Nikolić preuzima SRS od Šešelja

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

systemofadown

Iskusan
Poruka
6.070
Tomislav Nikolić, zamenik predsednika Srpske radikalne stranke, krenuo je u ozbiljnu reformu stranke, a samim tim i u „konačni obračun“ sa liderom iz Haga Vojislavom Šešeljem. Na to ukazuje Nikolićeva odluka da, uprkos programskim načelima SRS i Šešeljevom čuvenom testamentu, poslaničku grupu SRS u Skupštini dovede do toga da glasaju za sporazum sa EU i time praktično za integraciju Srbije u EU.

I mada za sada nije sasvim izvesno da li će svi poslanici SRS glasati za ratifikaciju SSP, ključni potez je već povučen.

http://www.blic.co.yu/temadana.php?id=55812

Nesto mi se cini, mozda i gresim, da ovi Tomini evropejci mozda mogu i da ucestvuju u sledecoj vladi?:think:

Sa DS naravno.
:mrgreen::super:

A pravi srbski radikali, klasika, opozicija...Opet...:sad2:
 
Radikali neće glasati za SSP, podela u vrhu
Petak, 5. septembar 2008. 22:58

Vrh Srpske radikalne stranke odlučio je da njeni poslanici ne glasaju za Zakon o ratifikaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju EU, pišu "Večernje novosti" od subote.

Do preokreta je došlo posle pritiska lidera Vojslava Šešelja iz Haga na svoje stranačke saborce, posle čega je, na Predsedničkom kolegijumu SRS, prevagu odnela njemu bliska struja, a stav Tomislava Nikolića nije dobio većinu.

Prema saznanjima tog lista, Šešelj je još u četvrtak, zapanjen potezom svojih stranačkih kolega, telefonirao rukovodstvu i poručio im da ne ulaze ni u kakve paktove sa Vladom i da bi glasanje za SSP značilo izdaju Kosova.

Potpredsednik SRS-a Dragan Todorović izjavio je "Novostima" oko 14 sati da će poslanici te stranke podržati SSP: "Glasaćemo za zakon o ratifikaciji SSP, a priče o podelama nemaju blage veze sa realnošću".

"Odlučili smo se na ovaj korak zbog nacionalnih i državnih interesa, nema tu nikakvog zaokreta ka DS", kategoričan je Todorović.

Nešto kasnije, oko 16 časova, Todorović je kratko rekao: "Nećemo glasti za SSP".

Šefica poslaničke grupe "Za evropsku Srbiju" Nada Kolundžija nije želela da komentariše odustajanje radikala od podrške SSP-u nakon što je Vlada usvojila njihov amandman jer, kako je navela, nema zvaničnu informaciju da poslanici SRS neće podržati zakon o ratifikaciji SSP.

Da neće glasati za Zakon o ratifikaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju EU Todorović je potvrdio i u izjavi za "Politiku" od subote i dodao da su mediji pogrešno protumačili izjavu Nikolića.

Prvi čovek vojvođanskih radikala Milorad Mirčić je priču da će radikali glasati za taj zakon nazvao "glupostima".

"Nikolić nikada nije rekao da ćemo glasati za SSP. On je samo govorio o tome da ćemo podržati amandman kojim se još jednom potvrđuje da je Kosovo deo Srbije. Ni o kakvom uslovljavanju podrške SSP-u izglasavanjem ovog amandmana Nikolić nije govorio", kazao je Mirčić "Politici".

"Politika" piše da je Todorovića i Mirčića demantovao sam Nikolić tokom obraćanja u skupštini, .govoreći o energetskom sporazumu sa Ruskom Federacijom.

On je kazao kako su u Srbiji, "pre dva veka, udavali lepe devojke za bogate starce, šta je drugo mogla da radi, bar je imala koru hleba" i dodao: "Tražili ste SSP sa EU da nekako umilostivimo aždaju, izglasaćemo ga, pa da vidimo hoće li aždaja biti milosrdna prema Srbiji, ali treba da ulazimo u sve ekonomske i druge odnose sa Rusijom."

Zamenik predsednika SRS-a vrlo brzo posle svog govora napustio je zgradu skupštine i nije se juče u nju vraćao, a nije odgovarao ni na telefonske pozive ni na SMS koje su mu novinari "Politike" slali.

Bivša potpredsednica SRS-a Maja Gojković je još početkom jula predvidela da će se Tomislav Nikolić pre ili kasnije naći na udaru "tvrde struje" u ovoj stranci.

"Duboko sam ubeđena da će se i Toma i Vučić naći na udaru, a to sam i rekla Nikoliću. Njih dvojica se boje da sami nastupe jer misle da će se uspešnije baviti politikom u 'velikoj porodici' kakva je SRS", izjavila je Maja Gojković tada za dnevni list „Pres”.

Ona je optužila Dragana Todorovića i Milorada Mirčića da predvode ekstremnu struju SRS-a i indirektno ih optužila da neistinito informišu Šešelja.

Sam Tomislav Nikolić je krajem juna prvi put otvoreno progovorio o razmimoilaženju sa Šešeljem. Nikolić je tada izjavio da ga je naljutilo kada je lider stranke Vojislav Šešelj, kako je rekao, iza njegovih leđa dogovorio sa Vojislavom Koštunicom da lider DSS-a bude mandatar zajedničke vlade.

Ponovo aktivirane priče o podelama u Srpskoj radikalnoj stranci, međutim, vodeći ljudi ove partije do kojih smo juče uspeli da dođemo, najoštrije demantuju.

"Sve priče o razdorima su najobičnije gluposti", kaže Mirčić za "Politiku".

http://www.mtsmondo.com/news/vesti/text.php?vest=108730

pucaju radikali po svim šavovima
sad čekam ove naše forumske što su objašnjavali kako je amandman čudo i samim tim podrška SSP-u normalan tok događaja, šta će reći sada:mrgreen:
 
Radikali su se podelili na golubove i jastrebove.
Toma je trenutno u boljoj poziciji jer je odmereniji i kulturniji od Vucica,a bogami i inteligentniji.
Sacica primitivaca kojoj jos uvek treba krv,gnoj i suze da bi funkcionisali okuplja se oko Vucica,Radete,Jovanovicke,ali sve je to labudova pesma... i postenim,pravim radikalima je dosta demagogije.
Oni konacno hoce rezultate,a ne predsenika u zatvoru,potpredsednika koji nema izvrsnu vlast i gomilu neorganizovanih smaraca bez ideja i sa zeljom da sto bolje ugnjezde svoje radikalne pozadine u skupstinske fotelje.
 
Ja sam više puta rekao da kad bi morao da biram između Nikolića i Koštunice uvek izabrao Nikolića jer je čovek
Sad što su njegovi stavovi i politički pogledi njesra meni je žao.
Radikale predovio Šešelj ili Nikolić je samo nijansa koja je u ovom momentu jedino važna za DSS, kako bi vratili ono malo umerenih nacionalista u svoje jato.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top