tamna tacka u vidnom polju

dejfin

Početnik
Poruka
10
imam 25 godina. vec 3-4 dana pojavljuje mi se neka tamno-siva tacka u vidnom polju (gore desno), koja kada se usredsredim na nju ili kada fokusiram pogled, kao da pobegne na gore. smeta mi narocito kada gledam u svetla povrsine. pojavljuje se periodicno. zapravo preciznije je reci da se "ne pojavljuje" periodicno, npr. par sati dnevno nemam problema, ne vidim je.

da napomenem da sam pre 3 nedelje imala blagi potres mozga - pad sa rolera, jak udarac glavom o bankinu, bljesak u trenutku, nakon toga sve normalno (nisam isla kod lekara, jer sam slicne potrese imala vec dva puta u protekle 3 godine. nisam spavala nakon pada). inace u poslednje vreme priznajem da sam pod stresom, pa mozda i to delimicno utice.

da li je ova "tacka" nesto sto ce proci samo po sebi ili je potrebna poseta lekaru? ukoliko jeste, da li mi mozete preporuciti lekara, pretpostavljam neurologa, u Beogradu, jer sam se uskoro doselila, te ne znam kome bih se najbolje obratila?

hvala unapred na odgovoru!
 
imam 25 godina. vec 3-4 dana pojavljuje mi se neka tamno-siva tacka u vidnom polju (gore desno), koja kada se usredsredim na nju ili kada fokusiram pogled, kao da pobegne na gore. smeta mi narocito kada gledam u svetla povrsine. pojavljuje se periodicno. zapravo preciznije je reci da se "ne pojavljuje" periodicno, npr. par sati dnevno nemam problema, ne vidim je.

da napomenem da sam pre 3 nedelje imala blagi potres mozga - pad sa rolera, jak udarac glavom o bankinu, bljesak u trenutku, nakon toga sve normalno (nisam isla kod lekara, jer sam slicne potrese imala vec dva puta u protekle 3 godine. nisam spavala nakon pada). inace u poslednje vreme priznajem da sam pod stresom, pa mozda i to delimicno utice.

da li je ova "tacka" nesto sto ce proci samo po sebi ili je potrebna poseta lekaru? ukoliko jeste, da li mi mozete preporuciti lekara, pretpostavljam neurologa, u Beogradu, jer sam se uskoro doselila, te ne znam kome bih se najbolje obratila?

hvala unapred na odgovoru!

Vazno je da se javite oftalmologu (nemojte da zaboravite da napomenete taj udarac glave). Za voznju sa rolerima, nosite sledeci put kacigu (ima super kaciga raznih boja i oblika, a cuvaju vam glavu; inace u svetu se nose i bas su "cool").
 
Ako imas slican problem, neophodno je da se javis oftalmologu (ocnom), pogotovu ako je pre pojavljivanja simptoma bilo nekih udaraca u glavu, padova, povreda, saobracajne nezgode ili slicnih akcidenata u kojima je doslo do udarca u glavu. U svakom slucaju, neophodan je pregled lekara i valjalo bi da pozuris sa tim.
 
Bio sam kod ocnog i merio mi je pritisak u ocima (16mhg) , sirio zenice , i nista nije video da nije u redu. Ja imam ustvari u vidnom polju desnog oka malo iznad centra , kad je jaka svetlost kao neku bezbojnu tacku koja titra . To je velicine teniske loptice na daljini od jednog metra ( ne znam kako drugacije da objasnim ) A kad zatvorim oci na tom mestu se vidi kao tamno plava tacka , kao da sam gledao u cijalicu na tom mestu.

Verovatno to nije isto kao kod te devojke , ne znam ,ali me nervira. Isao sam da proverim secer i to je u redu. Mislim da jesam udario glavu o gepek auta ali nije bilo sad tako bas jako ali imam cvorugu. :neutral:
 
Bio sam kod ocnog i merio mi je pritisak u ocima (16mhg) , sirio zenice , i nista nije video da nije u redu. Ja imam ustvari u vidnom polju desnog oka malo iznad centra , kad je jaka svetlost kao neku bezbojnu tacku koja titra . To je velicine teniske loptice na daljini od jednog metra ( ne znam kako drugacije da objasnim ) A kad zatvorim oci na tom mestu se vidi kao tamno plava tacka , kao da sam gledao u cijalicu na tom mestu.

Verovatno to nije isto kao kod te devojke , ne znam ,ali me nervira. Isao sam da proverim secer i to je u redu. Mislim da jesam udario glavu o gepek auta ali nije bilo sad tako bas jako ali imam cvorugu. :neutral:


Veoma moguce da si imao infarkt (prema simptomima koje navodis)...to sto pominjes zvuci kao "wool spot" i tipicna je posledica infarkta.
 
