Kondilomi

G

Greene

Gost
Nedavna diskusija na ovu temu me je podstakla na razmisljanje i jedno malo istrazivanje, s obzirom da sam se i sama zabrinula za svoje genitalno zdravlje.
Obicno volim da razumem pruzen odgovor(mada priznajem i empirijske odgovore: desava se tako, ne znamo zasto - i sama se u svom poslu cesto susrecem sa takvim situacijama), pogotovo kada naidjem na oprecna misljenja. Dakle, na temu kondiloma i ulozaka ocigledno imamo dve grupe lekara, jednu koja zastupa misljenje da komercijalni ulosci izazivaju ili pogoduju razvoju kondiloma i drugu koja tvrdi da to nije tacno.

Ovaj moj post ni slucajno nije proizvod zelje za besmislenom svadjalackom raspravom, vec upravo podsticaj za razmenu misljenja i prilika da bilo koja strana nauci nesto novo.

Nakon razgovora sa dvoje lekara, malo citanja literature i izvesne pretrage na internetu, ono sto sam naucila se moze sumirati u sledece:

- uzrocnik kondiloma: human papilloma virus (HPV), uglavnom tipovi 6 i 11, ali moze biti izazvan i tipovima 16/18.
- prenosenje: primarno kroz seksualni odnos. Takodje putem petinga i drugih seksualnih kontakata.
-prevencija: ukljucuje iste preropuke kao i prevencija ostalih seksualno prenosivih bolesti, posebno primena kondoma kod svih seksualno aktivnih osoba koje nisu u dugotrajnim monogamnim vezama.
- OPREZ: odredjeni tipovi HPV jesu ONKOGENI i glavni su uzrocnik cervikalnog kancera. Zato je prevencija HPV kljucna za prevenciju ovog tipa kancera.

HPV NE MOZE da prezivi van celije, na vesu ili uloscima i NI U JEDNOM tekstu koji sam procitala ova veza nije navedena.
Ukoliko su nasi lekari uspostavili vezu izmedju ulozaka ili kondiloma trebalo bi da svakako objave i publikuju to svoje revolucionarno otkrice koje bi bacilo potpuno novo svetlo na HPV i niz ozbiljih problema koje on uzrokuje.

Ono sto je definitivno moguce da se dogodi u odredjenom broju slucajeva jeste: contact hypersensitivity (kontkaktna hipersenzitivnost? izvinjavam se, medicinska terminologija na srpskom mi nije jaca strana), characterized by an eczematous reaction at the point of contact with an allergen. Priroda alergena moze biti najrazlicitija i to zaista moze biti bilo koja supstanca prisutna u higijenskom ulosku. Ta promena na kozi bi se manifestovala kao crvenilo, svrab, najrazlicitije iritacije... ALI NE i KONDILOM.

Epidemija kondiloma u Srbiji? Vrlo moguce.
8/10 devojaka koje udju u ordinaciju imaju kondilome. Moram da se osvrnem na zalosnu cinjenicu da devojke u Srbiji najcesce posecuju ginekologa kad imaju neki problem, tako da se 10 u ovom slucaju odnosi na 10 devojaka SA PROBLEMOM. Tako se desava da se devojci od 25 godina ustanovi IV grupa papa-testa, da je ovaj test radila jednom u 6 meseci (evropski standard) verovatno bi promene bile uocene ranije.
Oslabljen kvalitet zivota, permanentan visegodisnji stres... posledica svega toga svakako jeste oslabljeni imunoloski sistem koji je odgovoran i za borbu sa HPV i sa gorepomenutom contact hypersensitivity.

Molim da se ovaj moj text ni slucajno ne shvati kao pritisak na nekoga da upotrebljava sredstva za licnu higijenu koja mu ne odgovaraju, taman posla. Ovo je samo moj mali pokusaj da bolje razumemo probleme sa kojima se mozemo suociti. Rado cu procitati argumente koji govore suprotno, sta vise bicu zahvalna za svaku novu informaciju/znanje koje mogu usvojiti.

I vazna poruka svim damama koje procitaju ovaj post: ginekoloska kontrola, papa-test + kolposkopija svakih 6 meseci ili bar jednom godisnje, to nije tako puno a moze da spasi zivot!

