Зашто су САД интернациолизовала сукоб у Грузији?

Iraklije

Aktivan član
Poruka
1.636
Зашто су САД интернационализовале сукоб у Грузији и шта се све крије иза нагомилавања војне силе у подручју Каспијског басена?

Енергенти, а пре свега нафта и гас, су данас основни узрок сукоба у свету, па и овога што се данас дешава у Гррузији и што ће се у блиској будућности очигледно дешавати у подручју Касписјког басена. Пре свега треба поћи од чињенице, да подручје Каспијксог басена, садржи резерве од око 40 милијарди барела нафте.

Енергетски интереси имају важну улогу у настојањима Запада да Грузију, која има кључну улогу за снабдевање Запада нафтом из Каспијског басена уврсти међу своје поуздане савезнике и чланице НАТО. Не само због постојећих нафтовода, којим се транспортује један проценат дневне светске потрошње нафте, већ и због планова ка даљој контроли и експлоатацији огромних енергетских извора Централне Азије. Преко Грузије се простире нафтовод Баку-Тбилиси-Чејхан, којим управља конзорцијум западних компанија и који је саграђен уз учешће америчког Шеврона, упркос снажном отпору Москве. Њиме дневно ка Западу тече милион барела азербејџанске нафте, док се гасоводом Баку - Тбилиси - Ерзерум може годишње транспортовати око 6,6 милијарди кубика природног гаса. Азербејџан за испоруке нафте користи и железнички транспорт до грузијских лука на Црном мору, које су главни пункт одакле се каспијска нафта из те земље, Туркменистана и Казахстана транспортује на запад. Тренутно око 500.000 барела нафте дневно излази из ових лука, а у припреми су планови да се тај капацитет повећа за још 200.000 барела. Грузија располаже и са три луке оспобљене за транспорт нафте, а најмања међу њима је у Супси, чији капацитет не премашује 145 хиљада барела дневно.

Дугорочни планови за експлоатацију каспијског природног богатства у великој мери утичу на планове да Грузија и Украјина постану чланице НАТО-а. Правећи обруч око Русије западне земље не само да настоје да ослабе политичке, већ и енергетске позиције Москве, а крајњи циљ такве стратегије САД и њених савезника је да се Русија истисне из коридора за пренос нафте и гаса на Кавказу, а посебно, да се на све могуће начине омете реализација великих пројеката међународних гасовода - Јужни и Северни ток. Намера САД и неких њених европских савезника је да уместо гасовода Јужни ток наметну реализацију паралелног пројекта Набуко, који би омогућио Европској унији да смањи зависност од руског гаса. Градња тог 3.300 километара дугачког гасовода ЕУ, који се протеже од Каспијског мора кроз Турску и балканске државе до Аустрије, требало би да почне 2009, док се завршетак очекује 2013, а њега треба да гради конзорцијум шест фирми, на челу са аустријским ОМВ-ом. Њиме би се, од Блиског Истока и Азије до ЕУ, транспортовала 31 милијарда кубних метара гаса из Азербејџана, Узбекистана и Туркменистана, евентуално и из Ирака и Египта, или из Ирана, ако би у њему дошло до промене режима. Србија, односно проамерички режим у Београду, овде има посебну улогу, да блокира руски пројекат Јужни ток. Посебна улога је намењена Млађану Динкићу.

Набуко, такође, угрожава снажан руски притисак како на учеснике у том пројекту, тако и на средњеазијске земље, из којих би се ресурси слали на Запад. На недавном састанку челника „Гаспрома” са председником Азербејџана Иљхамом Алијевом, одржаном у јуну, Руси су показали спремност да откупљују азербејџански гас по тржишним ценама, на основу дугорочних уговора.
 
