Tumacenje jedne glave

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Dodje mi covek da protumacim jednu glavu u jevandjelju po mateji....glavu 25, ili zac105.

I eto voleo bih da protumacite zac 104 i 105....


Матеј, глава 25
1. Тада ће бити царство небеско као десет девојака које узеше жишке своје и изиђоше на сусрет женику.
2. Пет од њих беху мудре, а пет луде.
3. И луде узевши жишке своје не узеше са собом уља.
4. А мудре узеше уље у судовима са жишцима својим.
5. А будући да женик одоцни, задремаше све, и поспаше.
6. А у поноћи стаде вика: Ето женика где иде, излазите му на сусрет.
7. Тада усташе све девојке оне и украсише жишке своје.
8. А луде рекоше мудрима: Дајте нам од уља свог, јер наши жишци хоће да се угасе.
9. А мудре одговорише говорећи: Да не би недостало и нама и вама, боље је идите к трговцима и купите себи.
10. А кад оне отидоше да купе, дође женик, и готове уђоше с њим на свадбу, и затворише се врата.
11. А после дођоше и оне друге девојке говорећи: Господару! Господару! Отвори нам.
12. А Он одговарајући рече им: Заиста вам кажем: не познајем вас.
13. Стражите дакле, јер не знате дан ни час у који ће Син човечији доћи.
14. Јер као што човек полазећи дозва слуге своје и предаде им благо своје;
15. И једном, дакле, даде пет таланата, а другом два, а трећем један, сваком према његовој моћи; и отиде одмах.
16. А онај што прими пет таланата отиде те ради с њима, и доби још пет таланата.
17. Тако и онај што прими два доби и он још два.
18. А који прими један отиде те га закопа у земљу и сакри сребро господара свог.
19. А по дугом времену дође господар тих слуга, и стаде се рачунати с њима.
20. И приступивши онај што је примио пет таланата, донесе још пет таланата говорећи: Господару! Предао си ми пет таланата; ево још пет таланата ја сам добио с њима.
21. А господар његов рече му: Добро, слуго добри и верни! У малом био си ми веран, над многим ћу те поставити; уђи у радост господара свог.
22. А приступивши и онај што је примио два таланта рече: Господару! Предао си ми два таланта; ево још два таланта ја сам добио с њима.
23. А господар његов рече му: Добро, слуго добри и верни! У малом био си ми веран, над многим ћу те поставити; уђи у радост господара свог.
24. А приступивши и онај што је примио један таланат рече: Господару! Знао сам да си ти тврд човек: жњеш где ниси сејао, и купиш где ниси вејао;
25. Па се побојах и отидох те сакрих таланат твој у земљу; и ево ти своје.
26. А господар његов одговарајући рече му: Зли и лењиви слуго! Знао си да ја жњем где нисам сејао, и купим где нисам вејао:
27. Требало је дакле моје сребро да даш трговцима; и ја дошавши узео бих своје с добитком.
28. Узмите дакле од њега таланат, и подајте оном што има десет таланата.
29. Јер сваком који има, даће се, и претећи ће му; а од оног који нема, и шта има узеће се од њега.
30. И неваљалог слугу баците у таму најкрајњу; онде ће бити плач и шкргут зуба.
31. А кад дође Син човечији у слави својој и сви свети анђели с Њиме, онда ће сести на престолу славе своје.
32. И сабраће се пред Њим сви народи, и разлучиће их између себе као пастир што разлучује овце од јараца.
33. И поставиће овце с десне стране себи, а јарце с леве.
34. Тада ће рећи цар онима што Му стоје с десне стране: ходите благословени Оца мог; примите царство које вам је приправљено од постања света.
35. Јер огладнех, и дасте ми да једем; ожеднех, и напојисте ме; гост бејах, и примисте ме;
36. Го бејах, и оденусте ме; болестан бејах, и обиђосте ме; у тамници бејах, и дођосте к мени.
37. Тада ће Му одговорити праведници говорећи: Господе! Кад Те видесмо гладна, и нахранисмо? Или жедна, и напојисмо?
38. Кад ли Те видесмо госта, и примисмо? Или гола, и оденусмо?
39. Кад ли Те видесмо болесна или у тамници, и дођосмо к Теби?
40. И одговарајући цар рећи ће им: Заиста вам кажем: кад учинисте једном од ове моје најмање браће, мени учинисте.
41. Тада ће рећи и онима што Му стоје с леве стране: Идите од мене проклети у огањ вечни приправљен ђаволу и анђелима његовим.
42. Јер огладнех, и не дадосте ми да једем; ожеднех, и не напојисте ме;
43. Гост бејах, и не примисте ме; го бејах, и не оденусте ме; болестан и у тамници бејах, и не обиђосте ме.
44. Тада ће Му одговорити и они говорећи: Господе! Кад Те видесмо гладна или жедна, или госта или гола, или болесна или у тамници, и не послужисмо Те?
45. Тада ће им одговорити говорећи: Заиста вам кажем: кад не учинисте једном од ове моје мале браће, ни мени не учинисте.
46. И ови ће отићи у муку вечну, а праведници у живот вечни.


