Problem Cigana

to sto je sada "drukcije" ne mijenja cinjenicu da je do toga doslo PROTIV njihove volje/zelje...
ne mijenja ni cinjenicu da se "nedavno" tj. sedamdesetih dogadjalo ovo...

http://en.wikipedia.org/wiki/Pine_Ridge_Indian_Reservation
(pod The 1970s: Protest and violence...)
http://en.wikipedia.org/wiki/Leonard_Peltier

Ok, Vragana - stoji.
Covek me je samo bio ispravio da SADA vise nije tako. Zato sam ispravku i prihvatila.

Kao sto rekoh, u pitanju je univerzalan problem ne uklapanja razlicitih nacina zivota...
 
Znam, primetio sam...nista ti ja ne prigovaram.

Mozda rezervati nisu najsrecnije resenje, ali ako je boravak u njima stvar slobodnog izbora, onda je to OK, zar ne?

znas kako; getoizacija jedne zajednice nikad nije "stvar slobodnog izbora" ni "OK"...
narocito ako te pritome nitko nista ne pita...
to je povijesna nepravda od koje se americka vlast jos pere,
a pravne bitke, velike i male, jos traju...

i tu dolazimo do, eventualne, "dodirne tocke" sa nasom..."temom"...
ne mozes nekom (tek tako...ikako...) nametnuti ono sto ti smatras "dobrim/ispravnim", iz svoje perspektive
tj. mozes, ali ne ocekuj da ti on bude zahvalan zbog toga...bilo bi sumanuto...
 
Poslednja izmena:
znas kako; getoizacija jedne zajednice nikad nije "stvar slobodnog izbora" ni "OK"...
narocito ako te pritome nitko nista ne pita...
to je povijesna nepravda od koje se americka vlast jos pere,
a pravne bitke, velike i male, jos traju...


Da, ali stvar je u tome sto ih itekako neko nesto pita...dakle, cim nisu obavezni da zive u rezervatu.
 
Ahahahaha:lol:
Da verujem da je transparentan metod koji treba da priimenimo na Rome do jaja demokratski americhki princip
Prvo im zabranimo da kopaju po djubretu i prose-odsechemo im glavni vid snabdevanja da bi im skresali populaciju(ko ameri sa lovom Bizona) onda im zakonom zabranimo da cirkulishu van neke depionije koju im odredimo za zemljishte na kome mogu da zive svojim nachinom zivota.Tu ih sve uguramo a zemljishte stalno smanjujemo.Nakon vek-dva ovakve humanosti kada ih ne ostane ni za lek krenemo da se ploivamo pepelom i osetjamo krivicu jer smo sad dobri momci i zaposlimo preostasle u gradskoj chistotji:lol:
Jedina razlika je stho Romi ovde nisu bili pre Srba niti je ovo njihova zemlja koju smo mi kao paraziti naselili kao razni evropski otpad Severnu Ameriku.
 
Ahahahaha:lol:
Da verujem da je transparentan metod koji treba da priimenimo na Rome do jaja demokratski americhki princip
Prvo im zabranimo da kopaju po djubretu i prose-odsechemo im glavni vid snabdevanja da bi im skresali populaciju(ko ameri sa lovom Bizona) onda im zakonom zabranimo da cirkulishu van neke depionije koju im odredimo za zemljishte na kome mogu da zive svojim nachinom zivota.Tu ih sve uguramo a zemljishte stalno smanjujemo.Nakon vek-dva ovakve humanosti kada ih ne ostan ni za lek krenemo da se plivamo pepelom i osetjamo krivicu jer smo sad dobri momci i zaposlimo preostasle u gradskojchistotji:lol:
Jedina razlika je stho Romi ovde nisu bili pre Srba niti je ovo njihova zemlja koju smo mi kao paraziti naselili.


Ova paralela ti, po mom misljenju, uopste nije na mestu.

Znas li da postoje drzave u kojima je zabranjeno preturati po kontejnerima za djubre?

Koji bi bio tvoj konkretan predlog za resenje problema, tj. da nehigijenska naselja (koja su defakto ilegalno postavljena) nestanu i prestanu da zagadjuju okolinu, kao i da ljudi u njima ne zive vise u nehumanim uslovima?
 
naravno da zive...ljudi ko ljudi...
+ prije desetak godina sam upoznala jedan kanadski bracni par; od bjelac ona Native American...zive u Torontu...

To za porez nisam znao, interesatan podatak.

Da li mozes da potvrdis da ima Indijanaca koji zive neizolovano, zajedno sa svima?

Naravno,imas ih svuda.Posebno u CHICAGU i sasvim normalno zive kao i svi drugi.Jos imaju vece privilegije.Moj drugar je ozenio indijanku i dobio je papire za devet meseci green card,a obicno procedura traje kad si u Americi oko dve godine za green card a pet za pasosh.Bio sam u indijanskim erijama u sigurno da zive sasvim normalno,a i vidjajuse po gradu svakodnevno..
 
pa ja istu pricu odslusala i o crnackom stanovnistvu JARa...
a to JEST njihova zemlja, al ko ih pita...:roll:

Nemoj da brkas Bushmane i Bantu.
Bushmani su tu oduvek. Onda su dosli Bantu i potisnuli ih u Kalahari. Onda su dosli belci pa poterali Bantu...
Bantu su stocari i zemljoradnici. Bushmani su skupljaci i lovci.
Bantu Bushmane preziru nevidjeno. Najgora uvreda koju mozes da kazes nekom Bantu je da je Basaro (Bushman).
Trenutna frka je oko toga sto su u Kalahariju najveca nalazista dijamanata i, naravno, sad im smetaju Bushmani...
 
