbolji metod....:ok:

Gledaš svoj život, živiš onako kako to tebi odgovara....a "selo" će uvek pričati,
danas o tebi, sutra o nekom drugom...ali to je "selo"..i protiv toga jednostavno,
baš ništa ne možeš.

Budeš li se pravdala....samo ćeš ući u krug, zavera, laži, zlobe i prevara. Čemu
to služi, opet da se narod zabavi.

Idi napred svojim putem, ne osvrći se, ne pravdaj se i ne istražuj, ko je kad, zašto,
i zbog čega, baš pričao o tebi. Sutra će o nekom dugom....petom potpuno ne bitno.

Pravde u takvim situacijama, niti je bilo, niti će je kada biti...a velika većina više
voli da s bavi tuđim životima, nego svojim....vreovatno im je tako lakše.
 
I Bgd je veliko selo,da ti odma kazem...Ljudi se bave vise tudjim zivotima nego svojim sopstvenim gurajuci svoje probleme pod tepih a resavajuci tudje.
Svi volimo da tračamo onako uz kafu:rumenko:,i sve je to ljudski da ne kazem zenski dok ne krene direktno uplitanje u tudj zivot i pritom moze dobro i da zaboli...
Sto pre postanes imuna(a na tome se radi vremenom)i ocvrsnes na tudja misljenja i olajavanja bice ti lakse da se nosis sa tim kroz zivot.A neminovno je...:(
 
U redu...sledeci put kada vidim ovog momka potegnucu temu i pitacu ga koga to stiti..a za dalje..ne znam sta cu. Uglavnom,ja sam prilicno imuna na ove stvari,ali ponekad to zaboli,posebno kada ne znam kako da uzvratim.. I ne bi bilo jos gore kada bih prisla onim momcima, nego bih mozda uspjela da se izvucem iz centra ogovaranja. Samo im jos treba prici...
 
Test Tri sita

U staroj Grčkoj je Sokrat bio poznat po tome, da je veoma visoko cijenio znanje. Jednog dana je veliki filozof sreo poznanika, koji mu je rekao:
»Znaš li što sam upravo čuo o tvom prijatelju?«
»Samo trenutak«, zaustavio ga je Sokrat. »Prije no što mi bilo što kažeš, želio bih da napraviš kratak test. Ime mu je test Tri sita.«
»Test Tri sita?«
»Tako je«, nastavi Sokrat. »Prije nego što mi govoriš o mom prijatelju, možda bi bilo dobro da razmisliš o tome što mi želiš reći i propustiš svoje riječi kroz posebna sita. Zato se i zove Test tri sita.«
»Prvo sito je sito istine. Jesi li posve siguran, da je to što mi želiš ispričati, istina?«
»Ne«, odgovori čovjek, »U stvari, upravo sam čuo i …«
»U redu«, reče Sokrat, »Dakle, ne znaš sigurno je li to istina ili nije. Probajmo s drugim sitom. Sitom dobrote. Želiš li mi ispričati nešto dobro o mom prijatelju?«
»Ne, upravo suprotno…«
»Znači tako« nastavi Sokrat, »želiš mi ispričati nešto loše o njemu, ali ne znaš je li to istina. No, još uvijek možeš napraviti test, na raspolaganju ti je još jedno sito. Sito upotrebljivosti. Da li će mi koristiti to što bi mi želio ispričati o mom prijtelju?«
»U stvari, ne…«
»Dakle« zaključio je Sokrat, »Ukoliko mi želiš ispričati nešto, za što ne znaš da li je istinito, nije dobro niti korisno, zašto bi mi uopće morao išta ispričati?«

Jedna od retkih pouka koje se pridrzavam ( doduse sa mukom jer me cesto povuce radoznalost da cujem sta to govori, gde govori i ko govori), preporucila bih da i ti u buducnosti postupis slicno. Ostace mali broj ogovaranja koja ce dospeti do tebe, budi sigurna u to , jer mali je procenat glasina koje prodju test sva tri sita.
 
