Koji je najstarije tajno drustvo na svetu?

Philosopher of life

Zainteresovan član
Poruka
395
Pozdrav svim clanovim bicu nadsve kratak kako bih sa vama prodiskutovao o ovom jednostavnom pitanju(izvinite zbog greske u naslovu).U pocetku sam mislio da su to Masoni, medjutim sada sam cvrsto ubedjen da su to Pitagorejci, medjutim voleo bih da cujem i mislenje drugih ljudi o ovome.Dovoljno je samo reci da su i masoni krali njihovo znanje(sto i sada rade).Medjutim pretpostavljam da ce neko pokusati da demanuje ovo moje tvrdjenje jer na ovom forumu ima dosta i slobodnih zidara.Video sam cak da se i Templari stidljivo pominju kao prvi pa da ne bih vise duzio zamolio bih vas za misljenje.
Naravno ne treba zaboraviti da je prvo steciste znanja bio Egipat pa bi i ovo mogla biti znacajna cinjenica.
Zahvaljujem
 
Poslednja izmena:
Pomalo mi je "čudno" da su se mnogi uhvatili masona kao pijan plota. Hm, šta vredi pisati kada svako želi ovde istaći svoju nadmoć u saznanjima - kako se nakitio tudjim perjem više od drugih, umesto da od saznanja izvuče dobru korist. Nemogu reći "društvo" zato što je najstariji "red" ili "niz" duhovnih učitelja tzv. Red Vairagi ECK Mastera. Taj red postoji od prvog čoveka na planeti i starijeg sigurno nema. Oni su bili prisutni u svim minulim civilizacijama ali nikako da iznose svoju volju već kao pravi graditewlji života.
Najbolje je svoju pažnju usmeriti na ono što je pozitivno i konstruktivno umesto na bilo šta drugo.
 
Pomalo mi je "čudno" da su se mnogi uhvatili masona kao pijan plota. Hm, šta vredi pisati kada svako želi ovde istaći svoju nadmoć u saznanjima - kako se nakitio tudjim perjem više od drugih, umesto da od saznanja izvuče dobru korist. Nemogu reći "društvo" zato što je najstariji "red" ili "niz" duhovnih učitelja tzv. Red Vairagi ECK Mastera. Taj red postoji od prvog čoveka na planeti i starijeg sigurno nema. Oni su bili prisutni u svim minulim civilizacijama ali nikako da iznose svoju volju već kao pravi graditewlji života.
Najbolje je svoju pažnju usmeriti na ono što je pozitivno i konstruktivno umesto na bilo šta drugo.

reci nam nesto o njima
 
Operativni Masoni su isecali kamene blokove u tacnim merama za gradnju piramida po nacrtima i planovima Spekulativnih Masona, tako da egipatsko znanje pociva na Masonskom.
Koliko znam Pitagorejci su nastali na bazi ucenja Pitagore koji je prosao inicijaciju u Egiptu i tu stekao mnoga znanja koja su posle njemu pripisana kao npr Pitagorin Teorem.
Pitagorin teorem je objasnjen arhitekturom Velike Keopsove Piramide.
Znaci da su Masoni ipak stariji.
Poenta je samo sto Masoni nisu tajno drustvo vec drustvo koje ima tajne!
 
Naravno da Masoni nisu najstarija društva kao i slična tajna društva koja pokušavaju da nametnu svoja porekla. Treba reći da je većina visokih loža ovde mnogo truda uložilo da uklope svoje poreklo u koncepte priznate i nepriznate istorije.

