Sta jeste a sto nije istinska Masonerija

Zerubbabel

Zainteresovan član
Poruka
132
Vidim da se ovde dosta pominju Masonske organizacije ali da nitko nezna u stvari sta je istinska i prava Masonska organizacija.
Kad imate u maloj zemlji nekoliko masonskih organizacija gde svaka tvrdi da jeste prava i regularna pogledajte koga priznaje najstarija i jedina prava Masonska organizacija u svetu. Velika Loza Skotske.
Tajne Masonske organizacija su iz Egipta prenesene u anticki Rim pa odatle u Francusku i na kraju u Skotsku gde je i opstala prosavsi sve srednjovekovne krize da bi dozivela progres u 17. stoljecu kad se i formirala kao savremena organizacija i adminstrativno ustrojila prema potrebama savremenog drustva.
Masonerija prihvata dobrog coveka i od njega tese boljeg, njegove vrline uglacava kao kamen do savrsenstva.
Nekad u mnostvu kandidata dodje i do greske pa kad se uvidi da materijal nije moguce izglacati, materijal biva odbacen ili sam napusti organizaciju.
U mnogo slucajeva taj materijal formira svoje Loze koje nikad nemogu postati orginal vec samo kopija pa zato nikad nemogu ni nositi naziv Masonske.
Takvih imate mnostvo u Francuskoj, Italiji a nazalost i u Srbiji.
Nije problem sto se oni lazno predstavljaju ali jeste problem kad cestiti ljudi ubedjeni da pristupaju Masonskoj organizaciji pokucaju na njihova vrata. Na zalost ti cestiti ljudi nikad istinsko masonsko svetlo ugledati nemogu.

Ovo i pisem jer mi je zao tih cestitih i obmanjenih ljudi.
 
Znam ja to vrlo dobro, ali sam rekao i ponavljam da treba da ti bude žao masona (sa malim m, ne vidim zašto bezveze veličati masoneriju pisanjem velikog m) koji polaže zakletvu nad Biblijom, jer u Evropi 80% masonerije čini upravo to.

* * *

Pretpostavimo da te pitam... kao stranca koji putuje na Zapad... da potraži ono što je izgubljeno. Šta bi onda rekao?
 
Uz duzno postovanje, nemam nameru ovde raspravljati o proverama, niti me to interesuje. Nemoguce je ovde ostvariti licni kontakt a ja u prepoznavanja preko interneta neverujem.
U raznim zemljama se praktikuju razne vrste rituala i razmenjivati recenice i prepoznavati se putem toga je apsurdno. Ja pripadam organizaciji koja praktikuje americki ritual i ja mogu od tebe traziti da mi demonstriras FP of F (to je na engleskom) ili GHS of D ili da mi das GMW...
Ali mene jednostavno neinteresuje da li si ti Mason ili ne. Ja sam ovde da bih pisao a drugi ako zele o tome da diskutuju mogu a i ne moraju. Da li su oni Masoni ili ne mene neinteresuje.
 
Ti kazes da su Masoni losi, OK. Dokazi...


Eto onaj americki dolar. Ima onu satansku piramidu a dobro se zna da su piramide delo satanista. Da ih je Sveti Sava zidao one bi bile svete a ne ono sto su sada. Onda masoni imaju moc a dobro znamo da je ta moc od samog djavola. Ima tamo u patrijarsisku prodavnicu knjige koje pisu o tome. Ja se secam kada sam prvi puta kupio moj stogodisnjak kalendar u patrijarsiju da ga ne pozajmljujem stalno od komsiju kada nesto lose sanjam ili kada mi se ukaze neko cudoviste u kafenu solju, tamo je bilo mnogo kljiga o masoni.
 
najveci dokaz je u tome da Masoni nikad kao organizacija nisu ucinili nista lose


pa sad...ok, a lista "dobrih dijela"...barem...?
mislim, nemoguce da su skroz naskroz...indiferentni...

i jos jedan...detaljcic; zasto se netko cije su namjere...dobre (?) krije i
bavi "tajnim rukovanjem"...
dobro, mozda je obicna..."djecacka" zabava u pitanju, a opet...mozda i nije...
sto je... problem, narocito u danasnje vrijeme, baviti se npr. "slobodnim zidarstvom" POTPUNO javno i bez ikakve mistifikacije...? :)
 
pa sad...ok, a lista "dobrih dijela"...barem...?
mislim, nemoguce da su skroz naskroz...indiferentni...

i jos jedan...detaljcic; zasto se netko cije su namjere...dobre (?) krije i
bavi "tajnim rukovanjem"...
dobro, mozda je obicna..."djecacka" zabava u pitanju, a opet...mozda i nije...
sto je... problem, narocito u danasnje vrijeme, baviti se npr. "slobodnim zidarstvom" POTPUNO javno i bez ikakve mistifikacije...? :)

Pa mi se nehvalimo nasim delima jer ih radimo radi sebe. Dobrtvorne akcije ne koristimo kao reklamu pa je to jedan od razloga sto se za takve humanitarne akcije nezna da su ih organizovali Masoni. Bitno je raditi dobre stvari jer se tako covek uzdize u vlastitim ocima i oseca zadovoljstvo da je nesto dobro ucinio za covecanstvo. Taj osecaj je dovoljna plata.

