KIC I SUND

ne mogu da se setim u kojoj knjizi Kundera govori o kicu ali pokusacu da prepricam....

otprilike da....kic, iz svog vidokruga, iskljucuje sve sto je u ljudskoj egzistenciji neprihvatljivo i na taj nacin utemeljuje kategoricnu saglasnost sa postojanjem. iako se povezuje sa svakidasljicom, kicerska osecanja su u isto vreme "nestvarna" jer se nadovezuju na zanrovski fiksirane predstave...najdublja tuga, najuzvisenija ljubav, najherojskiji heroizam...to su, u stvari, pojmovi koji su skinuti sa dozivljenih predstava...
kic preuzima sintagme iz stvarnosti koje se u njemu okamenjuju do klisea.
ali pored dogmatskih karakteristika, kic poseduje i totalitarni naboj...pa se kaze za kic da je "totalitarizam bez nasilja"...a ovo govori u prilog da sve sto narusava kic se iskljucuje iz zivota - svaka demonstracija individualizma, svaka sumnja, raznolikost, ironija (ovo pogotovo)...jer u carstvu kica sve treba primati krajnje ozbiljno...

mada...meni se cini da se kic izborio za svoje punopravno mesto u drustvu...
 
Pomaze_Bog:
Gde Crkva koristi kič, molim te?

srecom, ova nasa ga ne koristi preterano. ja cu recimo pricati o kichu u crkvenoj arhitekturi ... ili jeziku. svo ono koriscenje starih bespotrebnih reci, da bi se "pokazalo" ne znam ni ja sta, ucenost valjda? kad neko upotrebi rec koju ne znam a ne objasni mi je, kao da me je opsovao.
a u arhitekturi, crkve su pijedestal manipulacijama. ogromne, preogromne, tovare prazan i mracan prostor na onog koji udje u njih. svi oni pozlaceni, sjajni, ogromni krstovi i zlatna boja na freskama .... na odorama svestenika. uporedi hram svetog save na vracaru, koji je ogroman, oblozen sjajnim mermerom (koji je izmedju ostalog i radioaktivan, ako niste znali, al koga briga, vazno da je bogato ukraseno), e uporedi ga sa onom malom, divnom, skromnom crkvicom odmah do njega, utocistem skromnih vernika.

da ne pricam o katolickim crkvama, narocito o crkvi svetog petra u rimu, koja je pravi pravcati postament religijskoj manipulaciji jednog birokratsko-verskog sistema.

toliko o kichu .... s napomenom da je kich sve ono nepotrebno, beskorisno razmetanje velicinom, sjajem i bogatstvom, koje eto, i crkva koristi.
 
Keeper:
da ne pricam o katolickim crkvama, narocito o crkvi svetog petra u rimu, koja je pravi pravcati postament religijskoj manipulaciji jednog birokratsko-verskog sistema.

Znas li ti koji su neosporivi genijalci radili na crkvi Sv.Petra u Rimu i koliko se gradila???? :shock:
To sto se crkve sluze religijskoj manipulaciji nema nikakve veze sa lepotom same gradjevine, a kamoli da je zbog toga proglasimo kicem! :shock:
Pa nece valjda i ova tema da sklizne u pricu o raligijskoj manipulaciji????? :shock:
Prvo ti meni definisi kic, pa cemo onda da pricamo!
 
nasla sam knjigu...Nepodnosljiva lakoca postojanja (citao neko?) i u njoj jednu od najboljih definicija kica...

"...Osecaj koji kic izaziva mora, naravno, biti takav da ga moze deliti veliki broj ljudi. zato kic ne moze biti baziran na nekoj neobicnoj situaciji, vec samo na osnovnim slikama koje su vec cvrsto urezane u ljudsku memoriju: nezahvalna kci, zanemareni otac, deca koja trce preko travnjaka, izdaja domovine, secanje na prvu ljubav.
Kic izaziva dve suze ganutosti. Prva suza kaze: Kako je to divno, deca koja trce po travnjaku!
Druga suza kaze: kako je to divno biti dirnut, zajedno sa citavim covecanstvom, nad decom koja trce po travnjaku!
Tek ova druga suza od kica pravi kic. Bratstvo svih ljudi sveta moze pocivati samo na kicu..."

PS. neosporivi genijalci (Mikeladjelo....jesi bila u crkvi sv. Petra? mada meni je mnogo zanimljivija crkva sv. Petra u lancima, isto u Rimu i genijalna skulptura Mojsija koji zbog greske u biblijskom prevodu ima rogove, hah) verovatno nisu imali nista sa motivima crkve...
da ne preterujem i ne budem obrisana.
 
"Bratstvo svih ljudi sveta moze pocivati samo na kicu..."

OK sve ono pre ovoga,ali ovo mi je malo sumljivo...ili nedoreceno... :?