Moji izvori:
"Immunology", Roitt I. et al, Mosby edition, London 2000,
www.med-ed.virginia.edu/courses/path/gyn/vulva2.cfm
www.condyloma.org/study_1.htm
http://womenshealth.about.com/cs/cervicalcancer/a/hpvcervcancercn_2.htm
www.uppsalastudentkar.nu/texteditor/images/galleri01/Engelska-sti.htm

p.s. poseban pozdrav za dr - nadam se da ce za Vas ovo biti posebno interesantno, nije nikako napad na vas stav vec mozda podsticaj za malo kritickog razmisljanja, vidite da je to na mene vec delovalo...
 
Apsolutno sve sto ste napisali je tacno,ne mogu nista da vam osporim ali...stizemo do tog cuvenog ali!
Ako pogledam samo svoju najblizu okolinu,svoje prijateljice,znaci ne hvatam se onoga sto se desava u ordinacijama,gotovo sve te devojke,zene imaju kodilome a imale su samo 1 seksualnog partnera.
U Srbiji ne postoji mogucnost za tako veliku studiju sto se tice ulozaka i kondiloma i niko nije rekao ,da koriscenje ulozaka direktno izaziva pojavu kondiloma!Ako malo bolje pogledate moje postove uglavnom ponavljam sledecu stvar ulosci,dnevni,za ciklus ,tamponi...sve to stvara idealne uslove za infekcije!!!
E sad,kondilome izazivaju HPV to se zna,medjutim postoje i papilomatozne promene koje nisu kondilomi a cesto ih lekari zamenjuju za kondilome ( a boze moj sta da se radi,ne znaju svi da vide razliku izmedju kondiloma i papiloma,da ne spominjem koliko je unosan posao skidanja kondiloma u privatnim ordinacijama)a one nastaju samo i iskljucivo zbog cestih infekcija,onoga da se zargonski izrazim curkanja,infekcija 3. ili 6.grupe(spominjem 2 najcesce),zatim infekcija izazvanih hlamidijama,dakle zbog smanjenje provetrenosti genitalija,ulosci ne propustaju vazduh,stvara se infekcija,vrlo cesto infekciju ima zena koja koristi kondom i ima stalnog partnera...stalno curkanje izaziva iritaciju tkiva te dolazi do menjaja epitela i pojave tih papilomatoznih promena.
Sto se tice odlaska kod ginekologa,govorim o mladim zenama,hvala bogu one menjaju svoje navike i kod velikog broja njih kondilomi su otkrivenu na redovnoj kontroli,znaci nisu imale probleme pa su zato dosle kod lekara a kondilomi,pa i papilomatozne promene ne daju simptome.
Opet da se vratim na ono sto se provlaci kroz vas post,ginekolozi savetuju nekoriscenje ulozaka najvise jer vecina tih ulozaka bar ono sto je na nasem trzistu ne provodi dobro vazduh a takvi uslovi su idealni za pojavu infekcija,ulosci su hemijski ispitani i nije nadjeno nista u njima sto nije dobro ali opet se vracam na to da svakodnevna praksa pokazuje,jedan deo zenske popluacije koja je zamenila uloske i ne koristi ih cesto(bar ne koristi one dnevne)kod njih je primeceno smanjenje pojave infekcija.
E sad opet da se ogradim,ovo je stanje u Srbiji,ja mogu da pricam samo o Srbiji ali na zalost i kod nas 25-snjakinja moze imati papa 4. grupe a da je pre 3 meseca imala 3. grupu a pre 6 meseci 2.grupu...(ovu 25-godisnjakinju znam i znam da nije ni promiskuitetna i da je redovno isla na kontrole)e sad da li su kodilomi,ulosci,ili uslovi zivota do toga doveli to vise nije bitno...bitno je da su nam zene bolesne,da zbog tih stanja je njihov zivot ugrozen a o smanjenju reproduktivne moci da ne govorim.Nase zene ali moram da se ogradim one starije ne idu redovno kod ginekologa zato i imamo toliko maligniteta ali ove mladje moram da pohvalim ipak nisu kao njihove majke.A kodilomi ili pailomi,svejedno su primeceni kod devojaka koje svoju cikluse imaju negde od dolaska tih ulozaka na trziste,cudno kako se kondilomi ne mogu naci kod starije populacije zena.Mi mozemo i dalje da vodimo ovu raspravu,nemam nista protiv!Zdrava razmena misljenja je uvek dobrodosla.
Pozdrav!
 
