Savet za novi komp

Impreza

Početnik
Poruka
12
E,ovako
Hteo bih kumcetu da kupim kompjuter za rodjendan,ali se u sve to ic nerazumem,pa bih molio za pomoc.
Posto se radi o detetu 6.razred osnovne skole,igrice su primarne,pa bih zamolio za pomoc oko sastavljanja neke konfiguracije.
cena oko 600-700eura,valjda moze nesto za te pare,a da valja?
Ajd pomagajte,molim vas.
Unapred hvala
 
Pretpostavljam da ti treba i monitor i njega cu uvrstiti...

Monitor : ACER AL1916WDs - Imam taj monitor,slika je lepa,monitor je izgledom onako,nista preterano,mislim da mu je za igre bolji wide zbog vece preglednost ,22" mu je previse ,a i uvek ce pre moci da stavi very high u igrici na 1440x900 nego na 1680x1050,i na taj nacin cemo odliziti da mu igice seckaju - 130e

CPU : INTEL E5200 - procesor je nov,skoro izasao,na istom katku ima rezultate kao E7200 a kosta manje - 70e

MB : Biostar TP35D2-A7 - ploca je dobra,odlican je overclocker sto ce mu biti vazno kasnije - 60e

GPU : PALIT Radeon HD 4870 512MB DDR5 -nema potrebe pricati - 240e

RAM : GEIL 2GB (2x1GB) 800MHz DDR2 Black Dragon - RAM je extra,i sam planiram da uzmem ovaj,2GB ce mu biti dosta za sve igre,al ako mu za koju godinu zafali ,lako ce ubaciti jer je RAM extra jeftin,a bice jos jeftiniji - 35e

HDD : WESTERN DIGITAL Caviar WD3200AAKS 320GB 7k 16MB SATA300 - 320GB ce mu biti dosta,HDD je SATA 2 sto je neki sinonim za brzinu,sam hard ima jednu plocu tako da je brzzz... - 45e

Optika : PIONEER DVR-212D SATA - Optika ko optika - 20e

PSU : CHIEFTEC GPS-550AB-A 550W - 50e

Kuciste : Thermaltake M9 VI1000BW - kuciste extra izgleda sto ce klincu biti veoma vazno,jer se klinci,a i mi veliki,lozimo na izgled. - 50e

I za 10e koji brobijaju budget mu kupi neki mis tastaturu,njemu ne treba nesto extra gamersko jer dok dotle dogura,moce sam da kupi...
 
Poslednja izmena:
Pretpostavljam da ti treba i monitor i njega cu uvrstiti...

Monitor : ACER AL1916WDs - Imam taj monitor,slika je lepa,monitor je izgledom onako,nista preterano,mislim da mu je za igre bolji wide zbog vece preglednost ,22" mu je previse ,a i uvek ce pre moci da stavi very high u igrici na 1440x900 nego na 1680x1050,i na taj nacin cemo odliziti da mu igice seckaju - 130e

CPU : INTEL E5200 - procesor je nov,skoro izasao,na istom katku ima rezultate kao E7200 a kosta manje - 70e

MB : Biostar TP35D2-A7 - ploca je dobra,odlican je overclocker sto ce mu biti vazno kasnije - 60e

GPU : PALIT Radeon HD 4870 512MB DDR5 -nema potrebe pricati - 240e

RAM : GEIL 2GB (2x1GB) 800MHz DDR2 Black Dragon - RAM je extra,i sam planiram da uzmem ovaj,2GB ce mu biti dosta za sve igre,al ako mu za koju godinu zafali ,lako ce ubaciti jer je RAM extra jeftin,a bice jos jeftiniji - 35e

HDD : WESTERN DIGITAL Caviar WD3200AAKS 320GB 7k 16MB SATA300 - 320GB ce mu biti dosta,HDD je SATA 2 sto je neki sinonim za brzinu,sam hard ima jednu plocu tako da je brzzz... - 45e

Optika : PIONEER DVR-212D SATA - Optika ko optika - 20e

PSU : CHIEFTEC GPS-550AB-A 550W - 50e

Kuciste : Thermaltake M9 VI1000BW - kuciste extra izgleda sto ce klincu biti veoma vazno,jer se klinci,a i mi veliki,lozimo na izgled. - 50e

