Pokloni za useljenje, vencanje, ... ili novac?

ili neka naplate ulaznice :roll:

Onda je bolje da se rodjacima i prijateljima samo posalje broj racuna, a da se svadba i ne pravi, mislim tako je mnogo ekonomicnije...

Ok mi je da neko poklanja novac, ali iskamcivanje para "diskretnim" napomenama :thumbdown:

Tacno tako.

ma niko ne pominje bilo kakvo napominjanje, ponajmanje diskretno.
jednostavno ako već nekog pitam šta mu treba - pare ili neki konkretni poklon, očekujem da mi otvoreno kaže

ja ocekujem da bude lepo vaspitan i da kaze - ne treba nam nista, samo nam vi dodjite.
 
pa jest..
ali ako si i ti lepo vaspitan\a, kako ces doci...praznih ruku..
i onda se opet vracamo na pocetak..pare ili poklon..
ako je useljenje u pitanju..obicno ide neka sitnica za kucu..
a za svadbu..pare su najjednostavnije resenje..
ne lupas glavu sta ces...evo ti pa kupuj sam..(a i vise se cene pare nego 10 pegli i lampi )
a opet..
za neku manju svotu..uvek mozes da ''izbunaris'' lep poklon..
a pare kada dajes..uvek je nedomica..a da nije malo..
ma pametni amerikanci..
u radnji otvoris veding listu i posaljes sve goste tamo..
na gostima je samo da odaberu sta ce sa liste da kupe..
mislim da je spisak koristan (i popularan) nacin da se olaksa kupovina..
informacija o postojanju svadbenog spiska bi trebala da bude deo pozivnice za vencanje...
slavljenici tako dobijaju darove koje zele, sprecava se dupliranje poklona
a svatovi nemaju nedoumicu..
naravno da i pored postojeceg spiska svatovi ne bi trebali da budu obavezni da sve sa spiska i kupe..
 
pa jest..
ali ako si i ti lepo vaspitan\a, kako ces doci...praznih ruku..
i onda se opet vracamo na pocetak..pare ili poklon..
ako je useljenje u pitanju..obicno ide neka sitnica za kucu..
a za svadbu..pare su najjednostavnije resenje..
ne lupas glavu sta ces...evo ti pa kupuj sam..(a i vise se cene pare nego 10 pegli i lampi )
a opet..
za neku manju svotu..uvek mozes da ''izbunaris'' lep poklon..
a pare kada dajes..uvek je nedomica..a da nije malo..
ma pametni amerikanci..
u radnji otvoris veding listu i posaljes sve goste tamo..
na gostima je samo da odaberu sta ce sa liste da kupe..
mislim da je spisak koristan (i popularan) nacin da se olaksa kupovina..
informacija o postojanju svadbenog spiska bi trebala da bude deo pozivnice za vencanje...
slavljenici tako dobijaju darove koje zele, sprecava se dupliranje poklona
a svatovi nemaju nedoumicu..
naravno da i pored postojeceg spiska svatovi ne bi trebali da budu obavezni da sve sa spiska i kupe..

Slazem se, ali ovde to ne prolazi.
Kad bih to rekla, pola familije i sa jedne i sa druge strane bi se smrtno uvredilo. Pricali bi da smo bezobrazni, kako to sad da im mi odredjujemo sta ce i gde da kupe...:roll:
Previse je ovo primitivna sredina za takve stvari.
Postoji i druga, po meni cak i bolja varijanta, da ti gosti u nekoj radnji uplacuju pare na racun, ko koliko zeli i ti posle dodjes, oni ti kazu ukupnu cifru i biras sta ti treba. Tako mozes da iskoristis uplate vise gostiju za neku vredniju stvar. To je super, ali "ne lezi vraze", u zemlji Srbiji ljudi vole da se zna i cuje sta su oni poklonili i koliko para su za to dali, nije vazno sta mladencima treba, nego ko se koliko isprsio. :roll:
 