Ni meni nije bila bas najjasnija cela prica u vezi kondiloma, prvenstveno prica o epidemiji. Onda sam, nazalost, nakon sto sam vec spaljena za nekih 100-nak eura, shvatila da se ne radi o epidemiji kondiloma, nego o epidemiji POHLEPE.
Da li je bas moguce da 80% mojih drugarica ima kondilome? Tu nesto nije u redu. Ako se cak procentualno preracuna broj inficiranih ovim virusom, ispada da zemlja Srbija prednjaci po broju zarazenih.

Ja bih samo posavetovala devojkama da odu i na neko drugo mesto pre nego sto se upuste u torturu spaljivanja, odsecanja…Opet iz iskustva. Kako je moguce da na jednom mestu daju dijagnozu kondiloma, a na drugom sam ginekolog objasni da istih uopste nema, vec da je neko pokusao da na brz i lak nacin zaradi novac.
Ni meni prica o uloscima, apsolutno nije imala smisla. Dakle, osoba se mora najpre na neki nacin inficirati virusom, a ulosci im samo olaksavaju opstanak i replikaciju.
Ako smo sada vec dosli do zakljucka da verovatno veliki broj osoba sa dijagnozom kondiloma, zapravo ima papilome, onda ja imam jedno pitanje za dr- sta sa tim papilomima, koliko sam shvatila oni se ne moraju uklanjati?

Jos jedna stvar. Koliko sam uspela da primetim, ukoliko muskarac ima kondilome uglavnom ih ima i njegova partnerka, medjutim ukoliko zena ima kondilome jako mali procenat muskaraca dobije iste(recimo da ovde apstrahujemo cinjenicu da su zene podloznije infekcijama) Dakle, opet zene prednjace, iako je procenat u prilicnoj meri ujednacen kada su u pitanju druge STD’s. Opet zakljucujem da ih muskarci ne dobiju od partnerki, zato sto ih partnerke ni nemaju, vec imaju papilome.

Toliko, nadam se da ce biti jos diskutanata:). Pozdrav svima!

P.S. da ne pomisle ljudi da sada blatim lekare, ovo pricam zato sto su mi upravo ginekolozi skrenuli paznju na lazne dijagnoze kondiloma…samo kazem dobro birajte kod koga idete
 
Upravo sam to i govorila,dakle od samih ginekologa sam saznala da ih ne vide svi kako treba,sto znaci postoje neki lekari na zalost koji stalno vide kondilome i kada ih nema.Imala sam tu cast da mi predaju stvarno ljudi koji svoj posao rade krajnje casno i znam da ima takvih nepotrebnih intervencija ali ako izuzmemo takve slucajeve ipak postoji veliki broj onih koji imaju kodilome.
Sto se tice manifestacije bolesti kod muskaraca,kondilomi kao i ostale seksualno prenosive bolesti se tesko manifestuju.Npr muskarac moze da ima trichomonas vaginalis godinama i da to ne zna ali zena ce dobiti manifestaciju odmah nakon seksualnog odnosa(tako se uglavnom i otkrije da muskarci imaju).
Ono sto je vazno za kondilome to je da oni imaju jako dugu inkubaciju,cak nekoliko meseci a u izvesnim slucajevima sto je cesca prica sa muskarcima nece ni imati manifestaciju,takodje uklanjanjem samog kondiloma to nas ne resava HPV ,on ostaje u telu i kada se opet budu stvorili pogodni uslovi nastace kozne promene koje se moraju ukloniti.
Sto se tice papiloma(papilom znaci benigni tumor plocastoslojevitog epitela)oni su vrlo cesto vezani sa postojanjem infekcije npr. hlamidijom ali i nekim drugim infekcijama,pa ako neko ima stalno pojacan sekret,stalnu iritaciju vagine i jos na to dodamo ulozak koji dolazi u stalni kontakt sa otvorom vagine onda kao posledica takve iritacije nastaju papilomi.Sta sa njima,i oni se moraju uklanjati,ginekolozi najcesce ih prate,pacijentkinja ide na redovne kontrole,naravno sanira se infekcija,pacijentkinji se savetuje da ne koristi uloske kako bi koza disala i ako ne dolazi do uvecanja broja tih papilomatoznih promena,njihove velicine onda se oni i ne diraju.
Ali cu opet napomenuti da je to ipak benigni tumor,znaci mora se ukloniti sve ono sto moze izazvati iritaciju.
HPV je virus,kondilom je njegova kozna manifestacija,problem je jos veci jer se on siri kontaktom,znaci kondom ne stiti od nejgovog prenosenja,odnosno stiti samo onaj deo pod kondomom ali se moze javiti na celom telu,nevezano za genitalije.Da opet ne bi bilo zabune sam naziv HPV je humani papiloma virus...u nazivu stoji papiloma...znaci izaziva benigne tumore ali kondilomi i papilomi se razlikuju po svom obliku.Kondilom jeste posledica HPV ,a papilom moze nastati i bez postojanja HPV,kao posledica iritacije.
 