Poslednja izmena:
Успех руске “офанзиве” за остварење пројекта Јужни ток и елиминацију конкурентских пројеката може да буде један од узрока садашњег конфликта у Грузији, који се може посматрати и као покушај да се руски планови поремете и елиминише утицај који путем отцепљених република Русија има у Грузији. НАТО има стратешки циљ да направи огромну војну базу у Црном мору, у граду Батуми, за шта су припреме почеле још пре две године, а Грузија не може да постане члан НАТО савеза све док буде имала проблема са Абхазијом и Осетијом. НАТО, међутим, не може да прими Грузију посебно док се на тим територијама налазе руске трупе, а руски миротворци су тамо на основу мандата УН и споразума који је, између осталих, потписала и Грузија. Задатак миротвораца је да, уколико дође до сукоба, брани једну страну од оне која је напада. Такође је дозвољено појачавати своје војно присуство уколико постојећи број миротвораца не може да контролише ситуацију, а територија војних база где се налазе миротворци је ван јурисдикције земље на чијој су територији. Стога је први корак у примању Грузије у НАТО избацивање Русије из мировних снага, за шта су припреме обављане раније, а НАТО предузео низ корака да оспособи грузијску војску. Грузијце је обучавало неколико стотина америчких инструктора, а њена савремена војна опрема је купљена у неколико земаља. То је сада модерна војска, појачана модерном борбеном техником и наоружањем и добро припремљена за вођење борбених дејстава.
 
У исто време, Русија је настојала да предупреди сваку могућност да Грузија уђе у западни војни савез и јачала везе са Абхазијом и Јужном Осетијом. Москва је почетком марта иступила из режима санкција ЗНД уведених Абхазији 1996. године и позвала и друге бивше совјетске републике да учине исто.У априлу је тадашњи председник Русије Владимир Путин наложио извршним органима власти да разраде мере за јачање веза Русије са Абхазијом и Јужном Осетијом и да при сарадњи у свим областима комуницирају са фактичким органима власти те две непризнате републике. Путин је, такође, наложио влади да може да прихвати нека идентификациона документа та два региона, затим да одобри послове и организације регистроване под законима Јужне Осетије и Абхазије, као и да пружи конзуларне услуге становницима та два региона. Тада је на сајту руског Министарства спољних послова наведено да је Русија одлучила да легализује везе са Јужном Осетијом и Абхазијом, пре свега “зато што тамо живи велики број руских држављана. Отуда и покушај Грузије да блиц-кригом истера што више становништва из Јужне Осетије, и стави Русију пред свршен чин, јер ако нема руских држављана, онда Русија нема кога да штити.
 
U igri je puno toga, nisu po meni samo Ameri internacionalizovali taj sukob, sam je od sebe takav cim je rec on energetskim rezervama na koje svi imaju pik, i onda je nesigurno stanje u regionu u interesu Rusa, jer Gruzija se uvukla u americko i EU dupe do kraja.

P.S. Napisao si krivo naslov

Сконтао сам за наслов, хвала ти....
 
Ima par nejasnih stvari kada se prica o tim gasovodima.

Prvo Nabuko ne prolazi kroz Srbiju. Da ne kacim tu sliku deseti put ovde, ima lepo na njihovom sajtu.
Drugo, Nabuko prolazi na primer kroz Rumuniju, kao i Juzni Tok. Tako da price da ce SAD da nekako zabrane prolazi Juznog Toka ne piju vodu, jer je npr u Rumuniji overen sporazum o prolasku Juznog Toka.
Trece, ove price o Dinkicu. Em sto nabuko ne prolazi ovuda, em sto Rusi mogu da okrenu pa da Juzni Tok ne ide kroz Srbiju. Cini mi se da je ta prica samo opravdanje za ono sto se trazi od Rusa, a to je da za NIS plate realnu cenu, a ne cenu dogovorenu u kafani, posle desete vodke.
 
Ima par nejasnih stvari kada se prica o tim gasovodima.

Prvo Nabuko ne prolazi kroz Srbiju. Da ne kacim tu sliku deseti put ovde, ima lepo na njihovom sajtu.
Drugo, Nabuko prolazi na primer kroz Rumuniju, kao i Juzni Tok. Tako da price da ce SAD da nekako zabrane prolazi Juznog Toka ne piju vodu, jer je npr u Rumuniji overen sporazum o prolasku Juznog Toka.
Trece, ove price o Dinkicu. Em sto nabuko ne prolazi ovuda, em sto Rusi mogu da okrenu pa da Juzni Tok ne ide kroz Srbiju. Cini mi se da je ta prica samo opravdanje za ono sto se trazi od Rusa, a to je da za NIS plate realnu cenu, a ne cenu dogovorenu u kafani, posle desete vodke.

