Prof. dr. Slobodan Antonić: Demokratska stranka razbija državu Srbiju

Da li podrzavate inicijativu Demokratske stranke da Vojvodina dobije status republike

  • DA

  • NE


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Тихи

Starosedelac
Poruka
162.306
Слободан Антонић
ВОЈВОЂАНСКИ „ПРАВИТЕЉСТВУЈУШЧИ СОВЈЕТ”
Реч је о стварној намери да се, у симболичкој сфери, Покрајина Војводина подигне на ранг државе. И то на два начина: тако што ће њена управа бити названа „владом” и тако што ће добити једну врсту дипломатских представништaва по страним земљама

Да ли покрајинско „Извршно веће” треба преименовати у „владу”? Ово питање је отворено пошто је новосадски „Дневник” објавио шта војвођански огранак ДС-а намерава да промени у Статуту Војводине. Реч је о странци која има већину и у Скупштини Војводине, и у Влади Србије. Опозиција је те најаве озбиљно схватила. Почела је да их критикује. Онда су неки листови напали опозицију да оспорава нешто што још није представљено јавности. Међутим, високи функционери ДС-а су својим изјавама већ потврдили писање „Дневника”. Тако је Бојан Пајтић стао иза предлога о преименовању Извршног већа у владу. Он је изјавио да „актуелни термин потиче из комунистичког периода” и да „звучи исто толико модерно као када бисмо покрајинску владу назвали правитељствујушчим совјетом”.

Дакле, није реч о новинарској измишљотини. Реч је о стварној намери да се, у симболичкој сфери, Покрајина Војводина подигне на ранг државе. И то на два начина: тако што ће њена управа бити названа „владом” и тако што ће добити једну врсту дипломатских представништава по страним земљама.

Поставља се питање зашто се врши промена? Због прилагођавања европским стандардима? Узмимо случај Немачке. Тамо државе, које чине федерацију, заиста на челу имају „владу” (Staatsregierung и Landesregierung). Али, Немачка је федерација. Да ли се овим преименовањем шаље порука да Србију треба федерализовати? Јер, у Италији, која није федерација, чак и покрајине са посебним положајем – каква је Алто Адиђе – немају на челу „владу” (governo, Consiglio dei ministri), већ „покрајинску управу” (Giunta regionale). Та разлика није случајна. Влада наспрам владе, скупштина наспрам скупштине, дипломатска представништва наспрам дипломатских представништава, увек у крајњем дају државу наспрам државе. Знамо како се то, на овим просторима, у последњих неколико деценија завршавало.

„Тражимо право да, уколико врховно репрезентативно тело Војвођана закључи да је положај Војводине у Србији противан интересима Војвођана, оно мора имати право да једнострано тај положај промени”, био је својевремено јасан Ненад Чанак (Трећи конгрес ЛСВ-а, 26. фебруара 2000). Затим је додао „Војводина је ушла у састав Југославије 1918. одлуком скупштине”, а „ако је Војводина у неку државну заједницу ушла скупштинском одлуком, она мора да има могућност да скупштинском одлуком из ње и изађе”.

Друштвене науке нас уче да ће се институције, ма како само формалне биле, једном кад се направе брзо испунити садржајем. Елита из институција увек тежи максимализовању моћи захтевајући за „своју” институцију све надлежности које може да добије. Једном када на челу Војводине буде „влада”, она ће природно тежити да се изједначи са оном у Београду. Влада из Новог Сада стајаће наспрам владе у Београду, као што и Чанак мисли да војвођанска скупштина стоји наспрам скупштине у Београду, као суверена скупштина наспрам суверене скупштине. Не треба пуно памети па видети куда то води.

Оправдање да ће се овим „формалним” изменама задовољити апетити покрајинске елите није озбиљно. Напротив, аутономашка глад за увећањем и контролом свог комада државног колача биће још већа. „Влада и Скупштина Војводине”, „враћање покрајинске имовине” и „заустављање одливања средстава за Београд”, јединствени су низ политичких лозинки. Први члан тог низа, овим новим статутом, добиће легитимност. Одакле идеја да ће се покрајинска елита само на њему зауставити? Не мислим само на Чанка. Мислим ту на целокупну поставу новосадске бановине.
По стоти пут треба поновити да није свака децентрализација демократска. „Дајте нам оно што је наше” данас не значи ништа друго до „дајте нама, војвођанској бирократији, да располажемо свом државном имовином и приходима у Војводини”. То је типичан модел феудалне децентрализације. Дажбине које су до сада ишле цару, од сада треба да иду месном велможи. У чему ће живот поданика бити бољи?

