Uzorne priče za Svakog, Nekog, Bilokog ili Nikog

Walburga

Poznat
Poruka
8.194
Oni koji veruju da smo se promenili i usvojili vrednosti rada i njegove rezultate kao putokaz u bolji život tvrde da je "Priča o četvorici udarnika" urbana legenda. Ovdašnjim strancima opet se čini da ponekad i ponegde još uvek sreću neke od njih. Bilo kako bilo ta priča glasi ovako: "Bila jednom četvorica po imenu Svako, Neko, Biloko i Niko. Trebalo je obaviti jedan jako važan posao i Svako je mislio da će ga Neko obaviti. Biloko je to mogao da uradi ali Niko nije hteo. Neko se zbog toga naljutio jer je to bio posao za Svakoga. Svako je opet mislio da ga je Biloko mogao obaviti, ali Niko nije shvatio da Neko ne želi da ga obavi. Na kraju je Svako krivio Nekoga jer Niko nije učinio ono što je mogao da uradi Biloko.

Druga priča kaže da kada je Rokfeler imao sedam godina išao je s majkom na pijacu. Prodavačica voća, koja ih je godinama poznavala, reče dečaku:
- "Voliš lešnike? Voliš? Evo, zahvati rukom iz ovog džaka."
- "Hvala, ne mogu..."
- "Hajde, nemoj da se stidiš" - hrabrila ga je prodavačica. "Zahvati rukom koliko god možeš."
- "Ali zaista ne mogu...." skanjivao se mali Rokfeler.
Prodavačica zavuče ruku u džak i napuni mu džep lešnicima. Kada su krenuli kući majka upita sina: - "Zašto nisi hteo da uzmeš lešnike i pravio si se stidljiv, mada nisi takav?"
- "Nije da nisam hteo lešnike mama"- odgovorio je budući američki milijarder - "želeo sam samo da ona zgrabi, njena ruka je duplo veća od moje!"

Treća priča kovori o tome da se ipak i magla može prodati. Preduzetnik Đorđo Valencinuci kad je saznao da je njegov rodni Rivinjano mesto sa najviše vlage u Italiji, sinulo mu je kako na tome može da zaradi. Svakog jutra skuplja maglu u šoljice za kafu, pečati ih i prodaje za tri evra po komad.

Četvrta i najstarija priča, pokazuje i dokazuje da je sve u glavi. Amerikanac Žorž Grant, koji je živeo u Londonu, razmišljao je kako da što brže dođe do bogatstva. I smislio je. Godine 1861. pročitao je u londonskom Tajmsu da je princ Albert neizlečivo bolestan. Obišao je sve prodavnice tekstila i na kradit pokupovao sve zalihe crnog platna. Kada je princ umro Grant je jedini imao i prodavao crno platno, naravno po vrlo visokim cenama i zaradio je gotovo milion dolara.

Da li će Svako, Neko, možda Biloko ili Niko shvatiti naravoučenije druge treće i četvrte priče?
 
Poslednja izmena:
Oni koji veruju da smo se promenili i usvojili vrednosti rada i njegove rezultate kao putokaz u bolji život tvrde da je "Priča o četvorici udarnika" urbana legenda. Ovdašnjim strancima opet se čini da ponekad i ponegde još uvek sreću neke od njih. Bilo kako bilo ta priča glasi ovako: "Bila jednom četvorica po imenu Svako, Neko, Biloko i Niko. Trebalo je obaviti jedan jako važan posao i Svako je mislio da će ga Neko obaviti. Biloko je to mogao da uradi ali Niko nije hteo. Neko se zbog toga naljutio jer je to bio posao za Svakoga. Svako je opet mislio da ga je Biloko mogao obaviti, ali Niko nije shvatio da Neko ne želi da ga obavi. Na kraju je Svako krivio Nekoga jer Niko nije učinio ono što je mogao da uradi Biloko.

Druga priča kaže da kada je Rokfeler imao sedam godina išao je s majkom na pijacu. Prodavačica voća, koja ih je godinama poznavala, reče dečaku:
- "Voliš lešnike? Voliš? Evo, zahvati rukom iz ovog džaka."
- "Hvala, ne mogu..."
- "Hajde, nemoj da se stidiš" - hrabrila ga je prodavačica. "Zahvati rukom koliko god možeš."

