Rogozin: Šta će vam Nato kad imate Rusiju?

Kushi

Primećen član
Banovan
Poruka
598
Rogozin: Šta će vam Nato kad imate Rusiju?
Nedelja, 24 AVGUST 2008 10:41 PRESS

Mnogi političari u Srbiji misle da će ulaskom u NATO riješiti ekonomske probleme, ali griješe. Prije će vam Rusija pomoći da riješite te probleme, rekao je u intervjuu za beogradski dnevnik Press Dmitrij Rogozin, stalni predstavnik Rusije pri NATO-u

”Rusija je bila prinuđena da odbrani svoje vojnike iz sastava mirovne misije u Južnoj Osetiji, ali i civile na koje je gruzijska vojska mučki nasrnula. Predsjednik Gruzije Mihail Sakašvili, taj podmukli ratni zločinac, odlučio je da sprovede etničko čišćenje i ubije na hiljade ljudi. Zbog toga je dobio po njušci, kaže u ekskluzivnom intervjuu za Press Dmitrij Rogozin, stalni predstavnik Rusije pri NATO-u, objašnjavajući zašto su se ruski tenkovi na dan otvaranja Olimpijskih igara u Pekingu našli u susjednoj zemlji.

“Rusija je djelovala isključivo u cilju samoodbrane. Agresor je napao naše vojnike, mirovnjake i ubijao civile. Naš odgovor je bio adekvatan. Takođe, naša armija dejstvovala je samo u zoni mirovne operacije, što je velika razlika u odnosu na neke „humanitarne intervencije" koje je u prošlosti sprovodio NATO. Gruzija je započela rat i dobila je lekciju koju nikada neće zaboraviti! Stvari su tu potpuno jasne. Drugo je pitanje da li svi to žele da vide ili se prave ludi. Pitam se šta bi se desilo kada bi neko ubijao pripadnike međunarodne misije na Kosovu? Da li bi odgovor NATO-a bio manje oštar? Mislim da ne bi”.

NATO je u više navrata prije ruske intervencije upozoravao da će zaštiti suverenitet Gruzije. Plašite li se mogućeg odgovora ovog vojnog saveza?
“Mogu da razumem predstavnike nekih nevladinih organizacija koji se zalažu za zaštitu ljudskih prava i brinu o ljudima u ratnom području. Oni rade svoj posao, iako mnogi od njih ne znaju šta se zapravo dogodilo u Osetiji. Ali, ne mogu da shvatim da nam lekcije drži NATO koji je 1999. onako surovo napao Srbiju, jednu evropsku državu. Ti „veliki zagovornici demokratije" bombardovali su Beograd, rušili mostove, ubijali civile, među kojima i dosta djece širom vaše zemlje kako bi srušili s vlasti Slobodana Miloševića. Kada to znamo, prosto je nevjerovatno da nam ti ljudi danas pričaju o „prekomjernoj sili" i poštovanju suvereniteta”.

Jasno je da svako približavanje Gruzije NATO paktu donosi opasnost od izbijanja sukoba u toj zemlji. Šta o tome govorite kolegama u Briselu?
“Abhazija i Južna Osetija već funkcionišu kao nezavisne države. Ako Tbilisi bude uspostavio tijesne odnose sa NATO, čemu se Rusija najoštrije protivi, to će dovesti do konačnog razlaza. I jedna i druga oblast ne vide svoju budućnost u NATO-u. Sakašvili je u svojoj političkoj karijeri napravio puno grešaka. Ova poslednja je svakako najveća, ali je istorijsku grešku načinio kada je u decembru prošle godine organizovao referendum o pristupanju Gruzije NATO paktu. Tako je sam odlučio da Abhazija i Južna Osetija ne budu u sastavu Gruzije. Ako bi došlo do toga da NATO ponudi Tbilisiju članstvo, već sledećeg dana bi započeo istinski proces secesije. Rusija će Abhaziji i Južnoj Osetiji pružiti punu podršku”. Otvoreno nazivate predsjednika Gruzije ratnim zločincem. Da li zaista vjerujete da će protiv njega biti podignuta bilo kakva optužnica?
“Sakašvili jeste ratni zločinac, u to nema apsolutno nikakve sumnje. Po njegovom nalogu u Osetiji je ubijeno 1.500 civila”.