Узмимо образовање. Нека све паре за образовање остану Војводини. Можда ће новосадски универзитет добијати нешто више пара него сада. Али много војвођанске деце студира у Београду. Зашто би србијански порески обвезник плаћао студије војвођанске омладине? У следећем кораку деца „из прека” неће више моћи бесплатно да похађају Београдски универзитет. Младеж из Панчева или Пећинаца, уместо у оближњем Београду, студираће у удаљенијем Новом Саду. Слично ће се десити и у другим областима, од здравства до науке. Свима ће бити теже. Осим бирократији, која ће располагати са још „угојенијим” фондовима.

Заправо, постоји само један начин да се дође до потпуно „чистих рачуна”. А то је – посебна држава. „Војвођански шлајпек у војвођанском џепу” нужно подразумева и „војвођанску стројницу о војвођанском рамену”. И наравно, царину на Сави и Дунаву. То је логика сваког партикуларизма – од етничког, до провинцијског. Да ли се „новом терминологијом”, свесно или несвесно, прави још један од неповратних корака у том правцу?

политички аналитичар

Слободан Антонић

http://www.politika.co.yu/pogledi/Slobodan-Antonic/VOJVODANSKI-PRAVITELJSTVUJUSHCHI-SOVJET.sr.html

-----------------

sta na ovo reci sem da je Antonic pogodio pravo u metu? Pravo pitanje je ko instruise Demokratsku Stranku da rastura Srbiju i slabi je iznutra?
 
Sve u tekstu je potpuno razlozno, logicno i jasno svakome sa makar pola mozga.
Kaze Pajtic smeta mu izraz "sekretar", kaze to je zastareo izraz. A njegov voljeni Solana, kome iz bulje ne izlazi, upravo ima funkciju "generalnog sekretara".

Aleksandar Vucic, Toma Nikolic, Vojo Kostunica i ekipa... :super:

Ja razumem da je vama u kamenjaru sada malo dosadno, ali ovde ama bas nikoga ne interesuje tvoje misljenje.

šta ako više od 50 % Vojvodjana želi npr neku siru autonomiju pa i nezavisnost.
Treba li ja iz Šumadija da vičem - e pa neće moći Vojvodjani, će da živite samnom ko bele Lale, hteli vi to ili ne...

Autonomija Vojvodjana je stvar Vojvodjana a ne Leskovčana, Negotinaca ili Lozničana...

Vise od 90% zitelja Krajine zelelo je nezavisnost pa se digla cela Hrvatska plus pola Evrope plus Amerika da ih spreci u tome.
Vise od 90% zitelja Republike Srpske i dan danas, 13 godina nakon rata, zeli nezavisnost pa ne moze da je dobije jos uvek.
 
Da je antonic pogodio pravo u metu, vidi se po komentarima sluzbenika demokratske stranke na ovom forumu.

niko nije od njih nasao ili umeo da objasni sta to antonic laze, vec im se komentari svode na "pusti antonica" "koga briga sta on kaze" i slicno....

to je najbolji dokaz da njegove argumente ne mogu osporiti i da uz LSV , i DS treba da ponese pridev separatisticke stranke . Jer osim LSV za rasturanje Srbije se zalaze danas i Demokratska Stranka.
 
Da je antonic pogodio pravo u metu, vidi se po komentarima sluzbenika demokratske stranke na ovom forumu.

niko nije od njih nasao ili umeo da objasni sta to antonic laze, vec im se komentari svode na "pusti antonica" "koga briga sta on kaze" i slicno....

to je najbolji dokaz da njegove argumente ne mogu osporiti i da uz LSV , i DS treba da ponese pridev separatisticke stranke . Jer osim LSV za rasturanje Srbije se zalaze danas i Demokratska Stranka.

Vidim ovde ima i sluzbenika dss-a
 
šta ako više od 50 % Vojvodjana želi npr neku siru autonomiju pa i nezavisnost.
Tih nema ni 2%...
Autonomija Vojvodjana je stvar Vojvodjana a ne Leskovčana, Negotinaca ili Lozničana...