...
- "Ali zaista ne mogu...." skanjivao se mali Rokfeler.
Prodavačica zavuče ruku u džak i napuni mu džep lešnicima. Kada su krenuli kući majka upita sina: - "Zašto nisi hteo da uzmeš lešnike i pravio si se stidljiv, mada nisi takav?"
- "Nije da nisam hteo lešnike mama"- odgovorio je budući američki milijarder - "želeo sam samo da ona zgrabi, njena ruka je duplo veća od moje!"

Treća priča kovori o tome da se ipak i magla može prodati. Preduzetnik Đorđo Valencinuci kad je saznao da je njegov rodni Rivinjano mesto sa najviše vlage u Italiji, sinulo mu je kako na tome može da zaradi. Svakog jutra skuplja maglu u šoljice za kafu, pečati ih i prodaje za tri evra po komad.

Četvrta i najstarija priča, pokazuje i dokazuje da je sve u glavi. Amerikanac Žorž Grant, koji je živeo u Londonu, razmišljao je kako da što brže dođe do bogatstva. I smislio je. Godine 1861. pročitao je u londonskom Tajmsu da je princ Albert neizlečivo bolestan. Obišao je sve prodavnice tekstila i na kradit pokupovao sve zalihe crnog platna. Kada je princ umro Grant je jedini imao i prodavao crno platno, naravno po vrlo visokim cenama i zaradio je gotovo milion dolara.

Da li će Svako, Neko, možda Biloko ili Niko shvatiti naravoučenije druge treće i četvrte priče?

....druga i cetvrta su mi poznate po rezultatima , treca je jos u ispunjavanju , a prva ne-znam kako je zapocela i kako se odvija a ,- mozda je to Velika Tajna ?
 
Vidim da otkad si promenila avatar, počinješ da razmišljaš o Rokfeleru. I drugima koji zarađuju na tuđoj nesreći i potrebama. :mrgreen:

Biloko bi mogao de bude Neko. Ali to nije za Svakoga. Jer Niko, ako je normalan, nema ambiciju da zgrne bogatstvo na tuđim suzama. (Ali kako to objasniti jednoj tako očajno klempavoj i nosatoj gospođi).

Zazijavalo šta ti znaš o meni i o tome kako ja razmišljam?

I ŠTO SE ZA IME TVOJE ZAZIJAVALSKO TI MENI OBRAĆAŠ UVEK PREKO MOG AVATARA?????
 
Zazijavalo šta ti znaš o meni i o tome kako ja razmišljam?

I ŠTO SE ZA IME TVOJE ZAZIJAVALSKO TI MENI OBRAĆAŠ UVEK PREKO MOG AVATARA?????

OĆU DA VRATIŠ KUCU!

A inače, samo se malo šalim. :rumenko:
Učinilo mi se da sa onom prvom pričicom optužuješ svet što nije aktivniji. (Što bi odgovaralo gospoji koju si posvojila avatarom). Pa rekoh, možda nas ima kojima to nije tako važno. Možda i odbojno. I kanda smo malkice u pravu. Ili nismo?
 
OĆU DA VRATIŠ KUCU!

A inače, samo se malo šalim. :rumenko:
Učinilo mi se da sa onom prvom pričicom optužuješ svet što nije aktivniji. (Što bi odgovaralo gospoji koju si posvojila avatarom). Pa rekoh, možda nas ima kojima to nije tako važno. Možda i odbojno. I kanda smo malkice u pravu. Ili nismo?

Da nisi reko da se šališ, to ne bi ni znala.

NEĆU VRATITI BULDOGA, JER MI NEĆEŠ TI GOVORITI ŠTA DA RADIM! MENE BAŠ BRIGA ZA TVOG TOG KLEMPAVOG I BLENTAVOG FIZIČARA S POSPANIM KAPCIMA!

Prestani da spominješ Kristin, u redu? :) Nisam do sad razmišljala na taj način o tome da optužujem, ja samo želim da ljudi skinu slepilo s očiju i da shvate ono o čemu ja govorim. Smatrama da treba da budemo aktivniji i da više mislimo o sebi, jer onaj ko ne misli o sebi ne može da bude primer drugome i ko bi onda slušao takog nekog šta govori? Šta se taj čovek pita? Ovo je realan primer današnjeg života. Ti to ne možeš da porekneš.

Ne razumem da ti nije važno. Da vama nije važno, kad već govoriš u množini. Uzgred, na koga misliš? I kako znaš da se ti neki u koje ti ubrajaš i sebe slažu s tobom, slažu s tim da pripadaju većini? Ti misliš da je bitnije šta većina misli? Ti misliš da se uvažava to što vi mislite? Ne vode ovaj svet oni kojih ima više, već oni koji su jači.
 
