Jatova stara flota

grand_caffe

Zainteresovan član
Poruka
191
sta je Jat nekada imao od flote? prvenstveno mislim na vrema kada su leteli dc-10, dc-9, b727 i karavela. koliko je tada imao aviona?sta je danas sa tim avionima? pricalo se da treba da se poklone muzeju, ali...?
i, da jos jedno pitanje, mozda glupo, ali... onaj avio sto stoji u muzeju, jel ono karavela ili dc-9?
pOzZz...
 
sta je Jat nekada imao od flote? prvenstveno mislim na vrema kada su leteli dc-10, dc-9, b727 i karavela. koliko je tada imao aviona?sta je danas sa tim avionima? pricalo se da treba da se poklone muzeju, ali...?
i, da jos jedno pitanje, mozda glupo, ali... onaj avio sto stoji u muzeju, jel ono karavela ili dc-9?
pOzZz...

U vlasnistvu dva DC-10 (kupljeni novi), 13 DC-9 (10 novih, tri polovna), 5 B727 (kupljeni novi), 4 B707 (kupljeni polovni).

Ovo su podaci iz 1979.

U muzeju je Karavela, YU-AHB (druga kupljena).

Na aerodromu ne znam da li je nesto ostalo, jedan DC-10 znam da je u USA (konzerviran), nekoliko DC-9 bi trebalo jos uvek da lete u USA (NW), ao se dobro secam dva B-707 su prodata (jedan leteo do skora), a dva iseceni u komade.
 
Karavela
 

Prilozi

  • DSC00054.jpg
    DSC00054.jpg
    33,6 KB · Pregleda: 46
Poslednja izmena:
Nije trebalo da otvaras ovu temu, samo otvaras time i rane. To su bila davna, ali (stvarno) dobra vremena, barem sto se civilnog vazduhoplovstva tice...izadjes na terasu pristanisne zgrade, pogledas na apron A (mada nisam siguran da je tada imao taj naziv, moguce), jedan do drugog stoje 4 B707, svi spremni za interkontinentalne letove...pored i iza njih nekoliko B727, DC-9, idu na neki od brojnih medjunarodnih ili domacih letova...nadje se (dobro, mozda ne bas u tom trenutku) tu i neki B707 ili B727 legendarnog PanAm-a, Qantas-ov B747 i "mali" avioni velikog broja svetskih kompanija...mirises sagoreli JP i uzivas...
 
Evo nekoliko forografija sa LYBE iz davno proslih vremena, sredina 70-ih godina.

B707, YU-AGE, u prvom planu DC-9, u pozadini jedna Karavela, jedan DC-9 (koji se izgleda sprema za run-up) i hangar na kome su u toku radovi na izmeni ulaznog dela i vrata, da bi ceo B707 mogao da udje i da se vrata za njime zatvore:




B747 Qantas:



JAT-ova Karavela, u pozadini se vidi jedan DC-9 i jedna Karavela (ispred hangara). Na fotografiji ove velicine ne moze jasno da se uoci, ali pored velikog hangara, delimicno zaklonjena hangarom Male avijacije, stoji Karavela YU-AHB koja je sada ispred muzeja:



JAT-ov DC-9, u pozadini jos jedan DC-9, ispred hangara dve Karavela i dva B707, jedan B707 u hangaru (vidi se samo rep):



JAT-ov B727 YU-AKB, u pozadini PanAm-ov B727-100 i Aviogenexov TU-143:



I, na kraju, izuzetno redak prizor sa LYBE, Alitalija B747, u pozadini PanAm-ov B707, ovo je verovatno jedini slucaj da su se ta dva aviona u isto vreme nasla na beogradskom aerodromu:

 
Poslednja izmena:
teks legendo jesu ovo tvoje fotke ??? ako imas daj jos :) koje su ovo godine???


Moje su sve osim Alitalijinog 747. Imam toga "na tone"...sta da ti kazem kada imam i fotke TransEuropine i Sterlingove Karavele na BEG...ima ponesto i sa stranih aerodroma, najvise sa LAX-a.

Ove su iz sredine 70-ih, najstarija je verovatno negde iz sredine 1975.

Mogu da nabacim ovde jos ponesto, ako ima zainteresovanih :)
 
OK, sada cu da skeniram...a moram i da ih doteram, trajace neko vreme...

"Aj' dok ja skeniram neko da mi kaze da li zna gde bih u Beogradu mogao kvalitetno (na namenskom, profesionalnom skeneru) da iskeniram B&W negative.

Evo par slicica koje vec imam, dok ne iskeniram neki veci broj:
 

Prilozi

  • 747-1.jpg
    747-1.jpg
    47,1 KB · Pregleda: 36
  • DC-9-2.jpg
    DC-9-2.jpg
    60,9 KB · Pregleda: 30
  • YU-AGE_1.jpg
    YU-AGE_1.jpg
    65,9 KB · Pregleda: 34
tex jel ovaj qantas 747 stoji popreko na onome sto je danas A1,zapravo A platforma ?? za skeniranje cu ti se raspitam,zaprao prijatelj ce da se raspita ...



Da, to je danas A1, levo od toga je napravljen C apron. Imam cak i jednu fotku nove zgrade u izgradnji, snimljeno iz aviona otprilike sa A4, iskeniracu i to :)

Mnogo hvala sto ces da se raspitas, bas ce mi dobro doci ta informacija, imam mnogo negativa i mnogi su dobri, trebalo bi to da se sacuva u digitalnoj formi.
 

Back
Top