--------------------------------------------------------------

Namerno nisam hteo da odvajam nijedan deo , jer mozda cine celinu....a podela je vec tumacenje.....

Dakle tumacenje samo ovog dela, ne religije, ne biblije i novog zaveta....
 
zasto mu "izlaze u susrete"
sta po tom (jevrejski?) to "devica izlazi u susret nekome" znaci
i sta je zenik.

Jesu to neke orgije, ili predstavljanje operacija deljenja i mnozenja ili...
Sta mu dodje "device" i pitanje: jeli se to smatra da su device a nije naucno dokazano ili im kad im legnes ispod suknje pa pogledas odozdo na gore pise "D E V I C NJ A K" cirilie (sto bi znacilo da su device, jeli neko to proveravao.
 
Za ristoba, poceo bih ja, ali onda ce drugi samo da zapisavaju, a ja bih da cujem misljenja drugih i tumacenja drugih....

Ovde su tri price, koje mogu da se tumace nesto odvojeno , nesto zajedno...

Ziske su petrolejske lampe
Ovo sa odlaskom na svadbu, gledam kao prosevinu, a ne orgije, mada tumacenje orgija moze da se izvede , ako se gleda striktno i malo doda banalnog....

1-15
15-30
30-
to su tri situacije u ovoj glavi......analizirane i odvojeno i zajedno kao celina poglavlja....
 
Neprekidno stražarenje nad sobom, da ne budemo nikada zatečeni u činjenju zla, tj. u dremanju, već u bdenju nad sobom, u svakom trenutku, sa upaljenim svetiljkama, kao mudre devojke. Postoje i oni koji stražare nad sobom pogrešno, kao lude devojke ( neko od svetih otaca je dao primer, devojke koje devstvuju i dostojne su svake plate od Gospoda, ali osuđujući druge devojke, postaju nedostojne, tj. "lude devojke" ).

Sve tri priče govore o činjenju dobra i ljubavi prema Bogu i bližnjem, što će Gospod kada bude "žetva", stostruko nagraditi ("što oko ne vide").
 
1. Тада ће бити царство небеско као десет девојака које узеше жишке своје и изиђоше на сусрет женику.
2. Пет од њих беху мудре, а пет луде.
3. И луде узевши жишке своје не узеше са собом уља.
4. А мудре узеше уље у судовима са жишцима својим.
5. А будући да женик одоцни, задремаше све, и поспаше.
6. А у поноћи стаде вика: Ето женика где иде, излазите му на сусрет.
7. Тада усташе све девојке оне и украсише жишке своје.
8. А луде рекоше мудрима: Дајте нам од уља свог, јер наши жишци хоће да се угасе.
9. А мудре одговорише говорећи: Да не би недостало и нама и вама, боље је идите к трговцима и купите себи.
10. А кад оне отидоше да купе, дође женик, и готове уђоше с њим на свадбу, и затворише се врата.
11. А после дођоше и оне друге девојке говорећи: Господару! Господару! Отвори нам.
12. А Он одговарајући рече им: Заиста вам кажем: не познајем вас.
13. Стражите дакле, јер не знате дан ни час у који ће Син човечији доћи.


Podela na one koji su spremni za dolazak Gospodara (Sina čovečijeg) i one, koji bi naknadno da ga vide/dočekaju... a nisu se sremili (poverovali u njegov dolazak) na vreme, te i nisu zaslužili ništa drugo nego da ga čekaju (u mraku)