Bio sam kod ocnog i merio mi je pritisak u ocima (16mhg) , sirio zenice , i nista nije video da nije u redu. Ja imam ustvari u vidnom polju desnog oka malo iznad centra , kad je jaka svetlost kao neku bezbojnu tacku koja titra . To je velicine teniske loptice na daljini od jednog metra ( ne znam kako drugacije da objasnim ) A kad zatvorim oci na tom mestu se vidi kao tamno plava tacka , kao da sam gledao u cijalicu na tom mestu.

Verovatno to nije isto kao kod te devojke , ne znam ,ali me nervira. Isao sam da proverim secer i to je u redu. Mislim da jesam udario glavu o gepek auta ali nije bilo sad tako bas jako ali imam cvorugu. :neutral:

Ok, sa nalazim od ocnog lekara trazices uput od opste prakse za neurologa i javices se neurologu na pregled. Laboratorijske analize (krvna slika i biohemija) se podrazumevaju pre toga.
 
(Pomozi mi Boze i daj mi strpljenja...:dash:)

Oprosti, a cega je imao infarkt? Pojasni nam malo svoju teoriju i izvedeni zakljucak?:sad2:


Ne razumem ovakvu reakciju...

Covek je napisao:

"A kad zatvorim oci na tom mestu se vidi kao tamno plava tacka , kao da sam gledao u cijalicu na tom mestu."

...a to je tipicno za infarkt...ne vidim sta tu ima da se pojasnjava. Naravno, tacnu dijagnozu ce postaviti oftalmolog, ali taj pregled traje poduze i treba naci nekog strpljivog ko ce uspeti da vidi taj wool spot (ako je to u pitanju, naravno).
 
Ama cega infarkt, covece dragi?! Za koji infarkt je to tipicno? Bubrega? Pluca? Mozga? Srca? Jetre? Retine?.....Znas li sta je infarkt uopste i cega sve infarkt moze da se ima? Te za koji infarkt mislis da je 'to' tipicno? Tacnu dijagnozu ne moze da postavi oftalmolog, i taj pregled ne traje poduze, i covek nije za oftalmologa nego za neurologa. Stvarno se uvek zapanjim sa koliko licnog samopouzdanja tresnete nekome dijagnozu i terapiju - kao d aste u najmanju ruku preko puta coveka u ordinaviji nakon opsezne i temeljne dijagnostike doktor nauka medicine iz upravo te oblasti. Neverovatno....
 
Ama cega infarkt, covece dragi?! Za koji infarkt je to tipicno? Bubrega? Pluca? Mozga? Srca? Jetre? Retine?.....Znas li sta je infarkt uopste i cega sve infarkt moze da se ima? Te za koji infarkt mislis da je 'to' tipicno? Tacnu dijagnozu ne moze da postavi oftalmolog, i taj pregled ne traje poduze, i covek nije za oftalmologa nego za neurologa. Stvarno se uvek zapanjim sa koliko licnog samopouzdanja tresnete nekome dijagnozu i terapiju - kao d aste u najmanju ruku preko puta coveka u ordinaviji nakon opsezne i temeljne dijagnostike doktor nauka medicine iz upravo te oblasti. Neverovatno....


Ponovo se pitam, cemu ovakve reakcije...???

Covek govori o vidu...sigurno ne mislim na infarkt malog prsta na levoj ruci, lepo sam naveo "wool spot". Ja razloga zato to pisem imam, a samopouzdanje sa kojim ti pises je za cudjenje.

Infarkt oka moze da ustanovi samo oftalmolog, pregled traje dugo jer se takvi infarkti na subkapilarnom nivou tesko uocavaju.

I za kraj, sve ovo sto sam napisao pisem iz najbolje namere, da coveku pomognem jer odlicno znam kako je neprijatan taj osecaj koji opisuje. Kada mi se to prvi put desilo bilo je izuzetno neprijatno i nisam lako nasao oftalmologa koji je to dijagnostikovao. Sada, posle osmog puta, vise i ne obracam paznju...
 
dr:
I zato sto se tebi to desilo , to mora biti i kod drugih ljudi.
Molim te, ne sumnjam u dobre namere, ali put do pakla je poplocan dobrim namerama.