Значи по теби Руси, немају намеру да кроз Србију пролазе са својим гасоводом, већ то користе само да би узели НИС. Веома нејасно. Наравно да Набуко пролази кроз Србију, исто као што кроз Србију пролази и Јужни ток. Да Набуко не пролази кроз Србију, НАТО неби долазио на КиМ (након пада Варпавског уговора, један од разлода којим је аргументовано ширење НАТО-а на исток и његовог даљег опстанка је измећу остлаог и обезбеђење слободног и несметаног транспорта нафте и гаса из Каспијког басена ка Европи, због тога је Нато и у Турској и у Србији, Румунији, Македонији). Суштина је да САД спречи да се Јужни ток снабдева Европу гасом, већ да то иде преко гасовода Набуко.
 
Poslednja izmena:
Значи по теби Руси, немају намеру да кроз Србију пролазе са својим гасоводом, већ то користе само да би узели НИС. Веома нејасно. Наравно да Набуко пролази кроз Србију, исто као што кроз Србију пролази и Јужни ток. Да Набуко не пролази кроз Србију, НАТО неби долазио на КиМ (након пада Варпавског уговора, један од разлода којим је аргументовано ширење НАТО-а на исток и његовог даљег опстанка је измећу остлаог и обезбеђење слободног и несметаног транспорта нафте и гаса из Каспијког басена ка Европи, због тога је Нато и у Турској и у Србији, Румунији, Македонији). Суштина је да САД спречи да се Јужни ток снабдева Европу гасом, већ да то иде преко гасовода Набуко.

Ne ne ne. Rusi hoce da ovuda ide Juzni Tok. A NIS hoce da uzmu za dzabe, i ja ih razumem, sto da ne uzmu MONOPOL kad su kreteni hteli da im daju. Pa se sad protura prica da Dinkic radi za Amere, a niko ne pominje one koje poklanjaju MONOPOL Rusima za smesnu kintu.

Ono sto ne razumem je ta prica da Nabuko ide kroz Srbiju.
Ima li neki POUZDAN link da je to bas tako?
Na glavnom sajtu ima slika, i po tome Nabuko ne ide kroz Srbiju.
 
Ne ne ne. Rusi hoce da ovuda ide Juzni Tok. A NIS hoce da uzmu za dzabe, i ja ih razumem, sto da ne uzmu MONOPOL kad su kreteni hteli da im daju. Pa se sad protura prica da Dinkic radi za Amere, a niko ne pominje one koje poklanjaju MONOPOL Rusima za smesnu kintu.

Ono sto ne razumem je ta prica da Nabuko ide kroz Srbiju.
Ima li neki POUZDAN link da je to bas tako?
Na glavnom sajtu ima slika, i po tome Nabuko ne ide kroz Srbiju.

А видиш ти имаш неке мапе да не иде, ја имам да иде, Ко зна, можда моја није добра, а можда ни твоја. У сваком случају небутно, иде ли кроз Србију или не. Свакако да је по нас погубно, што не иде, па самим тим што спречавамо изградњу пројекта Јужни ток, двоструко губимо, дакле тиме не добијамо ни Набуко, већ ћемо и даље да Мађарима тј. Молу плаћамо огромне таксе за транзит гаса. САД пре свгеа настоје да спрече да Русија снабдева Европу трасом Јужног тока.

Словенија, озбиљно размишља да прихвати пројекат Јужни ток.
 
А видиш ти имаш неке мапе да не иде, ја имам да иде, Ко зна, можда моја није добра, а можда ни твоја. У сваком случају небутно, иде ли кроз Србију или не. Свакако да је по нас погубно, што не иде, па самим тим што спречавамо изградњу пројекта Јужни ток, двоструко губимо, дакле тиме не добијамо ни Набуко, већ ћемо и даље да Мађарима тј. Молу плаћамо огромне таксе за транзит гаса. САД пре свгеа настоје да спрече да Русија снабдева Европу трасом Јужног тока.

