Lovac u žitu

Naravno da je ima na nasem trzistu.Ne znam samo ko je to odvalio da je jedna od najboljih knjiga ikada.Knjiga je,za to vrema kada je pisana(koliko se secam 50-ih godina) mozda bila kontraverzna,ali gledano sa danasnje distance, sasvim prosecna.
 
Kupila sam je pre godinu dana,toliko sam zelela da je procitam da nisam mogla sacekati ponedeljak da se otvori biblioteka....:roll:

Cak nisam ni mogla da je procitam do kraja,nimalo mi se nije dopala.
 
Ништа посебно али као што неко рече горе, када је Селинџер написао била је декадентна или боље дисидентна. У сваком случају није згорег прочитати.

Постоји један филм, не знам како се зове, где је главни лик инспирисан управо овом књигом.....мени се свидео. Иначе, тип који је убио Ленона читао је ''Ловца у житу'' непосредно пре убиства и инспирисан том књигом а и као оправдање за убиство рекао је да Ленон не заслужује да живи у овом(лошем) свету.
 
Drago mi je da ste se upustili u temu.
Vidim da mnogi ne vole ovui knjigu.
Negde sam čuo ili pročitao da je neshvaćena kod publike.I jeste..to je u Americi lektira za neki razred.:lol: valjda

Možda je dobila na značaju povodom "Lenonovog slučaja"!
 
Ja lično ne volim Selindžera. ''Lovac u žitu'' je knjiga koju bih preporučio mlađem uzrastu za čitanje, možda početak srednje škole... Mada kada je o Selindžerevim delima reč, pre bih preporučio ''Freni i Zui'' nego ''Lovac u žitu''...
 
И ''За Есме'' је слична књига. Мада посебно у тој књизи добра је девета прича, чини ми се......Зове се ''Теди'', е ту је погодио у право место.

''Ловац у ражи'':lol: је сада смешна књига. Имао је Селинџер проблема због ње.....нису хтели да је издају целу па се намучио са издавањем.....а после неколико жестоких критика повукао се да живи као самотњак.
Иначе ни Буковски није ништа посебно....Америчка тројка.....Хемингвеј, Буковски, Селинџер.....сем првог ништа нарочито
 
Da nije bilo Hemingveja ne bi bilo Selindzera i ne bi bilo verovatno ni Bukovskog..Hemingvej je taj koji je zapoceo "hard-boiled" nacin pisanja,i ja mislim da je neprevazidjen..A Bukovski prosto pleni..barem mene,tako je slozeno prost..
 
``Lovac u zitu`` je tipican produkt americke instant knjizevnosti i - nista vise. Poznata vam je prica o zabranjenom vocu i tabuima. S obzirom da je knjiga navodno nadjena kod Li Osvalda nakon atentata na Kenedija, kao i da je bila deo literature nekolicine poznatih atentatora i masovnih ubica (dodajmo tome i da je ``opevana`` u filmu Teorija Zavere), eto jednostavnog odgovora zasto je postala bestseler.
 
Kažu da je to jedna od najboljih napisanih knjiga ikada.
Jeste li je proćitali i šta mislite?
Je li ikada izašla na naše tržište?

Kod nas je ima pod nazivima "lovac u zitu" i "lovac u razi", knjiga je dobra, i mislim da je obavezna stavka u necijoj citalackoj biografiji, ali mislim da je prvenstveno za pubertetske godine...mada, ja joj se povremeno vracam, nekako mi lepo kad je procitam opet, ko kad sretnes starog prijatelja posle dugo vremena...
 
Mamucila sam se dok je se nisam dokopala, a ono...razocarenje. Valjda kao i kod svega izvikanog.

Nekako mi se ne sviđa ta rečenica. :confused:
Izvikanost ne umanjuje umetničku vrednost nekog dela.
To može da važi za dela masovne kulture ali postoje dela koja su vanvremena i ma koliko bila izvikana, njihova vrednost se ne umanjuje.

Uopšteno govorim, nevezano za "Lovca u žitu" i ne samo za književnost.
 
Meni se čini krivim Lovca u žitu posmatrati kao tinejdžerski roman. Štaviše, mislim da ga se treba pročitati kasnije, u znatno zrelijem dobu.
Naravno, popularnost knjige mnogo duguje skandaloznosti za doba kada je objavljena (a koja je sad sasvim neshvatljiva) i bizarnoj višedecenijskoj šutnji pisca.
Sasvim je pogrešno porediti Selindžera sa Bukovskim i Hemingvejom, valjda se to radi refleksno, jer su svi amerikanci, ili zato što onaj ko to napiše ništa drugo nije ni čitao. Kada gledam Selindžera i Hemingveja teško da mogu zamisliti dva različitija pisca i čovjeka. Nema tu nikakvog poređenja, nemoguće je reći da je jedan bolji od drugog. Naravno, svakome se neko može više sviđati, ali to je stvar ukusa.
A Bukovski... eh, neću ništa loša napisati, to je dobar početak čitalačke avanture. Samo... ake prebacite tridesetu, a i dalje uživate u Bukovskom onda...
 

Back
Top