Kakva je filozofska razlika monoteistickih religija

Marin55

Domaćin
Banovan
Poruka
3.091
Hebreji vjeruju i sustinu bozje izvornostu tj. Jedinog Boga za izbaviteljsku naciju Izraelicana.Oni ne priznaju Isusa i Muhameda s.a.v.s. i jos cekaju Mesiju.Da bi se postalo Jevrejinom, treba se ozeniti ili udati za Jevrejku ili Jevrejina.Oni su nacionalna religija.

Krscani vjeruju u Bozju snagu koja se vec primeti da je na pomolu, izrazavajuci time poboznost, da se vjeruje prvo u sporednu Bozju Snagu a tek onda u samu izvornost Boga.Prema tome Krscani vjeruju u Isusa Hrista kao Gospoda Boga postivajuci time Bozju nadahnutost Isusovu, a tu nadahnutost mi muslimani nazivamo Mu'dziza.Mu'dzizu su imali svi Bozji Poslanici i Muhammed s.a.v.s. kao zadnji Bozji Poslanik.

Muslimani vjeruju pak u izvornost Bozju, tj u samoga Boga jedinog kao i Hebreji, samo sto Islam poprima internacionalni oblik kao i kod Krscanstva.Muslimani vjeruju u Isusa kao Bozjeg Poslanika, i nausprot Krscanstvu, Islam naredjuje njegovanje malenkosti (skromnosti) Bozjih Poslanika (Proroka), pa stoga muslimani Isusa (Isaa a.s.) smatraju samo obicnim covjekom, koji je primio Bozju snagu i Bozju objavu.
U pitanju je isticanje malenkosti Proroka kao pojam poboznosti a direktno se vjeruje u Stvoritelja Svevisnjeg.Polazi se od toga da je Muhamed rekao da je samo covjek i da ga ne uzdizu.
Mu'dziza je u prijevodu Bozje Cudo.
 
Poslednja izmena:
"Bez filozofije je religija neshvatljiva."
???
mozda bez sociologije, psihologije, antropologije, istorije, ekonomije, politikologije.. sve to donekle pomaze da se "shvati" religija
ali filozofija stvarno malo ili nimalo.. : )
(mozda jedino budizam moze "podneti" ili biti predmet logicne, dosledne, disciplinovane filozofske analize, o drugim religijama filozofija sustinski nema sta da kaze)
 
celokoopna istočna i zapadna filozofska misao....zasniva se na bliskom dodiru kao i razlikama sa religijom........osnovni termini kojima barataju obe su etika, estetika....onda teorije vrednosti....a te reference postoje u teološkim razmatranjima...aj recimo da iloostroojemo neki pojam...eo ...vrlina...pojam vrlione hrabrost...i neporočnost u religiji........u filozofiji...dobro, loše i ispravno....sokrat je tvrdio da je vrlina znanje...platon je o vrlinama govorio kao..postoje 4 vrline: moodrost, hrabrost....pravednost...i umerenost...eto ..umerenost imamo i kao hrišćansku vrlinu........i pravednost is ve............po stoicizmu vrlina je život.......st. avgoostin je sve vrline objedinio u ljoobav..........e sad...dragan sa novog zelanda.....ako može da navede gde ekonomija, sociologija i istorija...i ostalo šo ne naveo definišu vrline čoveka...kako ih određooju i to.........
 
celokoopna istočna i zapadna filozofska misao....zasniva se na bliskom dodiru kao i razlikama sa religijom........osnovni termini kojima barataju obe su etika, estetika....onda teorije vrednosti....a te reference postoje u teološkim razmatranjima...aj recimo da iloostroojemo neki pojam...eo ...vrlina...pojam vrlione hrabrost...i neporočnost u religiji........u filozofiji...dobro, loše i ispravno....sokrat je tvrdio da je vrlina znanje...platon je o vrlinama govorio kao..postoje 4 vrline: moodrost, hrabrost....pravednost...i umerenost...eto ..umerenost imamo i kao hrišćansku vrlinu........i pravednost is ve............po stoicizmu vrlina je život.......st. avgoostin je sve vrline objedinio u ljoobav..........e sad...dragan sa novog zelanda.....ako može da navede gde ekonomija, sociologija i istorija...i ostalo šo ne naveo definišu vrline čoveka...kako ih određooju i to.........

