Rusi kazu da je Srbija u ruskoj sferi interesa

U cijoj sferi interesa i zoni Srbija treba da bude?

  • Ruskoj

  • Americkoj

  • Nemackoj


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Тихи

Starosedelac
Poruka
162.009
Руско питање
Србија у руској сфери утицаја
Русија има „привилеговане интересе” у државама са којима се граничи, али и у онима са којима је повезана пријатељским и посебним историјским односима, рекао је руски председник Дмитриј Медведев


Србија је једна од земаља у којима Русија има „привилеговани интерес”, може се закључити из објашњења руског председника Дмитрија Медведева о основама спољне политике Москве која је, како је рекао у интервјуу за највеће руске телевизије, базирана на пет принципа.

Прва четири су поштовање основних принципа међународног права, мултиполарност светског поретка, став да Русија не жели ни конфронтацију са другим земљама, ни изолацију, и безусловна заштита живота и достојанства руских грађана „где год се они налазе”. Пети принцип, по Медведеву, гласи да и „Русија, као друге земље света, има области у којима има привилеговане интересе”.

„У тим областима постоје државе с којима нас традиционално повезују пријатељски срдачни односи, историјски посебни односи. У тим областима ми ћемо радити врло пажљиво и с тим државама, нашим блиским суседима, развијати пријатељске односе”, изјавио је руски председник, а затим на питање новинара да појасни да ли су „приоритетне области” заправо територије које се граниче с Русијом рекао: „Да, наравно, оне које се граниче с Русијом, али не само оне”.

Србија се свакако кандидује за земљу из описа Медведевa – бар по ставкама „традиционално пријатељство” и „историјски односи” – али је занимљива још једна реченица коју је он изговорио и која би такође могла да се односи на политику Москве према Београду.

„Ми ћемо такође штитити интересе наше пословне заједнице ван граница земље”, рекао је елаборирајући четврти принцип спољне политике (заштита руских држављана) и запретио да ће на сваки „агресивни напад бити одговорено”.

Речи председника звуче веома различито од оних које су пре пет година изговарали други високи званичници Русије у време кад је решено да се руски војници повуку из састава Кфора (Руси су, подсетимо, били први страни војници који су ушли на територију наше јужне покрајинеу јуну 1999, а повукли су се у јулу 2003).

Маја 2003. министар одбране Сергеј Иванов рекао је да је одлука о повлачењу руског контингента донета јер се „ситуација на терену поправила” и да ће, уосталом, „та операција ускоро прећи у полицијску фазу”. Нешто пре тога, генерал Анатолиј Квашњин, начелник генералштаба руске војске, рекао је да је одржавање војске на Балкану скупо за Русију – износило је нешто мање од тридесет милиона долара годишње.

Охрабрена успехом у Грузији, Москва сада шаље поруку да се више неће повлачити и да ће оштро бранити своје интересе тамо где их пронађе (дефиниција председника Медведева о „привилегованим” интересима и областима могла би да се односи и на Кубу, на пример), али није јасно да ли ће моћи да издржи трку за превласт на простору Евроазије и да истовремено спречи јачање сепаратистичких тежњи у сопственој држави.

У Србији је за овакву политику за сада добила подршку опозиције, чији представници у изјавама за „Политику” тврде да је добро бити у руској сфери утицаја.

Тако Драган Тодоровић, из Српске радикалне странке, каже да први корак ка томе треба да буде усвајање нафтно-гасног споразума и да Русија не само да треба да узме Србију у сферу својих интереса, већ такву праксу никада није ни требало да прекида.

„Најбољи доказ за то јесте оно кроз шта смо прошли деведесетих година када је Русија била на силазној путањи. Када је Србији било изузетно тешко у вези са Косовом и Метохијом, Русија је својим принципијелним ставом допринела да независност призна мањи број држава, иако је најављивано да ће то учинити више од сто земаља”, објашњава Тодоровић.

Он не очекује да ће Русија после признања независности отцепљене грузијске покрајине Јужне Осетије променити политику према Косову.

Потпредседник Демократске странке Србије Слободан Самарџић сматра да је „нормално” да Србија буде у сфери руског утицаја као што већ представља поље интереса Европске уније и Сједињених Америчких Држава. Он истиче да Србија мора бити отворена за све те три конгломерације великих економских и политичких сила.

