Пушење

Како ћете реаговати?

  • изгрдити дете, забранити пушење, надгледати трошење џепарца, претресати џепове...

  • дати јој новац за цигарете да се не гребе у друштву, а кад већ пуши, нек пуши и у кући

  • правити се блесав ''ја нисам одавле'' или ''њен живот - њена ствар''

  • нешто четврто (шта?)


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Hellen

Buduća legenda
Poruka
29.970
Хипотетичка (некоме можда и стварна) ситуација:
Провалили сте да ваше дете од, рецимо, 14-15 година пуши. Рецимо да је ћерка у питању (према синовима су често другачији аршини).

Шта ћете урадити?

1. Одржати лекцију, поновити забране и надгледати коришћење џепарца
2. Дати јој паре за цигарете да се не гребе у друштву и дозволити јој да пуши у кући
3. Правити се блесав
4. Нешто четврто (Шта?)
 
Појма немам... ја покушавам да спречим, да не бих лечила..:roll:

Сада има само 8 година, али га увелико ложим како је он озбиљан спортиста који никада неће пити и пушити...:mrgreen:
 
Разговор, миран и сталожен.
Слажем се са овим што је Којица написала, превенција пре свега.
Ако моје дете и након свих мојих објашњења и упозорења о штетности цигарета одлучи да пуши, нећу му бранити.
Добијаће новац за цигарете и имаће право да пуши у кући, пред нама, родитељима.
 
posto buduci tata i ja ne duvanimo, iznenadila bih se da nam jednog dana dete pocne... i objasnila svom detetu da nesto sto mu ugrozava zdravlje (i sto sama ne radim) ne zelim da finansiram.
insistirala bih da odlozi svoju odluku o tome do punoletstva i puno bih o tome pricala sa njom... takodje bih zamolila i svoje prijateljice (strastveni pusaci, ali bivsi, posto su mame), da porazgovaraju sa njom.... nemam bolju ideju
 
....posle 3,4 godine......"hoćeš li prestati da se kriješ, zapalićeš nešto u kooći....doći da zapalimo jednu zajedno..."...........u trenootku otkrivanja počinioca.......po volji roditelja......al , naljbolje neka priča....a izbegavati policijske metodfe......... i trkeljisanje ranaca i roopa u tabooreu........misim, dete ako hoće da pooši...uvek če naći načina da pooši..van kooće....kad niste tu......
 
S obzirom da smo muz i ja zajedno ostavili cigarete,pre god..ipo odprilike,ne verujm da bi decu to privuklo,jer su bili upuceni u celu pricu sa nama.
Naime,ja sam morala da prestanem,muz se solidarisao i dosta smo sa njima pricali o stetnosti duvana..
Kod nas u kuci se ne pusi i to pravilo vazi za sve koji dodu.
Mislim da najveca opasnost preti od drustva,jer ako je dete povodljivo,ili,voli da proba i ono sto se na sme,onda ga nikakve zabrane ne mogu spreciti.
Obojica treniraju i mislim da je to jos 1+.
U svakom slucaju,ne bih branila,pokusala bih da ga odgovorim,ali se ne bi tako lako ni prepustila,verovatno bi stalno pricala,pricala...
U kuci ne bih dozvolila.
Kada neko prestaje mnogo pomaze ona metoda :za i protiv i mislim da vredi pokusati sa tim,ali deci od malih nogu mora biti usadena slika o opasnosti pusenja i ostalih stvari.
 
Ја сам против било каквог фолирања, ако већ пуши, нека пуши и у кући и пред родитељима,
мада 14-15 година је баш рано.
 
Pokušati da objasnim da ne treba da puši, insistirati neko vreme, malo nadgledati ... ako baš ne ide daću pare, neka ide život. Neće umreti od toga :D Ali svakako ne bih olako pustila bez ubeđivanja.
 
Pa bilo bi veliko razocarenje za mene. Cigarete su mi prevazidjen nacin kojim tinejdzeri zure da odrastu. Verovatno bi se mnogima cinilo da preterano dramim ali bih zaista to smatrala svojim neuspehom. Ne podnosim ovisnost o bilo cemu, a o glupoj, stetnoj i odvratnoj stvari kakve su cigarete pogotovo. Iskreno se nadam da sam to misljenje uspela preneti i na decu.
 
Morala sam da se javim, iako nisam roditelj, da kazem ovim tolerantnim roditeljima koji bi detetu dozvolili da puci u kuci da to ne rade!
Ja sam pusac, dete tolerantnih roditelja koji su, kada su saznali da pusim /imala sam 17 godina/ rekli "kad vec pusis, pusi u kuci"... i ja sam pusila, i pusim i dan danas, i to dosta. Ne mora kod svakoga tako da bude, neko mozda nece pusiti vise zato sto mu je dozvoljeno, ali vi kao roditelji treba da pomognete detetu da pusi manje! Nemojte mu dozvoliti da pusi u kuci, mozete da znate za tu naviku ali mu recite da ne zelite da gledate kako se ubija na vase oci... tako cete pomoci detetu da pusi manje... i mozda spreciti da postane ozbiljan pusac...
 