Словенија, озбиљно размишља да прихвати пројекат Јужни ток.

Od te price tesko da ce biti nesto, jer jedna po jedna, zainteresovane zemlje ratifikuju sporazum o Juznom Toku.
I mi cemo cim se odblokira skupstina.
A druga stvar, NIS i gasovod koliko znam nisu vezane stvari. Niko ne spori nista za gosovod, vec za NIS, ciju prodaju su obecali ministri iz DSS/NS, a kojima Rusija dobija MONOPOL u Srbiji za smesne pare.
 
Od te price tesko da ce biti nesto, jer jedna po jedna, zainteresovane zemlje ratifikuju sporazum o Juznom Toku.
I mi cemo cim se odblokira skupstina.
A druga stvar, NIS i gasovod koliko znam nisu vezane stvari. Niko ne spori nista za gosovod, vec za NIS, ciju prodaju su obecali ministri iz DSS/NS, a kojima Rusija dobija MONOPOL u Srbiji za smesne pare.

Наравно, око НИС-а, се требало још преговарати и донекле уценити Русе, мада цифра од 400+500 милиона није мала, јер је НИС у лошем стању, мада сматрам да држава не треба да продаје већински пакет. А што се тиче Јужног тока, ако Влада тј. Динкић дозволе тај пројекат, одмах почињем да гласам за ДС.
 
Наравно, око НИС-а, се требало још преговарати и донекле уценити Русе, мада цифра од 400+500 милиона није мала, јер је НИС у лошем стању, мада сматрам да држава не треба да продаје већински пакет. А што се тиче Јужног тока, ако Влада тј. Динкић дозволе тај пројекат, одмах почињем да гласам за ДС.

Mala jeste ako dajes 51%.

Cim odblokiraju skupstinu videcemo, to bese druga tacka dnevnog reda.
 
E bas danas na History-u bilo o toj nafti tamo i o onom cuvenom naftovodu za koji je zapad strahovao da ce ga rusi dici u vazduh malo.
Prikazuju onaj Azerbejdzan ....inace isti pliva na nafti .....svaka druga pumpa na koju naidjes je od predsednikovog sina , narod inace teska beda. Pa onda Gruziju prikazivali i taj deo kuda kao ide naftovod inace posto je kao sve to kriticno podrucje ukopavali su ga. I prikazuju nekog nesretnika matorok preko cije zemlje je prosao naftovod.I kao platili su mu iz British Petroleuma za to i odvali neku cifru u milionaima ali kad prebacise u dolare 500$ . I to mu je to . On sav srecan posto je uboga beda a onaj reporter kaze "ne znam sto je ovaj srecan sto je dobio bednih 500$ za prolazak naftovoda preko njegove njive? "

Sve u svemu tamo je takva beda da je bruka.
 
E bas danas na History-u bilo o toj nafti tamo i o onom cuvenom naftovodu za koji je zapad strahovao da ce ga rusi dici u vazduh malo.
Prikazuju onaj Azerbejdzan ....inace isti pliva na nafti .....svaka druga pumpa na koju naidjes je od predsednikovog sina , narod inace teska beda. Pa onda Gruziju prikazivali i taj deo kuda kao ide naftovod inace posto je kao sve to kriticno podrucje ukopavali su ga. I prikazuju nekog nesretnika matorok preko cije zemlje je prosao naftovod.I kao platili su mu iz British Petroleuma za to i odvali neku cifru u milionaima ali kad prebacise u dolare 500$ . I to mu je to . On sav srecan posto je uboga beda a onaj reporter kaze "ne znam sto je ovaj srecan sto je dobio bednih 500$ za prolazak naftovoda preko njegove njive? "

Sve u svemu tamo je takva beda da je bruka.
U Azerbejdzanu nije tako strasno , bili su mi sada dobri drugari iz Firme na tekmi par dana i kazu da nije lose uopste kao sto se ovde misli ,a ni narod nije toliko bedan makar u Bakuu za ostatak ne znam .
 

Back
Top