14. Јер као што човек полазећи дозва слуге своје и предаде им благо своје;
15. И једном, дакле, даде пет таланата, а другом два, а трећем један, сваком према његовој моћи; и отиде одмах.
16. А онај што прими пет таланата отиде те ради с њима, и доби још пет таланата.
17. Тако и онај што прими два доби и он још два.
18. А који прими један отиде те га закопа у земљу и сакри сребро господара свог.
19. А по дугом времену дође господар тих слуга, и стаде се рачунати с њима.
20. И приступивши онај што је примио пет таланата, донесе још пет таланата говорећи: Господару! Предао си ми пет таланата; ево још пет таланата ја сам добио с њима.
21. А господар његов рече му: Добро, слуго добри и верни! У малом био си ми веран, над многим ћу те поставити; уђи у радост господара свог.
22. А приступивши и онај што је примио два таланта рече: Господару! Предао си ми два таланта; ево још два таланта ја сам добио с њима.
23. А господар његов рече му: Добро, слуго добри и верни! У малом био си ми веран, над многим ћу те поставити; уђи у радост господара свог.
24. А приступивши и онај што је примио један таланат рече: Господару! Знао сам да си ти тврд човек: жњеш где ниси сејао, и купиш где ниси вејао;
25. Па се побојах и отидох те сакрих таланат твој у земљу; и ево ти своје.
26. А господар његов одговарајући рече му: Зли и лењиви слуго! Знао си да ја жњем где нисам сејао, и купим где нисам вејао:
27. Требало је дакле моје сребро да даш трговцима; и ја дошавши узео бих своје с добитком.
28. Узмите дакле од њега таланат, и подајте оном што има десет таланата.
29. Јер сваком који има, даће се, и претећи ће му; а од оног који нема, и шта има узеће се од њега.
30. И неваљалог слугу баците у таму најкрајњу; онде ће бити плач и шкргут зуба.

Ahaha... A kako ovo protumačiti?
Para na paru ide? :mrgreen:
Ili: daj, da bi ti se vratilo?


31. А кад дође Син човечији у слави својој и сви свети анђели с Њиме, онда ће сести на престолу славе своје.
32. И сабраће се пред Њим сви народи, и разлучиће их између себе као пастир што разлучује овце од јараца.
33. И поставиће овце с десне стране себи, а јарце с леве.
34. Тада ће рећи цар онима што Му стоје с десне стране: ходите благословени Оца мог; примите царство које вам је приправљено од постања света.
35. Јер огладнех, и дасте ми да једем; ожеднех, и напојисте ме; гост бејах, и примисте ме;
36. Го бејах, и оденусте ме; болестан бејах, и обиђосте ме; у тамници бејах, и дођосте к мени.
37. Тада ће Му одговорити праведници говорећи: Господе! Кад Те видесмо гладна, и нахранисмо? Или жедна, и напојисмо?
38. Кад ли Те видесмо госта, и примисмо? Или гола, и оденусмо?
39. Кад ли Те видесмо болесна или у тамници, и дођосмо к Теби?
40. И одговарајући цар рећи ће им: Заиста вам кажем: кад учинисте једном од ове моје најмање браће, мени учинисте.
41. Тада ће рећи и онима што Му стоје с леве стране: Идите од мене проклети у огањ вечни приправљен ђаволу и анђелима његовим.
42. Јер огладнех, и не дадосте ми да једем; ожеднех, и не напојисте ме;
43. Гост бејах, и не примисте ме; го бејах, и не оденусте ме; болестан и у тамници бејах, и не обиђосте ме.
44. Тада ће Му одговорити и они говорећи: Господе! Кад Те видесмо гладна или жедна, или госта или гола, или болесна или у тамници, и не послужисмо Те?
45. Тада ће им одговорити говорећи: Заиста вам кажем: кад не учинисте једном од ове моје мале браће, ни мени не учинисте.
46. И ови ће отићи у муку вечну, а праведници у живот вечни.

Ovce - stado, poslušnici, verujući; jarac - simbol, đavolje obličje; ovde su jarci oni koji nemaju srca, ne vide ljudsku patnju, iliti neverujući.
Jasno je da je u priči reč o "maloj braći" kao o ljudima uopšte.

Parabola, celina sastavljena iz tri priče: o veri, davanju i ljubavi.
 
Borac: ...."Ahaha... A kako ovo protumačiti?
Para na paru ide?
Ili: daj, da bi ti se vratilo? "





Talanti nisu pare nego vrline koje smo dobili na dar od Gospoda i koje treba umnogostručiti.

Ne tumači se bukvalno ništa.
 