Koga stvarno interesuju tragovi i poreklo ovakvih organzacija moraću da ga razočaram jer će morati da isčita sledećim redosledima i poveže sledeće teme: Šamanizma, Magije, Religije i Nauke, zatim istoriju svih bitnijih hramovskih civilizacija, gradnje, astronomije i istoriju matematike, obavezno obratiti pažnju na drevne veštine svete geometrije i arhitekture, onda preći na civilizacijske uspone i padove unutar mračnih doba, pa između globalizacije tadašnjih doba i sagledati šta je vremenom ispuštano i šta se rekonstruisalo u određenim periodima i saznanjima (nekoliko renesansi), naravno i razvoj ljudskog uma i svesti, iracionalno/racionalno, imaginarno/realno, netvarno/tvarno itd...filozofija, psihologija, koje se prožima kroz ove periode, ali nakraju nejastvom, bezuspešno i svaki put sve kraće, ubrzanije i katastrofalnije, čime čovek izgleda da dokazuje svoju definitivnu destrukciju, nemoć ustrojenih i uspostavljenih sistema vrednosti netvarnog i svega onoga što je do sada osmislio da mu služi u harmonizaciji i dobru. Taj sve gori čovek (tj. mi naslednici nekada iskrenijih) (između ostalog zahvaćen i konspiracionizmom i tajnim društvima) nikako da shvati da jedino ono što je napravio iz najuzvišenijih ciljeva koje iz mističnih razloga ne razume i nikada neće razumeti u potpunosti, ne znajući odakle mu "To i Nešto" dolazi, je ustvari najstabilnija i najtrajnija svrha i cilj njegovog pitanja nad pitanjima kao jastvo sopstvene malenkosti mikrokosmosa upućen svom Makrokosmosu.

(P.S:. Pitagora je proveo 9 godina u Egiptu, a po povratku je formirao (pi)π tagorejce. Za Egipatsku kastu sveštenika/astro(noma)loga/geometara/arhitekata je preterano reći da su bili masoni ili da masoni vode direktno poreklo od te kaste, jer to nikako ne odgovara analogiji formiranog SZ iz 17veka. Tu se vidi lutanje u dokazivanju samog porekla, na formiranju prvih loža. Međutim kao što rekoh čovek sve što dobro osmisli to će vremenom razoriti zbog sopstvene prirode, tako da su početne ideje SZ danas skoro potpuno drugačije u odnosu na njihov početak, kada su pokušali da ugrade u svoje društvo izgubljene komadiće drevnih vrlina i karakteristika početnih hramovskih civilizacija. Ta paradigma civiliz. nasleđa u višim ložama ide dalje u 19.veku te nastaje opšta otimačina porekla i drugih sličnih tajnih društava. Na žalost priroda čoveka ipak pobeđuje sve ono što je stvorio, pa tako i u masoneriji (jer i oni su ljudi dobri i zli ), kada sve te više lože ostavljajući nižim ložama sitan konspiracionizam, ezoterizam, društveni plen, zasluge itd, upravo onako kako i neka Vlada se ponaša prema svojim ministarstvima, pa do najsitnijih birokratskih kancelarija u kome radi običan narod pod uputstvima šta je službena tajna, a šta nije. Iluminati su pokazali kako ne treba biti tajnovit, jer i tajne koje su realnost treba da imaju meru u svojim društvima)
 
Poslednja izmena:
Naravno, znamo za taj filmić !
U tome je suština i tu su tragovi, a to je da mi pripadamo Egipatsko-Vavilonskoj civilizaciji i tradiciji. Magija-Religija-Nauka i mi smo tom tradicijom nastavili kroz tehnološko (alhemijsko) društvo zanemarujući istočnu mudrost. Zaboravlja se da je alhemija i magija na zapadu (Egiptu) bila dozirana i harmonizovanija mudrošću sa Istoka za hramovnike, pre 3-4000god.. Svi oni komadići koji su izgubljeni iz početka te nama prihvaćene tradicije zbog nepotpunog znanja o precima stvarajući rupe u tom i takvom korpusu, a ne nekakvim drugim. Taj vakkum i nedostatak stvara misticizam na pogrešan način (vulgarno i uprošćeno rečeno izgubljeno Blago Cara Radovana). Misterije postoje, ali njih treba demistifikovati, a ne komplikovati Stvar nekim tajnim poreklom, znanjima i drugim zamešeteljstvima i paradigmama.

Srdačan pozdrav.
 