„Не видим зашто би се Србија опирала утицају Русије ако се не опире утицају ЕУ или САД. Што се Русије тиче, политички утицаји су посебно интересантни, а све више и економски. Свака економска сила заинтересована да улаже у Србију је добродошла. Русија нема никакве политичке захтеве за то као што ЕУ или САД траже да се Србија одрекне дела територије да би је задржали као предмет економског улагања. У томе је тренутно предност Русије”, наводи Самарџић. Према његовом мишљењу, Србија најпре треба да потпише гасни споразум са Русијом, а затим да се ослободи предрасуда да са Истоком не треба трговати и сарађивати као што се сарађује са Западом.

А. Маринковић - В. Радомировић

--------------------------------------------------------------------

О независности Косова и кавкаских области

„Свака држава индивидуално одлучује о признавању и ту не може бити никаквих колективних поступака. Узмите за пример Косово. Савршено је јасно да и у тој ситуацији има држава које се слажу са стварањем нових држава и да има оних које мисле да није време за то. Али наглашавам да се међународно право заснива на томе да нова држава, или како правници кажу, да се нова држава као субјект права ствара у тренутку признања од стране неке друге државе. Због тога су, са правне тачке гледишта, ове нове државе настале. Процес признавања може се продужити на дуги рок, али се наша позиција због тога неће мењати. Ми смо своју одлуку донели. Донели смо је бесповратно. Наш дуг је да се обезбеди мир и спокојство у том региону и ми ћемо радити на основу тога”, рекао је Медведев.

-------------

sta mislite da li srbija treba da bude u sferi ruskoj, americkog ili nemackog uticaja? Cija interesna sfera treba Srbija da bude?
 
Glasam za Nemce, odnosno EU. U Evropi smo pa je najbolje da budemo u toj zoni interesa.

Inace, ovaj deo mi je posebno zanimljiv.:mrgreen:
О независности Косова и кавкаских области

„Свака држава индивидуално одлучује о признавању и ту не може бити никаквих колективних поступака. Узмите за пример Косово. Савршено је јасно да и у тој ситуацији има држава које се слажу са стварањем нових држава и да има оних које мисле да није време за то. Али наглашавам да се међународно право заснива на томе да нова држава, или како правници кажу, да се нова држава као субјект права ствара у тренутку признања од стране неке друге државе. Због тога су, са правне тачке гледишта, ове нове државе настале. Процес признавања може се продужити на дуги рок, али се наша позиција због тога неће мењати. Ми смо своју одлуку донели. Донели смо је бесповратно. Наш дуг је да се обезбеди мир и спокојство у том региону и ми ћемо радити на основу тога”, рекао је Медведев.
 
Srbija mora sama da objektivno proceni snagu na svetskoj politickoj sceni i da se ponasa u skladu sa tim. Dakle, treba negovati dobre odnose sa Rusijom, ali ne treba olako okretati ledja Zapadu- od koga realno zavisimo. I sama Rusija nas navodi u pravom smeru koji vodi ka EU. Srbija konacno mora ozbiljno da se pozabavi svojom diplomatijom, da formira jak lobi u jakim zemljama koje nesto znace, a ne da se desi kao sto jeste da smo u Italiju poslali 35 sluzbenika zajedno sa ambasadorom a da nijedan od njih ne govori italijanski. Jednostavno, Srbija je mala i slaba drzava i samim tim mora sa ogromnom dozom opreznosti krmaniti kroz svetske politicke turbulencije.
 
protiv sam da srbija b ude u nemackoj zoni interesa jer je u interesu nemaca da srbi budu sto jadniji slabiji i da imaju sto manju drzavu.

takvu su nam drzavu napravili 1941 godine kad su se oni pitali, takvu zele da nam naprave i danas....

jedino kada je bila u ruskoj zoni interesa Srbija je prosperirala. Makar u poslednjih 200 godina je tako....
 
Takodje sam glasao za Nemacku, mi smo evropski narod sa evropom trebamo i biti ;)

da li to znaci da podrzavas i nemacki projekat za srbe i ove nemacke granice srba i srbije?