I za 10e koji brobijaju budget mu kupi neki mis tastaturu,njemu ne treba nesto extra gamersko jer dok dotle dogura,moce sam da kupi...


evo jedne dobre konfe za kuma
 
phenom s tri jezgra ,gigabajt ploca ...ispod toga ne idi
A zasto,svaki Dual Core ce uraditi posao i to jako dobro,ako nisi obratio paznju covek trazi gamersku konfu ,a za gamera je najbitnija graficka,dok je procesor bitniji kod nekog profi rada (auto CAD,3DS max,PS...jer su to programi koji znaju da iskoriste pun potencijal Multi core procesora,sto igrice jos uvek ne umeju,a i one koje umeju su retke,tako da mu je DC bolji izbor).

Sto gigabyte ploca,pa ova ploca sto sam ja stavio je extra,ako ne verujes procitaj malo rewiewe na netu.
 
znam za graficku
ali sam predlozio proces da se ne izradi moze i xenon (al cena je smesna u razlici )jer je jako dobar za milisekund otvori ti se sistem a pri tom otvoris podosta datoteka ... za graficku koja ide sa hladnjakom i memorijom dd3 od 2 Gb
a tebe nisam citao ,izvini ne fermam duge postove :D
 
znam za graficku
ali sam predlozio proces da se ne izradi moze i xenon (al cena je smesna u razlici )jer je jako dobar za milisekund otvori ti se sistem a pri tom otvoris podosta datoteka ... za graficku koja ide sa hladnjakom i memorijom dd3 od 2 Gb
a tebe nisam citao ,izvini ne fermam duge postove :D


WTF??? Daj covece daj i meni malo toga na cemu si...treba mi nisam vec dugo nista rokao...kao prvo sve graficke imaju hladnjak kao drugo di ces nac 2GB na normalnoj grafi...mi pricamo o kucnim grafama a ne fireGL i tim cudima qq. A o ovom za procesor zaista nemam komentara.....

EDIT : I nije dd3 vec ddr3 a nije ni ddr3 vec gddr3 posto je to memorija na grafickoj....a nije ni 2Gb, jer je to Gigabit a to ti je oko 256MB kada se pretvori u bajtove.
 
Poslednja izmena:
samo tu grafu po meni ne treba davati laiku, jer ako pocne da se pregreva kao sto ima obicaj, kumce nece znati pa ce da dolaze vatrogasci...tu grafu u dobr4o provetreno kuciste ili drugi bolji kuler..inace ce leti na visokim temp. da bidne svasta :)
 
U tom kućištu i sa tim napajanjem sve će biti OK. Mislim samo da je to preskupa igračka za dete koje ide u 6-ti razred. HD4850 je po meni bolji izbor i neki Phenom X3 8450 na J&W ploči 770 koja ima 2xPCIe-16x te je moguć CF, memoriju 1066MHz, a za razliku u ceni kupiti besnu tastaturu sa mišem i 22" monitor. Procesor E5200 je naslednik 2xxx serije te ne bi trebalo njega porediti sa E7200 jer je to čist greh.
 
znaci sigurni ste da se grafa nece pregrejati? on verovatno nece cistiti komp tako cesto, mozda i nikad tako da :)
mozda neka malo sporija ali sigurnija alternativa?
ili odma mu stavimo neki bolji kuler od 30 e pa da uziva bez brige ?
 
Biće vruća sigurno, tu nema govora, ali će u tom kućištu sa tim napajanjem biti ne previše vruća jer će imati stabilno napajanje sa pravim vrednostima napona i kućište u kome ima prostora da se ta grafa o'ladi.

Što se tiče perfomansi kompa, one će ozbiljno skočiti sa Phenomom X3, ATI matičnom i grafičkom zbog daleko veće memorijske propusnosti itd. Ali opet da se vratim na ono što već napisah - dete je 6-ti razred, na 19-tici neće nešto videti razliku između 4850 i 4870, to će uvideti samo game manijaci koji nemaju pametnija posla nego da gube vreme igrajući se sa skupim igračkama koje će već za dva meseca biti zaboravljene. Daleko je bolje kompletirati omni računar sa većim ekranom i nekom lepom tastaturom i mišem. Ovo je za njega:

AMD Phenom X3 8450
2x1024 (2GB) DDR2 1066 Geil BlackDragon
500GB S-ATA2 7200 WD
Gainward HD4850 512DDR3
J&W 770 Ati 770 CrossFire chipset
Sony-NEC AD-5200S DVDRW
Eurocase ML-550 550w
Microsoft Black Value pack
Monitor ACER AL2206W 22" TFT Wide

49.600,00 din.

