Analiza pesme

Becky Thatcher

Domaćin
Poruka
3.587
Redovno se bavimo analizama kojekakvih situacija. Al mene zanima vaše viđenje ove stare, svima poznate pesme...
Nije u pitanju ,,školska analiza" pa da temu postavim na književnosti - baš bih volela da mi vi sa ž.k. kažete da li možete da se pronađete u njoj i zašto.
Ako ne, kakvo mišljenje imate o ženi (izuzmimo da je to Desanka Maksimović plizić) koja ovako može da doživi ljubav? Da li vas pesma asocira na nekog koga možda poznajete?

Čuj, reću ću ti svoju tajnu:
ne ostavljaj me nikad samu
kad neko svira.
Mogu mi se učiniti
duboke i meke
oči neke
sasvim obične.

Može mi se učiniti
da tonem u zvuke,
pa ću ruke
svakom pružiti.

Može mi se učiniti
lepo i lako
voleti kratko
za jedan dan.

Ili mogu kom reći u tome
času čudesno sjajnu
predragu mi tajnu
koliko te volim.

O, ne ostavljaj me nikad samu
kad neko svira.
Učiniće mi se negde u šumi
ponovo sve moje suze teku
kroz samonikle neke česme.

Učiniće mi se crn leptir jedan
po teškoj vodi krilom šara
što nekad neko reći mi ne sme.

Učinice mi se negde kroz tamu
neko peva i gorkim cvetom
u neprebolnu ranu srca dira.
O, ne ostavljaj me nikad samu,
nikad samu,
kad neko svira.

 
Redovno se bavimo analizama kojekakvih situacija. Al mene zanima vaše viđenje ove stare, svima poznate pesme...
Nije u pitanju ,,školska analiza" pa da temu postavim na književnosti - baš bih volela da mi vi sa ž.k. kažete da li možete da se pronađete u njoj i zašto.
Ako ne, kakvo mišljenje imate o ženi (izuzmimo da je to Desanka Maksimović plizić) koja ovako može da doživi ljubav? Da li vas pesma asocira na nekog koga možda poznajete?

Lepršava a slojevita ženska duša. :)
Ushićenost ljubavlju koju bi - u trenucima svoje ranjivosti, razneženosti, opsene - ta duša podelila sa nekim ko u njoj pobuđuje osećanja zanosa, makar trenutna ... Stara istina o traganju za voljenim u drugima.
Ima tu još štošta da se kaže.
Da, asocira me na neke, koje poznajem.
 
Nesigurna ženska duša, koja bez prisustva voljenog muškarca dolazi u razna iskušenja ..... Žena koja se povladjuje sopstvenim strastima, koja ne ume duboko i iskreno da voli. Žena kojoj je u svakom trenutku potrebna kontrola ..... Eto to je moje mišljenje o ženi iz ove pesme.

Sve jedno .. uvek sam volela ovu pesmu.
 
Jedne noci po po' noci
Pijan selom htjedoh proci
Al' susreo sam, susreo sam
Susreo sam vanzemaljca

I cim sam ga ugledao
Odmah me je prepoznao
A kad me je prepoznao
Tada mi je objasnio:

"Zemljane jarane
poznanice sa Bascarsije
nemoj da se strah od mene
patimo zbog iste zene."

I cim sam ga saslusao
Odmah sam ga poslusao
Zasto da se ustrucavam
Idem mirno ja da spavam

Kada on sa planete druge
Pati samnom zbog iste tuge
Kada on sa planete druge
Pati samnom zbog zene drugeeeeeee
 
da ne zvucim fatalisticki, ali ova mi pesma govori sledece:
zena je posle velike i zavrsene ljubavne price, otpocela stabilnu v ezu sa tipom koji je bleda kopija sna tog neprezaljenog.
Zato se boji da bude sama, (da ne bi misli otisle ka staroj ljubavi), zato se plasi da ne padne u zagrljaj nekom drugom, (da ustvari kroz to ne trazi staru ljubav....)
to je moje vidjenje pesme
 
Izuzimam autora pesme i tvrdim da bi tog nekog ta neka prevarila na jedan cim bi joj se neke oci makar i sasvim obicne pojavile u videokrugu,cim bi je ponela neka muzika i pruzila bi mu ruke bez razmisljanja samo ako tog nekog ne bi bilo tu pored da je cuva i opominje..
Klasika...Svi imamo slabosti,gresimo i experimentisemo...
 
Nesigurna ženska duša, koja bez prisustva voljenog muškarca dolazi u razna iskušenja ..... Žena koja se povladjuje sopstvenim strastima, koja ne ume duboko i iskreno da voli. Žena kojoj je u svakom trenutku potrebna kontrola ..... Eto to je moje mišljenje o ženi iz ove pesme.

Sve jedno .. uvek sam volela ovu pesmu.

