PREZIMENA srpska ili "hrvatska"?

Владари немају презимена, него се ословаљавају титулом и именом.

Ословљавање по презимену је резервисано за кметове (при убирању пореза), где није битна човекова индивидуалност, већ само кућа/породица из које потиче.

i meni se cini da su prezimena u pocetku imale samo plemicke porodice, a u devetnaestom veku kod srba da su se prezivali po ocevima, npr Djordje(karadjordje) Petrovic, a njegovi potomci Karadjordjevici.

drugi primer kod mene u firmi radio covek, srbin iz makedonije, koji je imao u zivotu 4 prezimena, makedonsko, pa srpsko(kraljevina jugoslavija), pa bugarsko(WWII), pa srpsko(SFRJ).

treci primer crna trava u istoj familiji razlicita prezimena u drugom kolenu
 
Што је управо доказ да име не означава нацију и да није увек национално обележје.

Кад би Грци, Латини и Јевреји повукли "своја" имена са Балкана, пола људи би остало без имена, а многи и без презимена.

dobro je bilo bolan,sa svojom liberalnom spikom uzimash
sav dobar matrijal za jednu solidnu i samu po sebi prirodnu hrvatsko-srpsku corku...voziiii
 
Да, та сва презимена постоје и међу модерним Хрватима, и међу модерним Србима. Још поготово по Херцеговини, где је реч не само о истом народу, него и о истим локалним обичајима и менталитету.

Као што и презиме Бошњак постоји и код Хрвата и код Срба... Мада "Бошњак" није донедавно била национална одредница, али свеједно.

Kao sto rece Ivan Bosnjak kad se napio" u p.m.sto nisu uzeli Prlic da se zovu":hahaha::hahaha:
 
Чуј, ако хоћеш да верујеш у бајке, нико те не може разуверити од било чега.

Прича о презименима је јасна, и веома је разнолика у зависности од различитих српских крајева. По брдским крајевима и традиционалним срединама, има и оних која су стара вековима. По централној Србији су махом новијег датума, од стварања модерне државне администрације. По Црној Гори су фиксна и носе се као обележје припадности племену и братству. По Војводини имаш крајеве где људи традиционално имају два презимена (то ти можда може бити нови податак). Међутим, поента је овде у нечем другом, у сулудој тези да презимена раније нису постојала, чим није било данашњег стандарда и администрације, што је сулудо. Презиме је, уз надимак, трајно обележје појединца и његово постојање је карактеристично за све европске народе.

Prezimena u današnjem obliku!!!!

http://img182.imageshack.us/img182/8092/vukpodrijetlo18oe.jpg
http://img182.imageshack.us/img182/5059/vukpodrijetlo1a4fn.jpg
 

То што кажеш "у данашњем облику" је непрецизно и оно што кажу "misleading".

Линкове нисам отварао, претпостављам да су скениране странице из Вукове приче о презименима у тадашњој ослобођеној Србији.

Презимена у данашњем облику су постојала, само што нису била стална. А ако ћемо да терамо у ситна цревца, ни код Хрвата нису постојала у данашњем облику, јер данас можеш отићи, поднети захтев и променити презиме, што се раније није могло.
 
Mozesh da mislish kako zelish. Ja ti navodim primere iz moje najblize okoline, zapadne brdsko-planinske Srbije, a u nas su chesta prezimena stara po nekoliko vekova. Dodji pa se uveri ;)


U Dalmaciji i Istri najstarije sačuvane matične knjige su iz 15. stoljeća, u sredisnjoj Hrvatskoj iz 16. stoljeća,a u Slavoniji su matične knjige vodjene od pocetka 18. stoljeća.

Isti je slučaj i sa BiH, iznimka je knjiga krštenih župe Kraljeva Sutjeska koja je vodjena od 1641. godine,i to je ujedno najstarija matična knjiga u BiH.......
 
Име Хрвоје имаш и православним календарима под "српска имена", веровао или не.

А за ово да има Срба који се зову Горан, ево још не могу да дођем себи.

На жалост има Срба који су рођени после 1945. и њима су ако су родитељи били комунисти тј.партизани радо давали име Горан.

Иначе, жалосно је и да не кажем одвратно што се на свему и свачему покушава СПРОВОДИТИ АНТИСРПСКА ПОЛИТИКА... и што су дискутанти на оваквим темама овде само и искључиво са тим циљем.