Da nisi reko da se šališ, to ne bi ni znala.

NEĆU VRATITI BULDOGA, JER MI NEĆEŠ TI GOVORITI ŠTA DA RADIM! MENE BAŠ BRIGA ZA TVOG TOG KLEMPAVOG I BLENTAVOG FIZIČARA S POSPANIM KAPCIMA!

:cry:
To nije nikakav fizičar. To sam ja iz mlađih dana. Uvek su mi govoirli da ličim na Gruča Marksa. :D

Prestani da spominješ Kristin, u redu? :) Nisam do sad razmišljala na taj način o tome da optužujem, ja samo želim da ljudi skinu slepilo s očiju i da shvate ono o čemu ja govorim. Smatrama da treba da budemo aktivniji i da više mislimo o sebi, jer onaj ko ne misli o sebi ne može da bude primer drugome i ko bi onda slušao takog nekog šta govori? Šta se taj čovek pita? Ovo je realan primer današnjeg života. Ti to ne možeš da porekneš.

E sad... Oko uvodne priče... Ima i priča o šefovima. Ima ih svakakvih. I lenjih i pametnih i glupih... Koji šef je najgori? Svakako vredan i glup. Želi da se radi mnogo, ali ne ume da odredi prave ciljeve, pa svi rade mnogo i pogrešno. Neki kažu da je najbolji pamtan i lenj. Znaće šta treba raditi, ali će navaliti na posao tek kada ne bude imao drugog ibora.
Pitanje je da li povećanom aktivnošću popravljamo svoj položaj ili se još više zakopavamo?

Ne razumem da ti nije važno. Da vama nije važno, kad već govoriš u množini. Uzgred, na koga misliš? I kako znaš da se ti neki u koje ti ubrajaš i sebe slažu s tobom, slažu s tim da pripadaju većini? Ti misliš da je bitnije šta većina misli? Ti misliš da se uvažava to što vi mislite? Ne vode ovaj svet oni kojih ima više, već oni koji su jači.

Ljudi precenjuju svoju ulogu u toku stvari. I bez njih voda će proticati rekama i u proleće će cvetati trešnje. A moj život određen je mnogo više onim što rade drugi nego onim što radim ja.
Moja razmišljanja delim sa nekoliko drugara. Ne bih rekao da činimo većinu. Većinu čine oni koji se dive malom podmuklom Rokfeleru koji će prerasti u velikog podmuklog Rokfelera.
Ovaj svet se nekako prevrće izložen raznim uticajima. Nešto kao Braunovo kretanje molekula. Povremeno se pojavi poneko ko želi sebe da predstavi uzrokom ovih kretanja. A onda Braun prospe vodu i perut i započne novi eksperiment.
 
Želiš li da promeniš svet? Ako želiš da promniš svet počni od sebe.
Od sebe su počeli svi velikani. Ako ti smatraš da si bolji od vladara iz senke, i ako ti se ne sviđa njihov totalitarni režim, zašto govoriš ružno o njima? Oni su učinili. Ti nisi ništa. Običan čovek razmišlja da je on bolji od drugih, govori loše o ljudima koji su bogati. To je samo zato što mu to jedino i preostaje.
Onom kome je dobro, on ne razmišlja o onima kojima je loše. I ja mislim da je to u redu, jer on je za sebe učinio, ko mi je kriv što ja nisam? U redu je sve dok se drugi ne uništavaju. Ali ovo je sad već diskutabulno. Neću o tome, to nije tema ove teme.

Iskreno, ako možeš, da li bi ti da si bogat ko Rokfeler čuo pitanje koje ti postavljam ja? Da li bi te bilo briga? Da li bi primetio na ulici ljude?

Šta ti znaš uopšte o njemu? Taj čovek je iskoristio vreme i ljude, to je činjenica. Ali to je učinio svaki milijarder. On je nemilosrdno rušio svoje protivnike koji su pretili da ugroze i preuzmu njegovo mesto i mesto njegove kompanije Standard Oil. To su pravila igre, bez žrtve nema dobitka. Ko da je bitno kakav je čovek bio, meni nije. Njegovoj porodici jeste. Ali bitno je ono što je učinio i to je usmerilo naše živote, to je bitno za sve nas.
 
Zašto misliš da želim da promenim svet? :)
Moja filozofija je da je svet dobar takav kakav je. Ako ga menjamo, menjamo ga na silu i dobijamo nešto što je nužno gore od onoga što imamo.

