Objasnjenje Svemirske Odiseje 2001 ( 2001: A Space Odyssey )

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

YOF13

Primećen član
Banovan
Poruka
636
Trazeci odgovor na pitanje -"A sta je poenta Svemirske Odiseje 2001 ?"- saznao sam da vecina uopste nije razumela ovaj film . Bez obzira na nemogucnost potvrde shvatanja onoga sta to ovaj film zeli da nam kaze , vecina ljudi od ovoga filma cuje nesto sasvim drugo od onoga sto ja cujem i vecina tih ljudi Svemirsku Odiseju 2001 komentarise kao "narkomanski film" ili ga objasnjavaju " Ma to je bre obicno naucno fantasticno srranje kao i sva druga . U pocetku majmuni vide monolit i pocinju da koriste kosti kao orudje , a onda milion godina kasnije ljudi vide taj monolit i pocinju da koriste neke psihoaktivne droge ... " . Ovo bi bila sustina komentara onih koji nisu impresionirani filmom . Zato sam dosao na ideju da postavim objasnjenje koje ce mozda nekima promeniti mishljenje .


OBJASHNJENJE :
Objasnjenje je moje ( subjektivno ) a ujedno i vecine ljudi koja je impresionirana ovim filmom ! Napominjem usput da je ovo objasnjenje filma kao celine , a ne knjige ili njihovih veza !

Space Odyssey 2001 pocinje scenom u dalekoj proslosti ( nekoliko miliona godina pre danasnjice ) prikazom borbe dva copora majmuna koji se bore za vodu ( borba za opstanak ) . Glavni copor ( onaj koga prati film ) gubi "bitku" i odlazi . Jednog jutra ugledace crni monolit ispred njihove jazbine . Bice veoma impresionirani monolitom . U toj sceni je simbolicno prikazan uticaj vanzemaljaca ( mnogo superiornije intaligentne vanzemaljske civilizacije ) na evoluciju na zemlji . Prosto , metaforicki , receno taj monolit je "naucio" majmuna da bude inteligentan . To je simbolicki prikazano kada majmun gledajuci u kosti na trenutak se seti vizije monolita ( iznad koga se redom redjaju planete i sunce na kraju ) . majmun u tom trenutku shvata da moze da koristi kosti , sto ce im kasnije pomoci da pobede neprijateljski copor majmuna i dodju do vode ( i da postanu ono sto smo mi danas , odnosno to je kljuc naseg danasnjeg postojanja ) .

To bi bio prvi deo filma o nastanku inteligencije na zemlji .

Zatim se prica premesta u daleku buducnost , u 2001 godinu i sadasnje covecanstvo koje je "nastajalo milionima godina od prvobitnog copora " . Covecanstvo je odkrilo prve dokaze o postojanju inteligentnog zivota van zemlje - Monolit na mesecu za koji su otkrili da je namerno zakopan jos pre 4 miliona godina ! Taj monolit je slao jake radio signale na Jupiter . Ljudi salju svemirski brod na Jupiter . Jedini koji je bio upoznat sa pravom misijom je bio kompjuter HAL 9000 koji se "misteriozno" kvari i u cilju sprovodjenja misije ubija skoro svu posedu . Jedini preziveli kosmonaut Dejv saznaje pravu misiju nakon sto je ugasio logistiku HALa . Preostali deo filma je "najnerazumljiviji" . Metaforicno je prikazan susret coveka sa mnogo superiornijom vanzemaljskom civilizacijom ( bogom ) . To je simbolicki prikazano susretom Dejva i Monolita . Zatim je prikazan napredak covecanstva ( prosli , sadasnji i buduci ) . Simbolicki je prikazano prolaskom Dejva kroz svetlosne kapije i prostranstva . Zatim je prikazana smrt starog ( zastarelog , zivotinjskog ) covecanstva i radjanje novog , boljeg , svesnijeg , naprednijeg ... covecanstva - smrt starog i radjanje novog pogleda na svet . To je u filmu simbolicki predstavljeno starenjem Dejva i njegovim gledanjem u sebe kako stari i njegovim strahom od toga . Zatim se pojavljuje dete , beba ( fetus ) koje gleda u zemlju , mesec i univerzum uopste . Ta beba predstavlja dolazak novog perioda u ljudskoj istoriji , predtavlja radjanje novog pogleda na svet (novi pogled na boga) . Sam naziv filma sadrzi prvu godinu u novom ,trecem milenijumu , godinu 2001 sto simbolicki predstavlja novo doba za covecanstvo ( vreme kada ce covecanstvo ziveti u miru , vreme kada ce zivot na zemlji biti raj , vreme kada ce covecanstvo mnogo brze napredovati u svim sferama , vreme kada ce covecanstvo postati bozanstvo ) . Ako nista , to predstavlja Arturovu nadu !

THE END

Film daje odgovore na mnoga pitanja a samim tim postavlja nova . Daje odgovore na pitanja - Da li je moguce postojanje boga u nauci ? Sta je to bog ? Zasto nas je bog stvorio i sta on ustvari zeli od nas ? Gde se to covecanstvo neminovno krece , u kom pravcu naperduje ?