Nije samo Mikelandjelo u pitanju, tu su Bramante,pa Bernini...
Jel' ti mislis da je crkva Sv.Petra kic???
Mojsije je cool, samo su mu rogovi smesni iz danasnje perspektive, zeznuo ga prevod, sta da se radi...
:lol:
 
cuj Kundera pa nedorecen...
ok, mozda bi trebalo da procitas knjigu (jesi li?)...kad se vade stvari iz konteksta, mogu da budu nedorecene.

crkva sv. Petra mi nije kic...kic mi je ona nogica koju svi vernici pipaju pa se od upotrebe izlizala (i ja sam je pipnula, priznajem...kic momenat u mom zivotu...valjda je Kundra mislio na to kad je pomenuo bratstvo, hah)
 
upono izbegavam ovu temu.....
slazem se sa tobom.....osecaj pripadnosti....to je to...
npr....Bajaga.....nevidjeni kich....melodije koje se lako pamte....jednostavno se lepe.....
ali mislim da su takve pesme...muzika....misli-najopasnije.....previshe uljuljkuju.....uspavanka....to....kich je uspavanka....
da...spava mi se
 
Eto, dodjosmo do uspavanosti o kojoj sam davno pricala na ovoj temi! :lol:
Nema spavanja!
Evo jos malo razglabanja!
Rec kic dolazi od eng. reci sketch u smislu nesto podmetnuti, podvaliti, prodati rdjavu robu.

Kic je stvoren i stvara se prema prosecnom, malom coveku.
Kic malom coveku cini svakodnevni zivot prijatnim.
Kic je drustveno prihvatanje zadovoljstva putem potajnog ucestvovanja u losem ukusu , odmarajucem i uspavljujucem.
Kic je demokrtskog duha, ono sto masu ne vredja duhom uzvisenosti.
Uzviseno trazi napor da prevazidjemo sebe!
Kic propagira prosecnost!
 
dajte ljudi sve je to stvar izbora. Kako da neko ne bude imun na kich? Jednostavno je i lako. Samo je pitanje ko je koliko jak da se odupre kichu.
Jeste goodday da su te pesme kako kazes prosto lepljive iz prostog razloga sto se lako pamte, ali ko me moze naterati da ja to prihvatim? Zato sto je lako za pamtiti ili pevati, znaci li da ja to i treba da pevusim po ceo dan?
I don't think so!
Zaobilazim kich u sirokom luku i slobodno mogu reci da sam imuna na njega. Ne dotice me uopste...
 
divlja-u-srcu:
Keeper:
da ne pricam o katolickim crkvama, narocito o crkvi svetog petra u rimu, koja je pravi pravcati postament religijskoj manipulaciji jednog birokratsko-verskog sistema.

Znas li ti koji su neosporivi genijalci radili na crkvi Sv.Petra u Rimu i koliko se gradila???? :shock:
To sto se crkve sluze religijskoj manipulaciji nema nikakve veze sa lepotom same gradjevine, a kamoli da je zbog toga proglasimo kicem! :shock:
Pa nece valjda i ova tema da sklizne u pricu o raligijskoj manipulaciji????? :shock:
Prvo ti meni definisi kic, pa cemo onda da pricamo!

kich je svako nepotrebno razmetanje velichinom, zlatom, sjajem, beskorisnim elementima, dekoracijama, uvrnute rokoko dekoracije i pozlaceni krstovi na crkvama, hiper-monumentalnost, sterilno citiranje istoricizma ............
moze i do prekosutra :)
a kakve veze ima ko je gradio?
 
Zgrada napravljena u slavu Tvorca ne može biti kič. I bilo šta u Njegovu slavu. Bio sam skoro u Ukrajini. U Grko-Katoličkoj Crkvi (Pravoslavna Crkva koja priznaje Papu za poglavara) video sam ikonu Gospoda Isusa urađenu na računaru, koja izgleda kao fotografija. Uz to je još i plastificirana na poseban način, pa kada se pomeramo, vidimo kako otvara i zatvara oči. Divno!!! Ili ispisano lajt-šou-om na oltaru Hristos Voskrese. Nema tu kiča. Sve je to u Njegovu slavu.
 
Pomaze_Bog:
Zgrada napravljena u slavu Tvorca ne može biti kič. I bilo šta u Njegovu slavu. Bio sam skoro u Ukrajini. U Grko-Katoličkoj Crkvi (Pravoslavna Crkva koja priznaje Papu za poglavara) video sam ikonu Gospoda Isusa urađenu na računaru, koja izgleda kao fotografija. Uz to je još i plastificirana na poseban način, pa kada se pomeramo, vidimo kako otvara i zatvara oči. Divno!!! Ili ispisano lajt-šou-om na oltaru Hristos Voskrese. Nema tu kiča. Sve je to u Njegovu slavu.

