HERAKLIT

ms

Aktivan član
Poruka
1.160
O HERAKLITU

“Za jedne Heraklit je filozof Vatre, shvaćene kao glavni element iz koga sve potiče i gde se sve završava, dok je za druge on filozof Transformacije, odnosno borbe suprotnosti. Osnovna razlika između ova dva gledišta je u tome što kod prvog postoji krajni pobednik tj. vatra, dok se drugo odlučuje za nerešeni meč, smatrajući da nijednoj od strana ne odgovara nadvladavanje. Realnost, po Heraklitu, je neprestano proticanje i transformacija stvari. Ne postoji ništa ni živo ni ne živo, što ne doživljava promene. “Panta rei, sve teče, nije moguće okupati se dva puta u istoj reci. Originalnsot Heraklitove spoznaje sveta je u tome što ga je on zamišljao kao ogromno polje borbe na kome se sudaraju manje-više ekvivalentne sile. Borba nije nikakav izuzetak, već norma života tj. sam život, i ljudi treba da je prihvate kao oblik prirodne pravde.Najlepše je ono što nastaje iz suprotnosti i sve stvari proističu iz prepirke. Ili Rat je otac svih stvari.Heraklit je govorio o svemu i protiv svega. Zvali su ga mračnim, jer ga nije interesovala razumljivost njegovih misli i dela za druge. – iz Istorije grčke filozofije.

Neke Heraklitove izjave…..

“Većina je osrednjih, malo je onih koji vrede”
“Većina misli samo da se zasiti kao životinje u stadu”
“ Ljudi ne shvataju ništa ni pre, ni pošto su vas saslušali i ne primećuju šta rade dok su budni, baš kao i što zaboravljaju šta su radili dok su spavali”

“Znanje nas ne poučava pameti u protivnom bi i Hesoid, Pitagora, Ksenofon i Hekatej bili inteligentni”
“Zakon je i kada se sluša volja jednog čoveka”
“Ljudi ionako ne razumeju I kad poture uho, liče na gluve. Njih pokazuje izreka: prisutni su odsutni.”
“Pijanicu koji se tetura može čak i dete da vodi za ruku baš zbog toga što mu je duša suviše navlažena”
“Ljudi žele da žive, ali više od toga da umru I stvaraju decu da bi se tako rađali drugi osuđenici na smrt”
“Svet nisu stvorili Bogovi”
“Svet je gomila otpadaka bačena dole slučajno”
“Život je dečak koji se igra i pomera kamenčiće na tabli”



p.s. – Šta mislite o Heraklitovom poimanju sveta, o njegovom odnosu prema ljudima, o njegovom pesimističnom pogledu na svet? Da li su ljudi toliko mali i zli ili je to izjava ogorčenog, mračnog Velikana, izdvojenog od običnog sveta? Koliko u njegovim rečima ima Istine i da li mislite da sum u izjave za osudu ili pohvalu?
:? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 
OMILJENI MOJ ANTICKI FILOZOF!Kada sam se prvi put susrela sa njim,to je bilo davno,otvorio mi je oci!
STVARNOST JE NEPRESTANO PROTICANJE I TRANSFORMACIJA STVARI!
Kad mi je to sinulo,dugo sam bila zaljubljena u njega! :oops:
I danas ga volim!Mislim da je neprevazidjen za svoje vreme! :)
 
divlja-u-srcu:
OMILJENI MOJ ANTICKI FILOZOF!Kada sam se prvi put susrela sa njim,to je bilo davno,otvorio mi je oci!
STVARNOST JE NEPRESTANO PROTICANJE I TRANSFORMACIJA STVARI!
Kad mi je to sinulo,dugo sam bila zaljubljena u njega! :oops:
I danas ga volim!Mislim da je neprevazidjen za svoje vreme! :)

Kad sam prvi put čula za Heraklita i njegova tvrđenja pitala sam se da li je čovek OK, ali kad sam čula za Pitagoru, e onda sam skapirala da je Heraklit za Pitagoru bio suvo zlato, mada mračno.... :lol:


Pazi Pitagoru sa izjavama o metempsihozi(izračunavao čovek kad će se ponovo roditi) ili teoriji brojeva.....inače je Pitagora prvi upotrebio termin FILOSOF što znači "ljubitelj znanja", a pritom je to znanje sažeo u cifri..., ali bio je dobar matematičar....mada.. :? nisu mu išli baš iracionalni brojevi... :lol: , a bio je i mnogo nadobudan i čak su smatrali da je bio sektaš...jer nije voleo da jede BOB....nije dirao belog petla....nije se ogledao u ogledalu....nije lomio hleb....i nije jeo srce(s ovim se slažem)....pa bili su i ti filosofi malo ćaknuti.... :?
 
ms:
...jer nije voleo da jede BOB....nije dirao belog petla....nije se ogledao u ogledalu....nije lomio hleb....i nije jeo srce(s ovim se slažem)....pa bili su i ti filosofi malo ćaknuti....
A i naučnici, bogme. Tesla je bio isti takav, nije nikad hteo da bude u istoj prostoriji u kojoj je bila žena koja na sebi ima biserni nakit... i još koješta. Praznoverje, u prevodu... i fudbaleri su skloni tome... ali hajde, njih i da razumem, ali za filozofe i naučnike mi nikako ne polazi za rukom.
 
A i naučnici, bogme. Tesla je bio isti takav, nije nikad hteo da bude u istoj prostoriji u kojoj je bila žena koja na sebi ima biserni nakit... i još koješta. Praznoverje, u prevodu... i fudbaleri su skloni tome... ali hajde, njih i da razumem, ali za filozofe i naučnike mi nikako ne polazi za rukom.
Što se tiče Tesle, nije praznoverje. Tesla je pet-šest puta imao izoštrenija čula od prosečnog čoveka. Njegov imuni sistem bio je oslabljen, lako je obolijevao i bio sklon alergijama. Njegovo higijensko-zdravstvena predostrožnost bila je sasvim opravdana, iako za čuđenje običnim ljudima.
 
Što se tiče Tesle, nije praznoverje. Tesla je pet-šest puta imao izoštrenija čula od prosečnog čoveka. Njegov imuni sistem bio je oslabljen, lako je obolijevao i bio sklon alergijama. Njegovo higijensko-zdravstvena predostrožnost bila je sasvim opravdana, iako za čuđenje običnim ljudima.

Otkud znas da je zaista imao izostrenija cula?
 
Би ли то поделио са мном?

Иначе ми није најомиљенији антички филозоф, идеја о сталном рату ми се не допада. Моје је мишљење да је свет сувише сложен да би почивао на рату супротности, јер су ионако суште супротности реткост, мало тога је црно или бело, чак можда ни не постоји ништа што је апсолутно.
 
HERAKLIT (grčki filozof)

Umro: 490. p.n.e, u 40. god.

Pošto je bolovao od vodene bolesti, Heraklit je sam smislio način kako da izbaci suvišnu vodu iz tijela: naredio da ga cijelog zatrpaju đubrivom i da ga takvog ostave da leži na suncu. Naiđe čopor pasa i, kako je gomila životinjskog izmeta sakrila miris ljudskog tijela, od filozofa im se učini da je kakva životinja i rastrgaše ga.

"Znati mnogo stvari ne znači biti mudar"

"Magarci će pre izabrati slamu nego zlato"

(Heraklit)
 
Ova tri Heraklitova fragmenta su posebna, jer izrazavaju jedinstvo suprotnosti koje svoje objasnjenje dobija u cetvrtom fragmentu o Suncu.

1)
Prava i kruzna putanja vijka u valjarici jedna je ista. 50
2)
Dusama je smrt da postanu voda, a vodi da postane zemlja. Od zemlje postaje voda , od vode dusa. 68.
3)
Put prema gore i put prema dole jedan je isti 69.