Nehigijenska naselja ce uvek postojati.
Postoje svuda u svetu u velikim gradovima i na istoku i na zapadu.
To nije etnichki nego socioloshhki problem.
Druga je stvar shto se lichna nesposobnost vladajucih strukktura ogleda u tome shto kod nas karton naselje postoji bukvalno ali BUKVALNO u sred grada.I ne chinjenje nishta povodom toga se ogleda u nekom licemernom laznom osetajnju solidarnosti sa romima.
Treba im se dati rok da se isele,ako se u datmo roku ne isele bager ide i poravna i ovako i onako.
Da ne treba mozda stanove da dobiju?To je tek najveci promashaj jer vecina ljudi koji zivi u tom dujubretu to i ochekuje-stanove bi samo prodali,kontejnere wharever..i merkali bi samo novu gomilu djubreta gde neshto treba da se gradi da zabiju zastavicu i kukaju o tuznoj sudbini.
Evo idem onda ja sutra da se kupam u djubretu pod Gazelom ako se za to dele stanovi,ali yebiga nisam rom:(
Niko ne moze da me ubedi da neko MORA da zivi bash u djubretu jer je eto jadan pa mu treba pomotji.
Problem Roma nema veze sa karton sitijem,karton siti je odraz nesposobnosti gradske vlasti da odradi ono shto je neophodno-da ga poravna.
A sam problem neintegracije Roma u driushtvo treba pokushati reshiti programima u kojima im se daje mogucnost kao shto je recimo dao Aleksandar-i po njih i po drzavu neshto korisno.Ali sumnjam da bi odziv bio neki.
 
Nisu oni glupi vec su (vecim delom) neobrazovani, uzroci su valjda svima nama jasni.

Prljavi...pa nisu oni po prirodi prljavi i jos zato sto su pripadnici neke nacionalne grupe, znas valjda neke Rome koji su cistiji od "belih"?


Dobro je da si ove bele stavio pod navodnike. To je jos jedna od predrasuda da su svi cigani tamnoputi...:hahaha:
Ima cela grupacija tzv. "rumunskih" cigana u Vojvodini koji su svetle puti i plavooki.
Cigani u Finskoj su potpuno plavi.
Britanski imaju sasvim svetlu put.
Kao sto rekoh, mnogi ljudi ni ne znaju koliko, u stvari, pripadnika tog naroda zivi oko njih...:whistling:
 
Nehigijenska naselja ce uvek postojati.
Postoje svuda u svetu u velikim gradovima i na istoku i na zapadu.
To nije etnichki nego socioloshhki problem.
Druga je stvar shto se lichna nesposobnost vladajucih strukktura ogleda u tome shto kod nas karton naselje postoji bukvalno ali BUKVALNO u sred grada.I ne chinjenje nishta povodom toga se ogleda u nekom licemernom laznom osetajnju solidarnosti sa romima.
Treba im se dati rok da se isele,ako se u datmo roku ne isele bager ide i poravna i ovako i onako.
Da ne treba mozda stanove da dobiju?To je tek najveci promashaj jer vecina ljudi koji zivi u tom dujubretu to i ochekuje-stanove bi samo prodali,kontejnere wharever..i merkali bi samo novu gomilu djubreta gde neshto treba da se gradi da zabiju zastavicu i kukaju o tuznoj sudbini.
Evo idem onda ja sutra da se kupam u djubretu pod Gazelom ako se za to dele stanovi,ali yebiga nisam rom:(
Niko ne moze da me ubedi da neko MORA da zivi bash u djubretu jer je eto jadan pa mu treba pomotji.
Problem Roma nema veze sa karton sitijem,karton siti je odraz nesposobnosti gradske vlasti da odradi ono shto je neophodno-da ga poravna.
A sam problem neintegracije Roma u driushtvo treba pokushati reshiti programima u kojima im se daje mogucnost kao shto je recimo dao Aleksandar-i po njih i po drzavu neshto korisno.Ali sumnjam da bi odziv bio neki.

Ovo je poenta, da ponovimo "To nije etnichki nego socioloshhki problem."
 
Nemoj da brkas Bushmane i Bantu.
Bushmani su tu oduvek. Onda su dosli Bantu i potisnuli ih u Kalahari. Onda su dosli belci pa poterali Bantu...
Bantu su stocari i zemljoradnici. Bushmani su skupljaci i lovci.
Bantu Bushmane preziru nevidjeno. Najgora uvreda koju mozes da kazes nekom Bantu je da je Basaro (Bushman).
Trenutna frka je oko toga sto su u Kalahariju najveca nalazista dijamanata i, naravno, sad im smetaju Bushmani...

nisam usla u te podjele uopce; samo kazem da sam IDENTICNU pricu
odslusala za cjelokupnu crnacku populaciju JARa, narocito gradsku...

a Busmani "ne smetaju od jucer"
prvi put su "zasmetali" upravo zbog svog nacina zivota; kad je krenula
parcelizacija Afrike i podizanje ograda...
 

Back
Top