Za ostatak može još bolji set tastature i miša, ili za 4.000,00 neki 2.1 zvučnici i TV kartica itd itd.
 
Poslednja izmena:
znaci sigurni ste da se grafa nece pregrejati? on verovatno nece cistiti komp tako cesto, mozda i nikad tako da :)
mozda neka malo sporija ali sigurnija alternativa?
ili odma mu stavimo neki bolji kuler od 30 e pa da uziva bez brige ?
ma kako pregrejavanje,kusiste je extra,ima dve 12-tice ,1 da uvlaci vazduh,jedna da izbacuje,sa strane na providnom delu kucista ima mesta za 2x12-ice sto ce dodatno da ladi bas CPU I GPU,takodje moze da stavi jos najmanje dve 12-tice napred da uvlace vazduh,tako da oko tempteratura ne treba da brines,kuciste takodje ima filtere za prasinu sto znaci da nece prasina tako lako ulaziti,mada da ce je biti,bice je,al mnogo manje nego u nekom drugom kucistu bez filtera,tako da ni o tome ne treba da brines...

Biće vruća sigurno, tu nema govora, ali će u tom kućištu sa tim napajanjem biti ne previše vruća jer će imati stabilno napajanje sa pravim vrednostima napona i kućište u kome ima prostora da se ta grafa o'ladi.

Što se tiče perfomansi kompa, one će ozbiljno skočiti sa Phenomom X3, ATI matičnom i grafičkom zbog daleko veće memorijske propusnosti itd. Ali opet da se vratim na ono što već napisah - dete je 6-ti razred, na 19-tici neće nešto videti razliku između 4850 i 4870, to će uvideti samo game manijaci koji nemaju pametnija posla nego da gube vreme igrajući se sa skupim igračkama koje će već za dva meseca biti zaboravljene. Daleko je bolje kompletirati omni računar sa većim ekranom i nekom lepom tastaturom i mišem. Ovo je za njega:

AMD Phenom X3 8450
2x1024 (2GB) DDR2 1066 Geil BlackDragon
500GB S-ATA2 7200 WD
Gainward HD4850 512DDR3
J&W 770 Ati 770 CrossFire chipset
Sony-NEC AD-5200S DVDRW
Eurocase ML-550 550w
Microsoft Black Value pack
Monitor ACER AL2206W 22" TFT Wide

49.600,00 din.

Za ostatak može još bolji set tastature i miša, ili za 4.000,00 neki 2.1 zvučnici i TV kartica itd itd.
OK nije ni ovo tvoje lose,al ja sam razumeo da coveku treba komp za igranje,a tu je najvaznija graficka,dok sa boljim procesorom moze dobiti samo 2-3FPS,dok sa boljom grafickom dobija mnogo vise,tako da CPU tu nije preterano vazan,a ovaj e5200 je dobar CPU,i nije ga greh porediti sa e7200,zasto bi bio,pa ako on kosta 20e znaci li to da je odma losiji?..e pa nije,procesor na istom taktu (znaci e5200 na 3,6GHz i e7200 na 3,6GHz daju potpuno iste ili svrlo slicne rezultate sa minimalnim razlikama koje ne opravdavaju 20e vecu cenu)
Razliku izmedju 4850 i 4870 nece videti sad,ali za godinu dana sigurno hoce,kad sa 4850 ne bude mogao da stavi very high a sa ovom moze,i u svakom slucaju je 4870 kvalitetnije graficka i tu nema price.
Ram si mu stavio isti ko sto sam ja rekao i to je extra.
HDD si mu stavio od 500GB,nisi naveo model ,ali pretpostavljam da ima dve ploce od 250GB sto je dosta losija solucija,jer u igrama a i u drugom radu na kompu mu je vazan HDD,jer ce mu trebati mnogo manje da loadinguje igru ili ucta neki dokrument ili nesti,u cemu mu CPU ne moze pomoci,tako da performanse samog racunara dosta zavise od HDD-a,tako da mislim da je onaj sto sam ja preporucio WD3200AAKS bolje resenje,jer ima bolje performanse...