Poslednja izmena:
Naravno da Masoni nisu najstarija društva kao i slična tajna društva koja pokušavaju da nametnu svoja porekla. Treba reći da je većina visokih loža ovde mnogo truda uložilo da uklope svoje poreklo u koncepte priznate i nepriznate istorije.

)

Naravno da ti znas, vidim da ti znas i za "visoke" loze, posto ja ocigledno pripadam "niskim", ima li sanse da mi objasnis kakve su to "visoke" i sta se to one trude da objasne ?

Masonerija nije tajno drustvo pa po tome uopste nije ovde u konkurenciji ali jeste najstarije Bratstvo na svetu i najstarija organizacija na svetu.
 
Naravno da ti znas, vidim da ti znas i za "visoke" loze, posto ja ocigledno pripadam "niskim", ima li sanse da mi objasnis kakve su to "visoke" i sta se to one trude da objasne ?

Masonerija nije tajno drustvo pa po tome uopste nije ovde u konkurenciji ali jeste najstarije Bratstvo na svetu i najstarija organizacija na svetu.

Kao što paradigma postoji i ne postoji, kao što zavere postoje i ne postoje (stvar verovanja i posmatranja) isto tako neko može reći da masonerija jeste najstarije i nije najstarije bratstvo na svetu, dok se materijalni dokazi ne stave na sto. Lože su jedno dok su javne arhive drugo. Priznajem da se istorija falsifikuje i da ništa nije sigurno u tvrdnjama, ali javnost vodi u jedan koncept, dok tajnost vodi u drugi koncept. Sve je to po meni prirodno, nakraju i šimpanze imaju svoje "lože" i svoje "zavere i ratove" unutar čopora zašto ljudi to ne bi imali u civilizacijskoj formi.

Moj pradeda je verovatno bio mason, ali to nije predmet mog interesovanja. On je bio dobar zanatlija i građevinac. Izgradio je dosta objekata i pošteno je živeo. Tako su nekada izgledali masoni, ali... pročitaj prethodna 2 posta, kako u čovekovoj prirodi postoji i nešto drugo i sve što je dobro vremenom uništi. Hramovske civilizacije su izgleda imale stabilniji koncept i harmonizaciju društva.

Izvini, ali ne mogu obrazlagati lože i organizacije "više" i "niže" i u kojim odnosima stoje, jer i to je vrsta paradigme, te se ulazi u preterani konspiracionizam i senzacionalizam.

srdačan pozdrav
 
Kao što paradigma postoji i ne postoji, kao što zavere postoje i ne postoje (stvar verovanja i posmatranja) isto tako neko može reći da masonerija jeste najstarije i nije najstarije bratstvo na svetu, dok se materijalni dokazi ne stave na sto. Lože su jedno dok su javne arhive drugo. Priznajem da se istorija falsifikuje i da ništa nije sigurno u tvrdnjama, ali javnost vodi u jedan koncept, dok tajnost vodi u drugi koncept. Sve je to po meni prirodno, nakraju i šimpanze imaju svoje "lože" i svoje "zavere i ratove" unutar čopora zašto ljudi to ne bi imali u civilizacijskoj formi.

Moj pradeda je verovatno bio mason, ali to nije predmet mog interesovanja. On je bio dobar zanatlija i građevinac. Izgradio je dosta objekata i pošteno je živeo. Tako su nekada izgledali masoni, ali... pročitaj prethodna 2 posta, kako u čovekovoj prirodi postoji i nešto drugo i sve što je dobro vremenom uništi. Hramovske civilizacije su izgleda imale stabilniji koncept i harmonizaciju društva.