Dakle...
Super je ova tema.
Nakon sto mi je (na redovnoj kontroli)ustanovljeno da imam kondilome, odnosno da sam zarazena HPV-om, najpre sam se strasno uplasila, a potom krenula da se raspitujem i citam svu dostupnu literaturu, slusam sve koji su imali nesto da kazu po tom pitanju... Kondilomi su uklonjeni u Domu zdravlja bez da sam za to platila i jedan jedini dinar (upotrebljena je neka kiselina - ne secam se koja, i nije narocito bolno, samo traje dosta dugo).
E sad...
Cak je i medicinska sestra koja tamo radi (i ipak bi trebalo da zna neke razlike) tvrdila da kondilomi i HPV imaju veze sa herpesom i da sam ih najverovatnije dobila putem oralnog sexa od partnera koji ima herpes na usnama!
Nigde nisam nasla nikakav slican podatako, naprotiv, kad sam malo dublje usla u problematiku, shvatila sam
da su to dva potpuno razlicita virusa koja jedan sa drugim nemaju veze! Osim toga, ne menjam bas cesto partnere, koristim kondom dok nekog bas dobro ne upoznam, i poprilicno vodim racuna o svemu tome... Sustina je da i mnogi medicinski radnici bas ne znaju mnogo o tome...
I jos nesto...
Iako sam istog momenta kad sam sama saznala da imam kondilome, o tome obavestila svog partnera, on je vrlo neozbiljno odbio da koristimo kondom (do tad smo vec prestali da ga koristimo) i nakon dve godine, na penisu su mu se pojavile promene koje nedvosmisleno ukazuju na HPV, odnosno toliko su uocljive da sam cak i ja mogla da postavim dijagnozu!
Iako neke vrste HPV-a mogu da izazovu rak, redovnom kontrolom i uklanjanjem promena to sew moze spreciti... tako je bar meni objasnjeno.
Sto se ulozaka tice, dosta sam osetljiva tako da ne mogu da koristim bilo koje, a gledam da se, ipak, kad krvarenje nije jako - drzim vate. Mislim da osim kvaliteta ulozaka tu postoji jos jedan problem vezan za nizak zivotni standard... Ulosci nisu ni malo jeftini, a posto zaista jako dobro upijaju, znam mlade devojke koje ih "stede", sto ni u kom slucaju nije dobro i rekla bih da je u velikoj vezi sa nastankom idealne podloge za razvoje infekcija...
 
dr:
Mene interesuje gde je bio doktor kad je sestra izvalila takvu glupost!

Haha... pa i meni je sad jasno da je glupost!
Situacija je malo netipicna... Naime sestra je moja drugarica, te je lekarka, pretpostavljam, smatrala da ce mi ona pojasniti veci deo a i ja sam je saslusala sa punim poverenjem. Naravno, razgovor se odvijao u nekoj neformalnoj atmosferi, van ordinacije. Kasnije sam i sa lekarkom uspostavila drugaciji kontakt i od nje dobila potrebne informacije.
 