Ali dobro ,ono je bila moja konfiguracija,tj moj predlog za konfu,svako ima pravo da sastavi bolju (ako moze)

Ajde kad si vec tako zapeo za taj X3 onda se potrudi da procitas ovo i da vidis da je e7200 u ovom slucaju mnogo logicnije i bolje resenje...
http://www.legionhardware.com/document.php?id=751&p=0
http://www.tweaktown.com/reviews/1427/1/intel_core_2_duo_e7200_budget_penryn/index.html

A ako ti nije na odmet pogledaj i ovo,jer se direktno odnosi za game performanse,a ovaj komp je namenjen za gamera.
http://www.legionhardware.com/document.php?id=751&p=5
e ako si procitao onda si mogao da vidis da je e7200 tj. e5200,jer su procesori isti,mnogo bolje resenje za igrice od ovog X3 8450.

A ako mi slucajno ne verujes da je e5200 isti tj vrlo slican e7200 onda pogledaj i ovaj rewiew
http://www.benchmark.co.yu/forum/showthread.php?t=171561&page=1
a evo ti i izvora,ako ne verujes likovima sa bencha:
http://www.sx-team.com/forum/index.php?showtopic=1311

Mislim da je sada jasno da je moja konfa bolja,a ako ti ovo nije bilo dovoljno da vidis zasto da izabere moju a ne tvoju konfu idi lupi se kiflom po levom uvetu...
 
Poslednja izmena:
Eo jedna stvar koju je on lepo reka ^^^ Bolje sad uzeti neki DC procesor koji kad se OC daje do jaja rezultate nego neki TC sto bas i nije ekonomicno za igre...za igre je dooooosta vaznija grafa no proc...barem sto se efekata tice. A i taj proc sigurno nece bit tech suck jos barem godinu dana, godinu i po.

EDIT : Sad citam i da si mu stavio i kuciste sa genericnim napajanjem sto ne bih u zivotu sebi stavio ako vec imam budzet 700e ...za 700e to je no no
 
Poslednja izmena:
HDD si mu stavio od 500GB,nisi naveo model ,ali pretpostavljam da ima dve ploce od 250GB sto je dosta losija solucija,jer u igrama a i u drugom radu na kompu mu je vazan HDD,

Ali dobro ,ono je bila moja konfiguracija,tj moj predlog za konfu,svako ima pravo da sastavi bolju (ako moze)

Ajde kad si vec tako zapeo za taj X3 onda se potrudi da procitas ovo i da vidis da je e7200 u ovom slucaju mnogo logicnije i bolje resenje...
[
e ako si procitao onda si mogao da vidis da je e7200 tj. e5200,jer su procesori isti,mnogo bolje resenje za igrice od ovog X3 8450.


Mislim da je sada jasno da je moja konfa bolja,a ako ti ovo nije bilo dovoljno da vidis zasto da izabere moju a ne tvoju konfu idi lupi se kiflom po levom uvetu...



Tvoj predlog je sjajan i ništa loše za njega nisam spomenuo, ali po mom mišljenju to nije za dete koje ide u 6-ti razred jer nije mu igranje jedina namena iako je spomenuta i predložio sam kompletno rešenje za sve to i ništa više jer njemu neko kupuje to, a ne on. Nekome savetovati da se lupi kiflom po levom uvetu je više nego neprimerena stvar. Ulaziti u polemiku koliko je dobar ovaj ili onaj procesor je bezveze iz krajnje prostog razloga - perfomanse procesora su ništavne ako nije na adekvatnoj ploči, u sintetičkim testovima sa blagim OC-om E5200 će imati bolje rezultate od Phenoma X3 8450 koji radi na 2,1GHz ali kako procesor ne čini celu mašinu HT 3,0 na AMD pločama će to anulirati pa čak i biti u prednosti.... i tako do sutra.
Grafika HD4870 je svakako čudo spram bilo koje danas, ali samo danas. Već oko nove godine koštaće manje nego danas HD4850 pa je normalno razmisliti i o tome jer šta to neće moći da 'odigra' HD4850 ? Detetu jednostavno treba pokloniti potpun proizvod, da ima sve i da ta mašina spremno sačeka dolazak blue ray igara i filmova, a to je svakako AMD Phenom kombinacija i sada ne toliko skupa memorija na 1066MHz i naravno grafika najnovije generacije mada stvarno ne vidim razlog da to ne bude E5200 sa P35 pločom jer cena 'kompleta' MB i CPU je ista.
Mnogi me znaju sa ovog foruma i takođe znaju da radim sa novom robom, tako da nemam HDD-ove strog tipa (nemam pojma kako si došao do zaključka koji sam pominjao).
Kad pogledamo kako ljudi igraju Quke i CouterStrike na turnirima, tada shvatimo da Very High opcija takvima uopšte nije bitna i da nije toliko uočljiva na 19-tici.
Memoriju ni izbliza istu nismo preporučili, ona je jedan od razloga zašto neko treba da razmisli o obe ponuđene varijante - tvojoj jer generalno jeste ultimativna game mašina i mojoj jer je kompletno rešenje.
Ne mogu ti reći da se lupiš kiflom po bilo kojem uvetu jer je to kao što rekoh neprimereno, niti da imam više iskustva u ovome nego ti godina jer je i to kajnje neprimreno, ali mogu - uvek dobro pročitaj šta je ko napisao pa odreaguj ili jednostavno pitaj zašto tako misli jer svako ima neki svoj razlog, mišljenje ili iskusvo.
 