447px-Serbia1941_1944.png
 
Потпредседник Демократске странке Србије Слободан Самарџић сматра да је „нормално” да Србија буде у сфери руског утицаја као што већ представља поље интереса Европске уније и Сједињених Америчких Држава. Он истиче да Србија мора бити отворена за све те три конгломерације великих економских и политичких сила.

Ovaj čova koji predaje Pristupanje EU /mislim looodilo/ i čije dete na Zapadu studira - treba da se uvuče u mišju rupu nakon što je svoju stranku doveo do izbornog cenzusa
 
Daj molim te :lol:... bacas mi mape drugog svetskog rata... nemacka danas nema veze sa nemackom tada...

Kako tebe covek da shvati ozbiljno? :super:'

BTW, nije li SAD bila protiv fasisticke nemacke u WW2...zasto onda nisi za SAD?

nemacka iz drugog svetskog rata ima iste interese kao nemacka u 21 veku.

recimo nemacka iz 21 veka je otela srbiji kosovo. nemacka iz 21 veka preko ambasadora Cobela preti srbiji oduzimanjem raske oblasti, juga srbije i vojvodine.

Nemacka preko svog marionete izdajnika srpskog i kvislinga gura projekat Republike Vojvodine koja se kao "evropska regija" ima otcepiti od Srbije i pripojiti prvo EU a zatim verovatno Austriji ili Madjarskoj.

Nemacka i dalje na Srbe gleda kao na nizu rasu porazenih neprijatelja.

To je cinjenica i ti to ne mozes demantovati.
 
Daj molim te :lol:... bacas mi mape drugog svetskog rata... nemacka danas nema veze sa nemackom tada...

Kako tebe covek da shvati ozbiljno? :super:'

BTW, nije li SAD bila protiv fasisticke nemacke u WW2...zasto onda nisi za SAD?

A obilazi da prokomentarise da je Medvedev rekao da je Kosovo drzava.....:whistling:

Lepo sto smo pod ruskom interesnom sferom....Sta bi bilo da nismo?

:hahaha::hahaha::rotf::rotf:
 
A obilazi da prokomentarise da je Medvedev rekao da je Kosovo drzava.....:whistling:

Lepo sto smo pod ruskom interesnom sferom....Sta bi bilo da nismo?

:hahaha::hahaha::rotf::rotf:

nismo u ruskoj sferi interesa samo rusija kaze da srbiju smatra ruskom zonom interesa.

trenutno smo u americkoj interesnoj sferi jer se americki ambasador u srbiji najvise pita.

koliko nam je to dobra donelo vidimo i sami. nemci i amerikanci su nam oteli kosovo, crnu goru, sprecili su da se ujedinimo sa nasom bracom iz republike srpske u jednu drzavu, unistili su republiku srpsku krajnu, uveli nam pocetkom 90tih sankcije?

Sta treba jos amerikanci da ti urade ii nemci da prestanes da im se uvlacis u bulju? Da ti siluju neko zensko iz familije? Uopste me interesuje koliki je tvoj prag trpljenja i mazohizma sta treba da se desi jos pa da ti , kao i ja, zamrzis i amerikance i nemce.

Ja ih iskreno mrzim kao nase srpske neprijatelje zbog svog zla koje su naneli mojem narodu i drzavi.
 
nismo u ruskoj sferi interesa samo rusija kaze da srbiju smatra ruskom zonom interesa.

trenutno smo u americkoj interesnoj sferi jer se americki ambasador u srbiji najvise pita.

koliko nam je to dobra donelo vidimo i sami. nemci i amerikanci su nam oteli kosovo, crnu goru, sprecili su da se ujedinimo sa nasom bracom iz republike srpske u jednu drzavu, unistili su republiku srpsku krajnu, uveli nam pocetkom 90tih sankcije?

Sta treba jos amerikanci da ti urade ii nemci da prestanes da im se uvlacis u bulju? Da ti siluju neko zensko iz familije? Uopste me interesuje koliki je tvoj prag trpljenja i mazohizma sta treba da se desi jos pa da ti , kao i ja, zamrzis i amerikance i nemce.

Ja ih iskreno mrzim kao nase srpske neprijatelje zbog svog zla koje su naneli mojem narodu i drzavi.

Koliko teksta a da se ne pomene da je ruja rekao da je Kosovo drzava....:whistling:
 

Back
Top