Naravno da ne mora, ali posto je opis koji je dat identican onome sto ja vidim i veoma karakteristican moguce je da je ista stvar u pitanju...kao sto sam napisao u prvom postu, "veoma je moguce"! Ono sto treba da ucini je da ode na detaljan pregled kod dobrog oftalmologa i to je jedini cilj i razumno resenje. To i jeste greska mog prvog posta, sto nisam preporucio coveku da odmah ode kod oftalmologa.

Komentar o namerama je stvarno suvisan, veoma me cude ovakve reakcije...put do pakla i dobre namere...:(
 
Poslednja izmena:
Ponovo se pitam, cemu ovakve reakcije...???

Covek govori o vidu...sigurno ne mislim na infarkt malog prsta na levoj ruci, lepo sam naveo "wool spot". Ja razloga zato to pisem imam, a samopouzdanje sa kojim ti pises je za cudjenje.

Infarkt oka moze da ustanovi samo oftalmolog, pregled traje dugo jer se takvi infarkti na subkapilarnom nivou tesko uocavaju.

I za kraj, sve ovo sto sam napisao pisem iz najbolje namere, da coveku pomognem jer odlicno znam kako je neprijatan taj osecaj koji opisuje. Kada mi se to prvi put desilo bilo je izuzetno neprijatno i nisam lako nasao oftalmologa koji je to dijagnostikovao. Sada, posle osmog puta, vise i ne obracam paznju...

Reakcija tome sto si neprecizan i sto pacijent ne mora da zna sta su wool spots, a infarkta ima raznih, infarkt mozga daje ispade u vidnom polju, infarkt srca takodje moze davati skotome, infarkt retine takodje daje ispade u vidnom polju, dakle sigurno ni ja nisam mislila na infarkt malog prsta! Samopouzdanje sa kojim ja pisem bazira se na cinjenici da znam sta znaci rec infarkt, gde sve moze da se javi i koji sve mogu dati ispade u vidnom polju, a ovo sto covek opisuje svakako nije infarkt oka, odnosno najmanje je verovatno da se radi o infarktu retine. Sa druge strane ima mnogo verovatnijih uzroka iz njegovih podataka, a koji se ne svode na infarkt. Ite uzroke treba da utvrdjuje lekar u ordinaciji pa i da postavi dijagnozu. A sto se tvojih 8 ili 9 'infarkta' tice, bolje bi bilo da umesto oftalmologa (koji samo konstatuje promenu) nadjes lekare(e) koji ce se baviti time zasto ti se to desava jer broj puta koji ti se to desilo svakako nije beznacajan da bi prestao da obracas paznju na to.
 
Poslednja izmena:
I u dodatku, infarkt oka izaziva akutno i privremeno (ponekad i trajno slepilo): ”Infarkt oka” je vaskularna bolest retine ( mrežnjače). Najčešće je u pitanju tromboza venskog krvnog suda ( venska okluzija) ili ređe arterijska, koja se karakteriše naglim, bezbolnim gubitkom vida. Promene koje prate ova stanja mogu biti trajne ili privremene u zavisnosti od mesta lezije i veličine krvnog suda. Terapija je medikamentozna, laser u određenim fazama bolesti, a u odmaklim stadijumima je ponekad potrebna operacija.
A pomenute 'wool spots' su zone ishemije na nervnim vlaknima u retini i vide se kao bele vataste tackice zbog cega se i zovu wool spots, FUNDOSKOPIJOM. Na subvaskularnom nivou tu nema sta da se vidi, jer zapravo dolazi do naticanja povrsnog dela (u predelu promene) retine sto ostecuje nervna vlakna a sve zbog ishemije nerva sto dovodi do smanjene aksonskog transporta i nagomilavanja intrecelularnih produkata koji onda dovode do otoka retine na tom delu. Najcesce bolesti koje izazivaju ovakve promene su DIJABETES i HIPERTENZIJA. Promena se na 'subvaskularnom nivou' uopste ne moze videti, ali se vidi POSLEDICA promene, a to je wool spot, odnosno opisani fenomen gore. Wool spots se mogu takodje javiti u veoma malom broju slucajeva i kao idiopatska promena, dakle ne kao posledica neke sistemske bolesti, i mogu se same od sebe povuci. No verovatnije je da do njih dolazi kod vec pomenutih stanja (kao najlaksih za tretman) a i kod jojs 6-7 drugih stanja koja sad necu navoditi. Svakako se ne radi o INFARKTU oka, koje izaziva slepilo kao sto rekoh. Dakle, nije sve bas lakonska prica 'ja sam to imao pa sad znam sve o tome.' Coveku je radjena fundoskopija, nista nije pronadjeno, secer nema, verovatno ni hipertenziju (vec bi ga oftalmolog na to upozorio), ocni pritisak je uredan - dakle nema ni govora o infarktu oka. Ali podatak o udarcu u glavu govori u rilog tome da treba da poseti neurologa.
 