offtopic:
Sve je ok što se tiče predloga konfiguracija ali Vukasin-coral mislim da je tvoja izjava da to nije za dete koji ide u 6 razred baš bezveze .*** pa deca u 8 razredu se već prcaju između sebe i prave decu (što je po meni mnogo ozbiljnija stvar). Konfa je namenjena kao poklon detetu da se igra , ako već ima toliki budžet izdvojen za tu namenu onda treba dati najviše što se može za te pare bez obzira što je to sada zver od kompjutera razmisli malo šta će biti ta ista konfa za godinu dana ili dve , ili šta će ljudi kupovati za jedno pet godina svojoj deci istoga ili sličnoga uzrasta. S druge strane razumem zabrinutost za to dete , što se tiče mogućega uticaja na njega ali to sve zavisi kako je koji roditelj vaspitavao svoju decu. U normalnom svetu , svakodnevnica se ne može zamisliti bez upotrebe računara kako na poslu , školi pa tako ni u privatnom životu , a to što smo mi kao država zaostali pa hmm.... šta reći.
 
Poslednja izmena:
Tvoj predlog je sjajan i ništa loše za njega nisam spomenuo, ali po mom mišljenju to nije za dete koje ide u 6-ti razred jer nije mu igranje jedina namena iako je spomenuta i predložio sam kompletno rešenje za sve to i ništa više jer njemu neko kupuje to, a ne on. Nekome savetovati da se lupi kiflom po levom uvetu je više nego neprimerena stvar. Ulaziti u polemiku koliko je dobar ovaj ili onaj procesor je bezveze iz krajnje prostog razloga - perfomanse procesora su ništavne ako nije na adekvatnoj ploči, u sintetičkim testovima sa blagim OC-om E5200 će imati bolje rezultate od Phenoma X3 8450 koji radi na 2,1GHz ali kako procesor ne čini celu mašinu HT 3,0 na AMD pločama će to anulirati pa čak i biti u prednosti.... i tako do sutra.
Grafika HD4870 je svakako čudo spram bilo koje danas, ali samo danas. Već oko nove godine koštaće manje nego danas HD4850 pa je normalno razmisliti i o tome jer šta to neće moći da 'odigra' HD4850 ? Detetu jednostavno treba pokloniti potpun proizvod, da ima sve i da ta mašina spremno sačeka dolazak blue ray igara i filmova, a to je svakako AMD Phenom kombinacija i sada ne toliko skupa memorija na 1066MHz i naravno grafika najnovije generacije mada stvarno ne vidim razlog da to ne bude E5200 sa P35 pločom jer cena 'kompleta' MB i CPU je ista.
Mnogi me znaju sa ovog foruma i takođe znaju da radim sa novom robom, tako da nemam HDD-ove strog tipa (nemam pojma kako si došao do zaključka koji sam pominjao).
Kad pogledamo kako ljudi igraju Quke i CouterStrike na turnirima, tada shvatimo da Very High opcija takvima uopšte nije bitna i da nije toliko uočljiva na 19-tici.
Memoriju ni izbliza istu nismo preporučili, ona je jedan od razloga zašto neko treba da razmisli o obe ponuđene varijante - tvojoj jer generalno jeste ultimativna game mašina i mojoj jer je kompletno rešenje.
Ne mogu ti reći da se lupiš kiflom po bilo kojem uvetu jer je to kao što rekoh neprimereno, niti da imam više iskustva u ovome nego ti godina jer je i to kajnje neprimreno, ali mogu - uvek dobro pročitaj šta je ko napisao pa odreaguj ili jednostavno pitaj zašto tako misli jer svako ima neki svoj razlog, mišljenje ili iskusvo.