malo preciznosti moonja : )
moj komentar se odnosio na : "bez filozofije religija je neshvatljiva" , tj na filozofiju i na discipline, nauke i sl koje bi mogle da pomognu da se religija shvati
ovo sto si ti rekao odnosi se naravno na predmet filozofije, koji ti uporedjujes sa "predmetom" religije
naravno da se sociologija ne bavi vrlinom (pogotovo ne ekonomija : ) ) ali je veoma korisna ako bi zeleli da shvatimo prirodu ili poreklo religije, i mnogo korisnija od filozofije
a sad ovo tvoje poistovecivanje religije sa filozofijom, etikom.. o tome bi se moglo diskutovati.. : )
vrlina, pravednost, sta god vec nisu "predmeti" religije, religija ih ne objasnjava, kao sto ne objasnjava niti ista drugo - religija proklamuje
 
ekomomija, sociologija i istorija pomažu da se shvati religija...>??
aj dobro..antropologija...tu bi i imo neki argooment...a i brdo protiv...
naravno da se sociologija ne bavi vrlinom (pogotovo ne ekonomija : ) ) ali je veoma korisna ako bi zeleli da shvatimo prirodu ili poreklo religije, i mnogo korisnija od filozofije

da li bi mogao da objasniš korisnost naooke o drooštvu....u proučavanju filozofije...a voleo bih da mi kažeš i to ša je filozofija?? ...... socilogija je korisnija od filozofije....obrazloži.....za koga je korisnija...čemu koristi...kome.. i čemu nas to uči socilogija da razmišljamo.....a čemu je filozofija je posvećena...

sad ovo tvoje poistovecivanje religije sa filozofijom, etikom.. o tome bi se moglo diskutovati.. : )
diskootoojmo.... ( . ja ne postovećoojem filozofiju i religiju....niti sam to napisao...niti to mislim......napisao sam nešto droogo...
nisam nešto sigooran iz tvog pisanja.. da znaš...da je teologija prvo naooka...a droogo...naooka ne samo o bogu...nego o biću i razoomu..to je . teologija i naslov.... jedan od naslova aristotelovog dela ..."teologija"..prevedena sa arapski....

vrlina, pravednost, sta god vec nisu "predmeti" religije, religija ih ne objasnjava, kao sto ne objasnjava niti ista drugo - religija proklamuje
nego šta su...čak sam ti naveo i avgoostina..a mogu i dalje......aj kao klasični teolozi..nego ti poništi celu antičku filozofiju.... postoji filozofija pre hrišćanstva...nije religija jednako hrišćanstvo.....e..i nešo si rekao...kao boodizam je blizak filozofiji..a ostalo ne...ša to..karma, matra....reinkarnacija i filozofija..??......

argoomentooj svoje stavove....ništa više..

e je l ova tema bila na politici...?? nije ovo valjda oept tema ateisti vs ostatak sveta......
 
Poslednja izmena:
sve teme se mogu razmatrati na nekoliko nacina. a pitanje je zasto neko, koga filozofija ne interesuje, na istu dolazi?

Replicirala dok je tema bila na politici... na filozofiju svraćam samo kao čitalac kojeg filozofija ne interesuje, al' ič - iz principa (da nije njih...) ;)
Dakle filozofi pazite kako i šta pišete.... vodite računa i o sudu nas čitalaca...
 
Replicirala dok je tema bila na politici... na filozofiju svraćam samo kao čitalac kojeg filozofija ne interesuje, al' ič - iz principa (da nije njih...) ;)
Dakle filozofi pazite kako i šta pišete.... vodite računa i o sudu nas čitalaca...

svi oni koji dolaze da pisu, da citaju i da misle..uvek su dobrodosli na filozofiji:)

pri tom, SVI MORAJU vodiTI racuna o pravilniku..i da ne povrede ljudsko dostojanstvo i privatnost BILO KOG UCESNIKA..ili citaoca
a za sudove cemo lako:mrgreen:
 
Ja sam uvek kontao da je filozofija ateisticka delatnost,90 % ljudi koja se bavi filozofijom zavrse kao ateisti,ili u najmanju ruku kao skeptici,valjda je to i preduslov da bi se covek uopste bavio ozbiljno fiozofijom.

U pravu si da hriscanstvo izvire iz judaizma,bez njega ne bi ni postojalo,mada je sa svojim trojstvom u totalnom sukobu sa jevrejskom tradicijom

Nazalost o islamu ne znam nista,sem onog bekstva iz Meke u Medinu...

Sto se tice Isusa,kada pricam sa vernicima,oni mi kazu da ga ne zovem uciteljem,mudracem,poslanikom ili sta vec,jel ono sto je on pricao,ili bi pricao Bog ili totalni ludak,nevidjeni megalomanijak,pa mi kazu da ako ga vec ne prihvatam za Boga,da ga ni ne nazivam mudracem- Mada opet ja mislim da on za sebe nikada izricito nije ni rekao da je Bog,mozda i gresim
 
Re Marin Имаш право. На пример :У Уводу своје књиге Теологија и филозофија, Паненберг пише:" Без темељног познавања филозофије не може се разумети хришћанско учење у свом историјском облику....Пред теологијом још увек стоји задатак да се позабави историјом филозофије да би увидела на који је начин филозофија ранијих времена посматрала данас нерешиви задатак свеобухватне оријентације у стварности и са којим се проблемима то решење сусреће да би и она преузела моделе тих решења, иако адекватну оријентацију у целокупној стварности света и човека данас може да понуди само филозофија".
П.С. По сваку цену данас треба избећи последице Гашине реформе школа, а које су ,више или мање, ипак видљиве у неким разматрањима ове ( или оваквих и сличних тема ) на форуму.
 

Back
Top