Izvini, ali ne mogu obrazlagati lože i organizacije "više" i "niže" i u kojim odnosima stoje, jer i to je vrsta paradigme, te se ulazi u preterani konspiracionizam i senzacionalizam.

srdačan pozdrav

Materijalni dokazi se nemogu staviti na sto. Masonske biblioteke su otvorene samo za clanove, kao sto su i gradske biblioteke otvorene samo za clanove. Pojedine masonske knjige so objavljene javno, a poneke su inkognito pustene u javnost, no to nije dovoljno da bi javnost mogla imati materijalne dokaze.
No kad bi Masonerija ucinila po vasoj volji i dozvolila da svatko moze pregledati i vrsljati po Lozama kad god mu se prohte, onda bi to bio kraj postojanja masonerije.
Analogno tome ja bih mogao nazvati Katolicku Crkvu tajnom organizacijom, SPC isto tako. NPR. kad zaseda Sveti Sinod onda javnost nema pristup i Vladike ne polazu racune svojim vernicima.
Treba razlikovati Tajnu organizaciju od Organizacije koja ima svoje tajne
 
Materijalni dokazi se nemogu staviti na sto. Masonske biblioteke su otvorene samo za clanove, kao sto su i gradske biblioteke otvorene samo za clanove. Pojedine masonske knjige so objavljene javno, a poneke su inkognito pustene u javnost, no to nije dovoljno da bi javnost mogla imati materijalne dokaze.
No kad bi Masonerija ucinila po vasoj volji i dozvolila da svatko moze pregledati i vrsljati po Lozama kad god mu se prohte, onda bi to bio kraj postojanja masonerije.
Analogno tome ja bih mogao nazvati Katolicku Crkvu tajnom organizacijom, SPC isto tako. NPR. kad zaseda Sveti Sinod onda javnost nema pristup i Vladike ne polazu racune svojim vernicima.
Treba razlikovati Tajnu organizaciju od Organizacije koja ima svoje tajne

Ovo je na krstarici 100put raspravljano, ne bi me čudilo da moderator ovo stavi pod bravu ko zna koji put...

Još samo ovo i neću više... ;)

Kada se materijalni dokazi ne kriju, a kada se kriju ? Zašto uvijati "stvar" i praviti nepotrebno fatamorgane i fantazmagorije, čemu tolike tajne između članova, između organizacija, šta sme znati "niži činovnik", a šta "viši", gde je granica tih paradigmi i potreba za tajnovitošću makar ona bila dečačka igra koju neki ne prerastu i imaju potrebu za daljim igranjima, nadajući se da će se popeti dovoljno visoko i ostvariti neki interes...itd...

Ako bi se sve objavilo u vezi masonerije (teoretski . nekako pretpostavimo), tada bi se napravio istinitiji uvid u celokupnu sliku, a taj istinitiji uvid dao bi pošteniju korespondenciju od one slike što su to zapravo zamišljeni, a šta su to stvarni masoni. I tada ne bi masonerija nestala kako kažeš, ali bi se svela na realnu masoneriju, došlo bi do korespondencije realne želje i moći, odnosno postali bi suva suština onoga što stvarno jesu.

Teško da se može nazvati katolička crkva i SPC tajna organizacija. Da naravno dok su se skrivali po katakombama sve do 324, dok nije javno i ovozemaljski ozvaničena od cara svetog rimskog carstva, itd.... neće to tako ići u pravdanju kako si lako zamislio ;) hehe

"Treba razlikovati Tajnu organizaciju od Organizacije koja ima svoje tajne" :D ,
:D, ... Ovo ti je dobro, mogao si da nastaviš sa nabrajanjem svih agencija, ministarstava i posebnih organizacija i organa sve do Vlade RS.

Samo ko će dati legitimitet u poverljivost informacija i po kom propisu će se zavoditi takve tajne.? Samoproklamovani ili izabrani?

Neozbiljno za današnju raspravu,
i bolje je da se raspravlja o androgenoj potrebi za takvim organizacijama i odakle to potice i vuce koren, nego ciji je "veci"
al ajd uzdravlje i zelim ti sve najbolje u promovisanju...

Srdačan pozdrav
 
Poslednja izmena:
Ovo je na krstarici 100put raspravljano, ne bi me čudilo da moderator ovo stavi pod bravu ko zna koji put...