Celovitost Srbije je stvar svakog Srbina i lojalnog građanina Srbije, i onog iz Leskovca i onog iz Negotina i svih ostalih...
 
Vidim ovde ima i sluzbenika dss-a

molim da ne trolujete ovu temu, i da odgovorite sta od onoga sto je antonic izlozio u svom tekstu nije tacno. zasto se demokratska stranka zalaze za proglasenje republike vojvodine, i stvaranje preduslova za cepanje srbije?

canak lepo kaze "vojvodina je skupstinskom odlukom usla u jugoslaviju, mi zelimo da ona skupstinskom odlukom iz nje i izadje"

znaci separatisti iz Demokratske Stranke zajedno sa separatistima iz LSV zele da stvore preduslove da mogu da odvoje Srbiji 35-40% njene teritorije?
 
Da je antonic pogodio pravo u metu, vidi se po komentarima sluzbenika demokratske stranke na ovom forumu.

niko nije od njih nasao ili umeo da objasni sta to antonic laze, vec im se komentari svode na "pusti antonica" "koga briga sta on kaze" i slicno....

to je najbolji dokaz da njegove argumente ne mogu osporiti i da uz LSV , i DS treba da ponese pridev separatisticke stranke . Jer osim LSV za rasturanje Srbije se zalaze danas i Demokratska Stranka.

ja kapiram da Antonic jos ne moze da prezali sto njegov idol koji ga uzgred i placa da se ovako proserava nije ponovo premijer, i sto njegov gubitnicki blok nije vlast u Srbiji, ali ima ljudi koji drugacije misle od njega i to se videlo na izborima... a Antonic moze da peni koliko hoce, dzaba mu je sada to...
 
molim da ne trolujete ovu temu, i da odgovorite sta od onoga sto je antonic izlozio u svom tekstu nije tacno. zasto se demokratska stranka zalaze za proglasenje republike vojvodine, i stvaranje preduslova za cepanje srbije?

canak lepo kaze "vojvodina je skupstinskom odlukom usla u jugoslaviju, mi zelimo da ona skupstinskom odlukom iz nje i izadje"

znaci separatisti iz Demokratske Stranke zajedno sa separatistima iz LSV zele da stvore preduslove da mogu da odvoje Srbiji 35-40% njene teritorije?

Ceo tekst je glupost,pocev od naslova
 
ja kapiram da Antonic jos ne moze da prezali sto njegov idol koji ga uzgred i placa da se ovako proserava nije ponovo premijer, i sto njegov gubitnicki blok nije vlast u Srbiji, ali ima ljudi koji drugacije misle od njega i to se videlo na izborima... a Antonic moze da peni koliko hoce, dzaba mu je sada to...

opet trolovfanje.

kakve bre ima veze koga antonic voli s kim spava , sa ovim sto je predmet ove diskusije?

a predmet ove diskusije jeste da Demokratska Stranka pokrece inicijativu za proglasenje republike vojvodine ... Antonic, ja i mnogi drugi Srbi , pogotovo u svetlu dogadjaja u danasnjem svetu pre svega onoga sto se desavalo u bivsoj SFRJ, u svetlu proglasenja nezavisnosti Kosova, Osetije, Abhazije, smatramo da je to veoma stetan i opasan potez po interese i unutrasnje jedinstvo drzave Srbije i da je korak ka otcepljenju severnog dela Srbije od ostatka drzave.

Ovaj potez demokratske stranke se s pravom moze smatrati veleizdajom drzavnih i nacionalnih interesa srpskog naroda.
 
Vise od 90% zitelja Krajine zelelo je nezavisnost pa se digla cela Hrvatska plus pola Evrope plus Amerika da ih spreci u tome.
Vise od 90% zitelja Republike Srpske i dan danas, 13 godina nakon rata, zeli nezavisnost pa ne moze da je dobije jos uvek.

pa ćeš ti kao npr Nišlija da se digneš u rat protivu Novosadjana da im ne daš da se ocepe. Aj ćuti bre.

A Krajina je mogla da dobije Z4- široku autonomiju ali je kao i uvek vrhuška iz Beograda zasrala...
A RS ima autonomiju i Vladu i sve - samo treba da se igra pametno da bi joj to i ostalo...
 
pa ćeš ti kao npr Nišlija da se digneš u rat protivu Novosadjana da im ne daš da se ocepe. Aj ćuti bre.