14. Јер као што човек полазећи дозва слуге своје и предаде им благо своје;
15. И једном, дакле, даде пет таланата, а другом два, а трећем један, сваком према његовој моћи; и отиде одмах.
16. А онај што прими пет таланата отиде те ради с њима, и доби још пет таланата.
17. Тако и онај што прими два доби и он још два.
18. А који прими један отиде те га закопа у земљу и сакри сребро господара свог.
19. А по дугом времену дође господар тих слуга, и стаде се рачунати с њима.
20. И приступивши онај што је примио пет таланата, донесе још пет таланата говорећи: Господару! Предао си ми пет таланата; ево још пет таланата ја сам добио с њима.
21. А господар његов рече му: Добро, слуго добри и верни! У малом био си ми веран, над многим ћу те поставити; уђи у радост господара свог.
22. А приступивши и онај што је примио два таланта рече: Господару! Предао си ми два таланта; ево још два таланта ја сам добио с њима.
23. А господар његов рече му: Добро, слуго добри и верни! У малом био си ми веран, над многим ћу те поставити; уђи у радост господара свог.
24. А приступивши и онај што је примио један таланат рече: Господару! Знао сам да си ти тврд човек: жњеш где ниси сејао, и купиш где ниси вејао;
25. Па се побојах и отидох те сакрих таланат твој у земљу; и ево ти своје.
26. А господар његов одговарајући рече му: Зли и лењиви слуго! Знао си да ја жњем где нисам сејао, и купим где нисам вејао:
27. Требало је дакле моје сребро да даш трговцима; и ја дошавши узео бих своје с добитком.
28. Узмите дакле од њега таланат, и подајте оном што има десет таланата.
29. Јер сваком који има, даће се, и претећи ће му; а од оног који нема, и шта има узеће се од њега.
30. И неваљалог слугу баците у таму најкрајњу; онде ће бити плач и шкргут зуба.

Ahaha... A kako ovo protumačiti?
Para na paru ide? :mrgreen:
Ili: daj, da bi ti se vratilo?

“Treba da imaš bar malo zlata, da bi napravio puno zlata.", otprilike tako glasi stara alhemičarska...moguće da je to - to...

Ima i jedna priča kod Gurđijeva o tome da, koliko se ja sećam te priče, ako jedan čovek hoće da napreduje na stazi svesti, pre toga mora sve što je naučio da nekom prenese, da bi nastavio dalje.

Da ne zadržava i da ne bude sebičan, jer mu se, u tom slučaju, „neće dati“...

Otprilike, tako nekako ja to shvatam.

...

Mislim da će svako ovaj tekst (ili bilo koji drugi) tumačiti subjektivno.

Svako pojedinačno tumačenje će više reći o onom ko tumači nego o onom šta se tumači.
 
Aj tumacite ovo: nekoj zeni od nekog vidovnjaka (i vidi i vida kao)
pricam kako bih voleo one stare zelene kojima odma po koricama vidis
da se ticu necega duhovnog i nisu tehnicke knjige da imam, bar jednu
sa onim zlatnim napisima, cudnim, itd... kao starinske, o natprirodnom itd:D
debele...

Sutra dobijam opisanu takvu knjigu poslatu po nekim rodjacima 500 km daleko
koji su kod mene dosli nenajavljeno, knjigu poslala jedna zena od tuda sa kojom sam
nesto pricao i koja misli da sam joj protumacio san.

Prekosutra neka zena koja me pre 2 dana ispravljala nesto sto sam pricao
oko sv. Petke dolazi, i videvsi knjigu o zivotima svetaca (izmedju ostalog)
cudi se... odakle mi knjiga sa tim stvarima kada sam ateista. (to je ona knjiga).
 
Poslednja izmena:
Shvatila sam da je, naravno, simbolično. I dalje mislim da znači: daj da bi ti se vratilo (šta god; mož da bude i ljubav).
Ali simbolika je ... hm ... Bolje da ne kažem šta mislim. Čak i ako su u pitanju vrline koje treba umnogostručiti - da budem iskrena: ne ide mi, nekako, ta priča sa talantima... Eto.

Slažem se sa allesom: svako će ovaj (kao i bilo koji drugi) tekst tumačiti subjektivno.
 
Jevandjelje po Mateju je "najsvetovnije" jevandjelje, jer je on bio poreznik.
Sustina price je u tome da im je gazda dao da posluju (uvecavaju bogatstvo, kao da je on tu) sa tim talantima (proucite i druga jevandjelja), a ne da ih samo sacuvaju.
U tome je stvar, a poruka je da se svi ugledamo na Hrista i da oponasamo njegove osobine koliko god mozemo...
 

Dan1: pricam sa nekom zenom kojoj je muz vidovnjak nesto
i pomenem kako bih voleo da imam one cudne knjige o
natprirodnim stvarima koje odma kad vidis po koricama provalis
da se ticu toga i debljini, i kic motivima i simbolima na koricama
itd. i kao da su one "starinske"...
To pomenem iz cista mira.

Dan2: dolaze mi rodjaci koji inace zive 500 km daleko od mene
i donose mi knjigu na istu foru na kakvu sam reko da bih zelio,
koja mi je poslata od nekoga tamo...