:klap:
 
Pesma je poeticna predstava one-night stand-a :D.
Svidja mi se sto je napisala zena jer razbija predstavu o zeni svetici vs kur.vi. Ona hoce da "voli samo jedan dan", zeli fantaziju a ne ljubav ili brak. Zapravo, zena samo hoce dobru zaj.jebanciju. :D
Ali zavrsetak pesme je prilicno depresivan ali mislim da pokazuje ranjivost i mozda njeno objasnjenje zasto hoce samo fantaziju a ne ljubav. Mozda sto je prava ljubav komplikovana radnja gde se mnogo toga rizikuje (srce - najveci ulog) a fantazija ne moze da zaboli.
 
Nesigurna ženska duša, koja bez prisustva voljenog muškarca dolazi u razna iskušenja ..... Žena koja se povladjuje sopstvenim strastima, koja ne ume duboko i iskreno da voli. Žena kojoj je u svakom trenutku potrebna kontrola ..... Eto to je moje mišljenje o ženi iz ove pesme.

Sve jedno .. uvek sam volela ovu pesmu.
Pretekla me Nata; eto baš to isto od početka do kraja
 
Da, i drugo pitanje - ja se baš nikad nisam pronalazila u toj pesmi.
Ni u onoj drugoj - sreća je lepa samo dok se čeka...
Mada baš, baš volim Desanku, za moj ukus ima mnogo lepših pesama od te dve izvikane
 
Ako pretpostavimo da se obraca svom bracnom drugu, na jedan perfidan nacin upozorava na opasnosti koje vrebaju... sunce je uvek lepste na nekom drugom nebu, zvezde lepse sjaje na nekom drugom horizontu i tako redom... covek odnosno zena su zapravo jako ranjiva bica i autorka upravo govori o tome koliko je mnogo potrebno raditi na odnosu izmedju muskarca i zene jer je dovoljan samo jedan trenutak da se sve rasprsne na komadice...
To je moje vidjenje!
Savrseno se uklapam u ove stihove jer sam za ljubav spremna mnogo toga da ucinim kako bi se taj odnos sto vise priblizio savrsenstvu!
 
da ne zvucim fatalisticki, ali ova mi pesma govori sledece:
zena je posle velike i zavrsene ljubavne price, otpocela stabilnu v ezu sa tipom koji je bleda kopija sna tog neprezaljenog.
Zato se boji da bude sama, (da ne bi misli otisle ka staroj ljubavi), zato se plasi da ne padne u zagrljaj nekom drugom, (da ustvari kroz to ne trazi staru ljubav....)
to je moje vidjenje pesme

Mene asocira da prevedem to na savremen način na ženu koja je volela puno nekog pa se seća svog dragog, desi joj se da se zanese i zaželi da oseti ponovo tu ljubav, taj trenutak da se preda tom nekom ali ipak uzalud "neprebolnu ranu srca dira"...slažem se i sa opisom vendi9
 
Mene asocira da prevedem to na savremen način na ženu koja je volela puno nekog pa se seća svog dragog, desi joj se da se zanese i zaželi da oseti ponovo tu ljubav, taj trenutak da se preda tom nekom ali ipak uzalud "neprebolnu ranu srca dira"...slažem se i sa opisom vendi9


Da. Drugim rečima, ima veći emocionalni kapacitet od svog partnera, koji on samo delimično zadovoljava.
 
Ova strofa je centralni deo pesme.
Kome se ona obraća? :)

Pa meni je to nekako jasno... Znaš - kad pričaš jednom dečku koliko voliš dečka koji trenutno nije tu - obavezno se smuvate :lol:
Mislim.... koji m. hoće to da sluša? Koga zabole : ))

A i pesma... Ne znam... Iskočila mi ova pesma i onda sam nekako stala da razmišljam kolko smo mi krhka bića vazda bile..... Ili nismo al neko tu jeste pa se o njemu priča... Pojma ne znam... morala sam da pitam zato : )

tnx
 
Meni se cini da je ona ostavljena vec...i da zna da nikog nece voleti toliko, ali ce se ipak predati u trenutku zanesenosti i time ukaljati svoju ljubav prema onom koji je ostavio... Verna do groba...
pesma lepo zvuci, ali je smisao patetican.
 
Nesigurna ženska duša, koja bez prisustva voljenog muškarca dolazi u razna iskušenja ..... Žena koja se povladjuje sopstvenim strastima, koja ne ume duboko i iskreno da voli. Žena kojoj je u svakom trenutku potrebna kontrola ..... Eto to je moje mišljenje o ženi iz ove pesme.

Sve jedno .. uvek sam volela ovu pesmu.



Ovaj komentar me je toliko odusevio da sam ga ukrala i iskoristila u analizi pomenute pesme. Hvala! :D
 
Pesma pokazuje slojevitost i dubinu ženskih emocija, nedovoljno razumljivih ostalim ljudima - muškarcima, deci, a, ponekad, i ženama koje još nisu doživele da ih sopstvene emocije zbune.

Upravo to. A u ovoj pesmi bih ja rekla da poenta i jeste u takvoj ženskoj duši, koja voli svim srcem i često pada u iskušenja zbog zbunjujućih i isprepletanih emocija koja je zanose...ali ljubav je jedna i jedina i ona ne podleže tim brojnim iskušenjima...
 

Back
Top