Legalna VISTA

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Koje su uopste prednosti legalne kopije VISTE?
Pa moces da ides na Windows update da pokupis zakrpe...Hehe
Realno,ako imas firmu treba ti org Vista ili Xp,nebitno,jer su kazne dosta visoke,a za home upotrebu ti ne treba legalna jer je to po meni cisto bacanje para...kad bude jeftinije mozda i razmislim o kupovini,al dok su cene ovakve kakve su i dok nam je standard ovako bajan od kupovine nema nista...

EDIT:
Evo smesnog primera zasto treba da kupis legalan OS...
http://www.microsoft.com/scg/piracy/flash/pera_i_zika.swf
 
Poslednja izmena:
Pa moces da ides na Windows update da pokupis zakrpe...Hehe
Realno,ako imas firmu treba ti org Vista ili Xp,nebitno,jer su kazne dosta visoke,a za home upotrebu ti ne treba legalna jer je to po meni cisto bacanje para...kad bude jeftinije mozda i razmislim o kupovini,al dok su cene ovakve kakve su i dok nam je standard ovako bajan od kupovine nema nista...

EDIT:
Evo smesnog primera zasto treba da kupis legalan OS...
http://www.microsoft.com/scg/piracy/flash/pera_i_zika.swf
Ja imam nelegalnu,ali Windows Update to ne zna :lol:
Moze update i sa piratskom vistom.
 
Koje su uopste prednosti legalne kopije VISTE?

U teoriji, ako je softver piratski: ne mozes skidati update.

Jos jedna dobra strana legalnog softvera koja nije za zanemarivanje je tehnicka podrska. Znaci nesto ne radi - mozes da odes online ili da ih nazoves i da ti pomognu da resis problem. Ovo je vise za pocetnike... ali budimo realni: >90% ljudi samo koristi racunar za internet, email ili neki softver koji im treba (Word, ili neki drugi program)... oni ne koriste racunar ni za sta drugo i ne znaju sta da rade kad dobiju tamo neki prozor sa nekom porukom i ne znaju zasto program ne krece kad kliknu na ikonicu... i to su ti pocetnici kojima treba tehnicka podrska.

Ne znam da li ima nekih drugih dobrobiti legalnog softvera...


By the way: Stvarno je reklama...
 
U teoriji, ako je softver piratski: ne mozes skidati update.

Jos jedna dobra strana legalnog softvera koja nije za zanemarivanje je tehnicka podrska. Znaci nesto ne radi - mozes da odes online ili da ih nazoves i da ti pomognu da resis problem.

U praksi mozes skidati update ako imas piratsku verziju.

Sto se tice tehnicke podrske,pre cu da nazovem nekog ortaka koji zna vise od mene da dodje i da pogleda,nego da zovem MS centar.
 
U praksi mozes skidati update ako imas piratsku verziju.

Sto se tice tehnicke podrske,pre cu da nazovem nekog ortaka koji zna vise od mene da dodje i da pogleda,nego da zovem MS centar.

Znam da se teorija i praksa malo razlikuju (nazalost). Takodje zavisi koju "vrstu pirata" imas - vidjala sam verzije koje ne prolaze verifikaciju na MS update sajtu...

Koga ces da zoves je tvoj izbor... ali ako imas originalnu verziju i ortaci nisu na raspolaganju...? I uopste, da li stvarno mislis da tvoji ortaci znaju vise od ljudi koji su "trenirani" da ti pomognu? Ali da zanemarimo tvoje licne izbore...
Jos jedan faktor je "trziste" koje sam spomenula - to su ljudi koji su pocetnici, ljudi u godinama i oni nemaju ortake koji mogu da im pomognu... oni ce zvati tehnicku podrsku.
Mada, mislim da je kod mnogih to stvar navike - ja sam se ranije oslanjala na ortake, ali sada mi uopste nije problem da cimnem tehnicku podrsku (od kako koristim legalan softver); a i problemi prevazilaze situacije gde ortaci mogu da pomognu.
 
Pa pazi ovako,pored samog piratskog windowsa treba ti jos jedan programcic da bi mi mogla da skidas update-ove.

A sto se tice podrske,ja dovoljno znam da resim svaki problem na kompu,a ako ne znam,prvo se konsultujem sa onima koji znaju vise od mene,pa ako i to ne pomogne onda ide reinstalacija sistema.Meni je uvek lepse da se sam pomucim da resim problem nego da zovem nekoga.
Da te pitam,da li si ti kupila originalan Windows,i koliko si ga platila?
 