Dan3: komsinica moja sa kojom sam pricao nesto o
sv. Petki i koja mi je rekla kako dobro zna zivote svetaca
(bolje od mene) jer je kao "o tome vise citala" gleda knjigu
kad je svratila na kafu, posto je knjiga bila bas "Upadljiva",
i cudi se, misli prvo da sam ja kupio knjigu ... to je cudno
jer je ona bila kod istog onog muza od one u vezi necega
(vidovnjaka).
 
Jevandjelje po Mateju je "najsvetovnije" jevandjelje, jer je on bio poreznik.
Sustina price je u tome da im je gazda dao da posluju (uvecavaju bogatstvo, kao da je on tu) sa tim talantima (proucite i druga jevandjelja), a ne da ih samo sacuvaju.
U tome je stvar, a poruka je da se svi ugledamo na Hrista i da oponasamo njegove osobine koliko god mozemo...

:roll:
A ko je, zapravo, gazda?
Jer, da bi priča o uvećavanju bogatstva imala iole veze sa tvojom poslednjom rečenicom, mora da postoji još dublja simbolika.
 
:roll:
A ko je, zapravo, gazda?
Jer, da bi priča o uvećavanju bogatstva imala iole veze sa tvojom poslednjom rečenicom, mora da postoji još dublja simbolika.

Kako ne razumeš?

Lepo kaže čovek: "U tome je stvar, a poruka je da se svi ugledamo na Hrista i da oponasamo njegove osobine koliko god mozemo..."

Daklem, treba da dajemo talente (ma šta oni bili) pod interes. :mrgreen:
 
:roll:
A ko je, zapravo, gazda?Jer, da bi priča o uvećavanju bogatstva imala iole veze sa tvojom poslednjom rečenicom, mora da postoji još dublja simbolika.

Evo šta kažu "ezoterični Hrišćani"...

Kristalizacija

Kada se takva posebna materija akumulira u dovoljnim količinama, može početi da se kristalizuje, kao što počinje so da se kristalizuje u vodi kad se doda iznad određene proporcije. Kad je veći deo fine materije akumuliran u čoveku, dolazi trenutak kad novo telo može da se oblikuje i kristalizuje u njemu: do nove oktave, više oktave. Ovo telo, često zvano astralno, može da se formira samo od ove posebne materije i ne može da nastane nesvesno. U običnim uslovima, ova materija može da se proizvede u organizmu, ali se iskoristi i izbaci.

Putevi

Izgraditi to telo unutar čoveka je cilj svih religija i svih škola, svaka religija ima svoj poseban način, ali je cilj uvek isti.
Postoji mnogo puteva za dostizanje tog cilja. Izučavao sam oko dvesta religija, ali ako bi morale biti klasifikovane, rekao bih da postoje samo četiri puta.
Kao što već znate, čovek ima mnogo specifičnih centara. Uzmimo četiri od njih: kretanje, mišljenje, osećanja i formativni aparat.
Zamislite čoveka kao stan sa četiri sobe. Prva soba je naše fizičko telo i odgovara vozilu u drugom primeru koji sam dao. Druga soba je emocionalni centar, ili konj; treća soba, intelektualni centar, ili vozač; i četvrta soba, gospodar. Svaka religija razume da je gospodar odsutan i traži ga. Ali gospodar tu može biti samo ako je stan namešten. Pre prijema posetilaca, sve sobe treba da budu nameštene.
Svako to radi na svoj način. Ako čovek nije bogat, namešta svaku sobu posebno, malo-po-malo. Da bi namestio četvrtu sobu, pojedinac prvo mora namestiti ostale tri sobe. Četiri puta se razlikuju po redosledu kojim se tri sobe nameštaju.
Prvi put počinje sa nameštanjem prve sobe itd.“

Gurđijev, „Pogledi iz stvarnog sveta“
 
Evo šta kažu "ezoterični Hrišćani"...

Kristalizacija

Kada se takva posebna materija akumulira u dovoljnim količinama, može početi da se kristalizuje, kao što počinje so da se kristalizuje u vodi kad se doda iznad određene proporcije. Kad je veći deo fine materije akumuliran u čoveku, dolazi trenutak kad novo telo može da se oblikuje i kristalizuje u njemu: do nove oktave, više oktave. Ovo telo, često zvano astralno, može da se formira samo od ove posebne materije i ne može da nastane nesvesno. U običnim uslovima, ova materija može da se proizvede u organizmu, ali se iskoristi i izbaci.

Hirurska operisanost price od argumenata izvedena na krajnje vest nacin Ivog stepena. Mora da je radio pravi talenat.
"Verujte mi da ja to znam zato sto ja to znam":rtfm::mrgreen:
 

Back
Top