Palma ljut na hrvate sto nisu dali srbinu da da krv!

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

1234

Domaćin
Banovan
Poruka
4.833
http://www.glas-javnosti.co.yu/clan...-24-08-2008/takve-stvari-ni-hitler-nije-radio

Hrvati odbili srpsku krv: ko greši, ko je više Evropa - mi ili oni?
Takve stvari ni Hitler nije radio
Dragan Marković Palma: Očekujem reakciju predsednika i premijera. Boža Prelević: To nisu uradili Hrvati, već budala. LJiljana Habjanović-Đurović: Sramno, nenormalno i besmisleno


BEOGRAD - Doskora je naša javnost bila gotovo navikla na sve uvrede koje su dolazile iz susedne, nekad “bratske” Hrvatske, ali najnoviji slučaj iz Šibenika prevazišao je i najcrnju maštu - u najkraćem, lekari iz tamošnje bolnice odbili su da prime krv Srbina koji se prijavio kao dobrovoljni davalac (!). Naravno, vest je juče objavljena u svim medijima, a od detalja se navodi da se državljanin Srbije iz Stare Pazove, koji je letovao u Šibeniku, odazvao pozivu na davanje krvi zbog nestašice u šibeničkim bolnicama. Međutim, pošto su utvrdili da je Srbin, krv mu nije uzeta, uz obrazloženje “kako bi bilo primaocu Hrvatu kad bi mu rekli da je krv srpska” (?!?). Evropejski, nema šta. Ipak, ni tu nije bio kraj priče, već je direktor bolnice “pojasnio” da po zakonu samo Hrvati mogu biti davaoci, što je potpuni nonsens. Što je najgore, takav propis je zaista postojao od 1999. godine, ali je 2006. donet novi zakon, prema kojem državljanstvo nije kriterijum za davanje krvi. “Slučaj Šibenik”, kako se i očekivalo, izazvao je burnu reakciju srpske javnosti.

- Ovo je samo nastavak zla koja su nam počinili Hrvati, od zločina u ratu do gubitka hiljada domova Srba, kojima je sva imovina ostala u Hrvatskoj - ističe Dragan Marković Palma, lider Jedinstvene Srbije i prvi čovek opštine Jagodina. On ističe da ga je ovakva odluka zdravstvene ustanove u Šibeniku ipak iznenadila, kao i “sve u Jagodini koji su juče ujutro pročitali ovu vest”.

PRIMITIVAN GEST

Za Žarka Trebješanina, psihologa, slučaj u Šibeniku je “potpuno neobičan, ali sumnja da je reč o tipičnom gestu”.
- Nacionalizma ima svuda, ali ovo je toliko primitivan gest da tu ne može biti reči ni o evropeizmu, a još manje se može posmatrati kao ljudski ili civilizacijski gest. U svakom slučaju, zatucanost ljudi svuda postoji, pa i među lekarima - rekao je Trebješanin.


- Znate šta je zapravo problem? Takvu odluku nije mogao da donese jedan čovek, već više njih, dakle reč je o instituciji. Opet, kad pogledam sebe, dao bih krv svakom čoveku kome je neophodna, svejedno koje je nacionalnosti ili rase, kao što bih je i primio od bilo koga. U svakom slučaju, mislim da je ovo slučaj koji apsolutno zaslužuje reakcije i predsednika i premijera Srbije i ja ih očekujem - zaključio je Marković.

Za Božu Prelevića, poznatog beogradskog advokata, nisu Hrvati odbili da prime srpsku krv.

- Da pojasnim, nije reč o Hrvatima, već o budali, a zanimljivo je da je on to zapravo učinio u tuđe ime. Glupost, u svakom slučaju, ne poznaje granice i ne možemo sad da govorimo samo na osnovu ovoga ko je evropejac a ko nije, jer budale su, nažalost, svuda ravnomerno raspoređene. Čak mislim da taj koji je odbio krv i nije Hrvat, već pripadnik neke druge nacionalnosti koja bi da se dopadne Hrvatima. Opet, koliko mi je poznato, čak i u vreme fašističke Nemačke nisu se događale ovakve stvari, hitlerovci su imali mnoge limite, ali čak i oni ne ovakve - rekao je Prelević.

Slično mišljenje izrekla je za Glas i LJiljana Habjanović-Đurović, naša poznata književnica, koja, šokirana vešću, u prvom monetu i nije imala komentar.

- Ma znate šta - svuda ima idiota, a to je toliko sramno, nenormalno i besmisleno da stvarno ne znam šta bih komentarisala. Ipak, naglasila bih da zbog tog idiotskog slučaja ne možete ceo jedan narod da generalizujete ili stavite na stub srama - u dahu je izgovorila Habjanovićeva.
 
Страни држављани немају право да дају крв, такав је закон у хрватској.

ko ce to objasniti ćelavom palmi?
think.gif
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top