Poslednja izmena:
...
Meni je uvek lepse da se sam pomucim da resim problem nego da zovem nekoga.
Da te pitam,da li si ti kupila originalan Windows,i koliko si ga platila?

I ja prvo cackam da vidim da li mogu da popravim problem, a ako ne ide - onda okrenem technical support. Ja na to gledam ovako: sada ne znam kako da resim problem i pitam njih kako da to sredim... ako mi se isti problem desi sledeci put ih naravno necu zvati, nego cu sama da popravim...

Da, originalan Windows sam kupila:
  • Vista Ultimate na PCu
  • Windows XP professional na laptop-u
Zar je bitno koliko sam ga platila?


@Zlaja87
Ja sam u Redmondu, WA - pa komuniciram na engleskom... mada mi se javi neki Indijac na telefon...
Ne bi trebalo da bude bitno na kom jeziku se "cima" tehnicka podrska... Da li ima veze kvalitet usluge sa jezikom?
 
E kad bi trebao da zovem njihovu tehnicku podrsku,prvo bih se kao mile sa Chubure snabdeo bensicima pa tek onda fon u sake ;) Bez obzira na jezik...Smaranje je to veliko ;)

Ne razumem o kakvom smaranju pricas...
Ja nemam problema sa tehnickom podrskom - ljubazni su i trude se da mi pomognu. Najduze sam cekala oko sat vremena za jedan problem zato sto lik nije znao, pa me je prebacio kod nekog drugog... ali na kraju su mi pomogli da resim problem... I trajalo je mnogo krace nego sto bi trajalo ako bih ponovo reinstalirala sistem...
Nije mi smaranje da ih nazovem i pitam za pomoc ako mi http://support.microsoft.com/default.aspx ne pomaze.
 
Da, originalan Windows sam kupila:
  • Vista Ultimate na PCu
  • Windows XP professional na laptop-u
Zar je bitno koliko sam ga platila?

Vecina ljudi u srbiji nema para da kupi windows.Ja licno cu dobiti licencu za win xp (naravno free) zato sto sam student,a zvanje MS centra za pomoc necu koristiti iz jednog prostog razloga-skupljanja licnih podataka.
 
Vecina ljudi u srbiji nema para da kupi windows.Ja licno cu dobiti licencu za win xp (naravno free) zato sto sam student,a zvanje MS centra za pomoc necu koristiti iz jednog prostog razloga-skupljanja licnih podataka.

Koliko kosta Windows u Srbiji? Ne verujem da je skuplji nego u USA... Cene softvera u US mozes pogledati na www.amazon.com...

Nikakve licne podatke ne treba da das kad zoves tehnicku podrsku... pitace te za softver (verzija, serijski broj i sl.) i mozda pitaju za hardver (ako problem moze da bude vezan za to). Za ime/prezime/adresu i sta vec hoces da sacuvas kao "licno" - nece pitati...
 
Platiti 100 eur za softver,pored prosecne plate od 350 eur u srbiji?Ja da zivim u americi i da imam americki standard i americku platu 100% bih kupio originalan windows,u srbiji to ne bih nikada uradio.Barem dok se ne poveca standard.

Necu da ulazim u price o novcu... sto se piraterije tice, ja na to gledam iz ugla programera... I cilj mi je da zivim od programiranja, a ne da mi to bude hobi. Da ja napravim softver (i da ga prodajem)... a piraterija radi i ljudi koriste moj softver a niko ne placa... i kako ja da prezivim? Kao sto vec spomenuh, necu da imam "pravi posao", a programiranje da mi bude hobi...
A ako ne mozes da platis 100 eura za softver - pa, nemoras koristiti Vistu ili sta je vec najnovije... imas i druge (malo starije) verzije koje ce da "rade radnju" i kostace mnogo jeftinije, tj. bice pristupacne tvom standardu.
Pogledaj posto su softveri kao Photoshop i 3D Max koji se na "domacem" trzistu cene malo jace od cene praznog DVD-a...
Praksa svugde u svetu je da na tvom privatnom racunaru mozes imati instalirano sta god hoces... imas torrente gde mozes da 'skines' bukvalno sve sta postoji na trzistu, to svi znaju... i ako je tebi OK sa piratskim softverom, to je tvoja stvar, ali nemoj to da oglasavas kao da je OK koristiti piratski softver. Cena je stvar proizvodjaca/prodavca; nemoj njih da krivis ako ti mozes (ili ne) da kupis originalan softver.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top