Od sebe su počeli svi velikani. Ako ti smatraš da si bolji od vladara iz senke, i ako ti se ne sviđa njihov totalitarni režim, zašto govoriš ružno o njima? Oni su učinili. Ti nisi ništa. Običan čovek razmišlja da je on bolji od drugih, govori loše o ljudima koji su bogati. To je samo zato što mu to jedino i preostaje.

Teško bih recimo Rokfelera ili Gejtsa uvrstio među velikane. Velikani su nešto drugo.
Ukoliko bih smatrao da sam bolji od "vladara iz senke" i da "mi se ne sviđa njihov totalitarni režim", to bi bio razlog da govorim ružno o njima.

Ti inače ne znaš da li sam ja nešto učinio.
Običan čovek govori loše o bogatima verovatno zato što vidi kako su ta bogatstva stečena na nečijoj nesreći. Petrohemijska industrija je bezobzirno uništila lepotu sveta i zdravlje ljudi.

Onom kome je dobro, on ne razmišlja o onima kojima je loše. I ja mislim da je to u redu, jer on je za sebe učinio, ko mi je kriv što ja nisam? U redu je sve dok se drugi ne uništavaju. Ali ovo je sad već diskutabulno. Neću o tome, to nije tema ove teme.

:)

Iskreno, ako možeš, da li bi ti da si bogat ko Rokfeler čuo pitanje koje ti postavljam ja? Da li bi te bilo briga? Da li bi primetio na ulici ljude?

Iskreno, nije me briga ni ovakvog kakav sam. A ljude na ulici ne bih primećivao jer bi me bilo strah da izađem na ulicu.

Šta ti znaš uopšte o njemu? Taj čovek je iskoristio vreme i ljude, to je činjenica. Ali to je učinio svaki milijarder. On je nemilosrdno rušio svoje protivnike koji su pretili da ugroze i preuzmu njegovo mesto i mesto njegove kompanije Standard Oil. To su pravila igre, bez žrtve nema dobitka. Ko da je bitno kakav je čovek bio, meni nije. Njegovoj porodici jeste. Ali bitno je ono što je učinio i to je usmerilo naše živote, to je bitno za sve nas.

Pa sad... Ukoliko radiš za Standard oil, verovatno utiče na tvoj život. U suprtonom... Da nije on, bio bi neki drugi. Ili gomila sitnih prevaranata koji bi korporativno preuzeli njegovu ulogu.
 
Tebi se sviđa ovakav svet? :arrow: Tisilud. :idea: Da li shvataš da si upravo rekao da ti se sviđa svet koji su stvorili Rokfeler i Gejts?

Koga bi ti svrstao među velikane?

Da li si ti nešto učinio, interesuje me? Želim da znam s kim razgovaram.

Običan čovek je obično glup i ograničen.

Standard Oil je bio gigantska imperija Rokfelera u to vreme u Americi i kao takva nije mogla samo da utiče na zaposlene u njoj, uticala je na ceo svet. Kao što danas na njega utiče Bilderberg grupa s Dejvidom Rokfelerom na čelu.
 
Tebi se sviđa ovakav svet? :arrow: Tisilud. :idea: Da li shvataš da si upravo rekao da ti se sviđa svet koji su stvorili Rokfeler i Gejts?

Nisam rekao da mi se sviđa ovaj svet.
Ima priča o nekakvom veziru koji je bio zao preo svake mere i svi su mu želeli smrt. Izuzev neke babe. Ona je uvek govorila "da bog da zdravlja i dug život našem veziru"
Ovo stigne do vezirovih ušiju, te naredi da babu izvedu pred njega i čuje ovakvo objašnjenje.
"Tvoj deda bio je zao, prek i nepravedan čovek. A tvoj otac još gori. Želim da ove dane koji su mi preostali provedem, a da ne upoznam vladavinu tvog sina."

Inače, svet nisu stvorili ni Rokfeler ni Gejsts. Oni su samo odvalili dobro parče za sebe. A što je svet onakav kakav jeste nisu zaslužni bogataši, nego sitni ljudi.

Koga bi ti svrstao među velikane?

Sve one kojih se danas sećamo, a da iza njih nisu ostale isečene šume, zagađena mora ili gomile leševa i mora suza.

Da li si ti nešto učinio, interesuje me? Želim da znam s kim razgovaram.

Ono što sam ja učinio, tebe ne bi interesovalo. :)

Običan čovek je obično glup i ograničen.

Ljudi su uglavnom prosečni. G. W. Bush je glup i ograničen, na primer.