Има у вези теме добра књига:


[FONT=Arial, Helvetica]Poreklo prezimena[/FONT]
2709poreklo.jpg

Mlada i ambiciozna privatna izdavačka kuća iz Novog Sada “Aurora” (urednik Milorad Grujić) objavila je izuzetno vredno delo, na 800 strana, pod naslovom Srpski prezimenik, iz rukopisne zaostavštine dr Velimira Mihajlovića.
Poslednjih godina života dr Velimir Mihajlović (1928-1994) najviše je radio na proučavanju prezimena. U Zadužbini, listu Vukove zadužbine, svoje priloge o prezimenima objavljivao je pod naslovom Ime i sudbina, pod tim naslovom nameravao je i da objavi knjigu sada naslovljenu - Srpski prezimenik.
U ovom delu, iako je od autora smatrano nedovršenim, obrađeno je čak više od 10 000 prezimena, a što je možda još važnije, ovde je dat i obrazac kako se može ići u dalja istraživanja. Obrađena prezimena su sa celog srpskog, crnogorskog, hrvatskog i muslimanskog geografskog prostora bivše Jugoslavije, a pored njih tu su i srpska prezimena iz krajeva cele bivše Austrougarske monarhije.
Za svako prezime najpre je dato mesto i vreme pomena, a zatim etimološki komentar na osnovu paralela iz drugih slovenskih i neslovenskih jezika. Ona su grupisana po principu gnezda, gde se vidi kako su iz jednog ličnog imena nastali razni oblici prezimena. Koliko je profesor Mihajlović ozbiljno radio na ovoj svojoj obimnoj studiji, vidi se i po spisku korišćene literature, na kojem je više od hiljadu domaćih i stranih dela!

J. J.
 
kotromani su Hrvatski plemici...jedino srpskog sto imaju
u svom rodoslovu je neka baba jelisaveta sa dvora nemanjica.

nista cudno,Hrvati su zenili srpkinje.
kao npr.subici.mladen subic je ozenio takodjer jednu
nemanjicku,sestru dusana,...jelenu.:heart:

Kotromanici su bili srpska vlastelinska porodica. Nemoj da krenem sa dokazim jarane, koji postoje :) A da su bili hrvati nema ni jednog, stoga cuti da te ne klepam po ushima :mrgreen:
 
@Пајдо:

Мислио сам на Стефана Немању и његове потомке.

А кад размислим, имају ли Хрвати неког Ивана пре 14. века, пошто Срби имају Косанчића Ивана?
 
То што кажеш "у данашњем облику" је непрецизно и оно што кажу "misleading".

Линкове нисам отварао, претпостављам да су скениране странице из Вукове приче о презименима у тадашњој ослобођеној Србији.

Презимена у данашњем облику су постојала, само што нису била стална. А ако ћемо да терамо у ситна цревца, ни код Хрвата нису постојала у данашњем облику, јер данас можеш отићи, поднети захтев и променити презиме, што се раније није могло.


Nije go.. nego se pas po$ra!!! Poanta je da nisu bila ista!!!!!

Istina,moš danas promjeniti prezime,nitko ti ne brani !!!

Činjenica je postoje stare matične knjige gdje se može pratiti prezimena kroz stoljeća.... što u Srbiji nije slučaj.
 
@Пајдо:

Мислио сам на Стефана Немању и његове потомке.

А кад размислим, имају ли Хрвати неког Ивана пре 14. века, пошто Срби имају Косанчића Ивана?

neznam za ivana,ali imali smo prvog MITRA(dMITAR zvonimir):mrgreen: na ovim vukoyebinama
a i MIHAILA(mihajlo kresimir II):mrgreen:...

yebiga,nemos sve imati..:bye:
 
@Еремита: За оно Горан сам се спрдао. Име је у употреби код Срба далеко пре 1945.

Не знам да ли си се спрдао или не - али то да је Горан име новијег датума ми је рекао један старији човек - лингвиста па ја "како купио - тако продао"...
 
Kosace su takodje srpska vlastelinska porodica. Oni su osnovali Vojvodstvo Svetog Save, i uveli titulu hercega, po kojima je Hercegovina i dobila kasnije ime ;)
Pssst, stradace ti ushi od klepanja :lol:

sta onda sto ima u svojoj tituli "sv.savu".
sv.sava je u ono vrime bio jedan poznati cova.

i predsjednik bivshe yuge je bio i predsjednik i srba,a bio je etnicki Hrvat.

i sta sad?
 
... уствари, да се исправим. Немогуће је чак ни рећи да у цент. Србији током 18. века није било сталних презимена, већ само то да није постојала таква обавеза, и да већина презимена нису била стална.
 

Back
Top