Da ne quotiram oba gornja teksta, dacu svoj skroman komentar na oba ovde.

Da, bio sam neprecizan i pacijent stvarno ne mora da zna sta je wool spot, ali ce mu to oftalmolog vec reci (ako je to u pitanju). Naravno da znam da infarkta ima raznih.

Ovo sto covek opisuje je IDENTICNO onome sto ja vidim (kada mi se to desi), a meni je dijagnostikovan infarkt, tj okluzija. Ukratko, objasnjenje je da je krvni su u infarktu i da se to desava na subkapilarnom nivou. Covek me je pregledao izuzetno dugo, uspeo je da pronadje mesto infarkta, cak ga je i snimio (ne znam kako se taj aparat zove) i ja taj snimak imam, mogu da ga skeniram i ovde postavim ako ne verujes. To mesto koje je u infarktu oftalmolog je u nalazu nazvao "wool spot". Inace, u pocetnoj fazi ja to vidim upravo kao sto je gore opisano - kada zatvorim oci kao tacku koju ostavlja duze gledanje u jaci izvor svetlosti. Kasnije se to pretvori u mesto nejasnog vida, kao da se u toj oblasti gleda kroz ustalasanu vodu (nisam imao bolji nacin da to opisem).

Dakle, jeste na subvaskularnom nivou, jeste infarkt oka, wool spots se itekako vide, vremenom (nekada za par nedelja, nekada za nekoliko mseci) se sve povuce samo (upravo kao sto mi je oftalmolog prvi put rekao). Napominjem da sam isao kod vrhnskog oftalmologa, posle konsultacije sa vise lekara koji poznaju problematiku; tek je on (kao treci) uspeo da uoci promenu i postavi dijagnozu.

Dijabetes nemam, hipertenziju imam u blagom obliku, ali je konstantno pod upravljanjem adekvatnim medikamentima i pod svakodnevnom kontrolom kucnim aparatom. Svaki put kada mi se desila okluzija radilo se o visoko stresnoj situaciji.

Interesantnan je podatak (ovim stvarno nemam nameru da bilo koga uznemirim) da se okluzije javljaju u vecim brojevima kod HIV pozitivnih pacijenata.

Na kraju, naravno da covek treba da poseti i neurologa i oftalmologa, od toga svakako nikakve stete imati nece.
 
Ja od kad znam za sebe imam u vidnom polju neke sive kruzice, iskrivljene linije, kao kad se gleda kroz mikroskop od prilike.. Ne primecujem ih inace vec samo kad obratim paznju na to...Posebno ih vidim kad gledam u sneg npr i tako nesto belo, i onako se pomeraju brze od pogleda..Nisam nikad isla kod lekara jer mi je dosta njih reklo da i oni to imaju..
 
Uh , ovo za HIV si me bas uplasio. Nisam rekao ali imam povremeno hipertireozu koja mi se vracala tri puta za 12 godina . Tada sam uzimao "Favistan" i to se polako povlacilo. Znam da se ta bolest manifestuje i na oci kao buljavost , ali kod mene se to nije desilo valjda sto sam se odmah lecio cim se pojavljivala veca koncentracija hormona.
Obradovalo me je jedino to sto si rekao da moze samo da se povuce.
 
Uh , ovo za HIV si me bas uplasio. Nisam rekao ali imam povremeno hipertireozu koja mi se vracala tri puta za 12 godina . Tada sam uzimao "Favistan" i to se polako povlacilo. Znam da se ta bolest manifestuje i na oci kao buljavost , ali kod mene se to nije desilo valjda sto sam se odmah lecio cim se pojavljivala veca koncentracija hormona.
Obradovalo me je jedino to sto si rekao da moze samo da se povuce.


Bolje onda da nisam ni navodio HIV...:)...naravno, to da se ceste i brojne okluzije javljaju kod HIV pozitivnih pacijenata mi je rekao oftalmolog koji ima iskustva sa takvim slucajevima, nisam izmislio niti sam citao u novinama. O hipertireozi ne znam nista, pa samim tim i njenom povezanoscu sa oftalmoloskim problemima.