4)
Kad ne bi bilo sunca, sto se tice ostalih zvezda bila bi noc. 31

Heraklit je imao nadimak "mracni" zarad svog tajnovitog stila pisanog u simbolima i zagonetkama. Medjutim, neverovatno koliko je u tih 130 fragmenata sakupljeno mudrosti i to one prave - sustinske , koju danas mozemo lako da razumemo samo ako Heraklita posmatramo kroz znanje novijih filozofa.

Jedinstvo suprotnosti sjedinjeno u Suncu nije opis necega u spoljnem empiriskom svetu vec je to opis naseg sopstva, iznikao iz najuzvisenije intuicije dostupne coveku. Heraklitovo Sunce je upravo ono Platonovo Sunce, koje obasjava ljude vezane u pecini, i koji posmatraju senke.
Ono je nasa unutrasnja sustina, nase JA, i kada uspemo na trenutke da okrenemo glavu i da mu se priblizimo... vidimo protivurecnost, vidimo sukob suprotnosti koji se razresava u neizrecivom jedinistvu. I sve to osecamo,ne kroz pojam, vec kroz neiskazivu intuiciju.

To je Heraklitova filozofija na delu.
 
Nadimak „Mracni“ dobio je (navodno) kada je Sokrates posle studija Heraklitovih Gnoma odgovorio: „Ono sto sam razumio je fantasticno – a za za ono sto nijesam bio bi mi jedan ronilac sa ostrva Delos potreban“. Cak i savremeni Hermeneuticari stoje pred dilemom kako Heraklitovo „Duplo dno Gnoma“ protumaciti i odluciti se izmedju mogucnosti, njihovih kombinacija ili obje varijante.

Anegdota je da je rekao: Zivot djecak...etc.“ On je odbio da ucestvuje u donosenju nekog zakona u Ephesos zato sto se radije igrao s djecacima u Artemis hramu i nakon toga mu je dopisana ta izreka.

Jos u njegovo doba je zestoko kritikovao ponasanja ljudi koje je danas posebno rasprostranjeno: povrsno primjecivanje realiteta i stil zivljenja. Uprkos principijelno moguceg pristupa ka saznjanju masa ljudi ostaje za Heraklita nedokazana i nenaucena jer je podlegla laznom realitetu. Kao kad pri spavanju napuste svijet realiteta i udju u individualni svjet pa tu iskonstruisu raznovrsna objasnjenja o stvarnosti a to svojstvo ne mogu shvatiti. To je njegova filozofska srz.

On se mora prije Sokratesa citati i za mene je od njega naj:
„Kao razmirica izmedju zaljubljenih je i disonancija svijeta, pomirenje lezi u srzi svadje i sve razdvojeno se spaja” i :
“ Ispravna svijest je najveca vrlina, mudrost je istinito reci i prirodan biti”
 
Poslednja izmena:
poput hegela heraklit ceni borbu i naglašava aspekt borbe između suprotnih snaga.
kod heraklita, to nije militaristički stav, već suprotnost i kritika homerovog poziva da prestane borba između bogova i ljudi. kada bi ta borba prestala, ne bi bilo borbe suprotnosti koji svet teraju napred. njegov doprinos filozofiji je upravo u tom otkriću da je stvarni svet uravnoteženi sklad suprotnih tendencija. ideja o harmoniji nije njegova. ona potiče od pitagore. ali heraklit je taj koji je rekao da se iza borbe suprotnosti krije se, u skladu sa zakonima, harmonija.
inaeče, heraklit je bio veoma napredan za svoje vreme. to ono ko kad patak kaže jmbg i opštost i svevremenost nečijih shvatanja i stavova... vreme je dete koje se igra kamenčićima. kraljevska vlast je dečja.. ( : kritikovao je ondašnju religiju, posebno prinošenje žrtvi i smatrao je obrede primitivnim i govorio da tako ljudi nikad neće postati bolji
govorio je, pa je kasnije od njega, opet hegel preuzeo - naućiti mnoge stvari ne znači naučiti shvatati ...
 
Poslednja izmena:

Back
Top