Znam da ne znam -majeutika

ms

Aktivan član
Poruka
1.160
Zasto je ljudi toliko tesko prihvatiti ovo Sokratovo tvrdjenje? Zasto su sitni, i priglupi kvazimislioci osudili Sokrata na smrt...zbog ovog tvrdjenja (mada nije bio jedini razlog)....


p.s. - da li ste vi svesni toga da ne znate nista???? :?
 
Svi mudrasci slagali su se oko jedne stvari.
KAda otvoris jedna vrata dobijas dvoje vratiju.
Kada otvoris dvoje vratiju dobijas cetri.
4-8
8-16

i tako u beskonacnost.

Kada dusa otvara vrata znanja ona uci i napreduje ali i vidi koliko tek treba da otvori novih. TAko da je zato i on to rekao. mnogo je znao, a iz tog znaja je video koliko tek treba da nauci.

Ali naravno, za on avrata koja je dusa otvorila, ona nosi znanja i usmerava druge ka njima, ne moze im pomoci da prodju kroz njih vec samo da ukaze drugima na njihovo postojanje i oblik. Tako da ta dusa i te kako ima dosta znanja i iskustva....

To je problem kada svi pocinju da citiraju mudrace a da prethodno to nisu postali sami.....
 
ooo:
Svi mudrasci slagali su se oko jedne stvari.
KAda otvoris jedna vrata dobijas dvoje vratiju.
Kada otvoris dvoje vratiju dobijas cetri.
4-8
8-16

i tako u beskonacnost.

Kada dusa otvara vrata znanja ona uci i napreduje ali i vidi koliko tek treba da otvori novih. TAko da je zato i on to rekao. mnogo je znao, a iz tog znaja je video koliko tek treba da nauci.

Ali naravno, za on avrata koja je dusa otvorila, ona nosi znanja i usmerava druge ka njima, ne moze im pomoci da prodju kroz njih vec samo da ukaze drugima na njihovo postojanje i oblik. Tako da ta dusa i te kako ima dosta znanja i iskustva....

To je problem kada svi pocinju da citiraju mudrace a da prethodno to nisu postali sami.....

Znam da ne znam....oznacava jednostavnu cinjenici da ljudi nikada nece znati SVE...

p.s. - inace 000 sta ti znaci ovo....To je problem kada svi pocinju da citiraju mudrace a da prethodno to nisu postali sami.....[/quote]


Pokusavas da budes mudar... :wink:
 
Pa ne uzrujavam se ja zbog toga, ni jedan mudrac, nije bio mudrac za zivota vec su ga proglasili takvim po smrti...
Pa ako su isusa jer je propovedao istinu ko sam ja mali i jadni covek da se ljutim kada me neko vredja zbog iste
:D :D
 
ooo:
Pa ne uzrujavam se ja zbog toga, ni jedan mudrac, nije bio mudrac za zivota vec su ga proglasili takvim po smrti...
Pa ako su isusa jer je propovedao istinu ko sam ja mali i jadni covek da se ljutim kada me neko vredja zbog iste
:D :D


Ti da si mudar shvatio bi da te niko ne vredja nego iznosi svoj stav o stavu drugih ljudi, a ti ako si se nasao uvredjenim(i to do granice poistovecivanja sa Isusom)bilo bi ti bolje da ne visis ovde 24 casa dnevno nego da preispitas sopstvene stavove....i razmisljanja, sto je uslov mudrosti..

p.s. - uzgred receno...smanji malo religijski dozivljaj u komunikaciji sa drugim ljudima i prestani da slavis sopstvene iluzije... 8)
 
ooo:
Budi srecna sto sam ovde i da mozes nauciti nesto interesantno od mene.........
Koristi ove mudrosti i budi svesna da sve sto je lepo kratko traje.......

A i ti budi srecan sto sam i ja ovde i sto mozes od mene da naucis neke stvari o razbijanju sopstvenih iluzija. Ja sve svoje Iluzije o ljudima razbijam i nije me sramota da priznam ako gresim, medjutim svi vi se ovde toliko udubljujete da samo DOKAZETE I NAMETNETE SVOJ STAV...da to poprima granice groteske...
 
Reci mi nesto o iluzijama i nacinu na koje one zaokupljuju ljudsku dusu, pricaj mi o stitovima duse i stavovoma duha u odnosu na njih, o bojama u koje se boji Ego ne bi li promenio formu istine, filterima misli koji sluze Egu da izvrne istinu, o osecanjima koja proistcu iz pogresnih stavova koje je ego izmenijo i kuda dalje ti stavovi vode ......uradi nesto po tom pitanju razbijanja ega........ nemoj samo da kontriras jer time samo pojacavas Ego svog sagovornika i ne pomazes mu da spozna istinu....
vise mu stetis nego sto pomazes.....
 
ms:
ooo:
Budi srecna sto sam ovde i da mozes nauciti nesto interesantno od mene.........
Koristi ove mudrosti i budi svesna da sve sto je lepo kratko traje.......

A i ti budi srecan sto sam i ja ovde i sto mozes od mene da naucis neke stvari o razbijanju sopstvenih iluzija. Ja sve svoje Iluzije o ljudima razbijam i nije me sramota da priznam ako gresim, medjutim svi vi se ovde toliko udubljujete da samo DOKAZETE I NAMETNETE SVOJ STAV...da to poprima granice groteske...