Standard Oil je bio gigantska imperija Rokfelera u to vreme u Americi i kao takva nije mogla samo da utiče na zaposlene u njoj, uticala je na ceo svet. Kao što danas na njega utiče Bilderberg grupa s Dejvidom Rokfelerom na čelu.

Naravno, bogata bratija utiče na finansijska dešavanja. Međutim, tu jedna ličnost nije važna. Odnosno, zamenjiva je.

Inače, pomalo mi idu na živce te priče o genijalnim bogatašima. Pogotovo što ih ima samo dve verzije.

Prva: Kada je XX bio mali, šetao je ulicom i naišao na knjižaru koja je izgorela prethodne noći. Za oko mu je zapala jedna kutija olovaka izgorelih sa jedne strane. Ušao je u knjižaru , kupio je za bescenje, naoštrio na izgorelom kraju i prodao ih uz zaradu. Njegovo malo bogatstvo raslo je neprekidno i tako je sa dvadeset godina raspolagao kapitalom od preko 500$. A onda je nasledio tetku iz Bostona.

Druga: YY i par njegovih drugara, inače najuspešniji hakeri u lokalnoj gimanziji, koji su i samom direktoru uspeli da pošalju mejl sa namontiranom bezobraznom slikom njegove supruge i lokalne pijanice, otkrivaju programersku caku koja će ih proslaviti. Isprazne garažu, postave par računara, uzmu kredit od 2 miliona dolara, zaposle ljude koji se razumeju i postanu danas poznata firma Kruška Inc.
 

Ono što sam ja učinio, tebe ne bi interesovalo. :)




Ljudi su uglavnom prosečni. G. W. Bush je glup i ograničen, na primer.



Naravno, bogata bratija utiče na finansijska dešavanja. Međutim, tu jedna ličnost nije važna. Odnosno, zamenjiva je.

Inače, pomalo mi idu na živce te priče o genijalnim bogatašima. Pogotovo što ih ima samo dve verzije.

Prva: Kada je XX bio mali, šetao je ulicom i naišao na knjižaru koja je izgorela prethodne noći. Za oko mu je zapala jedna kutija olovaka izgorelih sa jedne strane. Ušao je u knjižaru , kupio je za bescenje, naoštrio na izgorelom kraju i prodao ih uz zaradu. Njegovo malo bogatstvo raslo je neprekidno i tako je sa dvadeset godina raspolagao kapitalom od preko 500$. A onda je nasledio tetku iz Bostona.

Druga: YY i par njegovih drugara, inače najuspešniji hakeri u lokalnoj gimanziji, koji su i samom direktoru uspeli da pošalju mejl sa namontiranom bezobraznom slikom njegove supruge i lokalne pijanice, otkrivaju programersku caku koja će ih proslaviti. Isprazne garažu, postave par računara, uzmu kredit od 2 miliona dolara, zaposle ljude koji se razumeju i postanu danas poznata firma Kruška Inc.[/QUOTE]

Oćeš da se kladimo da BI?

Gde njega nađe?

Ova priča jako podseća na priču o malom Rokfeleru koji je svoje bogatstvo navodno stekao tako što je kupio jabuku za jedan cent i onda je preprodao za - dva. Zatim je za dva centa kupio dve jabuke pa ih preprodao za četiri. Onda je kupio četiri jabuke i prodao ih za osam centi, a posle toga osam jabuka preprodao za 16 centi... I tako... sve dok mu nije umrla baba i ostavila mu - 100 miliona dolara!

A druga sve ide nekako u pravcu Gejtsa... kompjuteraš, mali genijalac.
 
Oćeš da se kladimo da BI?

Znaš šta se kaže o ljudima koji se klade. :)
U svakom slučaju, ne bi bilo relevantno za ono što ti smatraš uspehom.

Gde njega nađe?

Pa, ti me tegliš za jezik. On ti je prototip. Interesantno je da je stigao na takav položaj.

Ova priča jako podseća na priču o malom Rokfeleru

To ti kažem! Sve su iste ili slične. :D

A druga sve ide nekako u pravcu Gejtsa... kompjuteraš, mali genijalac.

Priču sam čitao nekada davno, a odnosila se na Aple računare.

O Gejtsu znam priču da je svoj Windows zapravo ukrao, odnosno čovek čija je bila ideja ostao je bez ikakve nadonkade.
Koliko je Gejsts genije, svedoči činjenica da je uvek insistirao na Basicu kao idealnom računarskom jeziku, što jasno govori o njegovoj "genijalnosti" u oblasti računara.
 

Back
Top