Sad cu ja da pitam nesto sto ce za vas dobro obavestene zvucati mozda glupo ALI dok ne pitas nemozes ni znati. Sta su to u stvari kondilomi tj. kako se manifestuju i kako ih mozemo uociti. Neke promene na kozi vidljive i golim okom ili se to moze ustanoviti samo pregledom ili nekom testovima?? Ne zamerite na neinformisanosti.
hvala
 
E moj narode ovde treba citav forum da se otvori pod nazivom kondilomi.
To su siljate bradavice i dok ne narastu ne mogu se videti golim okom nego samo pregledom koji se zove kolposkopija a pre toga se celo podrucje premazuje limunskom kiselinom...prelistaj forum,ovo je mislim 5.tema o kondilomima,sve je vec napisano.
 
Da li je tacno da se kondilomi mogu preneti koriscenjem istog wc-a sa zarazenom osobom?Naime,radim u kancelariji sa devojkom,bolje da kazem seljancurom,sto i jeste,koja ima 24 godine,sexualno aktivna 7 godina i nikada nije otisla na ginekoloski pregled.Cudi se meni,koja idem na pregled i radim papa test svakih 6 meseci.Sa gadjenjem?!!! slusa i komentarise price o kondomu(ne bi to ona ni za zivu glavu koristila),zatim o vaginalnim tabletama,tamponima(fuj,da ona sama sebi nesto gura!!!!) i slicno.Nisam verovala da postoje takve osobe,nikad se u zivotu nisam srela sa tolikom ogranicenoscu i gluposcu.Ja razumem da je ona sa sela i da ima mozda neke predrasude,ali ne razumem da moze da se j..e 7 godina,a da mi izigrava neku sveticu.Sto mene,u sustini,i ne zanima,neka radi sta hoce,ali imam fobiju od upotrebe zajednickog wc-a(koristimo ga samo nas dve),koji non-stop ribam i cistim. :roll:
 
Za yyyyy - pogledaj sajtove koji se nalaze u mom (prvom) postu. Ako nisi gadljiva tamo imas i nekih slika...
Sajtovi su na engleskom jeziku, ali pretpostavljam da to nije problem.

I dalje sam zaprepascena epidemijom papiloma/kondiloma u Srbiji... ako to zaista ima tolike razmere kako je moguce da se uzima "zdravo za gotovo", da niko ne posveti paznju problemu koji, ako i ne ruinira zdravlje zena u velikoj meri, ono svakako utice na kvalitet zivota? Zar je moguce da je jedino resenje povratak na higijenska sredstva koja (ipak) pripadaju proslosti, zar ce zene Srbije biti izolovane sa takvim problemom koji definitivno ne postoji u njihovom okruzenju (u tim razmerama)? Da li su nasi lekari na bilo kom savetovanju/kongresu itd. izneli razmere ovog problema u Srbiji?

Mislim da nije u redu samo konstatovati:
- samo mlade devojke pate od toga
- to je sve pocelo sa novim generacijama ulozaka.
dakle, starije zene od toga ne pate jer su koristile vatu.
Ovakav zakljucak je isuvise pojednostavljen. Pre svega, ne stoji da su starije zene koristile isljucivo vatu i shodno tome narecena implikacija je netacna. Moja majka (koja je sada u pedesetim godinama) je svojevremeno koristila slovenacke uloske "Ona", ili (cini mi se) nevenine "Linea", koji su bili viseslojni (vata, celuloza itd.) i SVI SU IMALI NEPROPUSNU FOLIJU. Dakle ulosci sa nepropusnom folijom su na trzistu prisutni decenijama (bar 3 decenije, provereno). Zaista je zabrinjavajuce da se srpski ginekolozi suocavaju sa jednom tako masovnom pojavom, a ne preduzimaju nista da je istraze. Izvestaja o tako necemu nema nigde, a takav problem bi svakako zavredeo investiciju SZO, UN ili pojedinih organizacija EU. Pa u Srbiji se preko nevladinih organizacija poslednjih 10 godina finansiralo zaista sve i svasta, a da se ne bi naslo finansiranje za jedno tako ozbiljno istrazivanje. I uzimimo da to ne bi bilo istrazivanje na temu ulosci/kondilomi vec epidemija kondiloma/papiloma kao takva, sta god bio uzrocnik (upravo to i treba da se utvrdi).