Slazem se, ali ovde to ne prolazi.
Kad bih to rekla, pola familije i sa jedne i sa druge strane bi se smrtno uvredilo. Pricali bi da smo bezobrazni, kako to sad da im mi odredjujemo sta ce i gde da kupe...:roll:
Previse je ovo primitivna sredina za takve stvari.
Postoji i druga, po meni cak i bolja varijanta, da ti gosti u nekoj radnji uplacuju pare na racun, ko koliko zeli i ti posle dodjes, oni ti kazu ukupnu cifru i biras sta ti treba. Tako mozes da iskoristis uplate vise gostiju za neku vredniju stvar. To je super, ali "ne lezi vraze", u zemlji Srbiji ljudi vole da se zna i cuje sta su oni poklonili i koliko para su za to dali, nije vazno sta mladencima treba, nego ko se koliko isprsio. :roll:

pa zar nije lakše da ti daju novac pa da sama biraš i radnje i gde ćeš koliko da potrošiš?
 
pa zar nije lakše da ti daju novac pa da sama biraš i radnje i gde ćeš koliko da potrošiš?

To je najbolje! :mrgreen:
Ali, ne zele svi da daju novac, a to je najcesce zato sto manje kosta da se kupi poklon, jer zaboga sramota je da se kovertira tako "mala" suma, a beskoristan poklon u sto vecoj kutuji za iste pare je vec nesto drugo...takav smo narod. :roll: E, zato je ovo sto sam napisala dobra fora, ne zna se ko je koliko uplatio, samo konacna cifra. Tu se javlja drugi problem koji sam vec izlozila-nadje se uvek neki kum koji 'oce da se zna da se isprsio za toliko i toliko! :D
Nema idealnog resenja.
 
Ako me neko pita ... ja ću mu odgovoriti šta mi treba.

Ako ne pita ... pa šta sad ... kad donese poklon koji se meni ne dopada, on neće naći mesto u mojoj kući i to je to ....

ALi nisam za forsiranje novca ''po svaku cenu''

Апсолутно се слажем. Мада ја где год да одем спремим коверту и флашу пића!!!
 
Kad bi me neko zvao na svadbu i na bilo koji nacin mi stavio do znanja da moram pare da mu stavim u koverat, ne bih otisla, ili bi mu stavila 10 evra - da mu bude jasna poruka sta mislim o tome. Mis'im stvarno:roll: U pravu je Harmony, onda nek samo lepo posalju br. racuna, ionako su mi ubili zelju za slavljem:neutral:

ja mislim da niko uz poziv na svadbu ne izražava želju tipa ponesite evre, a ti kume TV

Ja bar to nisam doživela.

Mislim da je stvar nas samih da pozovemo mladence i da ih pitamo šta im više odgovara ili šta im treba i tada mi kažu šta im treba.

U mom slučaju jednostavna je računica-u kovertu ide onoliko koliko bi dala i za poklon, tako da uvek mislim da je bolje (jer ne patim od toga da sutra neko gleda frižider i kaže to mi je od DoneM). Međutim znam puno ljudi koji manje para mogu da iskeširaju nego što daju za poklon jer poklon često kupuju na rate, kartice i sl, pa mogu više da daju.

Zato je po meni umesno pitanje da li vam više treba recimo mikrotalasna ili 100 evra, a oni sami u skladu sa svojom situacijom (pare im trebaju za druge preče stvari, kupiće mt za recimo 60 evra, ili treba im mt u inox varijanti, da se uklopi sa ostalim u kuhinji, ne treba im bela mt ma koliko bila dobra).

Svadbe doživljavam kao početak za mladence, kao nešto podređeno njima te sa takvih pozicija i nastupam.
 
ja mislim da niko uz poziv na svadbu ne izražava želju tipa ponesite evre, a ti kume TV

Ja bar to nisam doživela.

Mislim da je stvar nas samih da pozovemo mladence i da ih pitamo šta im više odgovara ili šta im treba i tada mi kažu šta im treba.

U mom slučaju jednostavna je računica-u kovertu ide onoliko koliko bi dala i za poklon, tako da uvek mislim da je bolje (jer ne patim od toga da sutra neko gleda frižider i kaže to mi je od DoneM). Međutim znam puno ljudi koji manje para mogu da iskeširaju nego što daju za poklon jer poklon često kupuju na rate, kartice i sl, pa mogu više da daju.