U filmu se nigde nepojavljuju mali zeleni , zato je film pored ostaloga ( za mene ) najbolji SF ikada . Nigde se ne pojavljuje njihov oblik , sto i nemora , zato sto i ne moraju da budu mali zeleni . U filmu je skoro sve simboliciki predstavljeno zato je mnogima i nerazuman , a samim tim ga smatraju bezvrednim i uobicajnim .

U filmu su "vanzemaljci" ( koji u filmu predstavljaju boga ) su simbolicno prikazani na najbolji moguci nacin i provuceni kroz scenu prolaska Dejva kroz "kapije" - sto predstavlja neko savrsenstvo , nevidjenu moc , perfektnost , toliko napredno da je to coveku nezamislivo .

Film obradjuje ljudsku evoluciju i vanzemaljski utjecaj na život na zemlji . Sam prikaz "vanzemaljaca" je kako sam vec rekao prikaz nekog coveku neshvatljivog savrsenstva . Sto ustvari predstavlja prikaz boga . To i jeste jedna od niti Filma gde je opet simbolicno provucena Klarkova ideja o definiciji boga kao inteligentne vanzemaljske civilizacije koja je svoj prvi korak na drugoj planeti nacinila milionima , a mozda i milijardama godina pre coveka . Koliko god to nekom satanisticki zvucalo , to sto je postignuto filmom je zaista neponovljivo . Teoretski je ostvarena veza izmedju nauke i religije . Tacnije izmedju detalja oko kojeg je i nastao najveci spor , a to je " Da li postoji bog?" . Film Svemirska odiseja 2001 daje odgovor "Da!" . Bog postoji ali je on sada definisan . Tacnije ono sto je bog bio pre mnogo miliona godina to je covecanstvo danas !

Sta zeli takav bog od nas ? Bog zeli da mi postanemo on ! Gde se to covecanstvo krece , u kom pravcu napreduje ? Covecanstvo se krece putem napredka , covecanstvo se krece ka bozanstvu , neminovno .

Novi odgovori daju nova pitanja ...

Cuvena je recenica " Prvi dokaz o postojanju vanzamaljskog inteligentnog zivota van zemlje je otkriven !" pokazuje kroz film njenu vaznost i tezinu .

Film je opsteprihvacen kao realisticna naucna fantastika . Smatram da ste film odgledali . Sami procenite realne mogucnosti hipoteze koje su Artur Klark i Stenlej Kubrik postavili u ovom Filmu ! Ovde se time necu baviti , posto je ovo samo objasnjenje filma .

Nakraju da ponovim da je ovo moje ( subjektivno ) objasnjenje , a ujedno i vecine ljudi koja je impresionirana ovim filmom ! Stenlej Kubrik ( Stanley Kubrick ) nikada nije dao objasnjenje filma .

Citat Stanley Kubrick : "You're free to speculate as you wish about the philosophical and allegorical meaning of the film — and such speculation is one indication that it has succeeded in gripping the audience at a deep level — but I don't want to spell out a verbal road map for 2001 that every viewer will feel obligated to pursue or else fear he's missed the point"

Sto bi znacilo da teoretski nikada necemo znati sta je pisac hteo da kaze :mrgreen: .

Motiv ovog objasnjenja je naveden na vrhu posta i namenjen je onima koji film nisu raumeli :mrgreen: . Motiv nije bilo ponizavanje intaligencije ! :mrgreen: :thumbdown: :banovati:
 
Poslednja izmena:
Ja sam napomenuo da dajem objasnjenje filma ( i to je to ) . Koliko god se to nekom svidjalo ili ne !

Sto se tice fanova . To je relativno . Motiv objasnjenja sam naveo na vrhu uvodnog posta ( objasnjenja ) . Motiv nije bio fanovskog karaktera da dokazem , da nateram nekoga da misli da je ovaj film naj , naj ... Vec je to jedno obicno subjektivno objasnjenje koje je tu u cilju objasnjavanja onima koji film nisu razumeli , tacnije onima koji su film pogresno razumeli definisuci ga "narkomanskim tripom" . Takvih ima mnogo , mozda neko promeni mishljenje citajuci ovo objasnjenje , a mozda i ne ...

Ja sam inace bio fan veoma razlicitih stvari . nekada sam bio nevidjeni fan Ratova Zvezda i samtrao sam da je skoro sve ostalo nula u poredjenju sa zvezdanim ratovima . Dugo me je to drzalo tokom detinjstva . Gledao sam ja i Svemirsku odiseju samo sto je nisam razumeo :mrgreen: . Tacnije nikada je nisam celu odgleda jer mi je bila neverovatno dosadna i glupa .
 
Ja sam inace bio fan veoma razlicitih stvari . nekada sam bio nevidjeni fan Ratova Zvezda i samtrao sam da je skoro sve ostalo nula u poredjenju sa zvezdanim ratovima . Dugo me je to drzalo tokom detinjstva . Gledao sam ja i Svemirsku odiseju samo sto je nisam razumeo :mrgreen: . Tacnije nikada je nisam celu odgleda jer mi je bila neverovatno dosadna i glupa .

i tako..."odrasto si" pa bi da nam se pofalis?
bravo. masala! :)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top