Ovako mi preostaje samo da pomislim da:
- ili niko od domacih lekara nije zainteresovan za prevenciju problema, vec samo za eventualno resavanje (???!!!)
- ili da razmere problema zapravo nisu tolike, vec pojedini lekari u izjavama koje daju kolegama/javnosti... malcice preteruju. Postoji li negde zvanicna statistika koja govori o broju slucajeva kondiloma ili papiloma godisnje?
 
Da znam za te uloske,kristila ih je i moja mama ali folija je bila samo sa donje strane a odozgo je bila vata i propustljivi sloj od papira.Ajde otvorite alvays naprimer najlon je sa svih strana,pogotovo onaj povrsinski koji dolazi u dodir sa kozom.
Kad sam rekla vata mislila sam na vatu,vatu u mrezicama,te stare forme ulozaka.
Zena kad ide na porodjaj ,posle porodjaja joj se savetuje koriscenje ulozaka na bazi vate,pamuka...prvo da bi joj bilo prijatnije zbog rane a i da ne dodje do infekcije.Par mojih drugarica su nakon porodjaja stavile uloske koje su koristile i pre trudnoce...odmah su ih skinule.
Dnevni ulosci...bolje je staviti obicnu papirnu maramicu nego one npr aldays koji su su od najlona.
Postoje kongresi,na njima ucestvuju nasi ginekolozi i iznose svoje stavove ali problem sa HPV je sto to nije samo seksualno prenosiva bolest vec je to kontaktna infekcija,znaci osoba ce je dobiti bez obzira na kondom,a ulosci samo olaksavaju dalje sirenje infekcije.
Ja razumem vas ocaj ali shvatite radi se sve sto se moze po tom pitanju.
Znate postoji nesto sto se zove VOrgalikov lanac infekcije,sastoji se od vise karika,prekidanjem jedne karike zaustavlja se infekcija.E to se sad pokusava sklanjanjem ulozaka,lecenjem i edukovanjem mladih...pa videcemo.
Ulosci ne izazivaju direktno kondilome i papilome ali sigurno ubrzavaju njihov razvoj.
E sad lepo ajde priznajte za koju kucu radite,always,carefree,libresse...salim se malo naravno :lol: Ali toliko branite te uloske da... :lol:
Pozdrav!
 
Jos nesto,linkovi koje ste stavili i slike koje se mogu videti,mali je broj zena koje cete u nasim ordinacijama videti sa takvim promenama.Ono na slici su zapustene forme,kod nas hvala bogu kondilomi koji se vidjaju su jedva vidljivi.Sto znaci da su infekcije uhvacene na samom pocetku.
Pa jesmo Srbija ali nismo Banglades.
Toliko smo ipak edukovani i brinemo o nasem stanovnistvu.
 
Zanima me da li postoji nacin da se utvrdi prisustvo HPV-a u krvi, ali naravno onih podtipova koji izazivaju genitalne bradavice?
Jos jedna stvar me interesuje, pa bih molila dr da mi odgovori, a to je kako se pravi ta razlika izmedju kondiloma i papiloma, kako izgledaju jedni, a kako drugi ?Tu naravno mislim na one kondilome koji su golim okom vidljivi
 
Iz krvi moze da se uradi detekcija i tipizacija HPV ,samo to papreno kosta.
Sto se tice opisa,pa hoce li stvarno da ti znaci nesto...mislim posto ni dobar deo lekara ih ne razlikuje.
Kondilom je siljata bradavica,tako i izgleda kao mali vrh strele(to su u pocetnom obliku)kasnije izgledaju stvarno kao na onim slikama,kao karfiol a papilom je kao mala resica na sirokoj osnovi.
Papilom je benigni tumor zato i on mora biti pod kontrolom jer nekada moze da maligno alterise.
 
Ne radim ni za jednu kompaniju od navedenih... licno uloske za ciklus ne koristim jos od puberteta, vec koristim tampone (O.b. ako je vazno), a takodje koristim i dnevne uloske (alldays i carefree... ako je bas bitno koje).
ALI branim pravo zena da u XXI veku ne robuju biologiji i da svaki koristan pronalazak iskoriste da zivot sebi ucine lepsim i prijatnijim...