Zato je po meni umesno pitanje da li vam više treba recimo mikrotalasna ili 100 evra, a oni sami u skladu sa svojom situacijom (pare im trebaju za druge preče stvari, kupiće mt za recimo 60 evra, ili treba im mt u inox varijanti, da se uklopi sa ostalim u kuhinji, ne treba im bela mt ma koliko bila dobra).

Svadbe doživljavam kao početak za mladence, kao nešto podređeno njima te sa takvih pozicija i nastupam.

Eh, kad bi svi bili kao ti...
Skoro mi se ozenio brat, od 200 ljudi, mozda je 5 pitalo mladence sta ima treba.
Dobili su tri servisa sa nekim uglavnom cvetnim motivima, od kojih je snajka blago pozelenela, primetili smo da su mini pekare postale izuzetno popularne, posto su ih dobili 4 (i slovima cetiri), pitanje je da li ce upotrebiti i jednu. :roll: Najsmesnije su mi bile nesrecne komsije mladinih, covek se ziv polomio da unese neku kutiju jedno 2m dugacku u kucu...pogadjate ogledalo sa zlatnim ramom sa nekim radom, a mladenci vole ravne linije, moderniji dizajn. :D Ogledalo jos stoji u kutiji u podrumu, kao i vecina drugih poklona. Bilo je i miksera, blendera, pegli, lampi i svaceg sto im ili ne treba ili im se ne svidja. :roll: Em su ljudi bezveze davali pare za te stvari, em su mlaenci nezadovoljni.
 
Eh, kad bi svi bili kao ti...
Skoro mi se ozenio brat, od 200 ljudi, mozda je 5 pitalo mladence sta ima treba.
Dobili su tri servisa sa nekim uglavnom cvetnim motivima, od kojih je snajka blago pozelenela, primetili smo da su mini pekare postale izuzetno popularne, posto su ih dobili 4 (i slovima cetiri), pitanje je da li ce upotrebiti i jednu. :roll: Najsmesnije su mi bile nesrecne komsije mladinih, covek se ziv polomio da unese neku kutiju jedno 2m dugacku u kucu...pogadjate ogledalo sa zlatnim ramom sa nekim radom, a mladenci vole ravne linije, moderniji dizajn. :D Ogledalo jos stoji u kutiji u podrumu, kao i vecina drugih poklona. Bilo je i miksera, blendera, pegli, lampi i svaceg sto im ili ne treba ili im se ne svidja. :roll: Em su ljudi bezveze davali pare za te stvari, em su mlaenci nezadovoljni.

Razumem ja mladence, ali: trebalo bi na svadbu zvati ljude koje poznajes i volis, onda pokloni ne bi bili problem ni za mladence, ni za zvanice... a svi hoce da prave narodno veselje, pa se posle cude kad im kroz vrata (jedva) udje - narod :)
 
Eh, kad bi svi bili kao ti...
Skoro mi se ozenio brat, od 200 ljudi, mozda je 5 pitalo mladence sta ima treba.
Dobili su tri servisa sa nekim uglavnom cvetnim motivima, od kojih je snajka blago pozelenela, primetili smo da su mini pekare postale izuzetno popularne, posto su ih dobili 4 (i slovima cetiri), pitanje je da li ce upotrebiti i jednu. :roll: Najsmesnije su mi bile nesrecne komsije mladinih, covek se ziv polomio da unese neku kutiju jedno 2m dugacku u kucu...pogadjate ogledalo sa zlatnim ramom sa nekim radom, a mladenci vole ravne linije, moderniji dizajn. :D Ogledalo jos stoji u kutiji u podrumu, kao i vecina drugih poklona. Bilo je i miksera, blendera, pegli, lampi i svaceg sto im ili ne treba ili im se ne svidja. :roll: Em su ljudi bezveze davali pare za te stvari, em su mlaenci nezadovoljni.



mislim da se to često dešava, ne samo tvom bratu
na to sam mislila kad sam pisala svoje postove
potpuno se slažem i mislim da je ovo samo argument više za davanje novca umesto poklona, pa mladenci kupe šta im treba i šta vole a ne drže poklone u podrumu
 