Na nedavnom samitu NATO-Rusija ocijenili ste da je Severnoatlantska alijansa prevaziđena. Zašto to tvrdite?
“To nije samo moje lično mišljenje, to je koncepcija spoljne politike Rusije. Epoha podjele svijeta na blokove odavno je završena. Danas postoji jedan glavni izazov, a to je terorizam”.
Ipak, dobar dio političke elite u Beogradu smatra da je i Srbiji mjesto u NATO-u...
“Posle bombardovanja Srbije i svega što je NATO tamo uradio? To je teško zamislivo. Siguran sam da većina Srba to ne želi. Političari u Srbiji misle da će tako riješiti ekonomske probleme, ali to mogu da učine i na neki drugi način. U tome vam može pomoći i Rusija. Ima bogatih zemalja koje su ili neutralne ili izvan NATO saveza poput Švajcarske, Austrije, Švedske...”

Ustalasali ste srpsku javnost upozorenjem da bi Rusija mogla da upotrijebi silu ukoliko Kosovo proglasi nezavisnost...“Nikada to nisam izjavio, moje riječi su pogrešno prenijete. Rekao sam veoma jasno da svijet posle proglašenja nezavisnosti Kosova više ne funkcioniše u skladu sa međunarodnim pravom, već isključivo po diktatu sile. Slučaj Kosova je, u tom smislu, važna lekcija za Rusiju. Izjavio sam da se Rusija neće vojno angažovati na Balkanu, jer smatra da se sa pitanjem nezavisnosti Kosova odlučno suočava Vlada Srbije. Pitanje Kosova za Moskvu ostaje pitanje morala, a Srbija će u nama uvek imati prijatelje. Za razliku od nekih zemalja EU, mi od Srbije zarad „dobrih odnosa" ne tražimo nikakvu teritoriju”.

Da li mislite da je moguće korektno suđenje Radovanu Karadžiću u Hagu?
“Sud u Hagu je antisrpski i to je činjenica. On nastoji da za sve nesreće na prostoru bivše Jugoslavije okrivi Srbe. Dugogodišnje kazne dobijaju samo Srbi. S druge strane, za one koji su okrvavili ruke ubijajući Srbe nikada nema dovoljno dokaza. Takođe, Haški tribunal je formiran kada na teritoriji bivše Jugoslavije, posle ratova, nije bilo odgovarajućeg pravosuđa. Danas je, međutim, situacija dosta drugačija i mislim da bi balkanskim državama trebalo prepustiti da same rasprave šta se desilo.
http://www.pressonline.rs/page/stories/sr.html?view=story&id=45230&sectionId=37

Covek je u pravu. Hrle takozvane demokrate u zagrljaj onima koji zele da zatru Srbe, a pljuju Ruse koji su bratski narod.
 
Poslednja izmena:
Da shaljemo svoje vojnike u Afganistan i Irak da se bore za Americhke ideale? Da i mi pnudimo teritoriju za postavljanje raketnog shtita? Vidim nashe komshije su jako napredovale od kako su ushle u NATO i EU.

Pa ako pogledas gde su bile nase komsije pre desetak godina, napredak je ocigledan.
Cak je i nas napredak za ovih 8 god.ocigledan, samo ti to neces da priznas
 
Da shaljemo svoje vojnike u Afganistan i Irak da se bore za Americhke ideale? Da i mi pnudimo teritoriju za postavljanje raketnog shtita? Vidim nashe komshije su jako napredovale od kako su ushle u NATO i EU.

Pa znas sta, oni su previse kratko u EU Da se bi se bilo sta primetilo.
Sem toga u Rumuniji je ipak malo bolje nego ovde.
A smejali smo se Rumunima.....
 

Back
Top