Ne znam koga je stitio,tj,koga stiti..kako da saznam? Navikla sam na bezvezne traceve,i za njih me je briga ali ovaj je tako glup..i bolestan.... u vezi toga kako sam navodno spavala s tipom na groblju??i sta ja treba da ogovorim na to?to mi je tako uzasno....

Ја се опет враћам на њега и његове мотиве.

Најбољи друг треба те брани пред другима.
Да ли те је бранио, да ли се побунио против тих прича?

Најбољи друг треба да ти помогне.
Чиме ти је он помогао и да ли ти је у било чему помогао?

Како се ти осећаш после његове приче?
Бесно и беспомоћно.
КО те је довео у то стање?

Убацио ти је буву у главу, разлог да се нервираш, а није ти дао могућност да се браниш јер неће да ти каже имена оних који ти наносе зло тим причама. Значи, изазвао је код тебе бес, тугу, забринутост, нервирање, а неће да ти помогне да се супротставиш томе.
(Ако би знала ко је ти причао, могла би бар да попричаш са том особом, да разјасниш са њом корене и разлоге тих оговарања, а он ти ускраћеује ту могућност.)

Ако сматра да те особе лажу, ако сматра да нису добронамерне, зашто их штити од тебе?

Преиспитај добро ваш однос, пошто већ кажеш да због његових схватања не можете бити најбољи пријатељи јер сте били у вези...анализирај шта је то што он осећа према теби сада, и да ли, у ствари, жели (свено или несвесно) да те повреди и на неки начин казни што више нисте у вези?

Његова прича ти је донела само бол, он те је само повредио и ништа више. Пријатељи то не раде.

(Искрено, ја бих се запитала колико његовог удела има у свим тим причама....:confused:)
 
Test Tri sita

U staroj Grčkoj je Sokrat bio poznat po tome, da je veoma visoko cijenio znanje. Jednog dana je veliki filozof sreo poznanika, koji mu je rekao:
»Znaš li što sam upravo čuo o tvom prijatelju?«
»Samo trenutak«, zaustavio ga je Sokrat. »Prije no što mi bilo što kažeš, želio bih da napraviš kratak test. Ime mu je test Tri sita.«
»Test Tri sita?«
»Tako je«, nastavi Sokrat. »Prije nego što mi govoriš o mom prijatelju, možda bi bilo dobro da razmisliš o tome što mi želiš reći i propustiš svoje riječi kroz posebna sita. Zato se i zove Test tri sita.«
»Prvo sito je sito istine. Jesi li posve siguran, da je to što mi želiš ispričati, istina?«
»Ne«, odgovori čovjek, »U stvari, upravo sam čuo i …«
»U redu«, reče Sokrat, »Dakle, ne znaš sigurno je li to istina ili nije. Probajmo s drugim sitom. Sitom dobrote. Želiš li mi ispričati nešto dobro o mom prijatelju?«
»Ne, upravo suprotno…«
»Znači tako« nastavi Sokrat, »želiš mi ispričati nešto loše o njemu, ali ne znaš je li to istina. No, još uvijek možeš napraviti test, na raspolaganju ti je još jedno sito. Sito upotrebljivosti. Da li će mi koristiti to što bi mi želio ispričati o mom prijtelju?«
»U stvari, ne…«
»Dakle« zaključio je Sokrat, »Ukoliko mi želiš ispričati nešto, za što ne znaš da li je istinito, nije dobro niti korisno, zašto bi mi uopće morao išta ispričati?«

Jedna od retkih pouka koje se pridrzavam ( doduse sa mukom jer me cesto povuce radoznalost da cujem sta to govori, gde govori i ko govori), preporucila bih da i ti u buducnosti postupis slicno. Ostace mali broj ogovaranja koja ce dospeti do tebe, budi sigurna u to , jer mali je procenat glasina koje prodju test sva tri sita.

Прелепо, Сањалице! :)
Управо на то сам хтела да јој скренем пажњу....само ја то не умем тако лепо као Сократ...мада смо ту негде...;):lol:
 
Немој ес-ем-есом. Причајте лично.
Ни телефон ни ес-ем-ес нису добри начини за разговор о битним стварима. Недостаје мимика, гестикулација, поглед очи у очи...а без тога комуникација може да буде пуно неспоразума.
 

Back
Top