Razumem ja mladence, ali: trebalo bi na svadbu zvati ljude koje poznajes i volis, onda pokloni ne bi bili problem ni za mladence, ni za zvanice... a svi hoce da prave narodno veselje, pa se posle cude kad im kroz vrata (jedva) udje - narod :)

Garantujem ti da sto se vecine mladenaca tice, to bi bila zurka za 20-ak ljudi.
Ali onda se roditelji i ostala bliza rodbina nadju u predinfarktnom stanju, kako to zaboga, pa oni su svima isli na vencanja, krstenja, kako sad da ne pozovu i ovog i onog i rodjake koje niste videli 20 godina...i uvek dodjemo da onog da roditelji mladenaca kazu:"Mi pravimo veselje, a vi ne morate da dodjete". To je ono ja zenim sina/udajem cerku u nasem narodu. Mladenci se tu ne pitaju mnogo, cak i ako sami placaju svadbu, retko im se to dozvoljava.
 
Vise se isplati traziti pare i umesto rodjendanskih i slavskih poklona (jeste da se ne bi sakupilo koliko za svadbu, ali ipak, svake godine po malo...):roll:

Na rodjendane i slave ne dolazi 200 ljudi koji nemaju pojma sta domacinima treba, niti kakav im je ukus. Glupo je i zbog tih gostiju da trose pare na nepotrebne stvari koje ce samo skupljati prasinu u podrumu. Rekla sam vec, vise bih volela da mi nista ne donose, nego neke gluposti. Niko nije rekao da treba traziti pare, cak sam i napisala da su slicne varijante kao na zapadu ovde namoguce zbog naseg mentaliteta, nego diskutujemo o tome sta je bolje davati-poklon ili novac i zasto. Mozda sam ja promasila temu. :confused:
 
Poslednja izmena:
Vise se isplati traziti pare i umesto rodjendanskih i slavskih poklona (jeste da se ne bi sakupilo koliko za svadbu, ali ipak, svake godine po malo...):roll:

da zašto da ne?
ja i za rođendan nekom detetu više volim da dam novac nego da kupim npr odelce za koje nisam sigurna dal će dete uopšte da nosi ili igračku za koju nisam sigurna dal će dete sa njom da se igra ili će da slomi za 24h.....malo veća deca ( 10- 12 god) mislim da ionako više vole da im se da novac, tako se osećaju odraslije...
za slavu, dobro si me podsteila, davno nisam išla na slave, al kad me neko pozove sledeći put:mrgreen:

i još nešto....pišeš kao da ljudi na svadbu gledaju kao na neki profit. Ne kažem da toga nema , ali nisu svi takvi
 
Garantujem ti da sto se vecine mladenaca tice, to bi bila zurka za 20-ak ljudi.
Ali onda se roditelji i ostala bliza rodbina nadju u predinfarktnom stanju, kako to zaboga, pa oni su svima isli na vencanja, krstenja, kako sad da ne pozovu i ovog i onog i rodjake koje niste videli 20 godina...i uvek dodjemo da onog da roditelji mladenaca kazu:"Mi pravimo veselje, a vi ne morate da dodjete". To je ono ja zenim sina/udajem cerku u nasem narodu. Mladenci se tu ne pitaju mnogo, cak i ako sami placaju svadbu, retko im se to dozvoljava.

Da, ja stvarno ne bi trebalo da pisem o svadbama - jer ih mrzim :mrgreen:
I nista ne razumem: kako je nemoguce napraviti malu svadbu (ili je ne napraviti uopste, ako ne zelis), kako je nemoguce reci ljudima da ne donose nista, i kako je nemoguce prepustiti se sudbini - sto se tice poklona - a onda ih, ako nam nisu potrebni, dati nekome kome jesu potrebni (ima mnogo institucija kojima jeste potreban i toster, i pegla, i pekara...)
I jasno mi je da je ovo sta sam napisala krajnje neprakticno... ali mene bas to i nervira, taj praktican momenat svadbe... zasto ne moze da se bude praktican na drugi nacin: novac koji je dat za svadbu u nekom restoranu ili hotelu lepo iskoristis za to za sta ti je stvarno potreban, a ljude sa kojima zelis da slavis pozoves na vino i meze i zurku (bez poklona molim!) kod sebe kuci... Sta fali?
 

Back
Top