Znam da mi je predlog dobar,dobar je i tvoj i ja to ni u jednom trenutku nisam osporio,vec sam samo rekao da je moj bolji u onoj nameri za koju je i predvidjenj,a to je igranje igrica...U ulici u kojoj zivim ima dosta klinaca,i oni sta rade?..ili su napolju ili sede u kuci i igraju igrice.
Da su performanse procesora nistavne ako se ne nalazi na pravoj ploci se apsolutno slazem sa tobom,ali ploca koju sam ja predlozio i koju si ti predlozio su odlicne,i ako ima boljih (ali i skupljih).Linkovi koje sam postavio nisu sa samo sintetickim testovima,ima tamo i every day stvari,ali ima i igrica ,i bas na tim testovima se vidi da je e5200 bolji i postavio sam ih samo iz tog razloga,ne da bi se svadjao sa tobom,vec da bi covek mogao da vidi sta ce mu dati bolje rezultate u tome za sta mu racunar treba...Mislim da malom nece biti preterano zao ako bude morao da ceka 3-4s vise dok extraktuje file iz WinRAR-a,ali ce mu sigurno biti drago sto ce imati dobre performanse u igricama.
HD4870 je kako i sam kazes danas vrh,ali neminovno je da ce izaci nove graficke i bolje,svi smo svedoci brzog napretkka grafickih cipova.Ali da li zbog toga treba da kupi slabiju graficku,ja smatram da ne treba.Danas ce moci da odigra sve naslove,ali pravo pitanje je da li ce moci to da uradi i za pola godine-godinu,i iz tog razloga ce mu HD4870 duze pruzati osecaj konfora...
Ako decku poklanjas vec potpun proizvod koji ce biti spreman za nadolazece Blue Ray filmove i igrice onda si verovatno trebao staviti i Blue RAy citac i rezac jer bez njih nece docekati spreman ni B od Blue RAy filmova i igrica..I da li ti to pretendujes na to da na ovoj konfiguraciji koju sam ja predlozio nece moci da pokrene Blue Ray film? A ko nam garantuje da ce moci i sa X3? Dok Blue Ray igrice sigurno nece docekati sa nijednom od ovih konfiguracija ,jer ce dotle izaci mnogo bolji racunari od ovih sto mi predlazemo.
Potpun proizvod,a sta mom predlogu fali?
Da te podsetim da je Phenom X3 nastao iz tog razloga sto AMD od pocetka nije uradio dobar posao sa quad core procesorima,vec su odredjeni primerci bili skart,koji AMD nije mogao da prihvati zbog gubitaka,pa je odlucuo da izda X3 seriju koja koja se zasniva na tim "skart" procesorima zbog toga sto im ne radi jedno jezgro,i trebali su da popune prazninu izmedju Dual Core i Quad core procesora,ali i da parira intelovim C2D procesorima ,jer AMD Athlon X2 nisu bili bas neka konkurencija C2D...
Da si malo pazljivije procitao moj post video bi da ja nisam rekao da tvoj HDD ima dve ploce,vec da mislim da ima dve ploce ( a to si delimicno i ti kriv jer nisi naveo tacan model) zato sto se vecina 500GB diskova sastoji od 2x250GB,i samo sam izneo cinjenicu da je bolje imati jednu plocu (koju WD3200AAKS ima),nego dve,a u konfiguraciji gde su bitne performanse je to veoma vazno...
Na turnirima nije bitna i to stoji,ali imaj na umu da su to profi igraci i da je njima bitnije da imaju 100 FPS nego lepsu grafiku ,koja u CS-u i Quakeu i nije toliko ni lepa na max podesavanjima pa nema potrebe ni da je ni stave na max,ali ce detetu koje ide u 6-ti razred biti vazno da mu igrica izgleda sto lepse.Kako to mislis da razlika nece biti primetna? Ja imam bas ovaj monitor koji sam preporucio ovde i razlike u igricama izjedju low,medium,high i very high je i vise nego primetna.Ako ne verujes probaj.
Za memoriju izvini,promakla mi je frekvencija,ali kad smo vec kod memorija,sve je to DDR2 i decko nece primetiti neku veliku razliku izmedju 800MHz i 1066MHz,mada ce razlike biti.Mada je ta razlika zanemariva u odnosu na razlike koje mu donosi dobar CPU za igre i brz hard disk.Pravu razliku,vrednu razmisljanja,bi mozda primetio da si mu stavio DDR3 memoriju koja je mnogo brza od DDR2.
Svaka tebi cast na tvom iskustvu,li da kazem vama,ali da li zbog toga ja treba da odem u cosak i placem ili da kazem da si ti uvek u pravu jer imas vece iskustvo?
Uglavnom,konfiguracija koju ste vi preporucili je dobra i bolje ce se ponasati u nekim stvarima gde je vazan broj jezgara (autoCAD,3DS MAX,Vegas (obrada videa)...i tim tako ,vise profesionalnim programima).Dok ce konfiguracija koju sam ja predlozio moci da radi sve to sto i vasa,samo sto ce u tim profi programima umesto 45min (X3) ,ovaj moj raditi isti posao za 55 min (e5200),dok ce u igircama (cemu je konfiguracija prvenstveno i namenjena) moja konfiguracija pokazati mnogo bolje performanse...
 
