Pregradjivanje i zvucna izolacija-MOLIM ZA POMOC!!!

Maron

Zainteresovan član
Poruka
112
Imam jedan dosta hitan problem,pa bih zamolila sve koji se razumeju u tematiku da mi daju neki savet.Naime,imamo jednosoban stan u veoma prometnoj ulici.Nas troje zivi u njemu.Pored sobe,tu je i trpezarija,koja je spojena sa kuhinjom,ali je delimicno odvojena od kuhinje zidicem koji cini jednu stranu spajza,koji pripada kuhinji.Do spajza,levo, su vrata kojima se ulazi u celu tu celinu,i ona,moglo bi se reci,pripadaju trpezariji,tj.prvo se udje u nju pa u kuhinju.Trpezarija je levo a kuhinja desno.Znaci,kad se udje kroz vrata,odmah desno se nalazi zidic,i spajz sa desne strane zidica,a levo i napred je trpezarija.
Problem je sledeci:jedno od nas troje,to jest ja, mora da spava u trpezariji jer drugo dvoje hrcu,a cepovi za usi uopste ne pomazu.U trpezariji se nalazi jedan prozor ,na zidu naspram vrata,koji je identican kao onaj koji je u sobi.Prozor je kombinacija PVC-a i aluminijuma,i ima dupla stakla.U samoj kuhinji postoji jedan prozorcic za ventilaciju,manji od onog u trpezariji ,i takodje se nalazi na toj strani,tj.naspram vrata,samo u desnom delu.Ranije je taj prozorcic bio obican,drveni,i dosta nekvalitetan.Tada se saobracaj u kuhinji/trpezariji cuo maltene kao da ste na ulici,bas je bilo bucno.Onda smo promenili taj kuhinjski prozorcic,i stavili vrlo kvalitetan,od aluminijuma i PVC-a,dupla stakla,imam utisak solidniji od onog iz trpezarije,nekako se cvrsce zatvori,i okvir je deblji.Ali,iako je to smanjilo buku,i dalje nije bas pogodno za spavanje.Bucnije je nego u sobi.Mi pretpostavljamo da je to zato sto je ta cela prostorija (kuhinja + trpezarija)mnogo manja od sobe,a pritom ima 2 prozora,a soba samo 1.Mozda dolazi do nekakve refleksije,sta ja znam,nisam strucnjak,a opet vidim da je nesto drugacije u odnosu na sobu.Mi u svakom slucaju zelimo sa potpuno zatvorimo onaj delimicni otvor izmedju kuhinje i trpezarije,tj.da produzimo zidic od spajza do suprotnog kraja,onda bi se zid zavrsavao bas pored kuhinjskog prozorcica,tj,prozorcic bi dosao desno od njega,i da od trpezarije napravimo sobicu,jer u njoj ionako niko nikad ne jede.Ali,sada me zanima:na koji nacin da izvrsimo to odvajanje,tj. da li su klizna vrata dobro resenje ,mislim zbog zvucne izolacije,jer bih volela da sobica ima samo 1 prozor,tj. da je zvucno odvojim od tog malog prozora iz kuhinje,jer imam,kao sto sam rekla,utisak da je problem delimicno u broju prozora.Da li postoje na trzistu neka kvalitetna klizna vrata,koja dobro dihtuju kad se zatvore,i po mogucstvu sa nekom ugradjenom izolacijom?Ili bi mozda pomoglo lepljenje plutanih ploca preko kliznih vrata?Ali onda se opet postavlja pitanje dihtovanja.Ili,ako mi nijedna klizna vrata ne mogu pruziti dovoljnu zastitu,da prezidam Knaufovim gipsanim zidom i stavim obicna vrata,mada bih zbog malog prostora mnogo vise volela klizna vrata.A sto se tice prozora iz trpezarije,ne znam sta cu sa njim,posto pretpostavljam da opet nece biti kao u sobi jer bi prezidjivanjem dobijena prostorija bila oko 3 puta manja od sobe,pa pretpostavljam da bi prozor iste velicine u manjoj prostoriji pravio vecu buku,ne znam...A imam i utisak da slabije naleze krilo na okvir nego kod onog u sobi,kao da je vise koriscen,pa sad slabije dihtuje,mada su to nijanse.Dosta mi je komplikovano da ugradjujem novi prozor,mada vidim da ima nekih specijalnih protiv buke,ali sada bas nisam u prilici da to radim.Posto je prozor uvucen oko 5 cm u odnosu na povrsinu zida,postoji li mogucnost da se preko njega ugrade neka klizna vratanca u taj otvor u zidu,ili tako nesto slicno,sto bi pruzilo dodatnu izolaciju,a da ne moram da izbijam ceo prozor i stavljam novi?I uopste,sta bih sve mogla da ugradim oko ili preko tog prozora kao dodatnu zastitu od buke?Da li bi pomoglo ako bih preko celog zida gde je prozor,od plafona do poda, postavila klizna vrata,vidim da postoje neka zastakljena,a koliko znam staklo je izolator?Onda bih samo kad zatreba da provetrim otvorila klizna vrata,i oslobodila to krilo prozora koje inace otvaram,a uvece kad spavam bih zatvorila i prozor i pokretna vrata.Da li bi pomoglo da nalepim plutane ploce oko prozora,jer sam cula da nekad hoce zid oko prozora,ako nije dobro obradjen prilikom ugradnje prozora,da propusta zvuk?Razmisljala sam,ali ozbiljno,da lepim plutu i preko stakala od prozora,sa unutrasnje strane,svetlo mi nije bitno,mada ne znam koliko bi pomoglo jer tu je i dihtung,ako je on problem,sto ne znam,onda dzaba da dodatno izolujem stakla plutom.
Izvinjavam se zbog duzine poruke,ali bas mi je hitno,jako lose spavam,i bas bih zelela da resim ovaj problem.Zato,molim vas,ako iko ista zna o ovome,kao i neke firme koje se time bave...Hvala!
 
Poslednja izmena:
Pomoc dolazi mozda kasno,ali recicu ti.Sve kombinacije oko zatvaranja prozora mogu da kostaju skupo a da se ne dobije zeljen efekat.Uvek je bolje zameniti i staviti novi.Alu prozor nije za kucu zbog kondezacije,kombinacija moze sa pvc om i postoje prozori sa vise komora
punjeni.Kod tih novijih prozora ugradjuju se neka nova termo stakla,a i ujedno kao dobra zvucna izolacija.Kod knauf pregradnog zida ugradjuje se staklena vuna kao izolator,moze i u kombinaciji sa stiroporom.Postoje i neki materijali koji se koriste za podove kao termo i zvucna izolacija.To su materijali u rolni kao platno.Ja se bavim adaptacijom enterijera pa ako te nesto zanima pitaj,ako nije kasno.
 

Back
Top