Takodje volim da RAZUMEM zasto je nesto tako, iako uvazavam da se ponekad u datom trenutku ne moze sve objasniti (tj. kad su podaci empirijski).

Zao mi je ako su linkovi koje sam ostavila za nekog bili uvredljivi - uopste ne mislim da je Srbija Banglades, niti nastupam sa pozicija "mi" i "vi" - Srbija je i moja zemlja. Ali, ja sam bar ulozila izvestan trud da ostavim neki izvor informacija, ne samo "to postoji", "eminentni strucnjaci tvrde" i sl.
Recimo da imam dosta dobar pristup raznoraznim bazama podataka (ukljucujuci medicinske). Epidemija koja se pominje u Srbiji jednostavno NIJE REGISTROVANA ni u publikacijama, ni u saopstenjima sa kongresa. Ja svejedno verujem da ona postoji, pa onda i pitam ZASTO NIJE REGISTROVANA.

Ja sam otvorila ovu temu s namerom da se eventualno razmene neki podaci, iskustva, argumenti... "Postoje kongresi" i "cini se sve sto se moze" bas i nisu neki argumenti. Koji kongresi i sta je sve to sto se cini? Dr, da li ne zelite da diskutujete na taj nacin (jer se bojite da mi ostali ne mozemo da razumemo) ili prosto ni sami nemate takve informacije, vec ste ih preuzeli "na poverenje" od drugih kolega?

A licno nisam ocajna... posto nemam problema o kojima je ovde rec.

Izvinjavam se diskutantkinjama ako ovo lici na "teranje maka na konac"... verovatno moja profesionalna deformacija. Sta drugo da kazem osim da mi je namera bila najbolja - informisati se sto vise i malo kriticki razmisljati (to mogu svi, a ne samo strucna lica!) - a nikako rasprava i omalovazavanje srpskog zdravstva ili nauke.

Prestajem da gnjavim sa uloscima/vatom itd. momentalno, doduse mozda probam da naplatim svoj marketinski potez... pozdrav svima i dobro zdravlje vam zelim...
 
http://www.yumsic.org.yu/sex.zdravlje/ppi.htm
Pogotovo obratite paznju na ovaj drugi link,verujem da ce vam onda biti jasnije zasto nema registracije.
Kod nas na zalost privatna i drzavna praksa su odvojene,npr.po zvanicnoj statistici kod nas se smanjio broj prekida trudnoce...da li je tako?Nije jer veliki broj prekida trudnoce se radi u privatnim ordinacijama,a kod nas jos uvek ne postoji zakon kojim ce se regulisati da i privatne ordinacije prijavljuju to,isto je i sa kondilomima.
Mi moramo prvo da napravimo komoru pa onda da govorimo o registraciji,publikaciji...razumete?

http://www.blic.co.yu/arhiva/2003-10-09/strane/feljton.htm
http://www.yumsic.org.yu/sex.zdravl...dcross.org.yu/hm_revija/02_19/cikk_02.htm.htm
http://www.spy.org.yu/114_srpVesti_najnovije4.htm
Dakle cinjenica je da moramo krenuti od edukacije,pa onda na pokusaj sklanjanja svega onoga sto olaksava sirenje infekcije....mozda kad sredimo malo drzavu cemo uspeti da sredimo i stanje sto se tice administracije,obaveznog prijavljivanja bolesti...I na moju veliku zalost mi tek sad krecemo sa uvodjenjem banalne stvari kao sto je da ispite mozes da prijavis preko interneta...a da ne govorim o pravljenju sajtova na neke teme,na srpskom sa nasim otkricima...pa to je milionima godinama daleko.
Znaci da jos jednom pojasnim,kondilomi ne spadaju u po zakonu 67 bolesti koje su obavezne za prijavljivanje(tu spada genitalni herpes,sifilis,gonoreja...ali ne i kondilomi) a za to cemo morati da cekamo nove zakone,bolje stanje u drzavi...jer kao sto ste upoznati publikacija necega i objavljivanje se moze raditi samo ako se istrazivanje sprovede na dovoljno velikoj populaciji,u nasem sluacju to bi morala da bude bar deo drzave,to ne moze biti dobra volja 1 doktora...pa sta da radi da lupa recke koliko mu se pojavilo kodniloma u ordinaciji,statistika se tako ne radi.
Nadam se da vam je sad jasno sta pricam,mi ovde smo jos uvek srecni ako imamo da prepisemo lek koji pacijent ne mora da kupi...sta dalje da vam pricam.
 