Dodji ucutkaj me.
A kako je to neki tamo zagorac mogao da se digne u rat "protivu" tamo nekih Krajisnika??

A Krajina je mogla da dobije Z4- široku autonomiju ali je kao i uvek vrhuška iz Beograda zasrala...

Vodjstvo Krajine je prihvatilo plan Z4.

A RS ima autonomiju i Vladu i sve - samo treba da se igra pametno da bi joj to i ostalo...

Ali oni nece samo autonomiju, oni hoce nezavisnost. A ti malopre rece kako je glupo da se neko sprecava ako zeli nezavisnost.
 
šta ako više od 50 % Vojvodjana želi npr neku siru autonomiju pa i nezavisnost.
Treba li ja iz Šumadija da vičem - e pa neće moći Vojvodjani, će da živite samnom ko bele Lale, hteli vi to ili ne...

Autonomija Vojvodjana je stvar Vojvodjana a ne Leskovčana, Negotinaca ili Lozničana...

E, zato ću ja da im nalupam par vaspitnih. Ebem ti vojvođansku autonomiju za koju se najglasnije bore Ličani.
Misli li neko da vojvođanski paori traže autonomiju? Oni ljudi ćute, žanju svoje žito i ne prave probleme.
 
opet trolovfanje.

kakve bre ima veze koga antonic voli s kim spava , sa ovim sto je predmet ove diskusije?

a predmet ove diskusije jeste da Demokratska Stranka pokrece inicijativu za proglasenje republike vojvodine ... Antonic, ja i mnogi drugi Srbi , pogotovo u svetlu dogadjaja u danasnjem svetu pre svega onoga sto se desavalo u bivsoj SFRJ, u svetlu proglasenja nezavisnosti Kosova, Osetije, Abhazije, smatramo da je to veoma stetan i opasan potez po interese i unutrasnje jedinstvo drzave Srbije i da je korak ka otcepljenju severnog dela Srbije od ostatka drzave.

Ovaj potez demokratske stranke se s pravom moze smatrati veleizdajom drzavnih i nacionalnih interesa srpskog naroda.

sta reci? izmisljenu pricu prihvatas kao realnost, onda je razvlacis, a na kraju iznosis nebulozne zakljucke; tekst je smisljeno napisan po direktivi dss-a i udbaskih struktura za koje zlatokosi radi; a ako ti se ne svidja postojeca struktura vlasti, ti je zajedno sa tvojim saborcima menjaj na izborima, pa mozda vi "spasete" Vojvodinu od ne znam ni ja koga; a ja ti opet kazem da Antonic jos nije prezalio poraz pa se sada zanosi i laze narod Srbije. On je jedan od izdajnika Srbije.
 
pa da citate ozbiljniju stampu od SKandala, Sveta, Sabora i Zone Sumraka znali bi ste ko je slobodan antonic. Ovako ste nedorasli nivou diskusije na ovoj temi bez prethodne edukacije pa vam za pocetak preporucujem da nesto vise o pomenutom Antonicu saznate na sledecem linku

http://www.politika.co.yu/pogledi/Slobodan-Antonic/index.1.sr.html

Ja ne citam taj shund.
Oprosti, al' ne citam ni "Pravdu", ni "Kurir".... :mrgreen:
A po ovome sto sam procitala na ovoj temi, covek je po mom misljenju, tezi retard... Ovaj, pardon, radikal... :mrgreen:
 
Dodji ucutkaj me.
A kako je to neki tamo zagorac mogao da se digne u rat "protivu" tamo nekih Krajisnika??

Vodjstvo Krajine je prihvatilo plan Z4.

Ali oni nece samo autonomiju, oni hoce nezavisnost. A ti malopre rece kako je glupo da se neko sprecava ako zeli nezavisnost.

-taj Zagorac je išao protiv Srba, a ovde bi Srbin ustao protiv Srbina. baš lepo...
Da sam ja Vojvodjanin ko što nisam, sigurno ne bih čekao da mi neki iz Leskovac priča šta ću ja da radim.

Republika Srpska -mlada i zelena, i ne baš sa reputacijom u svetu, sa Mladićem -herojom koji se krije po budžacima na štetu celog naroda - bolje da ćuti i da se zaklinje u Dejton, inače je lako mogla u onoj ustaškoj Oluji da prodje ko i Krajina..
 

Back
Top