Postovi koje sam napisao su iskljucivo inspirisani tvojim opisom problema koji vidis, jer sam ja kada mi se to desavalo video identicno. Ovo, naravno, ne mora da znaci da se radi o istom problemu. Ono sto ja mogu da ti preporucim je da odes kod nekog dobrog privatnog oftalmologa (ne verujem da ce bilo koji u domu zdravlja da potrosi sat i vise vremena na detaljan pregled), da mu opises problem, pa neka on odluci sta treba da se radi, a to ce, izmedju ostalog, najverovatnije biti i detaljan pregled ocnog dna pri rasirenim zenicama, narocito na oku gde ti se ta pojava javila.

Osim toga, svakako da nije lose da poslusas i druge savete i odes i do neurologa, ali ponovni odlazak kod oftalmologa ne moze da ti steti sigurno, osim sto ce da te "olaksa" za izvesnu sumu novca ako se odlucis za privatnu kliniku.
 
Da li je on tebi davao neku terapiju ili je samo konstatovao da imas infarkt oka i na tome se zavrsilo. I da li imas neke svoje nacine kako si sebi pomagao u tim slucajevima.

Ne, nikakva terapija nije potrebna, samo je postavljena dijagnoza, uradjen snimak cotton-wool spota i na tome se zavrsilo. Prvi incident koji mi se desio je bio "najjaci" i posle njega je trebalo najvise vremena, par meseci, da se sve vrati u normalu (sto sam znao sam jer vise nije bilo mrlje u vidnom polju, a i pregled ocnog dna nije pokazivao vise nista). Ostali incidenti (po 4 na svakom oku) su bili slabijeg intenziteta, za svaki nisam ni isao napregled, nestajali su sami posle 3 nedelje do mesec dana (otprilike). Poslednje dve godine nisam imao nikakav incident.

Jos jednom ti kazem da to sto su nam simptomi identicni ne mora da znaci da je i uzrok isti, idi na pregled da bi bio siguran, nemoj da se oslanjas na moja iskustva. Cak i ako ti pregledom konstatuju da je okluzija u pitanju, ne mora da znaci da ce sve da se zavrsi kao kod mene.
 
Hvala ti druze . Bio sam na pregledu , ali znas kako je kod nas ovde sve aljkavo , sirili mi zenice i pregledali pet sekundi ."Ja nista ne vidim u vasem oku da nije u redu" i to je to . Jedino da odem negde u Beograd na neku privatnu ......videcu.:neutral:
 
Hvala ti druze . Bio sam na pregledu , ali znas kako je kod nas ovde sve aljkavo , sirili mi zenice i pregledali pet sekundi ."Ja nista ne vidim u vasem oku da nije u redu" i to je to . Jedino da odem negde u Beograd na neku privatnu ......videcu.:neutral:


Da li su koristili onaj mali rucni aparat koji lici na baterijsku lampu, koristi se tako sto ti lekar pridje njime toliko blizu da vam se skoro cela dodirulu (pominjao je neko gore fundoskopiju)?

Za 5 sekundi moze to da ti pronadje samo pukom srecom. Meni je tek treci oftalmolog tek sve otkrio i postavio dijagnozu (doduse, vazi za vrhunskog strucnjaka, natocito za probleme na ocnom dnu - tako mi barem rekose lekari koje poznajem). Ako dodjes u BG na pregled, mozes da racunas da ti je kompletan pregled oko 3000DIN i treba da zakazujes...nadam se da ovim nisam prekrsio neko pravilo foruma o komercijalizaciji i sl.
 
da sa tim aparatom mi je gledala i nije nista videla . Pa videcu , mozes da mi das neke adrese na koje da se javim? ako ne ovako javno onda na privatno.

I kazes imao si neke stresove i onda ti se to pojavilo? Znaci to mu dodje kao da ti je to bilo na nervnoj bazi.
 
da sa tim aparatom mi je gledala i nije nista videla . Pa videcu , mozes da mi das neke adrese na koje da se javim? ako ne ovako javno onda na privatno.

I kazes imao si neke stresove i onda ti se to pojavilo? Znaci to mu dodje kao da ti je to bilo na nervnoj bazi.


Meni je tim aparatom (izmedju ostalih) gledao dugo, dugo (minimum petnaest minuta, meni je barem tako izgledalo, ceo pregled je trajao vise od sat vremena) dok nije definitivno utvrdio da se radi o jednoj okluziji, tacno je locirao i utvrdio da rugih nema.

Da, imao sam stresove, ali nema dokaza da su oni uzrok.

Mogu da ti posaljem ime i telefon mog oftalmologa na PP, ovde ne bi bilo u redu.

Ostaje opcija da poslusas i druge savete, tj. da odes na pregled i kod neurologa, o tome ne znam dovoljno da bih ti bilo sta rekao.
 

Back
Top