Umreću od sreće, okružen ovolikom mudrošću... :D
 
ooo:
Reci mi nesto o iluzijama i nacinu na koje one zaokupljuju ljudsku dusu, pricaj mi o stitovima duse i stavovoma duha u odnosu na njih, o bojama u koje se boji Ego ne bi li promenio formu istine, filterima misli koji sluze Egu da izvrne istinu, o osecanjima koja proistcu iz pogresnih stavova koje je ego izmenijo i kuda dalje ti stavovi vode ......uradi nesto po tom pitanju razbijanja ega........ nemoj samo da kontriras jer time samo pojacavas Ego svog sagovornika i ne pomazes mu da spozna istinu....
vise mu stetis nego sto pomazes.....


..................

zasto bih ja razbijala tvoj ego...uradi to sam...ja samo mogu da se slazem ili ne sa tvojim stavom...a ti ga sam shvati...

p.s. - ja ne kontriram...ja polemisem...i vodim raspravu, ako ti zelis monolog sa samim sobom, onda ne visi ovde....


Savet - zapitaj se ZASTO TAKO MISLIS?
 
ms:
ooo:
Svi mudrasci slagali su se oko jedne stvari.
KAda otvoris jedna vrata dobijas dvoje vratiju.
Kada otvoris dvoje vratiju dobijas cetri.
4-8
8-16

i tako u beskonacnost.

Kada dusa otvara vrata znanja ona uci i napreduje ali i vidi koliko tek treba da otvori novih. TAko da je zato i on to rekao. mnogo je znao, a iz tog znaja je video koliko tek treba da nauci.

Ali naravno, za on avrata koja je dusa otvorila, ona nosi znanja i usmerava druge ka njima, ne moze im pomoci da prodju kroz njih vec samo da ukaze drugima na njihovo postojanje i oblik. Tako da ta dusa i te kako ima dosta znanja i iskustva....

To je problem kada svi pocinju da citiraju mudrace a da prethodno to nisu postali sami.....

Znam da ne znam....oznacava jednostavnu cinjenici da ljudi nikada nece znati SVE...

p.s. - inace 000 sta ti znaci ovo....To je problem kada svi pocinju da citiraju mudrace a da prethodno to nisu postali sami.....



Pokusavas da budes mudar... :wink:[/quote]
Mislim da znam nas sta je 000 mislio.Najbolji primer je kad su J.Karleusu pitali sto je tako lose prosla na Beoviziji,a ona je rekla otprilike ovako:To je zato sto je ova zemlja puna mediokriteta!
ne znam da li se ovo moze nazvati oksimoronom ali u principu to sto si ti(ili ja) procitao mudrost nekog velikog uma i to rekao pre znaci da ti taj citat koristis u svoje svrhe u skladu sa svojim karakterom.To vazi za mene i za sve druge ljude.Svako moze da misli za sebe da je mudar ali biti mudar to prosto jesi ili nisi,bez ikakave filozofije.
 
A reci mi ko se rodio vec naucen o svemu...citas od prvog razreda osnovne....ucis...i to je normalno...i citiranje...ili prihvatanje stavova velikih mudraca znaci opredeljenost za odredjene opcije...u skladu s karakterom..kao sto si pomenuo...

p.s. - inace ljudima nikako udovoljiti...kritikuju me kad samostalno razmisljam...kritikuju me kad prihvatam stav drugih....
..........ali .OGUGLALA SAM JA NA LJUDE... :lol:
 
ms:
Ej 000.. :lol: ..sto pobeze sa foruma....mislis...ili ne mislis...obaras ili potvrdjujes...teorije...ili iluzije.... :? :wink:

pa jesli li mi rekla da odem malo sa foruma i ne visim ovde non stop......

Sad nevalja kada sam tu, nevalja i kada me nema.... :D :D :D
Odlucio sam malo da posmatram i da ne budem aktivni ucesnik vec pasivni posmatrac....
 
Toliko sam nakupila znanja...kada pogledam iza sebe... ali kada pogledam ispred... kao da sam prazna - blokada ... ništa ne znam, tek treba da učim - ono od pre je ništa za ono što je ispred. Pitam se da li sam išta osim iskustva zaista usvojila?
I šta je uopšte znanje? Ono što nabiflaš iz neke oblasti tokom školstva i pamtiš kao beskorisnu informaciju dok si živ, ono što iz naučenog školovanjem koristiš u poslu i životu ili oni problemi i svakodnevna iskušenja sa kojima se suočiš u životu i uspešno ih rešiš... pa idemo dalje?
Da li se znanje stiče učenjem ili iskustvom?
:shock: :shock: :shock:
 
Toliko sam nakupila znanja...kada pogledam iza sebe... ali kada pogledam ispred... kao da sam prazna - blokada ... ništa ne znam, tek treba da učim - ono od pre je ništa za ono što je ispred. Pitam se da li sam išta osim iskustva zaista usvojila?
I šta je uopšte znanje? Ono što nabiflaš iz neke oblasti tokom školstva i pamtiš kao beskorisnu informaciju dok si živ, ono što iz naučenog školovanjem koristiš u poslu i životu ili oni problemi i svakodnevna iskušenja sa kojima se suočiš u životu i uspešno ih rešiš... pa idemo dalje?
Da li se znanje stiče učenjem ili iskustvom?
:shock: :shock: :shock:
Životno znanje se stiče učenjem kroz iskustvo, i zaista nikada ne prestaje, jr sam tok života je ikustvo.Biflanje se ne računa. Služi uglavnom za sticanje osnovnih saznanja(da ne bi stalno iz početka pronalazili točak), i za stručno osposobljavanje, da bi mogli da zarađujemo hleb naš nasušni...
 

Back
Top