Dr...
Ti si sjajna osoba, ubedjena sam i izuzetan lekar.
Ali ovde se nesto ne uklapa...
Kondilome izaziva HPV koji ne opstaje u spoljnoj sredini (oko toga se svi slazemo). Dakle, ulosci mozda pogoduju razvoju samih promena na kozi koje HPV izaziva, ali je nemoguce da do pojave istih dodje ukoliko ne postoji dodir sa virusom, te je malo nelogicno epidemiju kondiloma vezivati za uloske nove generacije.
Ako pretpostavimo (hipoteticki) da se ulosci potpuno izbace iz upotrebe u Srbiji, kako bi to zaustavilo sirenje epidemije kondiloma kada se HPV tako lako prenosi?
Sto se ostalih promena tice (e, to vec ne komentarisem, jer pojma nemam) samo bih ponovila da sam se nekoliko puta zgrozila nad komentarima mladih devojaka koje sam sasvim slucajno cula o tome koliko koji ulozak moze da "izdrzi" te se toliko dugo i ne menja?!
Uostalom i u vreme "vate" i onih prirodnijih ulozaka postojalo je nesto sto se zvalo "higijenske gacice" sto je podrazumevalo cistu sintetiku i nepropusni najlon. Dobro odabran ulozak je mnogo manje neprijatan, a za one druge preporucujem da se do tela stavi sloj vate...
 
Ajmo ponovo :lol:
Ako smanjimo upotrebu ulozaka,smanjice se uslovi za razvoj infekcija.
Smanjenjem uslova za razvoj infekcija,smanjice se pojava promena na kozi koje nisu kondilomi.
Kad se pojave kondilomi,znacemo da su kondilomi(opet se vracam na pricu da nisu sve promene na kozi kondilomi,i da jedna grupa lekara,ginekologa to iskroiscava)
Onaj ko je vec jednom imao kondilome koriscenjem ulozaka stvara sredinu da virus koji se nalazi u telu i tu ostaje bez obzira sto su promene skidane,se ponovo aktivira i stvori nove promene.

Narode ja stvarno ne znam kako drugacije da vam objasnim.
Da se vratim na papilome,znaci neko ima sekret 3.grupe i to se leci ali se infekcije stalno vracaju,znaci stalno nesto curi,stavlaj se dnevni ulozak da bi se sprecilo prljanje vesa,znaci taj sekret sa sve zajedno onim najlonom je priljubljen uz kozu,to iritira kozu i kao posledica stalne iritacije eto promena na kozi koje mogu maligno alterisati.Nema virusa,nema HPv...ali ima iritacije,okidac za svaku vrstu maligniteta je iritacija(ako sad zanemarimo genetiku).
Ko je shvatio,shvatio...nemojte da se ljutite ali ja bolje ne znam da objasnim.
Pozdrav svima!
 
I jos nesto,bez obzira sto su nekad postojale higijenske najlonske gacice opet si trcao svakih 2 sata da menjas ulozak,vatu...a sad ono sto kazete da cujete,upija dobro,ceo dan sa 1 uloskom.
 
Ma niko se ne ljuti, daleko bilo!
Samo kao i zena koja je postavila temu mislim da je mnogo manji problem u uloscima nego u nekim drugim stvarima... kao npr. licna higijena, briga o sebi, opsti nivo higijene, zdravstvene kulture... kod jednog dela stanovnistva.
U svakom slucaju, tebi puno, puno hvala na svim pojasnjenjima.
 
Pa veliki broj virusa ne samo HPV kad udje u telo tu i ostaje,tako je i sa herpes virusom,varicelom,kod velikog broja osoba hepatitis b,c...jednostavno takav je virus.
 

Back
Top