Morala sam da se javim, iako nisam roditelj, da kazem ovim tolerantnim roditeljima koji bi detetu dozvolili da puci u kuci da to ne rade!
Ja sam pusac, dete tolerantnih roditelja koji su, kada su saznali da pusim /imala sam 17 godina/ rekli "kad vec pusis, pusi u kuci"... i ja sam pusila, i pusim i dan danas, i to dosta. Ne mora kod svakoga tako da bude, neko mozda nece pusiti vise zato sto mu je dozvoljeno, ali vi kao roditelji treba da pomognete detetu da pusi manje! Nemojte mu dozvoliti da pusi u kuci, mozete da znate za tu naviku ali mu recite da ne zelite da gledate kako se ubija na vase oci... tako cete pomoci detetu da pusi manje... i mozda spreciti da postane ozbiljan pusac...

U pravu si,ja sam pocela sa18,mama kaze:ako pusis,nemoj se kriti.Posle nekog vremena smo zajedno pusile.
Ne kazem da je ona kriva sto sam propusila,ali ni jednog trenutka nije mi rekla da to nije dobro,smetace ti.....mislim da bih tada prestala da sam pricala sa njom,jer sam i pocela iz dosade i bila na pocetku p.staza.
 
Moje dete je malo ali je vec uspesno trujem protiv cigareta.Ne valja za ten,za zube,te balerine to ne rade,te ovo te ono..Mislim da cu stavrno biti ocajna ako je sa 16 godina zateknem sa cigaretom..:cry:
U mojoj kuci se ne pusi i svako ko udje prvo sto primeti jeste kako lepo mirise-i to navodim kao razlog protiv.Vec ume da kritikuje baku a Boga mi i vaspitacicu..Valjda ce joj od silne price nesto ostati u glavi...
 
Moje dete je malo ali je vec uspesno trujem protiv cigareta.Ne valja za ten,za zube,te balerine to ne rade,te ovo te ono..Mislim da cu stavrno biti ocajna ako je sa 16 godina zateknem sa cigaretom..:cry:
U mojoj kuci se ne pusi i svako ko udje prvo sto primeti jeste kako lepo mirise-i to navodim kao razlog protiv.Vec ume da kritikuje baku a Boga mi i vaspitacicu..Valjda ce joj od silne price nesto ostati u glavi...

To i ja radim,valjda ce se isplatiti trud.:bye:
 
U pravu si,ja sam pocela sa18,mama kaze:ako pusis,nemoj se kriti.Posle nekog vremena smo zajedno pusile.
Ne kazem da je ona kriva sto sam propusila,ali ni jednog trenutka nije mi rekla da to nije dobro,smetace ti.....mislim da bih tada prestala da sam pricala sa njom,jer sam i pocela iz dosade i bila na pocetku p.staza.

moj otac je ponekad zapalio tompus, a moja majka je zakleti nepusac... sigurno mi je pricala protiv pusenja, ali ko to slusa... zapalim cigaretu i zivim svoj zivot... pubertet je cudo...
 
To i ja radim,valjda ce se isplatiti trud.:bye:
S druge starne meni niko nije pricao ni za ni protiv.Moja mama je pusila,tata nikada..ponekad tompus ili lulu ali bukvalno nekoliko puta godisnje.On je strastveni protivnik pusenja i opravdava ga samo kao hedonisticki akt u specijalnim prilikama.Mamu je prekorevao diskretno doduse a ja sam oduvek bila glasnija na tu temu..
Mama je imala taj cuveni stav:ako vec pusis,kazi...Ali moj animozitet prema tom mirisu,da ne kazem nesto drugo,koji se uvlaci u kosu,kozu i garderobu je bio jaci..
Pa valjda je ovo dete nesto i na mene povuklo....;)
 
Ova anketa je bezveze, opcije su sve potpuno sulude... bar sa moje tacke gledista...

ja bih se pravila blesava, u smislu... ja ne znam da on pusi, ali bih se potrudila da mu sugerisem stvari koje bi ga eventualno odvratile od pusenja

nikad mu ne bih direktno nesto zabranila ili govorila da ne treba da radi.. on je dovoljno pametan da sam odluci, mislim da bih postigla kontra efekat
 
Verovatno cu postupiti onako kako su radili i moji roditelji. Mada vidim ovde neke pusace kod kojih taj metod nije urodio plodom. I keva i cale su pusaci, i bas puse ko Turcini. I celo njihovo drustvo kojih je vecito bila puna kuca su pusaci. Keva nam je stalno govorila kako je to lose i kako ne valja, ali je rekla ako se desi da propusimo da se ne krijemo vec da joj kazemo. Nisam zapalila u osnovnoj iako je to tad bilo cool. U srednjoj od nas 10 u drustvu, nisam pusila ja i jos jedna drugarica koja je propusila na fakultetu. Imam 2 mladja brata koji takodje ne puse. Tako da je to kod mene upalilo...a valjda ce i kod moje dece...
 

Back
Top