Da te podsetim da je Phenom X3 nastao iz tog razloga sto AMD od pocetka nije uradio dobar posao sa quad core procesorima,vec su odredjeni primerci bili skart,koji AMD nije mogao da prihvati zbog gubitaka,pa je odlucuo da izda X3 seriju koja koja se zasniva na tim "skart" procesorima zbog toga sto im ne radi jedno jezgro,i trebali su da popune prazninu izmedju Dual Core i Quad core procesora,ali i da parira intelovim C2D procesorima ,jer AMD Athlon X2 nisu bili bas neka konkurencija C2D...

E ovde se BAŠ slažemo i ovo je stvar zbog koje verijem svi kipimo u sebi. Ne samo AMD nego i Intel to radi, izbace svoje 'best off' i onda sa ostatkom urade sve 'da se ne baci' kako kažu stari ljudi. Lepo si naveo to za AMD i uspeo je da se tim trikom iščupa, ali je to uradio i Intel. E7xxx su ostaci Q8xxx serije a 5xxx 'dalji' ostatak od 8xxx i naravno na kraju ispada iverje koje znapo kao Celeroni i kod AMD-a Semproni. Lično već sumnjam da sve rade u dogovoru i već godinama ljudima koji ne znaju da li da kupe Intel ili AMD odgovorim krajnje prosto - za isto para neće biti neke razlike. Kako sam počeo da sumnjam? Najnoviji 'trn u oku' mi je notebook platforma gde se Intel C2D procesor nalazi na AMD-ATI čipsetu sa HD3200 grafikom i verzija sa Intel čipsetom i HD3450 grafikom ...
E da se vratimo sada računaru, nečemu što je za igrice, ali ne samo to. 700€ nije malo para i treba imati izbor šta kupiti i naravno napravili smo taj izbor sa dva različita pristupa 'problemu'. Ako se osvrnemo 'problemu' samo za igranje, rešenje je može biti i konzola koja je mnogo jeftinija i za ostatak para nek naredne 3-4 godine kupuje original igre - to je ujedno i razlog zašto sam predložio onaj AMD, da računar ne bude samo za igre, da ima veliki monitor, dobar zvuk. Posle izvesnog vremena kupi se fotoaparat, kamera, ode se na ekskurziju, sve to treba negde snimiti, obraditi. Pa nek kum bira, samo bi njega nešto zamolio (ovo uvek uradim kada naki kum za kuma kupuje računar) - nek username bude 'Televizor' :)
 
Poslednja izmena:
Teško da će da bira, nema HD4870 nigde da se kupi, čak je veliki problem poručiti je iz inostranstva, pa čak i od samih proizvođača. AMD-ATI jednostavno ne može da proizvede dovoljno procesora za ove kartice. Narod poludeo za njima ...
 

Back
Top