Nase rukovanje nije tajno vec se uci u Lozi. Svatko ko je primljen u Lozu uci to rukovanje. Ja nevidim tajnu. Mason ako te sretne moze da se rukuje sa tobom na specifican, masonski nacin a do Tebe jeste da li ces umeti odgovoriti i tako potvrditi svoje masonstvo ili neces. To nije pitanje tajne vec znanja. Moglo bi se reci da masonskim skolovanjem kroz tri razreda ucenici bivaju nauceni da se specificno rukuju. Ko zeli da nauci treba u skolu da se upise.

Slobodno Zidarstvo jeste javna organizacija registrovana prema zakonima drzave u kojoj se nalazi. To oko mistifikacije je stvar neupucenosti u delatnost Masonerije. Ja nevidim nikakvu mistifikaciju. Meni je mistifikacija vlada Srbije jer nikako nemogu da dokucim sta oni rade i za koga, naravno to je zato jer nisam clan Vlade a da jesam verovatno bi mi sve bilo jasno. Tako je i sa Masonerijom. Nikakva mistifikacija.
 
Prvo ja nisam rekao da su masoni losi, a vi govorite da su masoni dobri, tacnije tvrdite. Pa ja koliko znam neko posten nema uopste potrebu da to tvrdi... a kod masona se sve sastoji u tome kako tvrde da su dobri nevini i ,, prosvetljeni ,,. E tu ja kazem uredu kad vec hocete tako da pricate onda to i dokazite posto mi samozvana dobrota i postenje ne uliva i poverenje, a da ste dobri ne bi se gordili nad neistomisljenikom i odgovarali zajedljivo....... toliko od mene.......
 
Mislim da se ne može odgovoriti da li je masonerija dobra ili loša, nije sve crno i belo. Život je siv ili sve je mutno kao kakao što bi rekao Vlatko Stefanovski...
@Vragana
masoni se ne kriju još od 1717.-e godine, a potreba za rukovanjem je cilj prepoznavanja brata masona...

Da bi neko postao mason mora biti na veoma dobrom položaju u društvu ili da su mu preci bili masoni ili mora biti izuzetno ugledan u svom poslu, jedan od najboljih...
Mi na ovom forumčiću imamo najmanje 3 čoveka koji se predstavljaju kao masoni, od toga jedan ne zna da piše.
S toga, gospodo nemasoni, treba da smo privilegovani što razmenjujemo mišljenja sa onima koji su uspeli da iniciraju :lol:
 
Mislim da se ne može odgovoriti da li je masonerija dobra ili loša, nije sve crno i belo. Život je siv ili sve je mutno kao kakao što bi rekao Vlatko Stefanovski...
:

Naravno, ali ovde se uopste ne radi o tako necemu, svi ,, masoni ,, koje sam ja ovde sreo govore kao sto sam vec rekao jezikom gordosti i zajedljivosti pa uglavnom resava dilemu da li su vise crni ili beli... I svi me vide kao klinca, koji bi da se sa njim prepire ne znam samo zbog cega, ja ne poricem da ne znam mnogo, ali ako ti vec znas bolje daj pomozi da se nadjem na dobrom putu, ali naravno sve ostavlj drugaciji utisak sto se moze i videti iz njihovih poruka kako sa ove teme tako i sa drugih....
 
Pa mi se nehvalimo nasim delima jer ih radimo radi sebe. Dobrtvorne akcije ne koristimo kao reklamu pa je to jedan od razloga sto se za takve humanitarne akcije nezna da su ih organizovali Masoni. Bitno je raditi dobre stvari jer se tako covek uzdize u vlastitim ocima i oseca zadovoljstvo da je nesto dobro ucinio za covecanstvo. Taj osecaj je dovoljna plata.

fino...al stvarno fino...ako je tako...

Nase rukovanje nije tajno vec se uci u Lozi. Svatko ko je primljen u Lozu uci to rukovanje. Ja nevidim tajnu. Mason ako te sretne moze da se rukuje sa tobom na specifican, masonski nacin a do Tebe jeste da li ces umeti odgovoriti i tako potvrditi svoje masonstvo ili neces. To nije pitanje tajne vec znanja. Moglo bi se reci da masonskim skolovanjem kroz tri razreda ucenici bivaju nauceni da se specificno rukuju. Ko zeli da nauci treba u skolu da se upise.

poenta je u tome - cemu; ako ste vec transparentni u skoro svemu ostalom...
mada, kapiram da nekako morate potvrditi pripadnost "klubu"...
a i zabavno vam je...priznaj (muska posla...)

Slobodno Zidarstvo jeste javna organizacija registrovana prema zakonima drzave u kojoj se nalazi. To oko mistifikacije je stvar neupucenosti u delatnost Masonerije. Ja nevidim nikakvu mistifikaciju. Meni je mistifikacija vlada Srbije jer nikako nemogu da dokucim sta oni rade i za koga, naravno to je zato jer nisam clan Vlade a da jesam verovatno bi mi sve bilo jasno. Tako je i sa Masonerijom. Nikakva mistifikacija.

mason ko mason...poslanik ko poslanik...?
e sad, npr. u Skupstinu Srbije mogu uci i razgledati u za to odredjeno vrijeme,
a u Masonsku Lozu/Hram (kako je vec zovete...)?

ps a cim se uopce bavite (mislim, kad je sve tako...javno..)
kad ne pravite humanitarne akcije...? :)
 

Back
Top