Je l' se ti ovo salis u satiricno-cinicnom tonu, ili zaista to mislis? ... Samo nemojte opet u krajnosti religije...

Ali ovaj citat me podseca na onu epizodu Simpsons-a kad Mr. Burns finansira renoviranje crkve ;)
 
Pomaze_Bog:
Zgrada napravljena u slavu Tvorca ne može biti kič. I bilo šta u Njegovu slavu. Bio sam skoro u Ukrajini. U Grko-Katoličkoj Crkvi (Pravoslavna Crkva koja priznaje Papu za poglavara) video sam ikonu Gospoda Isusa urađenu na računaru, koja izgleda kao fotografija. Uz to je još i plastificirana na poseban način, pa kada se pomeramo, vidimo kako otvara i zatvara oči. Divno!!! Ili ispisano lajt-šou-om na oltaru Hristos Voskrese. Nema tu kiča. Sve je to u Njegovu slavu.

hehehehehhehehehe. slatko me nasmeja :D
uzgred, nisam znao da su moji sunarodnici ukrajinci takvi .... c c c.
uzgred, znam ja kako nesto u Njegovu slavu nije kich. ili ona litija nedavno u njegovu slavu kad su oni paradirali nakindjureni, kitnjasti ...... ma nema tu kicha niposhto :)
daj choveche .....
 
Realnost je da je danas ljudima potreban kic i sund,da bi makar na tren zaboravili i pobjegli od sumorne svakodnevnice,valjda još jedan produkt globalizacije....No volio bih da neko ovdje jasno razgranici da li ima ikakve razike u znacenju pojmova kic i šund,ili su to sinonimi?
 
Kic nije uvek nuzno lose. Npr. Kalendar sa poznatim licnostima spada u kic. Zna se kako kalendar treba da izgleda i kako bi mogao da izgleda da se pravi da bude umetnicko delo. Ovako je kic. Mada, i nekome se ono svedja, pa nije to toliko strasno.
 
...gledah prije neke muzičke spotove... ne bih da ih prozivam sad... i izgledaše mi kao oličenje neukusa... čisti kič...
Razmislim malo i shvatim da je to zbog toga što su pune totalno glupih scena potpuno operisanih od smisla...
 
Kad god upalim tv, zapljusne me ogromni talas nekakvih grotesknih spodoba, nit razumem sta govore ni sta rade, ne mislim samo na domace kanale, ali to je jedan svet za mene potpuno stran, ne verujem da je ovozemaljski, ko da je dosao iz najperfidnijih kosmara...
 
hm....
Danilo Kiš je citirao nekog Francuza (valjda):
"Kič se meri banalnošću svojih asocijacija"
Definitivno najbolja definicija kiča koju sam dosad čula.
To su lako citljive knjige, one koje ne podstiču na neka dublja razmišljanja, već su samo tu da bi svojim banalnim asocijacijama privukle čitaoce. Lakše je progutati neku "Ispovest iz harema", "Crazy"(napisao Benjamin Lebert, neki nemački tinejdzer, ma kič najgori), itd nego Dostojevskog, Kiša, Tolkina, Koelja, i da ne nabrajam dalje... i nikako se ne slažem s tim da kič može biti umetnost, zato što mislim da bi onda većina nas mogla sebe nazvati umetnicima. Ne može svako biti umetnik. A maltene svako može da napiše knjigu iz kategorije kiča ili šunda. Nažalost, što su asocijacije banalnije, to će knjiga bolje proći...Jer ljudima je zanimljivo da čitaju knjige o zivotu nekih bivših narkomana (potpuno nebitnih), o intimi nekih opet potpuno nebitnih ljudi...o tome nam govori ko zna koliko puta veći tiraž Skandala, Sveta, itd. nego nekih mnogo vrednijh knjiga.

A evo i primera za to...

Radila sam seminarski rad iz književnosti pre par meseci, jedna od knjiga sa spiska moje literature bila je knjiga Hatidže Krnjević- "Živi palimpsesti ili o usmenoj književnosti". Ljudi, kako je u toj knjizi napravljena analiza svakog detalja neke narodne pesme (tipa Hasanaginica, do kojih je delića analizirana, i pre svega na koji način, to je da se smrzneš kako je fenomenalno napisano, ne postoji izraz za to majstorstvo.) Pozajmila sam knjigu iz biblioteke, i vratila je, i pre jedno 20 dana našla sam istu po ceni od 50 dinara na nekom kiosku.
Da li shvatate da jedan časopis košta 100 dinara, a da jedna takva knjiga košta svega 50 (!!!) ? Ne znam za vas, ali za mene je to vrlo poražavajuća činjenica.
Tako da, po mom mišljenju ne treba na kič gledati kao na umetnost, jer da to jeste, ne bi bio - kič.
 

Back
Top