Još samo ovo i neću više... ;)

Kada se materijalni dokazi ne kriju, a kada se kriju ? Zašto uvijati "stvar" i praviti nepotrebno fatamorgane i fantazmagorije, čemu tolike tajne između članova, između organizacija, šta sme znati "niži činovnik", a šta "viši", gde je granica tih paradigmi i potreba za tajnovitošću makar ona bila dečačka igra koju neki ne prerastu i imaju potrebu za daljim igranjima, nadajući se da će se popeti dovoljno visoko i ostvariti neki interes...itd...

Ako bi se sve objavilo u vezi masonerije (teoretski . nekako pretpostavimo), tada bi se napravio istinitiji uvid u celokupnu sliku, a taj istinitiji uvid dao bi pošteniju korespondenciju od one slike što su to zapravo zamišljeni, a šta su to stvarni masoni. I tada ne bi masonerija nestala kako kažeš, ali bi se svela na realnu masoneriju, došlo bi do korespondencije realne želje i moći, odnosno postali bi suva suština onoga što stvarno jesu.

Teško da se može nazvati katolička crkva i SPC tajna organizacija. Da naravno dok su se skrivali po katakombama sve do 324, dok nije javno i ovozemaljski ozvaničena od cara svetog rimskog carstva, itd.... neće to tako ići u pravdanju kako si lako zamislio ;) hehe

"Treba razlikovati Tajnu organizaciju od Organizacije koja ima svoje tajne" :D ,
:D, ... Ovo ti je dobro, mogao si da nastaviš sa nabrajanjem svih agencija, ministarstava i posebnih organizacija i organa sve do Vlade RS.

Samo ko će dati legitimitet u poverljivost informacija i po kom propisu će se zavoditi takve tajne.? Samoproklamovani ili izabrani?

Neozbiljno za današnju raspravu,
i bolje je da se raspravlja o androgenoj potrebi za takvim organizacijama i odakle to potice i vuce koren, nego ciji je "veci"
al ajd uzdravlje i zelim ti sve najbolje u promovisanju...

Srdačan pozdrav

Ok ako ti tvrdis da Masonska loza nesto krije izmedju "nizih" i "visih cinovnika" ja tebi odgovorno tvrdim da to nije istina, i da svi "cinovnici" (mi ih inace zovemo oficiri) u Lozi znaju isto koliko i ostali clanovi Loze. Mi nemamo medjusobnih tajni. Smesno je kakve su sve gluposti o Masonima napisali Anti-Masoni i sad to predstavlja navodno neke "adute" u raspravama protiv Masona. Vidis ja od tebe netrazim materijalne dokaze da si u pravu u vezi icega sto si napisao o Masoneriji, ali trazim od tebe materijalne dokaze da sluzbena korespodencija izmedju Vladika medjusobno te sluzbena korespodencija na relaciji od Monaha do Patrijarha je dostupna javnosti i da nasa Srpska Pravoslavna Crkva nema tajni od svog srpskog naroda. Ako ja sutra zatrazim dozvolu od SPC da pregledam njihovu arhivu i administrativne dokumentaciju, sta mislis da li ce mi oni to kao svetovnom licu dozvoliti ? O bankovnim racunima da i nepricamo.
Necu traziti materijalne dokaze u vezi Srpske Vlade posto mi te dokaze i da mozes nesmijes dati.
 
Pomalo mi je "čudno" da su se mnogi uhvatili masona kao pijan plota. Hm, šta vredi pisati kada svako želi ovde istaći svoju nadmoć u saznanjima - kako se nakitio tudjim perjem više od drugih, umesto da od saznanja izvuče dobru korist. Nemogu reći "društvo" zato što je najstariji "red" ili "niz" duhovnih učitelja tzv. Red Vairagi ECK Mastera. Taj red postoji od prvog čoveka na planeti i starijeg sigurno nema. Oni su bili prisutni u svim minulim civilizacijama ali nikako da iznose svoju volju već kao pravi graditewlji života.
Najbolje je svoju pažnju usmeriti na ono što je pozitivno i konstruktivno umesto na bilo šta drugo.

Mozes li malo opsirnije o Red Vairagi ECK Mastera, ja prvi put cujem za njih a tema je vrlo interesantna. Ja bih voleo saznati nesto o takvom Redu.
 

Back
Top